Podczas przebudowy lub remontu łazienki warto zapoznać się z szeregiem porad, które umożliwiają efektywniejsze prowadzenie prac. Dzięki temu remont nie stanie się kilkutygodniowym koszmarem, ale doprowadzi do stworzenia nowoczesnej łazienki zgodnie z preferencjami.

przewodnik po remoncie lazienki dla poczatkujacych

Zapoznanie się z kosztami zabudowy łazienki

Przed rozpoczęciem remontu łazienki należy określić perspektywę własnych oczekiwań w zakresie pieniędzy możliwych do zainwestowania. Pod uwagę należy brać również wielkość łazienki, jakość wykorzystanych materiałów, lecz także ewentualne zatrudnienie ekipy remontowej. Wszystko to może ująć bezpośrednio na koszt całej inwestycji. Zarówno bateria wannowa oraz inne elementy wyposażenia łazienki dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni

Aby cieszyć się komfortową i wygodną łazienką, należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. W tym celu bateria wannowa stojąca, lecz także toaleta oraz brodzik lub wanna muszą pozostawać względem siebie w odpowiednich odległościach. Zapewnia to komfort użytkowania oraz estetyczny ład. Dodatkowo ważne jest też samo umieszczenie toalety. Ważne jest, aby nie była ona pierwszą rzeczą, którą widzi się po otwarciu drzwi. Punktem ogniskowym może być na przykład bateria wannowa z prysznicem. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie niewielkiej ścianki, aby w ten sposób ukryć toaletę.

Właściwe rozmieszczenie światła

Dobrze oświetlona łazienka wygląda na optycznie większą oraz przytulną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest właściwe oświetlenie łazienki jest rozmieszczenie światła warstwowo. Oznacza to, że najlepiej sprawdza się kilka źródeł światła z różnym natężeniem, które pada w różnych kierunkach. Jednocześnie należy zachować walory estetyczne, wykorzystując modne kinkiety, lampy lub żyrandole łazienkowe. Można również bazować na oświetleniu montowanym na lustrach, co wygląda bardzo atrakcyjnie i nowocześnie. Niezwykle ważnym aspektem jest również odpowiedni stopień ochrony kinkietów oraz żyrandoli, barwa światła oraz wielkość punktu zasilania.

Wielkość i umieszczenie mebli

W przypadku małej łazienki lepiej zrezygnować z szafki pod umywalką. Natomiast doskonale sprawdzają się szafki wieszane na ścianach, które pozwalają zagospodarować wolną przestrzeń, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Wielkość łazienki określa także możliwe wymiary wanny, a także innych elementów wyposażenia. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest wybieranie większych mebli i elementów wyposażenia, gdyż wówczas może zaistnieć problem z poruszaniem się w przestrzeni. Na rynku dostępne są akcesoria w bardzo zróżnicowanych wymiarach. Istnieje także możliwość zakupu mebli i elementów na wymiar. Umożliwia to idealne dopasowanie wyposażenia do przestrzeni. Poza wielkością istotna jest również jakość materiałów. Wybierając materiały wykończeniowe najlepszej jakości można sprawić, że łazienka wyglądać będzie luksusowo. Dodatkowo lepszej jakości materiały nie ulegają szybkiemu zniszczeniu, przez co kolejny remont będzie mógł odbyć się za kilkanaście lat. Łazienka jest także wymagającym miejscem ze względu na dużą wilgotność powietrza oraz różne zanieczyszczenia. Należy to uwzględnić zwłaszcza podczas zakupu glazury i płytek podłogowych.