Fugi, czyli szczeliny między płytkami, są bardzo ważnym elementem. Po ich położeniu widać każdy, nawet najmniejszy błąd, jaki popełniliśmy kładąc płytki, a sam wybór koloru fug sprawia wielu nam problem. Dlaczego tak długo wybieramy kolor fugi, a później nie dbamy o jej czystość tak jak należy? Kiedy ostatnio myłaś fugi? Zauważyłaś, jak trudno je doczyścić? Zadajesz sobie wciąż pytanie, jak wyczyścić fugi? Nie przejmuj się. Mamy na to sprawdzone sposoby! Sprawdź je sama!

Wyczyść fugi!

Trudno, by fugi miały dokładnie taką samą wysokość jak położone przy nich płytki. Zazwyczaj są one nieco niżej niż płytki i kafelki, dlatego nawet jeśli regularnie myjesz podłogi, w fugach zbiera się brud. Więc jak wyczyścić fugi na podłodze? Poniżej przedstawimy kilka sposobów, które zadowolą nawet perfekcyjne panie domu.

Centymetr za centymetrem

Chyba najbardziej oczywisty sposób, który nam się nasuwa na myśl, gdy myślimy o czyszczeniu spoin, jest zarazem najbardziej znienawidzonym przez wszystkich. Mowa tu oczywiście o ręcznym szorowaniu gąbką lub szczoteczką wszystkich fug kawałek po kawałku, centymetr po centymetrze. W ten sposób oczywiście doczyścimy każdą fugę i z pewnością będziemy zadowolone z efektu, jaki uzyskamy. Jednak metoda ta ma swoje wady. Pomyśl, ile pomieszczeń w domu masz w płytkach? Ile metrów fugi? A teraz wyobraź sobie jak po kolanach ze szczotką w ręku szorujesz centymetr po centymetrze. Niezbyt optymistyczna wizja. Dlatego szybko przechodzimy do kolejnego akapitu, gdzie podamy szybsze sposoby na czyste fugi.

Roztwór wody i płynu do WC

Czym wyczyścić fugi na podłodze? Jednym z rozwiązań jest roztwór wody i płynu do WC. Sposób sprawdzony i skuteczny. Brud puści szybciej, jednak nadal dobrze jest rozprowadzać naszą magiczną miksturę starą szczoteczką do zębów. Roztwór przygotuj w proporcji 1:1, np. pół litra wody i pół litra płynu do czyszczenia wc.

Nakładamy roztwór na fugi i pewnymi ruchami szczotki myjemy. Musimy przy tym uważać, ponieważ niektóre kafelki są bardzo czułe i możemy je zniszczyć, jeśli będziemy chlapać na wszystkie strony.

Sposób ten działa, ponieważ w płynach do WC obecny jest chlor. On zaś może podrażnić naszą skórę na dłoniach, dlatego warto czyścić fugi w rękawiczkach ochronnych. Dobrze też byłoby, gdybyśmy mogły to robić przy otwartym oknie.  Opary, które unoszą się z płynu do wc w większym stężeniu mogłyby nam zaszkodzić.

jak wyczyścić fugi

Proszek (nie tylko) do pieczenia

Mało kto wie, ile zastosowań ma proszek do pieczenia. Jednym z nich jest czyszczenie fug. Jak wyczyścić fugi proszkiem? Najpierw pomoczmy spoiny delikatnie, żeby były wilgotne. Rozsypmy wzdłuż nich proszek do pieczenia tak, by mógł się rozpuścić. Następnie siadamy wygodnie w fotelu z kawą, lub sprzątamy inna część domu, a proszek czyści za nas. Musimy poczekać około 30 minut, po czym zmywamy go używając wilgotnej gąbki lub ściereczki. Po tym zabiegu myjemy całe podłogi z płytkami włącznie. Proszkiem do pieczenia z łatwością doczyścimy fugi brudne od rdzy, kamienia, a także tłustego nalotu. Warto wypróbować ten sposób u siebie w domu.

Pasta do zębów,czy do fug?

Jeśli nie masz akurat proszku do pieczenia w domu, bo zużyłaś go w bardziej tradycyjny sposób, spróbuj doczyścić fugi pastą do zębów. Minus jest taki, że w przeciwieństwie do proszku, jeżeli położymy tubkę pasty na fudze, to nic nie wskóramy. Trzeba wycisnąć ją na fugi i starą szczoteczką do zębów ją rozprowadzić. po kilkunastu minutach zmywamy ją ciepłą wodą. Sposób ten dobrze sprawdza się na jasnych fugach. Zwłaszcza, gdy nasza pasta jest wybielająca.

Cytryna

Jeśli chodzi o jasne fugi, dobrze potraktować je także  sokiem z cytryny. Nie poradzi sobie z każdym brudem, ale wybieli jasne fugi i doczyści je z kamiennym nalotem, suchymi zabrudzeniami i śladami rdzy. Wystarczy rozprowadzić na fugach sok z cytryny i odczekać 10 minut. Po tym czasie przecieramy spoiny wilgotną szmatką i gotowe.

Chemiczne środki czystości

Na rynku dostępny jest cały wachlarz preparatów czyszczących fugi (sprawdź tutaj). Używa się ich zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej trzeba je równomiernie rozprowadzić na fugi, odczekać tyle czasu, ile wyznaczył producent i zmyć ciepłą wodą. Niektórych środków używamy w rękawiczkach ochronnych, inne, bardziej delikatne dla naszej skóry nie wymagają tego.

Naturalne sposoby

Mimo, że sok z cytryny też moglibyśmy dodać do tego akapitu, nie zrobiliśmy tego. Powód jest prosty – sok z cytryny czyści tylko jasne fugi. Jeśli nasze fugi mają ciemny kolor, a my chcemy używać bardziej naturalnych sposobów na ich domycie, musimy się zastanowić czym wyczyścić fugi.

W Internecie i poradnikach znajdziecie przepisy na zrobienie pasty z sody oczyszczonej i octu.Osobiście odradzam tą metodę. Lepszy efekt bowiem uzyskamy, używając tych dwóch składników oddzielnie.

Do szklanki wody dodaj pół szklanki octu i przemyj fugi. Nie przejmuj się zapachem, gdy przewietrzysz pomieszczenie – zniknie. Jeśli bardzo Ci przeszkadza, dodaj do niego kilka kropel olejku eterycznego. Najlepiej cytrynowego lub z drzewa herbacianego. Mają one dodatkowe właściwości odkażające.

Spróbuj zrobić pastę z sody oczyszczonej i małej ilości wody. Lub posyp wilgotne fugi sodą tak, jak w przypadku proszku do pieczenia. Soda zacznie się pienić i unosić brud. Następnie wytrzyj fugi czystą szmatką. Gotowe.

jak czyścić fugi

Czysta fuga to podstawa

Warto raz na jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie są nasze fugi. Brudne spoiny bowiem niszczą całkowicie efekt naszej pracy i nawet w idealnie wysprzątanym domu rzucają, bardzo rzucają się w oczy. Wypróbuj sposoby na czyste fugi i sprawdź, który odpowiada Ci najbardziej. A może masz jeszcze inną metodę? Podziel się nią koniecznie z nami!