Choć ta wiosna nie należy do najcieplejszych, nie ulega wątpliwości, że klimat w ostatnich dekadach znacznie nam się ocieplił. Średnie roczne temperatury w Polsce są coraz wyższe, a ich wzrost postępuje z szybkością blisko 0,3°C na 10 lat. W tej zmieniającej się rzeczywistości musimy sobie jakoś radzić. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest inwestycja w dobrej jakości klimatyzację. To jednak nie koniec zalet tej technologii. Zastanówmy się, jaki klimatyzator będzie najlepszy dla twojego mieszkania.

Możesz zainwestować w najpiękniejszy dom lub najbardziej komfortowe mieszkanie w najlepszej części miasta, jednak nie będziesz się tam czuł „jak w domu”, jeśli nie przewidzisz wielu okoliczności. Jedną z nich są kaprysy pogody i nieprzewidywalność klimatu. Coraz częstsze upały mogą dać ci się we znaki na tyle, że znienawidzisz swój nowy kawałek podłogi. Klimatyzator, który na tej szerokości geograficznej jeszcze nie tak dawno temu stanowił kaprys zamożniejszej części społeczeństwa, dziś jest jednym z coraz powszechniejszych udogodnień. Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości klimatyzację?

Klimatyzacja – jak to działa?

Proces klimatyzowania pomieszczeń jest bardzo prosty. Polega on na usuwaniu ciepła i wilgoci z pomieszczenia. Chłodzenie wnętrz dla przyjemności człowieka to jednak nie wszystko, co tego typu urządzenia mają w zanadrzu. Dzięki nim można również obniżać temperaturę panującą w pomieszczeniach. Jest to istotne zwłaszcza tam, gdzie znajduje się sprzęt elektroniczny wytwarzający ciepło, czyli np. wzmacniacz lub serwer komputerowy. Ponad wszystko jednak rolą klimatyzacji jest zapewnianie nam komfortu i sprawianie, że zmiany temperatur będą dla nas jak najmniej odczuwalne (przynajmniej w obrębie naszych czterech ścian).

Rodzaje klimatyzatorów

Przymierzając się do zakupu klimatyzatora należy zadać sobie kilka absolutnie podstawowych pytań: jaką przestrzeń zamierzam wyposażyć w tego typu urządzenie, czy będzie to pomieszczenie intensywnie użytkowane, czy mam możliwość instalacji klimatyzatora stacjonarnego i na jaki wydatek jestem w stanie sobie pozwolić. Niniejszy artykuł powinien ułatwić ci wybór modelu odpowiedniego do Twojego mieszkania, biura, sklepu etc.

Przyjrzyjmy się zatem rodzajom klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku.

Klimatyzatory typu split

Jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Jego konstrukcja opiera się na współpracy dwóch jednostek: wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). Urządzenia tego typu cechują się zaskakująco wysoką wydajnością przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Ich ogromną zaletą jest również stosunkowo cicha praca, co stanowi ogromną zaletę w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Cecha ta związana jest ze specyficzną konstrukcją „splitów”, których najgłośniejsze elementy (sprężarka i wentylator) znajdują się w części zewnętrznej umiejscowionej poza budynkiem. Zajmują one również stosunkowo niewielką ilość miejsca i nie zaburzają estetyki wnętrza.

Klimatyzatory split to zazwyczaj klimatyzatory ścienne montowane tuż pod sufitem. Największą popularnością w tej kategorii cieszą się modele przypodłogowo-sufitowe, w których parownik umieszczany jest na podłodze (najczęściej we wnękach podokiennych) lub przy samym stropie.

Klimatyzatory typu multisplit

Zgodnie z obecnym w ich nazwie przedrostkiem multi-, klimatyzatory multisplit umożliwiają podpięcie kilku jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z jednego systemu w kilku pomieszczeniach, bądź jednym o wyjątkowo dużym metrażu (hala produkcyjna, magazyn, biuro). Podobnie jak w splitach, tak i tutaj możliwa jest indywidualna regulacja temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośnie cechują się najprostszą budową i największą poręcznością, choć zdecydowanie nie są przeznaczone do każdego rodzaju pomieszczeń. Są to urządzenia jednoczęściowe, a więc skraplacz i parowacz funkcjonują w ramach jednej obudowy. Klimatyzatory przenośnie nie wymagają montażu, a ich przemieszczanie jest kwestią przepchania do pomieszczenia, które wymaga chłodzenia (pomagają w tym kółeczka przytwierdzone do nóżek). Niestety, w  porównaniu ze splitami są to urządzenia dość głośne, więc niemożliwością jest, by pracowały przez wiele godzin. Dla większości użytkowników nie stanowi to jednak argumentu, który miałby przesądzić o nieużywaniu tego typu modeli.

Odprowadzanie ciepłego powietrza możliwe jest tutaj dzięki elastycznemu przewodowi, który wypuszczamy na zewnątrz przez uchylone drzwi lub okno. Ich obsługa odbywa się za pośrednictwem pilota lub panelu sterowania.

Zaletą tego typu urządzeń jest ich uniwersalność i możliwość ukrycia w garażu lub schowku.

Niektóre klimatyzatory jednoczęściowe można zawieszać na ścianie. Jest to rozwiązanie stosowane zwykle tam, gdzie z różnych powodów nie można zamontować jednostki zewnętrznej.

Na rynku spotkać można również dwuczęściowe modele przenośne. W ich przypadku skraplacz umieszczony na zewnątrz redukuje poziom hałasu, a ciepłe powietrze wyciągane jest na zewnątrz bez udziału rury. Oba moduły połączone są jedynie przewodem czynnika chłodniczego, co mimo wszystko wymaga od nas uchylenia drzwi lub okna (jest to jednak uchylenie niewielkie).

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów

Innymi rodzajami klimatyzatorów są modele kasetonowe, kanałowe i okienne. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z wymienionych typów.

Klimatyzatory kasetonowe stanowią pewien wariant modeli multisplit. W tym przypadku jednostka wewnętrzna nie jest jednak zamontowana na ścianie, lecz stanowi element  sufitu podwieszanego. Modele tego typu spotkać możemy najczęściej w biurach, zatem nie będzie to najlepsze rozwiązaniem dla obiektu mieszkalnego.

Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku klimatyzatorów kanałowych. Specyfiką ich konstrukcji są obecne w ich nazwie kanały. Wymaga to oczywiście bardzo specjalistycznego montażu oraz odpowiedniej ilości przestrzeni w pomieszczeniach. Klimatyzatory tego typu zapewniają równomierne klimatyzowanie wielu pomieszczeń, natomiast nie umożliwiają sterowania pracą urządzenia w trybie indywidualnym. Ten typ klimatyzatorów wykorzystywany jest zwykle w większych pomieszczeniach lub obiektach specjalnie do tego dostosowanych.

Ostatnim ze specjalnych modeli, jakim chcemy się przyjrzeć, są klimatyzatory okienne. Zostawiliśmy je na koniec, gdyż jest to typ urządzeń, które przechodzą nieuchronnie do historii. Ze względu na umieszczenie skraplacza i parownika pod jedną obudową ich konstrukcja przypomina klimatyzatory przenośne – z tą różnicą, że są to urządzenia w stu procentach stacjonarne. Na ich niekorzyść przemawia nieestetyczny wygląd (wielkie pudło wystające za oknem lub zawieszone na ścianie budynku) i głośne działanie.

Czy wiesz, jaka jest różnica między klimatyzatorem i klimatorem? Sprawdź: obi.pl/porady/technika/ogrzewanie-i-klimatyzacja/klimatyzator-czy-klimator—co-wybrac-do-domu/

Ile kosztuje klimatyzacja?

Posiadanie klimatyzacji w domu lub mieszaniu kojarzyło się kiedyś z wysokim statusem materialnym jego mieszkańców. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na takie udogodnienie, dlatego uważano je za luksus dostępny wyłącznie dla bogaczy. Te czasy już minęły. Dziś coraz więcej Polaków decyduje się na montaż systemów klimatyzacyjnych w swoich budynkach lub przynajmniej na klimatyzator przenośny. No ale właściwie ile kosztuje klimatyzacja? Czy jest drogie?

Po przestudiowaniu katalogów firm oferujących tego typu rozwiązania możemy założyć, że średni koszt takiego przedsięwzięcia to wydatek ok. 3 000-4 000 złotych, a więc cena nie zwala z nóg.

Za klimatyzator ścienno-sufitowy on/off zapłacimy minimum 1000 zł. Urządzenia wykonane w technologii inwerterowej to wydatek rzędu 2000 zł. Klimatyzator podłogowy o mocy 5 kW to inwestycja od ok. 4000 do 7000 zł. Najdroższe są klimatyzatory kasetonowe, na które trzeba wydać nawet 9000 zł.

Rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym jest zakup klimatyzatora przenośnego. Choć będzie on mniej wydajny niż opcja stacjonarna, to jest zdecydowanie tańszy. Na jego korzyść przemawia również mobilność, której innym wersjom brak.

Do zakupu urządzenia stacjonarnego należy doliczyć również montaż. Taka przyjemność to nawet kolejne 1000 zł. Jeżeli zatem chcemy wyposażyć swoje mieszkanie w dobrą cyrkulację powietrza o odpowiedniej temperaturze, musimy wyłożyć przynajmniej 3000-4000 zł.

Sprawdź najnowszą ofertę klimatyzatorów i oszacuj swoje możliwości: obi.pl/ogrzewanie-klimatyzacja-i-wentylatory/klimatyzatory/c/480

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Klimatyzator do domu - jaki wybrać? Rodzaje, modele, ceny
Average rating:  
 0 reviews