Wiosną i latem, gdy pogoda dopisuje, w naszych domach częściej otwieramy okna i balkony. Wpuszczanie do mieszkania świeżego powietrza sprzyja zdrowiu i ogólnemu samopoczuciu. Jednak relaks przy otwartym oknie może zostać zakłócony przez natrętne muchy i inne owady, które przypadkiem wlatują do pomieszczeń. Unieszkodliwianie ich tradycyjną łapką daje tylko chwilowy spokój, dlatego do walki z owadami najlepiej zastosować specjalistyczne środki, jak np. odstraszacze much.

Czym są odstraszacze much?

Owady spełniają bardzo dużą rolę w ekosystemie, ale w naszych domach są zazwyczaj intruzami, których chcemy się pozbyć. Szczególnie uciążliwe bywają muchy, muszki owocówki i komary. Aby pozbyć się problemu z niechcianymi owadami warto zastosować odstraszacze. Są to specjalne urządzenia bądź preparaty, które mają za zadanie odstraszyć insekty lub je całkowicie unieszkodliwić.

Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które mają różne działanie. Wśród wszystkich dostępnych opcji można wymienić łapki i lepy na muchy, a także środki w sprayu. Dobrą opinią i dużą popularnością cieszą się również elektroniczne odstraszacze much i lampy owadobójcze, a także naturalne środki w postaci odpowiednio dobranych roślin, które można posadzić w doniczce lub skrzynce na balkonie.

Skuteczne sposoby na muchy w domu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na latające owady w domu jest zakup ultradźwiękowego odstraszacza. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne z tradycyjnym kablem lub w formie wtyczki do kontaktu. Niezależnie od wybranego modelu, metoda działania takich produktów jest podobna. Urządzenia te posiadają wbudowane głośniki, które emitują fale ultradźwiękowe. Dla człowieka są one zupełnie niesłyszalne i bezpieczne. U insektów jest inaczej – ultradźwięki mocno podrażniają ich układ nerwowy, przez co zmuszają je do opuszczenia danej przestrzeni i poszukania spokojniejszej.

Warto jednak wiedzieć, że dźwięki o wysokich tonach działają nie tylko na owady. Ultradźwięki stosowane są również w odstraszaczach zwierząt i gryzoni. Mając w domu pupila lepiej upewnić się, że dane urządzenie nie będzie sprawiać mu dyskomfortu. W takim przypadku lepiej zainwestować w elektryczną packę na muchy z stacją dokującą. To rodzaj lampy owadobójczej, którą można postawić w dowolnym miejscu pokoju. Owady są wabione do pułapki, gdzie zostają porażone prądem i giną. Zaletą takiej lampy jest możliwość wypięcia jej z bazy i używania jak tradycyjnej łapki.

Równie dobrze sprawdzają się odstraszacze ze śmigłami. Ich zaletami są niewielka konstrukcja i możliwość użytkowania nie tylko w mieszkaniach, ale również na ogrodzie, balkonie, czy tarasie. Obracające się w szybkim tempie śmigiełka emitują specyficzny świst, który odgania natrętne owady. Tego rodzaju urządzenie można ustawiać na stole podczas obiadu lub grilla.

Naturalne środki przeciw owadom

Oprócz odstraszaczy much i owadów na rynku dostępne są także specjalne pułapki. Wystarczy w odpowiednim miejscu takiej pułapki umieścić wabik, który będzie przyciągał owady – może być to miód, sok lub kawałki owoców. Zwabione insekty będą wpadać do pułapki, bez możliwości ucieczki. Złapane w ten sposób owady można zutylizować lub wypuścić na dworze na wolność.

Chcąc pozbyć się much z domu niekoniecznie trzeba inwestować w specjalistyczne środki owadobójcze lub urządzenia. Niektóre z roślin działają odstraszająco na muchy, więc można je posadzić na balkonie lub w doniczce w domu. Najpopularniejszymi są pelargonia pachnąca oraz lawenda wąskolistna, choć ich intensywny zapach nie każdemu może odpowiadać. Równie dobrym wyborem będzie m.in. trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, bazylia pospolita, czy goździk siny. Te kwiaty i rośliny zielone oprócz funkcji odstraszającej owady, będą również przepięknie wyglądać w mieszkaniu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak pozbyć się much i latających owadów z domu?
Average rating:  
 0 reviews