Każdemu z nas zdarzyło się poczuć gorzej będąc na wyjeździe bądź po prostu na dworze. W takich sytuacjach rzadko mamy dostęp do specjalistycznego sprzętu, jakim bez wątpienia są dobre ciśnieniomierze nadgarstkowe. Co zrobić, kiedy u osoby podejrzewamy podwyższone ciśnienie, a nie mamy jak tego sprawdzić?

Precyzyjne określenie poziomu ciśnienia tętniczego krwi jest niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że istnieje sposób, który oferuje nam możliwość sprawdzenia tętna. Obok ciśnienia, jest to najważniejszy parametr, który określa w jakim tempie serce zasysa, a następnie wyrzuca krew do naczyń krwionośnych. Niewiele osób wie o tym, że tętno może także pomóc nam w sprawdzeniu poziomu ciśnienia krwi.

Oczywiście należy pamiętać, że nie możemy liczyć na dokładny pomiar jak w przeprowadzenia pomiaru przy pomocy ciśnieniomierza elektronicznego czy zegarowego. Jednak w sytuacji, kiedy nie mamy innej opcji, taka alternatywa okaże się bardzo przydatna. Warto zatem dowiedzieć się jak mierzyć tętno bez dodatkowego sprzętu.

Czego potrzebujemy do wykonana pomiaru?

Do właściwego pomiaru tętna nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi ani zaawansowanej wiedzy. Jedyne, czego będziemy potrzebować, to urządzenie odmierzające czasu. Może to być:

  • Zegarek;
  • Stoper;
  • Budzik;
  • Smartfon.

Przeprowadzenie pomiaru

G

Wybierz miejsce

Istnieją dwa miejsca, w których puls jest najbardziej wyczuwalny. Chodzi tutaj o nadgarstki i szyję. Podczas pomiaru wybieramy jedno z tych dwóch miejsc i kładziemy na nim dwa palce.

G

Odliczamy

Gdy już położymy na nadgarstku bądź szyi dwa palce, zaczynamy odliczać. Ilość uderzeń na minutę (BPM od beats per minute) określa nasze tętno. Aby skrócić pomiar i nie liczyć uderzeń przez całą minutę, możemy liczyć BMP do 20 sekund, a następnie ilość uderzeń pomnożyć przez 3.

G

Wpływ tętna na ciśnienie krwi

O ile odpowiedź na pytanie jak zmierzyć ciśnienie krwi bez ciśnieniomierza jest zagwozdką dla wielu, tak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wysokie lub niskie ciśnienie ma także wpływ na nasze tętno. Jeżeli nie uprawialiśmy żadnej aktywności fizycznej i nasze ciało jest w spoczynku, to puls może pomóc nam w ocenie czy nasze ciśnienie jest teraz wysokie czy niskie.

Bardzo często mięsień sercowy stara się uwzględniać niskie bądź wysokie ciśnienie podczas pracy. Innymi słowy, poziom ciśnienia krwi może wpłynąć na prędkość bicia serca.

Niskie ciśnienie oznacza słabsze pompowanie krwi. Z tego względu serce będzie bić szybciej, aby nadrobić tę różnicę. Podobna sytuacja ma się z wysokim tętnem. Przy zbyt dużej sile uderzeń, serce będzie starało się zmniejszyć prędkość uderzeń.

G

Zasada ta nie zawsze się sprawdza

Należy jednak mieć na uwadze, że nie można tej zasady stosować w każdym przypadku. Niemalże każde zaburzenie pracy serca może sprawić, że przy wysokim ciśnieniu nasze tętno będzie wysokie, a przy niskim ciśnieniu – niskie.

Jak zmierzyć ciśnienie krwi bez ciśnieniomierza? Alternatywy

Co zrobić w sytuacji, kiedy potrzebujemy szybkiego sprawdzenia ciśnienia krwi, a w naszym domu nie posiadamy ciśnieniomierza? Istnieje kilka alternatyw, z których możemy skorzystać. Jednym z rozwiązań będzie oczywiście skorzystanie z pomocy sąsiada. Jednakże, przede wszystkim musimy pamiętać o placówkach medycznych, które to za darmo udostępnią nam ciśnieniomierz.

Gdy zgłosimy się do placówki medycznej – czy to będzie szpital, przychodnia, poradnia czy zakład opieki zdrowotnej, to pierwszym badaniem, jakiemu zostaniemy poddani, to właśnie pomiar ciśnienia. W tym celu personel wykorzysta standardowe, zegarowe ciśnieniomierze bądź nieco nowocześniejsze, elektryczne.

Jeśli jednak nie chcemy wybrać się do przychodni czy innego zakładu medycznego, możemy również skorzystać z pomocy apteki. W wielu, jeśli nie wszystkich, punktach farmaceutycznych klienci otrzymują darmowy dostęp do ciśnieniomierza. Będziemy mogli przeprowadzić pomiar samemu bądź pomoże nam w tym obsługa, to jest farmaceuta.

Oznacza to, że oprócz domowego pomiaru, ciśnienie sprawdzimy w następujących lokacjach:

  • Apteka;
  • Przychodnia;
  • Zakład opieki medycznej;
  • Poradnia;
  • Ambulatorium;
  • Szpital.

Czym jest bezpośredni pomiar ciśnienia tętniczego

Wiele osób zastanawia się na czym polega bezpośredni pomiar ciśnienia tętniczego. Jest to tak zwana inwazyjna metoda, która gwarantuje najwyższą precyzję pomiaru. Wiąże się jednak z zaawansowanym badaniem, które przeprowadzić może tylko wykwalifikowany personel w placówce medycznej.

W celu wykonania tego pomiaru umieszcza się cewnik w naczyniu krwionośnym. Metoda ta gwarantuje, że personel medyczny ma stały dostęp do ścisłego monitorowania ciśnienia. Oczywiście bardzo często wykorzystuje się ten sposób pomiaru w celu przeprowadzenia wielu badań.

Teraz wiesz jak zmierzyć ciśnienie bez aparatu do mierzenia ciśnienia

O ile odpowiednie zmierzenie ciśnienia krwi bez właściwego sprzętu jest niemożliwe, zawsze możemy w bardzo szybki sposób sprawdzić tętno, które w połączeniu z typowymi dolegliwościami pozwoli nam określić czy nasze ciśnienie tętnicze krwi jest wysokie lub niskie.

Z uwagi jednak na duży margines błędu, istnieje wiele lepszych sposobów na sprawdzenie ciśnienia krwi bez własnego ciśnieniomierza. Jednym z nich będzie wybranie się do najbliższego punktu medycznego. Bez najmniejszych problemów personel medyczny czy, w przypadku apteki, farmaceuta udostępni nam czy przeprowadzi za nas pomiar.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

jak zmierzyć ciśnienie bez ciśnieniomierza
Average rating:  
 0 reviews