Artykuły

Karnisze to istotny element aranżacji wnętrz. Mogą być dyskretną dekoracją lub wyrazistym dodatkiem. Warto dokładnie przyjrzeć się modelom dostępnym na rynku.

Karnisze widoczne lub ukryte szyny

Pierwszą kwestią jaką warto przemyśleć jest to, czy chcemy mieć ukryte szyny czy też widoczne, dekoracyjne karnisze. Ukryte szyny karniszowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy zasłonić je gipsową listwą. Wtedy pod listwą umieścić można również panel ledowy i stworzyć dodatkowe źródło światła.

Jeśli z kolei chcemy dodatkowego elementu dekoracyjnego w przestrzeni wokół okna, warto wtedy wybrać właśnie eleganckie, ciekawe karnisze.

Przemyśl styl

Wybierając karnisze do domu, warto przede wszystkim przemyśleć styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Mogłoby się wydawać, że karnisz zawieszony pod sufitem nie będzie zwracał uwagi. Nic bardziej mylnego. Każdy element aranżacji ma wpływ na ogólne wrażenie, jakie ona robi.

Karnisz może być elementem bardzo dekoracyjnym, świetnie wpisze się wtedy w aranżacje w stylu glamour. Jeśli wybierzemy minimalistyczny model, z prostymi zakończeniami, będzie on idealny we wnętrzach industrialnych, loftowych. Fantazyjny, na przykład „liściasty” wzór może sprawdzić się w klasycznych aranżacjach przestrzeni, gdzie w oknach zawisną ciężkie eleganckie zasłony.

jak w 5 krokach wybrac modne karnisze do domu2

Wybierz materiał

Karnisze mogą być tradycyjne, wykonane na przykład z drewna. Tego typu element sprawdzi się idealnie we wnętrzach w stylu hygge, w których duży udział mają meble drewniane, o surowym wykończeniu. Jeśli jednak zależy nam na modnych, nowoczesnych karniszach, warto rozważyć modele w stylu glam, na przykład z chromowanego metalu, z zakończeniami imitującymi brylanty. 

Karnisze nowoczesne w całości wykonane są na przykład z metalu pokrytego powłoką galwaniczną oraz warstwą lakieru, która zwiększa odporność na ścieranie. Dzięki temu element ma jednolitą barwę, błyszczy się, odbijając światło. Karnisze metalowe będą bardziej wytrzymałe niż plastikowe, zdecydowanie lepiej też zaprezentują się we wnętrzu.

Wybierz kolor

Dla całości aranżacji znaczenie ma też kolor. We wnętrzach klasycznych, w których na przykład łączymy style, gdzie obecne są antyki, świetnie sprawdzą się karnisze w kolorze matowego, starego złota. To szlachetny odcień, który z łatwością dopasujemy do reszty aranżacji.

We wnętrzach w stylu glamour dobrze sprawdzi się srebro lub złoto z połyskiem. W loftowych aranżacjach z kolei warto rozważyć antracyt – ten interesujący odcień nie jest przytłaczający jak typowa czerń, a jednocześnie ma bardzo elegancki charakter.

Warto też rozważyć nowoczesne, a zarazem nowatorskie połączenia metalu z drewnem, na przykład chrom – dąb czy chrom – buk. Tego rodzaju modele będą doskonałe w minimalistycznie urządzonych domach lub mieszkaniach.

Wybierz zakończenia

Elementem, który decyduje o charakterze całego karnisza jest jego zakończenie. Jeżeli zależy nam na prostocie, decydujmy się na minimalistyczne, geometryczne zakończenia karniszy. Wybrać można też spośród wielu fantazyjnych, dostępnych na rynku wzorów. Ciekawie prezentują się na przykład elementy w kształcie gałązek, kryształów lub spiralne.

Wybierając karnisze warto postawić na renomowanego producenta, który będzie gwarancją jakości i trwałości produktów.