Nieodpowiednia izolacja cieplna lub wadliwie działająca wentylacja może być przyczyną pojawienia się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach domowych. Sprzyja temu szczelne zamykanie okien, brak wietrzenia, a także niektóre codzienne czynności, takie jak pranie, prasowanie, gotowanie czy gorące kąpiele. Jeżeli poziom wilgoci nie jest na bieżąco odprowadzany, może doprowadzić do pojawienia się grzyba lub pleśni na ścianach, a to staje się już groźne dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jak pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu i jak utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

glowne tammy gann skyR cDGJsE unsplash

Przyczyny nadmiernego poziomu wilgoci w domu

Przyczyn pojawienia się wilgoci w domu może być kilka. Do tych, z którymi mamy do czynienia najczęściej należą:

  • wadliwie działająca wentylacja lub jej brak (nieszczelne, zatkane przewody uniemożliwiają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz)
  • nieodpowiednia izolacja cieplna budynku, wadliwie wykonana lub z niskiej jakości materiałów
  • nieodpowiednie ogrzewanie pomieszczeń – zbyt słabe lub nie wszystkie pomieszczenia są ogrzewane
  • nieodpowiedni dobór i rozmieszczenie punktów grzewczych w pomieszczeniu – kaloryfery o zbyt małej mocy i zamontowane zbyt daleko od okien (najchłodniejszych punktów w pomieszczeniu)
  • lokalizacja domu w pobliżu jezior, terenów podmokłych
  • błędnie wykonane lub wadliwie działające elementy budynku – zatkane rynny, nie odprowadzające w odpowiedni sposób wody, błędy konstrukcyjne dachu (dach przecieka), wilgoć przedostająca się do wnętrza wskutek wadliwie wykonanej izolacji przed wilgocią
  • codzienne czynności: gotowanie, pranie, suszenie prania w zamkniętych pomieszczeniach, prasowanie z użyciem pary, gorące kąpiele i długie prysznice

Wilgoć w mieszkaniu – jak się objawia

O tym, że w mieszkaniu lub domu panuje zbyt duża wilgotność powietrza może świadczyć kilka rzeczy, na które każdy powinien zwrócić uwagę. Zaparowane okna czy lustra, wolno schnąca podłoga (po umyciu), zapach stęchlizny unoszący się w powietrzu, mokre ściany, łuszcząca się farba, odklejająca się tapeta lub ciemne plamy na ścianach to najczęstsze objawy zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Na pojawienie się wilgoci najbardziej narażone są te pomieszczeniach, w których wykonujemy pranie lub je suszymy, w których się myjemy i gotujemy oraz te niedogrzane i mało przewiewne – a więc łazienka, pralnia i suszarnia, kuchnia czy piwnica. Jeśli dodatkowo pomieszczenia są ciemne i mają wadliwie działającą wentylację (lub w ogóle jej nie posiadają), nadmierna wilgoć stwarza idealne warunki do zagrzybień.

Regularne wietrzenie i właściwe wentylowanie tych pomieszczeń pozwoli uniknąć przewilgocenia, rozwoju pleśni i grzybów. Szybka reakcja i osuszenie pomieszczeń pozwala usunąć nadmiar wilgoci i nie doprowadzi do poważnego zagrzybienia ścian, które w konsekwencji wymagałoby generalnego remontu.

Wilgoć w mieszkaniu – jakie zagrożenia stwarza

Duża wilgotność w pomieszczeniach, to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Pleśń i grzyby najczęściej rozwijają się na ścianach (miejsca w narożnikach przy podłodze czy suficie, za meblami). Są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, alergików i astmatyków. Pojawienie się zagrzybień może wpływać na spadek odporności organizmu, przyczyniać się do powstania alergii lub potęgować jej objawy. Najczęstszymi symptomami, jakie można zaobserwować u osób narażonych na przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach są: nasilenie ataków astmy, duszności, chore zatoki, ogólne zmęczenie czy bóle w mięśniach. Aby chronić się przed nimi, warto stosować najbardziej sprawdzone sposoby na pozbycie się wilgoci z domu oraz zwracać uwagę na to co robić, by nie przyczyniać się do nadmiernego zawilgocenia.

Wilgoć w mieszkaniu – sposoby na jej pozbycie się

Aby ograniczyć ryzyko przewilgocenia warto pamiętać o kilku dobrych nawykach, takich jak częste wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie odpowiedniej temperatury powietrza (w zimie należy ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu). Pranie powinno być suszone w przewiewnym miejscu, podczas gotowania warto uchylać okno w kuchni lub włączać okap i przykrywać garnki. 

  • jednym z domowych i często stosowanych sposobów na pozbycie się wilgoci z pomieszczeń są rośliny! Rośliny pochłaniające wilgoć (skrzydłokwiat, grubosz – drzewko szczęścia, bluszcz czy paprotka). Rośliny o działaniu osuszającym będą nie tylko przyjemną dla oka ozdobą pomieszczeń, ale też wchłoną nadmiar wilgoci z pomieszczenia
  • osuszanie za pomocą pochłaniacza wilgoci. Pochłaniacz wilgoci jest wyposażony w specjalny wkład wypełniony granulatem chlorku wapnia, który absorbując wilgoć z pomieszczenia rozpuszcza się
  • osuszacz powietrza (kondensacyjny lub adsorpcyjny) – to urządzenia skutecznie odprowadzające nadmiar wilgoci. Domowe osuszacze powietrza mogą być użytkowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym poziom wilgotności przekracza 60%. Skutecznie pochłaniają z powietrza skraplającą się parę wodną, która następnie trafia do specjalnego pojemnika, w jaki jest wyposażony osuszacz. Niektóre osuszacze mogą być wyposażone także w jonizację powietrza lub dodatkowy filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemny zapach stęchlizny. 


Poziom wilgoci w pomieszczeniu warto regularnie kontrolować. Można ją sprawdzać za pomocą higrometru – specjalnego urządzenia do określania stopnia wilgotności powietrza. Z pomocą przychodzą także stacje pogodowe, które informują nie tylko o warunkach atmosferycznych panujących na zewnątrz, ale również o poziomie wilgotności wewnątrz budynku.

Sprawdź jaki tani pochłaniacz wilgoci do samochodu wybrać

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Wilgoć w mieszkaniu - zobacz, jak możesz się jej szybko pozbyć
Average rating:  
 0 reviews