Białe trampki – element stroju pasujący do bardzo dużej ilości stylizacji, uniwersalny i niewychodzący z mody. Zazwyczaj wyciągamy je z szaf na wiosnę, gdy pogoda zaczyna stawać się coraz przyjemniejsza, by zastąpić ciężkie i ciepłe zimowe obuwie czymś lżejszym, a przy okazji wygodnym. Pasują zarówno do sportowego stylu, jak i do sukienki lub spódnicy. Krótko mówiąc – białe trampki zakładamy bardzo często. Intensywnie noszone buty mają do siebie to, że szybko ulegają zabrudzeniu, na białym materiale zaś odznacza się nawet niewielka ilość kurzu, piasku czy też innych zabrudzeń. Czyszczenie białych trampek może więc być problematyczne – jak utrzymać je w dobrym stanie? Poniższy artykuł zawiera kilka sprawdzonych sposobów na to, jak czyścić białe buty i móc cieszyć się nimi przez cały sezon!

Jak wyczyścić białe trampki – czy prać w pralce?

Pierwsza rzecz, którą warto wiedzieć – czego unikać, czyszcząc trampki?

Gdy buty ulegną zabrudzeniu, wiele osób ulega pokusie włożenia ich do pralki. Wykonane z materiału trampki wydają się być idealne do wyprania – nie jest to jednak dobry pomysł! Moczenie trampek, w połączeniu z wysoką temperaturą wody i intensywnym wirowaniem, prawdopodobnie bardzo źle wpłynie na te elementy, które odpowiadają za usztywnienie buta. Tak więc po skończonym praniu wydobędziemy z pralki czyściutkie buty, ale… bez podeszwy.

Pranie trampek należy więc zostawić sobie jako opcję ostateczną – gdy nic innego nie pomoże. Nawet wtedy jednak należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Trampki należy prać z wyjętymi sznurówkami

  • Najlepsza jest niezbyt gorąca woda – pranie w 30 stopniach powinno być optymalne.

  • Należy zrezygnować z wirowania!

  • Przy tak „delikatnym” praniu konieczny jest dodatek dobrego, skutecznego proszku do prania, lub innego środka czyszczącego

  • Aby trampki nie uszkadzały się przy obijaniu o bęben pralki, warto umieścić je w pustej poszewce lub woreczku z materiału, a do pralki włożyć dodatkowo coś miękkiego

  • Po praniu buty trzeba wysuszyć w pokojowej temperaturze – stawianie na grzejniku, choć kuszące, nie jest dobrym pomysłem!

Tutaj możecie znaleźć krótki film, który wyjaśnia zasady prania obuwia w pralce.

Wiemy już, jakich zasad przestrzegać, piorąc buty w pralce. Jak zostało wcześniej jednak wspomniane, nie jest to najbezpieczniejsza opcja i powinna być stosowana raczej w ostateczności. Przejdźmy więc do kolejnego punktu, a mianowicie…

Jak wyczyścić białe buty bez pralki

Trampki, które wiele przeszły, zazwyczaj nie wyglądają tak, jak tuż po ich zakupie, a ich kolor z pewnością nie jest tym, co można byłoby określić jako „śnieżna biel”. Dobrą wiadomością jest to, że są skuteczne sposoby na przywrócenie ich do stanu świetności! I choć trzeba poświęcić trochę czasu na szorowanie i czyszczenie – efekt z pewnością jest wart włożonej pracy. Oto kilka skutecznych metod na to, jak wyczyścić białe conversy (lub też trampki każdej innej, dowolnej marki), stosując łatwo dostępne i tanie produkty, które zazwyczaj znajdują się w naszych domach:

Jak wyczyścić białe trampki

Szare mydło i woda – najprostszy sposób

Szare mydło i ręczne pranie jest dla butów zdecydowanie bardziej przyjazne, niż pralka. Z pewnością odświeży obuwie i pomoże w usunięciu niewielkich zabrudzeń i „zakurzenia”, niekoniecznie sprawdzi się zaś przy trudnych do usunięcia plamach. Jak wykorzystać szare mydło? Będziemy do tego potrzebowali miski z ciepłą, ale nie gorącą wodą, niezbyt twardej szczotki, oraz, oczywiście, mydła.

Warto pamiętać o tym, że przy szorowaniu butów lepiej nie zanurzać ich w całości w wodzie – wystarczy, że będą wilgotne, aby zabrudzenia dało się zmyć. Czasem trzeba się też uzbroić w trochę cierpliwości, gdyż ręczne pranie może zająć trochę czasu. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyjąć z obuwia sznurówki i wyprać je oddzielnie.

Soda oczyszczona – na większe zanieczyszczenia

Tam, gdzie mydło nie daje już rady – warto sięgnąć po sodę oczyszczoną! Sposób jej zastosowania jest banalny – w niewielkim naczyniu należy wykonać papkę z sody oczyszczonej z dodatkiem niewielkiej ilości wody – tak, by powstała papka o dość gęstej konsystencji. Nakładamy ją na szczoteczkę – doskonale sprawdzi się w tej roli stara, nieużywana już szczoteczka do zębów) i szorujemy do skutku! Soda oczyszczona od dawna znana jest ze swoich wybielających właściwości, tak więc idealnie nadaje się do wyczyszczenia białych trampek. Po zakończeniu szorowania buty spłukujemy delikatnie wodą i odstawiamy do przeschnięcia. Jeśli efekt nas nie zadowala – proces czyszczenia można powtórzyć. Proces czyszczenia białych butów sodą można zobaczyć tutaj.

Sodę oczyszczoną można również wymieszać z octem, w proporcjach 1:1. Taka mieszanka jest jeszcze skuteczniejsza w usuwaniu plam, choć niektórym może przeszkadzać pozostający na materiale zapach octu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie prania szarym mydłem – już po zakończeniu czyszczenia sodą wymieszaną z octem.

Jak wyczyścić białe conversy

Wybielacz, zmywacz i pasta do zębów – sposób na brudną gumę

Zabrudzona guma w trampkach to zmora posiadaczy białych butów. Tu często delikatniejsze sposoby czyszczenia nie pomagają – trzeba sięgnąć po mocniejsze środki, takie jak na przykład wybielacz. Aby przywrócić gumy trampek do stanu świetności, należy rozprowadzić wybielacz na zabrudzonych powierzchniach, odczekać kilka minut, a następnie starannie przetrzeć gumy za pomocą wacika. Śnieżnobiały kolor powinien natychmiast powrócić!

Innym sposobem na zabrudzoną podeszwę jest zastosowanie pasty do zębów. Najlepiej sprawdzi się ta tradycyjna, biała. Nakładamy ją na starą szczoteczkę i szorujemy – nie działa tak intensywnie, jak wspomniany wcześniej wybielacz, jednak z pewnością pomoże w pozbyciu się mniejszych zabrudzeń lub w odświeżeniu obuwia.

Uparte, niedające się usunąć plamy na podeszwie – z nimi może rozprawić się najzwyklejszy zmywacz do paznokci! Nie należy moczyć w nim całych fragmentów obuwia, lecz nabrać odpowiednią ilość na wacik i przecierać zabrudzone miejsce.

Białe buty – czy warto?

Białe trampki to obuwie wymagające szczególnej uwagi. Znając zasady czyszczenia tego typu butów, można jednak utrzymać je w doskonałym stanie przez długi czas. Warto zadbać o wygląd i stan posiadanych przez nas trampek – to wygodna i praktyczna rzecz, która znajdzie zastosowanie w każdej szafie.

Sprawdź również tabletki do zmywarki ranking