Ile wysiłku wkładamy codziennie w pielęgnację włosów? Różne metody mycia, odżywki, maski, olejowanie, zabezpieczanie końcówek, systematyczne podcinanie, suplementacja witamin i składników mineralnych… Ale jest jeszcze jedna rzecz, która ma kluczowe znaczenie dla pięknego wyglądu naszych kosmyków, a z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Tak, jest to właśnie Twoje „czesadełko”!

Przyznaj się – wiesz, jak właściwie o nie dbać? Jakich używać środków do jego pielęgnacji?  Jeśli nie do końca ogarniasz ten temat, to tutaj znajdziesz cenne wskazówki na temat tego, jak dobrze wyczyścić szczotkę do włosów – począwszy od sprzętu, w jaki musisz się zaopatrzyć, aż po dokładną instrukcję krok po kroku. Potrzeba naprawdę niewiele czasu, a efekty natychmiast zobaczysz na swojej głowie. Gwarantuję, że włosy same Ci za to podziękują!

Ale po co w ogóle to robić?

Odpowiedź na to fundamentalne pytanie jest bardzo prosta. Czesząc włosy nie tylko rozdzielamy splątane pasma, ale również „zbieramy” drobinki naskórka razem z zanieczyszczeniami (kurzem, mikroorganizmami i resztkami kosmetyków pielęgnacyjnych czy tych służących do stylizacji fryzur), które zebrały się na delikatnej skórze głowy od ostatniego mycia. Drobnoustroje, dla których taki materiał jest doskonałą pożywką, potrafią narobić naprawdę wiele szkód – na czele z różnego rodzaju reakcjami alergicznymi, łupieżem czy ostrzejszymi stanami zapalnymi, które naprawdę ciężko jest wyleczyć. Jaki jest zatem sens narażania się na takie dolegliwości , skoro tak niezawodnym, jak i banalnym środkiem zapobiegawczym jest zwykłe umycie szczotki do włosów?

W telegraficznym skrócie: szczotkę powinniśmy czyścić regularnie z tego samego powodu, dla którego systematycznie myjemy włosy czy pierzemy poszewki na poduszki. Wiele z nas ma problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Jednym z głównych winowajców może być właśnie brudna szczotka. Warto zwrócić na to uwagę! Cała żmudna pielęgnacja i fortuna wydawana na różnego rodzaju preparaty regulujące wydzielanie sebum mogą iść na zmarnowanie tylko przez to, że de facto przy tym wszystkim nie do końca dbamy o higienę. Jeden mały szczegół, który może całkowicie zaprzepaścić jakiekolwiek rezultaty podejmowanej pielęgnacji.

Gromadzenie arsenału

Narzędzia potrzebne do czyszczenia szczotki do włosów każdy bez wątpienia posiada. Dlaczego jestem tego pewna? Bo możesz do tego użyć właściwie wszystkiego, co będzie dla Ciebie wygodne. Do usunięcia zalegających na szczotce kosmyków możesz użyć grzebienia, wykałaczki, dłoni, rączki nieużywanego pędzla do makijażu, pęsety czy czegokolwiek, co podpowiada Ci wyobraźnia. Jeśli chodzi o samo mycie i dezynfekcję – wystarczy szampon, odżywka, soda oczyszczona, ocet jabłkowy, woda utleniona… Któreś z tych rzeczy też na pewno z łatwością zlokalizujesz w domowych szafkach. To tyle!

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie środki myjące nadają się do szczotek z naturalnym włosiem. Dlaczego? Bo jest ono znacznie bardziej podatne na działanie silnych detergentów i innych substancji oraz niewłaściwych narzędzi, które będziemy chcieli wykorzystać do czyszczenia; tak na przykład alkohol w sprayu dezynfekującym może sprawić, że włosie będzie bardziej podatne na złamania i w końcu się wykruszy.

Najłatwiej i najszybciej jest jednak użyć po prostu:

 • własnej dłoni (oraz ewentualnie grzebienia);
 • szamponu;
 • sody oczyszczonej lub jakiegoś spreju z alkoholem w składzie;
 • ciepłej wody;

To jest „zestaw pielęgnacyjny”, który ja najczęściej wykorzystuję do czyszczenia moich szczotek. Przyznaję – troszkę z lenistwa… Ale działa! A o to tu przecież chodzi.

Jak się do tego zabrać?

Narzędzia skompletowane, pora zatem zabrać się do pracy. Za chwilę przedstawię Ci instrukcję krok po kroku, co należy zrobić w przypadku szczotek z tworzyw sztucznych i naturalnych. Pamiętaj, że możesz dowolnie zmieniać narzędzia i preparaty z zachowaniem zasad, o których mówiłam wcześniej (naturalne włosie = specjalna troska i więcej uwagi).

Szczotki z tworzyw sztucznych

Dokładnie wyczesz zalegające na szczotce włosy grzebieniem lub wybierz je dłonią. Te, których ręcznie nie da się usunąć, spróbuj wyciągnąć pęsetą. Jeśli czesadełko jest bardzo zaniedbane, w następnym kroku możesz użyć małej szczoteczki do paznokci, która zbierze resztę zaplątanych włosów i przy okazji dobrze doczyści poduszeczkę.

 1. Rozprowadź na dłoni odrobinę szamponu i rozmieszaj go z wodą (oraz ewentualnie odrobiną sody oczyszczonej), a następnie umyj szczotkę tak, jakbyś rozprowadzała szampon na własnych włosach. Możesz delikatnie spienić i masować, tak aby piana miała szansę wniknąć we wszystkie zakamarki wymagające czyszczenia.
 2. Wypłucz dokładnie szczotkę pod bieżącą wodą, usuwając resztki zalegających na poduszeczce zanieczyszczeń.
 3. Spryskaj szczotkę sprejem z alkoholem (jeśli akurat masz taki w domu; nie jest to jednak krok konieczny – szczególnie jeśli we wcześniejszym kroku do szamponu dodałaś sodę).
 4. Zostaw szczotkę do wyschnięcia lub wysusz suszarką do włosów. Możesz delikatnie odcisnąć wodę w ręcznik i zostawić ją poduszeczką do dołu.
 5. W przypadku szczotek wykonanych z włosia naturalnego i rączką z drewna sposób postępowania wygląda bardzo podobnie.
 6. Różnica polega jedynie na tym, że takiego czesadła nie należy spryskiwać żadnymi środkami z alkoholem, ponieważ na naturalne włosie może zadziałać tak, jak często działa na ludzkie włosy – silnie wysuszy i w efekcie zniszczy szczotkę.
 7. Na samą rączkę warto zaaplikować olej (np. z awokado), który zabezpieczy drewno.
 8. Do mycia w zastępstwie szamponu można użyć jakieś delikatnej odżywki. Cała procedura wygląda więc podobnie jak w przypadku mycia własnych włosów!
 9. Należy unikać mocnych detergentów i silnie działających środków chemicznych

Instruktaż video ze wszystkimi szczegółami przedstawiła autorka jednego z najczęściej czytanych blogów dla włosomaniaków – Agnieszka Niedziałek.

Cały zabieg warto powtarzać jak najczęściej, bo czysta szczotka jest pierwszym i najważniejszym krokiem do pięknych, zadbanych włosów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

JAK WYCZYŚCIĆ SZCZOTKĘ DO WŁOSÓW
Average rating:  
 0 reviews