Ciśnienie krwi to jeden z najbardziej podstawowych parametrów, dzięki któremu możemy kontrolować stan naszego zdrowia. Jest to w dużym uproszczeniu siła, z jaką serce pompuje naszą krew do organizmu.

Właściwie przeprowadzony pomiar, a następnie odczytanie ciśnienia pomoże nam w określeniu czy naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak jednak przeprowadzić pomiar ciśnienia oraz co wyniki nam powiedzą?

Zanim przejdziemy do instrukcji wyjaśniającej co pokazuje ciśnieniomierz, warto najpierw dowiedzieć się dlaczego ciśnienie krwi ma tak ogromny wpływ na nasze ciało oraz czym grozi wysokie bądź niskie ciśnienie.

Przyczyny i skutki niskiego ciśnienia

Niedociśnienie lub tak zwana hipotonia to stan, w którym ciśnienie krwi w naszym organizmie jest mniejsze niż optymalne. O ile na stałe niedociśnienie cierpi naprawdę bardzo mała grupa ludzi, należy pamiętać o przyczynach oraz możliwych następstwach.

Niskie ciśnienie krwi nie jest tak groźne jak wysokie. Co więcej, dolegliwość ta rzadko wymaga leczenia. Zwrócić musimy jednak uwagę na to, że hipotonia może być symptomem o wiele poważniejszych chorób.

Zanim jednak wystawimy sobie diagnozę, należy wiedzieć, że istnieje wiele leków, które mogą doprowadzić do niedociśnienia. Są to leki moczopędne, leki przeciwnadciśnieniowe czy leki przeciwko depresji oraz bezsenności. Dodatkowo stosowanie medykamentów przeciwarytmicznych oraz przeciwdławicowych może doprowadzić do niedociśnienia.

Jeśli jednak nie zażywamy żadnych leków, to hipotonia może być spowodowana poprzez niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, niedoboru sodu w organizmie czy przez choroby serca. Bardzo długo utrzymujące się niedociśnienie może objawiać się ciągłym zmęczeniem, sennością, zawrotami i bólami głowy, a także bladością.

Dlaczego wysokie ciśnienie jest groźne?

Nasz organizm bardzo źle znosi zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Dolegliwość ta bardzo często prowadzi do silnych bólów głowy, potliwości, bezsenności. Niestety, nadciśnienie objawia się także o wiele poważniejszymi symptomami, a mianowicie krwotokami z nosa czy pogorszeniem wzroku.

Co ciekawe, diagnozowanie nadciśnienia poprzez jednorazowy pomiar jest niemożliwe. Chorobę rozpoznajemy po wielokrotnych pomiarach, które powinny być wykonywane w kilkudniowych oraz kilkutygodniowych odstępach.

Jednym z głównych powodów, jeśli chodzi o występowanie nadciśnienie, jest niewłaściwe żywienie się oraz nieodpowiedni styl życia. Dieta bogata w sól również ma niebagatelny wpływ na rozwój nadciśnienia i może doprowadzić do przewlekłych problemów i schorzeń.

Musimy pamiętać, że nagły skok ciśnienia może nawet doprowadzić do wylewu czy zawału serca. Nie można zatem lekceważyć nadciśnienia i czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, zanim będzie za późno, należy pomyśleć nad profilaktycznym obniżaniem ciśnienia poprzez wprowadzenie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych.

Jakie powinno być ciśnienie optymalne?

Z pewnością duża różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym spędza sen z powiek wielu z nas. Nic dziwnego – nie jest to normalne zjawisko. Zanim jednak odpowiemy skąd bierze się duża różnica, warto dowiedzieć się czym jest ciśnienie skurczowe, a czym rozkurczowe.

Ciśnienie tętnicze obrazuje przede wszystkim siłę, z jaką krew uderza o ścianki naczyń tętniczych w naszym ciele. Jak sama nazwa wskazuje, ciśnienie skurczowe pokazuje nam siłę, z jakim serce wypompowuje krew podczas skurczów. Minimalne ciśnienie jakie panuje w naszych tętnicach obrazowane jest podczas mierzenia ciśnienia rozkurczowego, czyli drugiej liczby.

Jeśli chodzi o optymalne ciśnienie, to musimy przede wszystkim pamiętać o wytycznych, jakie przygotowane zostały przez najróżniejsze placówki medyczne. Przyjęło się, że prawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi to 120/80 mmHg. Oczywiście należy pamiętać, że niewielkie wariacje (czy to w przypadku wyższego czy niższego ciśnienia) nie będą miały wpływu na nasze samopoczucie czy stan zdrowia.

Dodatkowo każdy organizm inaczej reaguje na dane ciśnienie – u niektórych osób standardowe ciśnienie, przy którym czują się najlepiej, wynosi 100/70 mmHg. Dodatkowo, wiele osób zastanawia się czy ciśnienie 150/100 jest wysokie. Kiedy takiego ciśnienia dostanie osoba z nieco obniżonym ciśnieniem, to nie tylko wpłynie to na samopoczucie, ale nawet na stan zdrowia. Co więcej, długo utrzymujące się wysokie ciśnienie może zwiastować poważne dolegliwości.

Oczywiście u osób z nadwagą ciśnienie 150/100 mmHg, choć dalej wysokie, będzie miało nieco mniej negatywny wpływ. Jest to głównie spowodowane faktem, że osoby cięższe z reguły mają wyższe ciśnienie tętnicze. Wciąż warto pamiętać, że stale utrzymujące się ciśnienie na poziomie 150/100 mmHg będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak odczytać ciśnienie

W wielu przypadkach na ciśnieniomierzach otrzymujemy trzy liczby. Pierwsze dwie dotyczą ciśnienie skurczowego i rozkurczowego. Natomiast trzecia liczba to tętno, czyli ilość uderzeń serca na minutę. Oznacza to, że podczas pomiaru musimy pamiętać o dwóch pierwszy liczbach.

Z uwagi na to, że standardowe, zegarowe ciśnieniomierze nie pokazują tętna, będziemy musieli pamiętać o obserwacji dwóch liczb. Gdy przygotujemy się do pomiaru ciśnienia, musimy pamiętać o odpowiednim założeniu mankietu osobie, u której przeprowadzimy pomiar. Dolna część powinna znajdować się kilka centymetrów nad stawem łokciowym.

Gdy już założymy mankiet, należy przyłożyć stetoskop tak, żeby cała membrana dotykała skóry w tak zwanym dole łokciowym. Tutaj należy pamiętać o tym, że część głowicy będzie schowana pod mankietem. Teraz należy ściskać pompkę do momentu, w którym wartość pokazywana na ciśnieniomierzu nie będzie wynosiła 30 mmHg więcej niż spodziewana wartość ciśnienia skurczowego. Gdy taką osiągniemy, wystarczy powolutku odkręcać zawór pompki.

W momencie kiedy po raz pierwszy usłyszymy bicie serca, będziemy znać ciśnienie skurczowe. Ostatnie uderzenie, jakie usłyszymy, będzie natomiast wskazywało ciśnienie rozkurczowe.

Duża różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym

Niektóre osoby bagatelizują spore różnice między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym. Co ciekawe, amplituda powinna wynosić od 30 do 50 mmHg. Jeśli jednak różnica ta jest większa, to u osoby mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie, czy nawet uczucie zbliżającego się omdlenia.

Należy natomiast pamiętać, że w wielu przypadkach bardzo duże różnice między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym (na poziomie 60-80 mmHg) pojawiają się z powodu błędów w pomiarze.

Należy się upewnić, że przy korzystaniu z ciśnieniomierza zegarowego nie ściskamy za mocno tętnicy ramiennej słuchawką. Jeśli chodzi o elektroniczne ciśnieniomierze, to w wielu przypadkach mierzą one jedynie ciśnienie skurczowe, a rozkurczowe wyliczane jest według wzoru. Niedokładność może pojawiać się ze względu na nieprawidłowości we wzorze.

Podsumowanie informacji dotyczących mierzenia ciśnienia krwi

Nie każdy z nas wie co pokazuje ciśnieniomierz oraz jak takie wyniki interpretować. Warto zatem wiedzieć więcej o ciśnieniu tętniczym oraz o tym jak wpływa ono na nasz stan zdrowia i samopoczucie.

Jeżeli martwi was wasze zdrowie, a pomiary ciśnieniowe nie są jednoznaczne lub wyniki są zbyt rozbieżne, to warto udać się do lekarza w celu wizyty kontrolnej. Warto natomiast co jakiś czas sprawdzać ciśnienie tętnicze, aby kontrolować swoją kondycję oraz upewnić się, że złe samopoczucie nie jest spowodowane nieprawidłowościami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

jak odczytać ciśnienie
Average rating:  
 0 reviews