Fotowoltaika to jedna z tych opcji, która ma swoich zdecydowanych zwolenników, jak i przeciwników. Niezależnie od obranej przez nas strony sporu, musimy przyznać, że fotowoltaika aktualnie opłaca się bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Pieniądze na nią wydane nie przepadają w otchłań. Pomijając fakt, że sama na siebie zarabia, to jeszcze podnosi wartość naszej inwestycji. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł!

Panele fotowoltaiczne to opcja, która raczej nie traci na wartości. Dlaczego? Zachowują wysoką wydajność przez 25-40 lat (od 30 lat w górę w wypadku paneli szkło-szkło). W związku z tym wyceniając dom z 5 letnią instalacją możesz spokojnie doliczyć większą część jej ceny do ceny inwestycji – nawet 70-80% (niestety inwertery szybciej tracą na wartości).

 

Jakie zalety są związane z posiadaniem fotowoltaiki?

 

Zalety fotowoltaiki są niepodważalne, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wysokość dotychczasowych rachunków za prąd. Na jakie inne korzyści posiadania fotowoltaiki należy zwrócić uwagę przy decydowaniu o jej zakupie?

 

Energia pochodząca ze słońca jest darmowa, więc należy do źródeł odnawialnych. Mamy do niej nieograniczony dostęp. Niska szkodliwość dla środowiska jest jedną z najczęściej wymienianych zalet fotowoltaiki. Co to oznacza? Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO2, więc najprościej tłumacząc – nie wytwarza szkodliwych substancji dla ludzi oraz zwierząt.

 

Fotowoltaika to niezależność od wzrostu cen prądu na następne 40 lat. Standardowa gwarancja wynosi 25 lat, ale dobrej jakości panele mogą być sprawne dużo dłużej. Jest to rozwiązanie umożliwiające znaczną oszczędność pieniędzy. Dla tych, którzy dalej nie czują się przekonani do przeznaczenia tak dużej kwoty na ten zakup, mamy dobrą informacje. Obecnie możliwe jest wsparcie finansowe w formie dotacji oraz niskoprocentowej pożyczki na zakup oraz montaż fotowoltaiki.

 

2

Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

 

Kolejną popularną zaletą fotowoltaiki jest to, że nadwyżki prądu możemy przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej i możemy je odebrać podczas okresu zmniejszonej wydajności naszych paneli słonecznych. A jak to jest z montażem paneli fotowoltaicznych? Zazwyczaj trwa jedynie 2-3 dni. Jeżeli moc naszych paneli nie przekracza 50 kW, a konstrukcja nie jest większa niż 3 metry, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Można je zamontować na dachu domu, ale też na gruncie czy np. garażu.

 

W większości przypadków panele fotowoltaiczne nie wymagają pielęgnacji. Główne zabrudzenia to kurz i zanieczyszczenia, z którymi bez problemu radzą sobie deszcze sezonowe. Jednak jeżeli dojdzie do tego, że zbierze się brud, wydajność paneli może spaść o nawet 20%. Na szczęście, w wielu przypadkach usunąć zabrudzenia możemy sami, bez konieczności płacenia za cały proces. Uwaga, to warto wiedzieć! Najwięcej osadów powstaje zimą.

 

Wady fotowoltaiki – co powinieneś wiedzieć?

 

Fotowoltaika wiąże się z niewątpliwym szeregiem korzyści, jednak jak każda technologia, nie jest pozbawiona różnych wad. Do zdecydowanych minusów tego rozwiązania należą m.in. zależność od promieniowania słonecznego (gdy jest pochmurny dzień produkcja energii jest mniejsza, natomiast dzięki net-meteringowi czy systemowi opustów możliwe jest bilansowanie zimowej, mniejszej produkcji, letnimi nadwyżkami – należy więc wcześniej przewidzieć taką możliwość), energia wytwarzana jest jedynie w dzień, nawet niewielkie zacienienie wpływa na wydajność fotowoltaiki (w Polsce słoneczne dni nie są raczej standardem, szczególnie podczas zimowych miesięcy).

 

Do innych wad fotowoltaiki należy fakt, że jej koszt początkowy dla wielu inwestorów może być za wysoki, jednak jest to opłacalna inwestycja, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, a później generuje sporo oszczędności. Poza tym, fotowoltaika wymaga wolnej przestrzeni do instalacji, a przeszkodą mogą stać się nawet okna dachowe czy kominy. Jak więc widać, lista wad fotowoltaiki jest dość długa, choć nie powinna mieć dużego wpływu na ostateczną decyzję o jej wyborze. Finalnie, jest to technologia ekologiczna, opłacalna (z perspektywy czasu) i łatwa w użytkowaniu.

Powiązane Artykuły