Współcześnie dostępnych jest wiele możliwości aranżacyjnych i konstrukcyjnych, które pozwalają na stworzenie nowoczesnego domu. Niektóre z nich znacznie poprawiają estetykę budynku lub dodają funkcjonalności. Co jest obecnie najpopularniejsze?

Już na etapie projektowania domu musimy zdecydować o jego aspektach wizualnych i praktycznych. W niektórych obszarach nie da się później dokonać zmian, a jeśli nawet będzie to możliwe, to zwykle okaże się także kosztowne. Dlatego wybór odpowiedniego projektu i dostosowanie go do własnych potrzeb powinno być kluczowym etapem dla każdego, kto podejmuje się budowy domu. Zobacz jakie rozwiązania są najchętniej wybierane w bieżącym sezonie.

john fornander Id7u0EkTjBE unsplash
Zajrzyj tutaj: https://przemianydomowe.pl/spodnie-robocze-opinie-ranking/

Rynny – widoczne czy ukryte?

Jedną z kwestii, o których musimy zdecydować na etapie projektu, są rynny. Może się wydawać, że jest to szczegół, jednak ten element wyraźnie wpływa na estetykę projektu. W tej dziedzinie popularne są dwa, dość odmienne rozwiązania. Część osób wybiera klasyczne, zewnętrzne systemy rynnowe ze stali. W takim wypadku kolor powinien pasować do dachu, elewacji oraz okien. Modne są kontrastowe barwy rynien – np. czerń lub metaliczny antracyt. Takie rynny będą się świetnie komponowały z domami o nowoczesnych bryłach i modnym designie. Zyskującym popularność rozwiązaniem są także systemy rynien ukrytych, które od zewnątrz pozostają niewidoczne i pomagają uzyskać ciekawy efekt wizualny. Więcej informacji na temat możliwości, jakie dają metalowe systemy rynnowe, można znaleźć na stronie kropsystem.eu. Dostępne są tam rozwiązania pasujące do różnych projektów, stylistyk oraz budżetów.

Ekologiczne rozwiązania

Ważnym aspektem jest także to, czy projekt spełnia standardy ekologiczne i pozwala na oszczędność ciepła i energii. Jeszcze przed wyborem ilości pokoi czy rozmieszczenia różnych stref, warto zastanowić się nad kwestią ogrzewania i zasilania. Niektóre z rozwiązań wymagają uwzględnienia w konstrukcji całego budynku. Ostatnio popularne były np. pompy ciepła, które w dłuższej perspektywie czasu są konkurencyjnym sposobem ogrzewania. Nie słabnie także zainteresowanie fotowoltaiką. Dobry projekt pozwala na znaczne zmniejszenie utraty ciepła zimą, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza w lecie.

Minimalizm

W aktualnych trendach wyraźnie widać także dominację minimalizmu. Nowoczesne domy projektowane są jako proste bryły, coraz popularniejsze są też płaskie dachy. Unika się nadmiernej ilości ozdób i łączenia wielu faktur i kolorów. Często wybierane są też materiały komponujące się z otaczającą przyrodą – kamień, drewno i szkło. Współczesna architektura jednorodzinna unika krzykliwych form i jaskrawych kolorów. Dom powinien raczej wpasowywać się w krajobraz niż nad nim dominować.

Smart home

Rozwój technologii pozwala na korzystanie z rozwiązań, które znacznie ułatwiają życie. Bardzo popularne jest stosowanie ich w domach. Dzięki systemom smart home można poprawić bezpieczeństwo oraz usprawnić wykonywanie różnych czynności. Takie rozwiązania warto przemyśleć już na etapie projektowania domu.

Zapraszamy do naszego artykułu >>profesjonalny pistolet do pianki montażowej<<