Aby wybudować dom, potrzebujesz działki, wymarzonego projektu oraz rzetelnej ekipy budowlanej. Można powiedzieć, że dobrzy fachowcy to połowa sukcesu przy takiej inwestycji. Od tego, w jaki sposób wywiążą się ze swojej pracy, zależeć będzie przyszły komfort zamieszkiwania danego miejsca. Dlatego wybierając firmę budowlaną bądź czujny i nie daj się oszukać. Pokażemy Ci jak to zrobić.

handyman construction site process drilling wall with perforator

Czym charakteryzuje się porządna ekipa budowlana?

Faktem jest, że nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że dana firma budowlana jest uczciwa i fachowa. Są jednak pewne cechy, które mogą naprowadzić Cię na wykonawców godnych zaufania.

Oto niektóre z nich:

  • Doświadczenie – wybieraj przedsiębiorstwa, które działają na rynku już dłuższy czas. Będą miały za sobą wiele zakończonych inwestycji i referencji byłych klientów.
  • Umowa – rzetelna firma bez problemów spisze umowę na prace budowlane. Powinien się w niej znaleźć szczegółowy zakres prac, kosztorys i termin końcowy.
  • Gwarancja – bardzo ważna w przypadku ewentualnych poprawek. Oczywiście, najlepiej byłoby gdyby nie trzeba było z niej korzystać, ale zapewnienie naprawy wszelkich niedociągnięć da nam dodatkowe zabezpieczenie.
  • Kompleksowe usługi – warto wybierać takich wykonawców, którzy zadbają o nasz dom od A do Z. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której firma murarska przerzuca się odpowiedzialnością za szkody z dekarzami czy elektrykami.

Jak znaleźć uczciwą firmę budowlaną?

Dobra ekipa budowlana to taka, za którą stoi szereg zadowolonych klientów. Dlatego przy wyborze należy kierować się przede wszystkim pozytywnymi opiniami i referencjami. Warto zapytać znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z takich usług o ich wykonawców. Firmy z polecenia będą dbać o swój wizerunek i zaufanie wśród klientów.

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby pomóc Ci w wyborze, możesz zdać się na komentarze pozostawione w internecie. Niech nie zwiodą cię same superlatywy pozostawione na stronie przedsiębiorstwa. Czytaj referencje z różnych stron, for i blogów. Dzięki temu będziesz pewien, że masz wgląd w prawdziwe wpisy. Możesz skorzystać z bazy firm jeśli szukasz rzetelnej firmy budowlanej w Krakowie i okolicy.

Kompleksowa budowa domu – na to musisz zwrócić uwagę

Gdy znajdziesz już firmę, której chcesz powierzyć budowę wymarzonego domu, powinieneś zwracać uwagę na pewne szczegóły. Są to sygnały, ostrzegające o możliwych nieuczciwych praktykach wykonawcy. Co mamy na myśli?

  • Częsta zmiana pracowników – duża rotacja może świadczyć negatywnie o pracodawcy oraz stawia pod znakiem zapytania jakość wykonywanych prac.
  • Naleganie na zapłatę zaliczki – obecnie inwestorzy odchodzą od praktyki zaliczkowania, ze względu na strach przed ucieczką budowlańców. Jeśli już zgadzasz się na częściową zapłatę, zawsze dokumentuj to, a gotówkę przekaż właścicielowi firmy lub kierownikowi ekipy.
  • Podejrzanie wysoka lub niska cena – porównuj kosztorys ze średnimi cenami w branży na dany rok. Najtaniej może oznaczać w niskiej jakości, a najdrożej nie musi oznaczać najlepiej.
  • Usługi lub materiały być faktury – oczywiście, obniża to koszty, ale może znacząco wpłynąć na poprawność wykonania. Bez faktury nie otrzymasz również gwarancji.

Co zrobić, gdy nas oszukano?

Niestety, czasami pomimo najszczerszych starań trafisz na nierzetelnych wykonawców. Wówczas musisz mierzyć się z niedoróbkami lub niedotrzymaniem ustalonych terminów. W najgorszym scenariuszu firma obiecuje budowę domu pod klucz, ale znika z placu budowy np. po wylaniu fundamentów. Co możesz wtedy zrobić?

Jeśli masz umowę, możesz od niej odstąpić i żądać zwrotu pieniędzy. Ekipę, która wzięła od Ciebie zaliczkę, ale nie pojawiła się na budowie, możesz zgłosić na policję. Ewentualnie Twoja sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd. Dochodzenie swoich praw ułatwi umowa, protokoły, wiadomości wymieniane z firmą i zeznania świadków.