Spis Treści
Wentylatory kolumnowe – ranking 2024
W końcu doczekaliśmy się lata! Dni stają się coraz cieplejsze i czas pomyśleć o przygotowaniach na prawdziwe upały. Jeżeli jeszcze nie masz porządnego wentylatora, to najwyższy czas go znaleźć.
Tradycyjne wiatraki nie są ani skuteczne, ani estetyczne. Nie pasują do eleganckiego salonu, czy do nowoczesnego biura. Najlepszym wyjściem jest zakup dobrego wentylatora kolumnowego . Zastanawiasz się, który model najlepiej spełni swoje zadanie? Nie wiesz jakie parametry należy wziąć pod uwagę? Jak znaleźć najlepszy wentylator kolumnowy?
Ten tekst powstał po to, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Wyselekcjonowaliśmy pięć wentylatorów kolumnowych. Opiszę szczegółowo każdy z nich, a następnie porównam je ze sobą. Dorzucę też kilka ważnych informacji związanych z tymi urządzeniami. Na koniec wybiorę model, który wypada najlepiej w całym zestawieniu.
Nasz ranking ma za zadanie jak najbardziej ułatwić wybór dobrego urządzenia. Dlatego zanim opiszę wybrane produkty, podam kilka najważniejszych cech wspólnych.
Wentylatory kolumnowe to nie jest żadna nowość, dlatego warto wiedzieć, na jakie funkcje i udogodnienia zwrócić uwagę. Sprzedawcy lubią proponować starsze i uboższe modele w cenie nowych. W przypadku wyboru tego typu sprzętu żadna dodatkowa opcja nie jest fanaberią. Kolumnę kupujemy na lata, z założeniem, że będzie skuteczna, wygodna w użyciu i naprawdę atrakcyjna wizualnie.
Wszystkie wentylatory z naszego rankingu 2024 posiadają:
- Regulację prędkości pracy – absolutnie podstawowa funkcja,
- Tryb oscylacji – czyli obrotu wokół własnej osi, im większy zakres obrotu tym lepsze efekty,
- Funkcję bryzy, lub tzw trybu naturalnego – w tym trybie wentylator oscyluje oraz zmienia moc nawiewu dając bardzo naturalny efekt urozmaiconych podmuchów, to dużo przyjemniejsze dla ciała niż ciągły i równomierny nawiew zwykłego wiatraka, zwłaszcza gdy w towarzystwie wentylatora spędzamy długie godziny,
- Pilot – trudno wyobrazić sobie wygodną obsługę kolumny bez zdalnego sterowania,
- Timer – pozwala zaprogramować włączenie lub wyłączenie urządzenia po konkretnym czasie.
Tych wspólnych elementów nie będę już wspominać podczas opisu i porównywania wybranych urządzeń. Skupię się na cechach charakterystycznych dla każdego z nich oraz na subtelnych różnicach, które znacząco wpływają na przyjemność korzystania. Ranking otwiera najtańszy, a zamyka najdroższy produkt.
Wentylator kolumnowy Eberg Airo
Ten wentylator nie wyróżnia się na tle pozostałych żadnymi dodatkowymi funkcjami. Ma odpowiedni kąt oscylacji i średnią wysokość. Do tego całkiem zwykły tryb naturalny i bardzo prosty tryb snu, polegający na stopniowym zmniejszaniu mocy.
Eberg Airo ma za to bardzo przyjemny design. Jest cały czarny, ma prosty panel sterowania z tradycyjnymi guzikami oraz podświetleniem Led. Urządzenie jest minimalistyczne, ma lekki połysk. Wygląda naprawdę dobrze. Sprytnym rozwiązaniem jest również miejsce na pilota u góry panelu sterowania.
Ten produkt zyskał sobie liczne grono użytkowników. Ogólnie jest oceniany dość wysoko, chociaż niektórzy wytykają mu kilka wad. Nie ma wystarczającej mocy do dużych pomieszczeń. Za to świetnie sobie radzi w pokojach średniej wielkości. Pracując na najwyższych obrotach generuje odrobinę zbyt głośny dźwięk, jednak podobne zastrzeżenia pojawiają się wobec większości urządzeń w tym przedziale cenowym. Obudowa, chociaż wygląda atrakcyjnie, jest troszkę zbyt wiotka, lepiej obchodzić się z nią delikatnie.
Cechy wentylatora Eberg Airo
- Moc: 50 W,
- Oscylacja: 70°,
- Timer: do 7,5 godziny, przeskok co pół godziny,
- Wysokość: 74 cm,
- Średnica podstawy: 26 cm,
- Waga: 2,6 kg,
Wentylator kolumnowy Home Life model YF-32AR
Wentylator Home Life to jeden z podstawowych, nie najnowszych modeli. Posiada wszystkie ważne funkcje, chociaż oscyluje tylko w zakresie 60 stopni, co nie jest najwyższą wartością.
Ciekawie zaprogramowany został naturalny tryb pracy. Można go ustawić na jedną z trzech prędkości. Przy najwyższej z nich, powiewy powietrza są najbardziej urozmaicone i pojawiają się długie i mocne dmuchnięcia.
Tryb snu zmienia prędkość na coraz niższą od ustawionej na początku. Zmiany następują co 30 minut. Cykl powtarza się aż do wyłączenia urządzenia. To całkiem ciekawy pomysł, zapobiega wychłodzeniu w nocy. Istnieje jednak ryzyko, że ponowne wejście maszyny na wysokie obroty może kogoś obudzić.
Najbardziej rozczarowuje wygląd wentylatora. Jego obudowa jest biała, a panel sterowania czarny. Kolumna sprawia wrażenie topornej i ciężkiej, to kwestia nieciekawego designu, ponieważ urządzenie waży bardzo niewiele.
Wentylator kolumnowy Home Life cieszy się umiarkowaną popularnością. Na ogół zbiera całkiem dobre opinie, większość osób jest zadowolonych z jego pracy.
Cechy wentylatora Home Life
- Moc: 50W,
- Oscylacja: 60°,
- Timer: do 7,5 godziny, przeskok co pół godziny,
- Wysokość: 80 cm,
- Średnica podstawy: 26 cm,
- Waga: 2,25 kg,
Wentylator kolumnowy Powermat Onyx Tower-120
Największy i najsilniejszy wentylator w całym zestawieniu. Ma aż 117 cm wysokości i moc 90W. Ma bardzo długi timer, można go ustawić nawet na 12 godzin.
Jeżeli chodzi o funkcje tego urządzenia – nie są zbyt wyszukane. Siłę nadmuchu można regulować tylko w trybie normalnym. Tryb snu polega na ciągłej, delikatnej i cichej pracy.
Mimo dużej mocy i wysokości Onyx Tower nie zyskał wielkiej popularności. Zadecydował o tym być może jego wygląd, który wyjątkowo nie przypadł mi do gustu. Wrażenie elegancji i dyskrecji całkowicie odbiera mu krzykliwy wyświetlacz. Z jednej strony fajnie widzieć aktualne ustawienia sprzętu i poziom temperatury. Z drugiej strony kolorowe świecące diody kojarzą się z elektroniką starego typu.
Użytkownicy oceniają go całkiem przychylnie. Z pewnością sprawdzi się w dużych pomieszczeniach ze względu na swoją moc i wysokość. Świetnie, że ma miejsce na pilota. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy będzie potrzebował aż tak silnego wentylatora, a duża wysokość utrudni dyskretne i funkcjonalne ulokowanie go.
Cechy wentylatora Powermat Onyx Tower-120
- Moc: 90W,
- Oscylacja: 70°,
- Timer: do 12 godzin, przeskok co 1 godzinę,
- Wysokość: 117cm,
- Średnica podstawy: – niewielka, brak danych,
- Waga: 3,5 kg,
Wentylator kolumnowy Powermat Black Tower-120
To urządzenie wyprodukowane zostało przez tą samą firmę, co poprzednie. Ma także bardzo dużą wysokość, ale za to aż o połowę mniejszą moc. To zaskakujące, biorąc pod uwagę jego wysoką cenę.
Funkcje Black Tower właściwie pokrywają się z tymi oferowanymi przez Onyx Tower. Są to bardzo podobne do siebie mechanizmy, różniące się mocą i wyglądem.
Jeżeli chodzi o to ostatnie, to trzeba przyznać, że Powermat Black Tower prezentuje się bardzo dobrze. Jest czarny i ma błyszczące wykończenie. W tym przypadku również nie podano dokładnej średnicy podstawy, ale pomimo jej niewielkich rozmiarów wydaje się być solidniejsza.
Wyświetlacz, który tak nie spodobał mi się w poprzednim produkcie, tutaj wygląda nieco mniej krzykliwie i nie zwraca na siebie tak dużej uwagi. Przyciski są małe i dyskretne.
Ten wentylator kolumnowy opinie zbiera nieco lepsze, niż wymieniany wcześniej poprzednik. Wiele osób jest z niego zadowolonych pomimo niewielkiej mocy. Jeśli chodzi o największe wady sprzętu – jest mało stabilny. Korpus jest za ciężki do małej podstawy. Po za tym wbudowany czujnik temperatury bywa niedokładny.
Cechy wentylatora Powermat Black Tower-120
- Moc: 45 W,
- Oscylacja: 70°,
- Timer: do 12 godzin, przeskok co 1 godzinę,
- Wysokość: 117 cm,
- Średnica podstawy: – niewielka, brak danych,
- Waga: 3,5 kg,
Wentylator kolumnowy Aigostar Eiffel
Aigostar Eiffel plasuje się w podobnej klasie co poprzedni produkt. Oferuje za to większy zasięg oscylacji – 70 stopni.
Tryb naturalny jest tutaj dużo prostszy i polega na zróżnicowanych podmuchach powietrza. W trybie snu moc urządzenia jest redukowana co godzinę, aż do osiągnięcia najniższego poziomu. Wydaje mi się, że pół godzinne przerwy są dużo lepsze dla komfortowego snu. Ale za to ciągła praca na niskim poziomie nie grozi wybudzeniem.
Obudowa wentylatora Aigostar jest czarna, matowa ze wstawkami w kolorze stali. Panel sterowania jest bardzo estetyczny i minimalistyczny. Urządzenie ma ciekawy wygląd, jedynie matowe wykończenie sprawia, że wydaje się być wykonany z nietrwałych materiałów. Nieduża podstawa, przy znacznej wysokości i całkiem sporej masie, może stwarzać ryzyko przewrócenia wentylatora.
Trudno powiedzieć z czego wynika niewielka popularność tego urządzenia. Prawdopodobnie wyparły go nowsze, lepiej wyglądające modele, o większej mocy.
Cechy wentylatora Aigostar Eiffel
- Moc: 45 W,
- Oscylacja: 70°,
- Timer: od 1 do 8 godzin, przeskok co godzinę,
- Wysokość: 92 cm,
- Średnica podstawy: 30 cm,
- Waga: 4,6 kg,
Porównanie wentylatorów kolumnowych 2024
Home Life |
Aigostar Eiffel |
Eberg Airo |
Powermat Onyx Tower – 120 |
Powermat Black Tower – 120 |
|
wysokość |
80 cm |
92 cm |
74 cm |
117 cm |
117 cm |
wygląd |
zły |
dobry |
bardzo dobry |
dobry |
bardzo dobry |
Dobry wentylator kolumnowy – co to znaczy?
Przy braku klimatyzacji, trudno sobie wyobrazić pracę w biurze bez dobrego wentylatora. To samo dotyczy mieszkań, zwłaszcza w dużych blokach. O tym, jak potrzebne są takie urządzenia, świadczy fakt, że znikają ze sklepowych półek wraz z pierwszymi upałami.
Wentylatory kolumnowe to naprawdę nowa jakość. Trudno nawet porównywać je ze zwykłymi wiatrakami. Są dużo skuteczniejsze, cichsze, pobierają mniej prądu. Ale największa rewolucja zaszła jednak w ich wyglądzie i funkcjonalności.
W naszych rankingach często zwracamy uwagę na cenę – to całkowicie uzasadnione. W przypadku elektroniki sytuacja nieco się komplikuje, bo bardzo często warto zapłacić więcej, ze względu na kilka dodatkowych funkcji. Podobnie jak inne sprzęty, wentylator kupujemy na lata, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać.
Chcąc wybrać naprawdę dobry wentylator kolumnowy skupiliśmy się na kilku aspektach.
- moc – umiarkowana, zakładamy, że idealny produkt ma skutecznie działać w pomieszczeniu średniej wielkości,
- wysokość – poniżej 100 cm, ponieważ wyższe kolumny są nieporęczne i bywają niestabilne,
- opinie użytkowników – to zawsze warto brać pod uwagę,
- wygląd – to urządzenie powinno być atrakcyjne.
Najlepszy wentylator kolumnowy 2024 według naszego rankingu
Eberg Airo
Eberg Airo: ten wentylator kolumnowy ranking wygrał jednogłośnie. Ma optymalną moc 50W, nie będzie generował dużych kosztów i świetnie poradzi sobie w normalnej wielkości pokoju, czy średnim biurze. Jego wysokość wynosi 74 cm, czyli bardzo łatwo go ustawić, nawet na podwyższeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zbiera dobre recenzje i brak informacji o rażących niedoróbkach czy wadliwym działaniu. No i to co najważniejsze – wygląda świetnie. Cena urządzenia jest równie przyjemna, jak funkcje, które posiada.
Submit your review | |
Ja mam kolumnowy z stadler forma, czarny Peter. Elegancko się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach , a do tego jest wydajny i cichy. Dobrze sprawdził się tego lata. Polecam!
Kolumnowy mam w domu jeden, do salonu pasował najlepiej teeż wizualnie, a tak to do pokojów każde z dzieci ma po takim trandycyjnym, na szczęscie na promocji bo bym chyba nie wyrobiła z kasą