Każdy sprzęt gospodarstwa domowego wymaga regularnego czyszczenia. Żelazko słabiej się nagrzewa, nie rozprasowuje zagnieceń tak dokładnie jak wcześniej, a na ubraniach pozostawia białe plamy? To sygnał, że w urządzeniu osadził się kamień. Podpowiadamy jak skutecznie wyczyścić żelazko z kamienia.
Spis Treści
Odkamienianie żelazka – jak często to robić?
Producenci zalecają, żeby odkamienianie żelazka przeprowadzać co 1-4 miesiące w zależności od intensywności jego używania. Jeśli prasujemy codziennie duże ilości prania, sprzęt czyścimy każdego miesiąca, o czym czytamy w poradniku na stronie Jak wyczyścić i odkamienić żelazko?. Po czym poznać, że urządzenie wymaga usuwania kamienia?
Po włączeniu żelazka zauważymy, że „kaszle”, a z otworów, z których wydobywa się para będzie wypadać mineralny osad. Kiedy będziemy prasować ubrania, żelazko będzie pozostawiało białe plamy na ubraniach. Sprzęt wymaga wyczyszczenia, jeśli zamiast gładko przesuwać się po prasowanej odzieży, szarpie ją i przykleja się do ubrań (stopa żelazka jest zabrudzona pozostałościami z wcześniej prasowanych tkanin).
Regularne czyszczenie urządzenia do prasowania nie tylko przedłuży jego żywotność, ale uchroni też naszą garderobę przed zniszczeniem. Wyobraźmy sobie piękną tiulową sukienkę, która przypala się tuż przed wielkim wyjściem. Albo elegancką koszulę zabrudzoną pozostałościami kamienia.
Jak i czym czyścić żelazko?
Wewnątrz żelazka powstaje osad, jednak sprzęt brudzi się również na zewnątrz. Jeśli prasujemy ubrania nie dostosowując temperatury do rodzaju materiału, możemy je przypalić i zanieczyścić stopę żelazka. Brud gromadzi się też na obudowie, a na metalowych elementach sprzętu powstaje rdza. Przed każdym użyciem przetrzyjmy żelazko wilgotną szmatką, a po zakończeniu prasowania wytrzyjmy stopę chłonną szmatką z pozostałości wody. Dzięki temu na stalowych elementach nie będzie osadzała się rdza.
A jak czyścić kamień gromadzący się wewnątrz urządzenia? Najlepiej tak, jak w instrukcji zaleca to producent. W zależności od modelu, żelazka wymagają albo manualnego czyszczenia, albo ustawienia odpowiedniej automatycznej funkcji (np. anti calc). W niektórych sprzętach znajduje się specjalny zbiornik, pewnego rodzaju filtr, do którego trafia cały osad. Jak wtedy wyczyścić żelazko z kamienia? Wystarczy wysunąć szufladkę, wysypać z niej nieczystości, opłukać i osuszyć pojemnik, a następnie włożyć go z powrotem na miejsce.
Czym czyścić żelazko – bezpieczne środki do konserwacji żelazka
Zacznijmy od powszechnie używanego w kuchni octu spirytusowego. Dla naszego zdrowia do potraw lepiej dodawać octu winnego lub jabłkowego, a spirytusowy stosować np. do dezynfekcji kuchni i mycia trudno usuwalnych zabrudzeń. Ocet doskonale nadaje się też do pielęgnacji żelazka. Z jego pomocą usuniemy przypalenia na stalowej, ceramicznej czy teflonowej stopie (sprawdźmy jednak, co na ten temat mówi producent konkretnego modelu). Czyszczenie przypalonej stopy zaczynamy od delikatnego nagrzania sprzętu. Odłączamy urządzenie od zasilania, nalewamy odrobinę octu na miękką ściereczkę i przecieramy nią stopę żelazka. Mocno przypalone tkaniny, które nie poddają się octowi możemy usunąć mieszanką naturalnych składników. Ocet mieszamy z odrobiną sody i ponownie przecieramy stopę. Po zakończeniu czyszczenia żelazko przecieramy jeszcze wodą destylowaną i sprawdzamy, czy gładko przesuwa się po tkaninie.
Czym czyścić przypalone żelazko z ceramiczną lub teflonową stopą? W tym przypadku do usunięcia uporczywych przypaleń możemy zastosować tylko ocet spirytusowy. Ceramiczne i teflonowe powierzchnie mogą ulec trwałemu uszkodzeniu, jeśli będziemy doczyszczać je mleczkiem, solą lub sodą oczyszczoną. Sposoby skuteczne przy żelazkach ze stalową stopą (np. prasowanie gazety z rozsypaną na niej solą), dla żelazek ceramicznych i teflonowych okażą się szkodliwe. Do zabrudzeń, których nie uda nam się doczyścić octem, możemy zastosować specjalny skrobak do płyt ceramicznych. Zanim zabierzemy się za mycie stopy żelazka, warto zerknąć do instrukcji i sprawdzić, co zaleca w tym przypadku producent. Być może ma dedykowany środek, którym całkowicie bezpiecznie i skutecznie usuniemy przypalone fragmenty tkanin.
Jak skutecznie odkamienić żelazko?
Osad gromadzący się w żelazku to nic innego jak minerały znajdujące się w wodzie używanej do prasowania. Żeby jak najdłużej utrzymać żelazko w dobrym stanie i nie dopuścić do osadzania się w nim kamienia, do zbiornika na wodę lub do stacji parowej wlewajmy zawsze wodę destylowaną. Kiedy jednak nie mamy jej pod ręką, do uzupełnienia pojemnika używamy wody prosto z kranu lub przefiltrowanej. Niestety twarda kranówka szybko zapycha system parowy, a żelazko już po kilku prasowaniach wymaga solidnego odkamieniania. Unikajmy więc wlewania do zbiornika wody prosto z kranu, wybierając raczej tę przefiltrowaną lub butelkowaną (nie może to być jednak woda mineralna tylko źródlana). Stacje parowe i nowoczesne modele żelazek mają wbudowane filtry wody, a wkłady z żywicy zatrzymują prawie 100% kamienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się martwić o jakość wody jaką uzupełniamy zbiornik.
Nowoczesne żelazka, a już na pewno stacje parowe mają funkcję automatycznego odkamieniania. Dzięki niej sprzęt właściwie samodzielnie się oczyszcza, pozostawiając nam jedynie opróżnienie pojemnika z resztkami osadu. Co jakiś czas jednak i takie sprzęty warto dokładnie przepłukać octem lub dedykowanym środkiem odkamieniającym.
Skutecznym i bezpiecznym dla żelazka sposobem na usuwanie kamienia jest przemywanie go octem. Najpierw wykałaczką ze szmatką nasączoną octem przepychamy dziurki znajdujące się na stopie. Do zbiornika na wodę wlewamy ocet, ustawiamy nagrzewanie żelazka na najwyższą temperaturę i uruchamiamy funkcję parowania. Prasujemy żelazkiem niepotrzebny nam już materiał do czasu, aż z żelazka przestaną wypadać kawałki osadu. Na koniec do pojemnika wlewamy wodę destylowaną i z funkcją parowania po raz kolejny kilkukrotnie przesuwamy żelazkiem po materiale. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu po occie.
Odkamienianie żelazka możemy przeprowadzić też z użyciem kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie. 2 łyżeczki kwasku wsypujemy do szklanki z czystą wodą. Z roztworem z kwasku postępujemy podobnie jak z octem. Do żelazka nie wlewamy nigdy mieszanki octu z sodą. Taki roztwór może uszkodzić zbiornik na wodę i wewnętrzne części żelazka.
Jeśli producent nie zaleca domowych sposobów na usuwanie kamienia, możemy zastosować gotowe produkty odkamieniające przeznaczone właśnie do żelazek. Warto wybierać preparaty biodegradowalne, całkowicie bezpieczne dla środowiska, które w krótkim czasie rozpuszczą zalegający w żelazku kamień.
O żelazko, tak jak i o każdy inny sprzęt gospodarstwa domowego dbamy na bieżąco, regularnie czyszcząc stopę i usuwając osad mineralny. Awarie żelazek zdarzają się najczęściej wtedy, kiedy żelazko jest mocno zapchane kamieniem i jego poszczególne podzespoły nie mogą przez to pracować.
Źródła:
- https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a680298/how-to-clean-an-iron/
- http://www.uksteamirons.co.uk/how-to-clean-your-steam-iron
- https://akademiasmaku.pl/wnetrza/jak-wyczyscic-i-odkamienic-zelazko,41
Submit your review | |
Powiem szczerze, że dużą część życia odkamieniałam wszelkie urządzenia AGD... Urządzając w końcu swój nowy dom postanowiłam, że namówię męża na zmiękczacz wody (w naszym przypadku Ecoperla Slimline CS). I była to bardzo dobra decyzja, szczególnie w celu dbania o nowo urządzone łazienki, kuchnię czy same urządzenia typu pralka i zmywarka! Zero kamienia, zero osadów na płytkach czy armaturze, a jak pomyślę ile oszczędziłam na odkamienianiu żelazka czy pralki, to naprawdę jestem szczęśliwa.