Wypoczynek od zgiełku i hałasu poza miastem, na swojej własnej działce to marzenie wielu osób, które spędzają swój każdy dzień w miejskiej dżungli. Da się to jednak zmienić. Współczesny rynek ma na to odpowiedź – małe i niewielkie obiekty letniskowe. Niestety ich budowa łączy się ze spełnieniem wielu wymagań stawianych przez prawo. Domek całoroczny – przepisy, które musisz znać!

c6098bf0eacd8f56d64ecf0bb30d010f

Co to są domki całoroczne i czym się różnią od letniskowych?

Wiele osób, żyjących na co dzień w mieście, z pewnością odczuwa duże zmęczenie spowodowane wszechobecnym chaosem, hałasem i niekiedy uciążliwymi sąsiadami. Niestety jedynym rozwiązaniem opisanego problemu jest akceptacja tego stanu rzeczy bądź przeprowadzenie się na wieś. Rzadko jednak ktokolwiek realizuje ten krok, głównie ze względów finansowych. Część z nas decyduje się na zakup noclegu w pokoju poza miastem, a część wynajmuje cały domek w letniskowej dzielnicy nieopodal miejsca zamieszkania wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Domki całoroczne są jednak znacznie lepszym rozwiązaniem i to dostępnym na każdą kieszeń.

Współczesne domki letniskowe charakteryzują się wysoką jakością, stabilnością i trwałością, a przy tym są także bardzo atrakcyjne wizualnie. Ponadto ich budowa zajmuje dobrej ekipie nie dłużej niż 7 dni roboczych i rzadko nie idzie po myśli producenta. Obiekty tego rodzaju sprawdzą się znakomicie w okresie letnim, kiedy to najchętniej wyjeżdżamy poza miasto w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Nie musimy się jednak ograniczać wyłącznie do jednego sezonu.

Domek całoroczny – niska cena za wysoki komfort

Domki całoroczne różnią się od letniskowych przede wszystkim konstrukcją. Gruba warstwa izolacji termicznej, folie paroizolacyjne oraz szczelniejsza stolarka okienna i drzwiowa umożliwiają użytkowanie tego typu rekreacyjnych obiektów także w zimie. To otwiera szereg nowych możliwości. Inwestorzy mogą korzystać z domku całorocznego np. w trakcie wypadu na narty, a inni przez cały rok. Termoizolacja chroni przed ucieczką temperatury na zewnątrz, a instalacje grzewcze cechują się bardzo wysoką wydajnością, gdyż mają do ogrzania stosunkowo nieduży metraż.

Domek całoroczny – wymagania, które obowiązują każdego inwestora

Prawo budowlane obowiązuje każdego i bez wyjątku, w tym również osoby, które stawiają niewielki domek letniskowy lub całoroczny na własny użytek. Wielu prywatnych inwestorów rezygnuje ze swojej inwestycji już na etapie przygotowań, głównie ze względu na wiele formalności do spełnienia. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest czasochłonne, a przy tym także dość niepewne, podobnie jak odbiór techniczny. Tu jednak warto się zatrzymać – domek całoroczny możesz postawić bez uzyskiwania zgody. Wystarczy spełnić pewne wymagania.

Do niedawna budowa domku „na zgłoszenie” obejmowała wyłącznie obiekty o powierzchni użytkowej nie większej niż 35 m2. Zmieniło się to jednak z początku 2022 roku, kiedy to limit został podniesiony do granicy 70 m2. To bardzo dużo, szczególnie jak na domek letniskowy bądź całoroczny. Jakie wymagania należy spełnić, aby skorzystać z tej możliwości? Okazuje się, że są tylko trzy:

  • domek na zgłoszenie nie może mieć powierzchni większej niż 70 m2;
  • na powierzchni działki 500 m2 może powstać maksymalnie jeden domek letniskowy;
  • konstrukcja budynku musi być parterowa, jednokondygnacyjna, choć dopuszczalna jest antresola, czyli nieużytkowe niepełne poddasze.

Dopiero spełnienie wszystkich powyższych wymogów daje możliwość skorzystania z opcji budowy domku na zgłoszenie. Jak to jednak zrobić? Wystarczy zgłosić tego rodzaju przedsięwzięcie do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Starostwa Powiatowego i odczekać 21 dni – brak odpowiedzi oznacza akceptację projektu ze strony odpowiedniego urzędu.

Do zgłoszenia należy dołączyć wszystkie wymagane prawnie dokumenty – pozwoli to oszczędzić czas, gdyż urząd z pewnością upomni się o brakujące informacje. To z kolei może go znacznie wydłużyć, nawet o kilka kolejnych tygodni. Wśród załączników powinno znaleźć się odpowiednie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapa ewidencyjna oraz rysunki techniczne budynku, który planujemy wznieść na swojej działce.

Jaki domek całoroczny warto wybrać?

Projekty domków całorocznych większości producentów zazwyczaj spełniają wszelkie wymagania stawiane przez obecnie obowiązujące prawo budowlane. Biura architektoniczne dbają o to, aby wszystkie mogły być postawione przez inwestora na samo zgłoszenie i bez spełniania kolejnych wymagań. To duże ułatwienie dla prywatnych osób, które chcą szybko i sprawnie wybudować domek całoroczny

Jednak w budowa większych domów do 70 m2 lub takich wyposażonych w  pełne poddasze użytkowe wbrew obiegowej opinii wcale nie wiąże się z dużo większym nakładem pracy. Sam czas budowy jest podobny, a sama procedura wiąże się raptem z przygotowaniem i adaptacją projektu architektonicznego, załatwieniu geodety oraz kierownika budowy. I choć brzmi to jak kłopoty, w rzeczywistości odbywa się właściwie bez udziału inwestora. 

Sporządzeniem projektu architektonicznego zajmuje się biuro projektowe, jego adaptacją i samą procedurą pozwolenia na budowę z kolei – wynajęty do tego celu architekt adaptujący. Sam czas oczekiwania na pozwolenie na budowę też nie jest wiele dłuższy niż w przypadku zgłoszenia i zwyczajowo zamyka się w ciągu 60 dni, często jednak dużo szybciej.

Czy domek całoroczny się opłaca?

Zdecydowanie tak! Domek całoroczny to znakomita propozycja dla wielbicieli ciszy i spokoju. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest pełna swoboda w stosunku do wynajmowania noclegów na jeden lub kilka dni. Możesz całe wnętrze zaaranżować wedle własnego pomysłu, przygotowując wnętrze dla pary, małej lub dużej rodziny albo grupy przyjaciół. Dzięki funkcji ogrzewania nie musisz ograniczać się wyłącznie do ciepłych sezonów. Niektórzy wykorzystują domki całoroczne jako bazę wypadową na wycieczkę trekkingową w znane sobie tereny górskie, a inni jako obiekt, z którego korzystają w celu relaksu i spędzenia beztroskich chwil poza miastem. Każdy sposób użytkowania domku całorocznego jest dobry i warto z niego skorzystać dla swoich własnych celów.

Ponadto możesz ominąć wiele przepisów prawa budowlanego, korzystając z opcji budowy na zgłoszenie. W ten sposób od chwili wyboru domku do wprowadzenia się może minąć nawet jedynie kilka tygodni!

Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.