Ciepło w domu to element podstawowy dla zapewnienia bazowych warunków do funkcjonowania oraz budowania atmosfery komfortu i przytulności we wnętrzach.

Współcześnie często również w tej dziedzinie życia stawia się na ekologię. Ludzie są coraz bardziej świadomi, jak ważna dla nas i dla przyszłych pokoleń jest szybka poprawa kondycji środowiska naturalnego. Szczególnie niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza, związane z emisją szkodliwych gazów i pyłów między innymi z domowych palenisk.

W wielu gospodarstwach domowych potrzeba wymiany pieców centralnego ogrzewania opalanych paliwami stałymi. W niektórych miastach już wprowadzono zakazy, w innych coraz głośniej mówi się o bardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. Istnieje szansa, że ludzie dadzą się przekonać do zmiany dotychczasowych urządzeń grzewczych na bardziej zieloną energię.

Jakie są najbardziej ekologiczne systemy grzewcze? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań wartych rozważenia.

Pompa ciepła –optymalna temperatura w całym domu

Pompy ciepła są uznawane w całej Europie za szczególnie wartościowe rozwiązania proekologiczne. Czym się wyróżniają? Urządzenie jest zasilane energią elektryczną, zmniejsza emisję CO2, a przy tym wykorzystuje do produkcji ciepła odnawialne źródła energii – glebę, powietrze i wodę.

Jak działają? Funkcjonowanie pompy opiera się na parowaniu, sprężeniu, skraplaniu oraz finalnie rozprężaniu, czyli podstawowych procesach fizycznych.

Pompa tworzy zamknięty układ składający się z części dolnej, czyli gruntu, wody, powietrza lub ścieków, w których umieszcza się specjalne sondy. Na drodze opisanych wyżej procesów fizycznych dochodzi do odbierania energii cieplnej z dolnego źródła i przekierowania jej do górnego elementu, czyli systemu grzewczego. Odbywa się to poprzez podgrzanie ekologicznego czynnika grzewczego, krążącego w urządzeniu, którego energia jest później przekazywana do ogrzewania, zapewniając optymalną temperaturę w całym domu.

Pompy ciepła są niezmiernie wydajne i praktyczne. Pobierają przy tym niewielką ilość energii, dlatego uznaje się je za szczególnie oszczędne i ekologiczne rozwiązania.

Ogrzewanie elektryczne – maty i promienniki

Równie często zwolennicy ekologicznej energii stawiają na instalacje elektryczne. Często popularne i tanie ogrzewanie z Econovli składa się z mat i promienników. Z ich pomocą buduje się przyjazne dla użytkowników, ciepłe przestrzenie, bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Maty i folie grzewcze stosuje się coraz powszechniej zamiast tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Ich zasadniczą przewagą nad standardowym ogrzewaniem wodnym jest przede wszystkim zdecydowanie niższy koszt montażu oraz łatwiejsza instalacja. Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których potrzebujemy utrzymać stałą temperaturę przez długi czas.

Można je również włączyć w system Smart House, który pozwala na skuteczne i wygodne zarządzanie wszystkimi domowymi instalacjami.

Promienniki ciepła działają w oparciu o podczerwień. Dzięki temu ogrzewa się wyłącznie przegrody, przedmioty i ludzi przebywających w pomieszczeniu, bez niepotrzebnego nagrzewania całego powietrza we wnętrzu. Przekłada się to na zdecydowanie niższe zużycie energii, a co za tym idzie wprowadza się również oszczędności do domowego budżetu.

W wielu przypadkach promienniki są niewielkie i praktyczne, pozwalając na zamontowanie ich nawet w ekstremalnie małych pomieszczeniach. Można nawet znaleźć rozwiązania przenośne, do wykorzystania we wnętrzach, w których nie ma instalacji albo ogrzewa się je sezonowo. Są lekkie, wygodne w obsłudze oraz niezmiernie funkcjonalne.

Skuteczne i ekologiczne ogrzewanie nie tylko do domu

obraz 1

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła lub urządzeń elektrycznych (folii, mat lub promienników) pozwala zredukować emisję toksycznych pyłów i gazów do atmosfery. Dzięki temu poprawiamy kondycję powietrza, którym oddychamy każdego dnia.
Nowoczesne systemy grzewcze są również energooszczędne, pozwalając na zmniejszenie wydatków związanych z zapewnieniem ciepła w domach.
Dlatego też warto rozważyć wymianę dotychczasowych instalacji na praktyczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania – zapewnią nam ciepło, zmniejszą koszty ogrzewania, a przy tym poprawią stan powietrza dla nas i kolejnych pokoleń.