Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu już lat. Nie ma w tym nic dziwnego; jest to bowiem styl ponadczasowy i uniwersalny, urzekający prostotą i estetycznym designem. Wśród mebli w tym stylu znajdziesz także krzesła – do kuchni, jadalni czy salonu. Czy takie krzesła pasują tylko do wnętrz, zaaranżowanych w stylu skandynawskim? Gdzie się sprawdzą? Podpowiadamy w naszym artykule.

Krzesła w stylu skandynawskim – czym się charakteryzują?

Czym spośród innych wyróżniają się krzesła w stylu skandynawskim? Przede wszystkim uniwersalnym designem, który sprawia, że dopasują się niemal do każdego wnętrza (w zależności od konkretnego modelu). Styl skandynawski kojarzy się z pewnego rodzaju sterylnością, przejawiającą się w jasnych barwach i naturalnych materiałach. Takie są również krzesła skandynawskie – na przykład drewniane krzesła o prostym estetycznym designie, ale także krzesła tapicerowane, zapewniające wygodę użytkowania. Krzesła skandynawskie wcale nie muszą być białe, szare bądź w naturalnym kolorze drewna. Równie popularne są krzesła metalowe, z tworzyw sztucznych, krzesła barowe, do kuchni czy jadalni w rozmaitych kolorach. Bardzo często – nawet w jasnych skandynawskich wnętrzach – krzesła stanowią charakterystyczny punkt całej aranżacji, wyróżniając się na przykład kolorem.

Do jakich wnętrz pasują skandynawskie krzesła?

20220117141053 g35e712b539e03aaa47420069e73cc6f8da1d719d8e2a4dfaa6d7782d5d2520040a9893e4e46f1a5e2ccf5aef787ddfe9f1cd8aa88f64eb37a49363d42408ef4f 640.jpg

Wygodne krzesła skandynawskie pasują tak naprawdę do każdego pomieszczenia. Wybierając krzesła można postawić „w ciemno” właśnie na krzesła skandynawskie, które posłużą przez lata – nawet, jeśli zmieni się koncepcja aranżacji wnętrza. Prostota i estetyczny design to cechy, które obronią się same.

Jeżeli urządzasz na przykład jadalnię i chcesz, by krzesła dyskretnie wpasowały się w wystrój – wybierz krzesła drewniane albo tapicerowane w jasnym neutralnym kolorze.

Jeżeli natomiast pomieszczenie wydaje się nazbyt nudne, to postaw na krzesła tapicerowane z siedziskiem w mocnym kolorze – żółty lub turkusowy świetnie rozświetlają wnętrze.

Dużą popularnością cieszy się obecnie kuchnia połączona z salonem. Warto wówczas rozdzielić te dwie strefy wysokim stołem barowym, do którego dostawisz skandynawskie krzesła barowe.

Krzesła skandynawskie odnajdą się oczywiście we wszystkich wnętrzach w stylu skandynawskim. Niemniej można je wybierać również do klasycznie urządzonych wnętrz. Doskonale sprawdzą się również w pomieszczeniu, zaaranżowanym w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Niektóre modele (na przykład łączące drewno z metalem) będą ciekawym punktem aranżacji pomieszczenia w stylu industrialnym.

Krzesła tapicerowane czy krzesła drewniane?

Krzesła tapicerowane oraz drewniane sprawdzą się w przypadku każdej aranżacji. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierają konkretne modele? Do kuchni czy jadalni z pewnością lepiej sprawdzą się krzesła z tworzywa sztucznego – ze względu na możliwość łatwego wyczyszczenia. Jest to szczególnie istotne, kiedy domownikami są małe dzieci. Krzesła do jadalni muszą być łatwe w utrzymaniu czystości. Równie dobrze sprawdzają się krzesła drewniane. Lakierowane drewno także można z łatwością przemyć, a na siedziskach umieścić poduszki dla większego komfortu.

Niemniej krzesła tapicerowane bardzo często mają zdejmowane pokrowce lub można takie pokrowce dokupić, a w razie potrzeby wyprać. Bardziej pasują one jednak do salonu. Wpasują się w aranżację w stylu skandynawskim, ale i klasycznym czy nawet glamour. Krzesła drewniane są niezwykle urokliwe, jeśli wkomponujesz je w wystrój w stylu boho czy rustykalnym.

Producenci mają dziś do zaoferowania wiele designerskich i ponadczasowych modeli krzeseł, które wpisują się w styl skandynawski. Z pewnością wybierzesz spośród licznych modeli te krzesła, które idealnie dopełnią wystrój twojego mieszkania.