Odkurzacze workowe wyposażone są w specjalne pojemniki służące do gromadzenia zanieczyszczeń. Pojemność każdego z nich jest jednak ograniczona, a wypełnienie kurzem i zanieczyszczeniami może wiązać się nie tylko z niższą skutecznością pracy odkurzacza, ale również zwiększonym ryzykiem niechcianych usterek i awarii. To z kolei bywa powodem dużych wydatków. Jak wypełnienie worka wpływa na skuteczność pracy odkurzacza? 

Pojęcie zapełnienia worka w odkurzaczu workowym 

Odkurzacze workowe posiadają specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania i przechowywania zanieczyszczeń zassanych przez urządzenie w trakcie pracy. Co pewien czas konieczna jest jednak wymiana tego elementu na nowy. To tym ważniejsze, że w przypadku niektórych modeli worek wypełniony zanieczyszczeniami może obniżać moc przepływu powietrza, a tym samym oddziaływać niekorzystnie na skuteczność czyszczenia. W efekcie znacznie trudniej będzie Ci poradzić sobie z zabrudzeniami, a czasem niemożliwe stanie się ich usunięcie – oczywiście do czasu opróżnienia lub wymiany worka. 

glowne Zapelnienieworkaaskutecznoscodkurzania

Zapełnienie worka a skuteczność czyszczenia 

Starsze modele odkurzaczy czy odkurzacze z niższej półki cenowej mogą nie posiadać wskaźnika wypełnienia worka. W takiej sytuacji najlepszym sposobem na przekonanie się, czy worek faktycznie został wypełniony, jest po prostu sprawdzenie wnętrza urządzenia. Nie musisz jednak robić tego przy każdym uruchomieniu odkurzacza, na taki stan rzeczy wskazuje bowiem jego praca. Zapchany worek w pierwszej kolejności skutkuje utrudnionym przepływem powietrza, co z kolei przekłada się bezpośrednio na obniżenie mocy ssącej sprzętu. Jeśli zatem zauważysz, że w czasie odkurzania urządzenie słabiej niż do tej pory radzi sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń z podłogi czy dywanu, jest wysoce prawdopodobne, że za tę niedogodność odpowiada wypełniony worek. Utrudni to również pochłanianie cząsteczek kurzu, pyłków, włosia, roztoczy czy alergenów. Miej jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach przyczyną obniżenia mocy ssącej może być np. zatkana rura, zapchany filtr wylotowy czy niedrożny wąż. 

Oprócz wspomnianych objawów czasem na konieczność wymiany worka w odkurzaczu workowym wskazują także gwizdy lub nietypowe dźwięki, które mogą pojawić się w czasie pracy odkurzacza. Ponadto nierzadko dochodzi do zwiększonej temperatury silnika oraz obudowy – dlatego koniecznie zwróć uwagę na ewentualne nagrzewanie się urządzenia. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może skutkować wyłączaniem się urządzenia lub uszkodzeniem kluczowych podzespołów odkurzacza. 

W ofercie marki Electrolux znajdziesz tradycyjne odkurzacze workowe, które wzbogacone zostały o różnego rodzaju nowoczesne technologie, które ułatwiają codzienne korzystanie. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o intuicyjnych wskaźnikach zapełnienia worka. Dzięki temu nie musisz przyglądać się pracy odkurzacza podczas każdego sprzątania. O wypełnieniu worka na zanieczyszczenia powiadomi Cię specjalna dioda – natomiast po wymianie worka jej kolor zmieni się na biały lub dioda zostanie całkowicie wyłączona. Co więcej, odkurzacze Electrolux zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać wysoką skuteczność działania nawet przy dużym wypełnieniu worka. Odpowiada za to m.in. specjalne wykonanie worków S-bag, które gwarantuje wysoką siłę ssania nawet przy dużym wypełnieniu. 

Porady dotyczące utrzymania skuteczności odkurzacza 

Regularna wymiana worków w odkurzaczu jest bardzo istotna dla zachowania tego typu sprzętu w dobrej kondycji. Procedura ta jest bardzo prosta i nie powinna sprawić Ci żadnych trudności nawet przy pierwszej próbie. Pewne detale mogą różnić się zależnie od modelu odkurzacza, zawsze jednak pierwszym krokiem jest odłączenie urządzenia od źródła zasilania. Następnie musisz otworzyć pokrywę odkurzacza i filtra oraz wysunąć z niej stary worek – uważaj, aby z jego wnętrza nie wydostały się żadne zanieczyszczenia. W pustej komorze umieść nowy element i upewnij się, że jest dobrze zamocowany. Teraz możesz już zamknąć pokrywę filtra – skontroluj też, czy została ona szczelnie zamknięta. Po wszystkim powtórnie podłącz odkurzacz do zasilania i upewnij się, że sprzęt działa poprawnie. 

Pamiętaj, że systematyczna wymiana worków do odkurzacza jest bardzo istotna nie tylko dla jego optymalnego działania, ale też i długowieczności. Nieprawidłowa eksploatacja urządzenia zwiększa ryzyko usterek i awarii kluczowych podzespołów, których naprawa może z kolei wiązać się z kosztami znacznie wyższymi niż nowe worki do odkurzacza. Nawet jeśli Twój odkurzacz pracuje wydajnie z niemal całkowicie pełnym workiem, to przecież prędzej czy później w jego wnętrzu zabraknie przestrzeni na przechowywanie zanieczyszczeń. Dlatego już teraz zaufaj sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniom zastosowanym w odkurzaczach workowych marki Electrolux. 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux