Planujesz remont łazienki, chcesz jej nadać nowoczesnego klimatu, wybrałaś już ceramikę, blat, umywalkę, wannę i kabinę. Na ścianach i podłodze masz już płytki, ale nie wiesz jeszcze, jaka armatura łazienkowa będzie do nich pasować? Zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzi się mosiądz, chrom, a może czarna lub biała? W tym artykule udzielamy kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, wybierając takie wyposażenie łazienki.

20220901191131 g7e1f92e450c645f529fc62cc593a5ab69aa53a73de56092cde3201370b908654d8a5a9fa4e90ff4d52ed5983c98960624cd7f4cd5afbb0df2b1b0be5423c0823 640.jpg

Co wchodzi w skład armatury łazienkowej

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, co wchodzi w skład armatury łazienkowej. Tobie może się ona kojarzyć głównie z baterią do umywalki i owszem umywalki i zlewy łazienkowe ich potrzebują, ale poza nimi w skład armatury łazienkowej wchodzą jeszcze inne elementu. Są nimi: baterią wannowa, prysznicowa, słuchawka i akcesoria do niej. A to wciąż nie wszystko. Często w nowoczesnych łazienkach widoczne są także inne elementy, które zaliczamy do tej kategorii. Są to chociażby: rury, kształtki i syfony do odprowadzenia wody. Wyobrażasz sobie mieć piękną mosiężną baterię i białą rurę odpływową z plastiku? Jeśli nie, zaplanuj dokładnie jakich elementów potrzebujesz w swojej łazience. Planując armaturę łazienkową, zwróć szczególną uwagę na wszystkie elementy, które będą widoczne gołym okiem.

Z jakich materiałów robi się nowoczesne baterie umywalkowe

Przez długie lata, najpopularniejszym materiałem na baterie umywalkowe była chromowana stal, ale dzisiaj wybór jest dużo większy. Możesz kupić nowoczesne baterie łazienkowe, zrobione ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu, a nawet kompozytów. Każdy materiał inaczej reaguje na temperaturę wody, która przepływa przez niego — jeden nagrzewa się bardziej, drugi mniej. Inaczej też reagują na środki czyszczące. Malowanych na biało czy czarno baterii nie wolno czyścić silnymi detergentami, które bezpowrotnie niszczą ich powierzchnię. Chromowane krany również nie mogą być szorowane popularnymi środkami chemicznymi, gdyż mogą one powodować trwałe plamy i odbarwienia. Jednak nie tylko właściwości fizyczne są czynnikami, które warto wziąć pod uwagę.

W nowoczesnej łazience liczy się design. By osiągnąć zachwycający efekt, dobrze jest dopasować poszczególne elementy do pozostałych materiałów obecnych w łazience. Na przykład, jeśli dominuje w niej kamień, taki jak marmur czy granit, dobrym wyborem w armaturze łazienkowej będą elementy z mosiądzu lub miedzi. W przypadku białych, jasnych płytek świetnie sprawdzi się czarny osprzęt. Natomiast w ciemnych pomieszczeniach, w których dominują duże płytki ceramiczne lub kolorowe mozaiki pasować będzie biała armatura łazienkowa.

Biała czy czarna armatura łazienkowa?

Chociaż w zasadzie odpowiedzieliśmy na pytanie, jakie wnętrza dobrze będą wyglądać z białą, a jakie z czarną armaturą łazienkową, to warto co nieco dodać. W przypadku monochromatycznego osprzętu takiego jak baterie umywalkowe czy prysznicowe ważny jest materiał wykonania. Zwróć uwagę zwłaszcza na materiał, jakim baterie są pokryte. Tańsze czarne modele baterii, zwykle mają swój kolor, dzięki cienkiej warstwie folii, która z czasem pęka i odpada. Na lakierowanych z kolei bardziej widoczne będą zacieki z wody. W tym kontekście biała armatura zdecydowanie wygrywa, ale wybór należy oczywiście do Ciebie.

Jakie zestawy prysznicowe warto kupić

Z zestawem prysznicowym jest podobnie jak z bateriami do umywalek. Produkty wykonane z dobrej jakości materiałów przetrwają długie lata bez konieczności wymian. Jeśli interesuje Cię ekskluzywne wyposażenie łazienkowe, chcesz kupić armaturę, ale także umywalki i zlewy łazienkowe, warto najpierw sprawdzić różne opinie w Internecie. Nie ma nic cenniejszego niż oceny innych użytkowników produktu, który zamierzasz kupić.