Jeżeli pragniemy w bardzo szybki sposób uzyskać ciepłą wodę w naszym domu czy mieszkaniu, to stosujemy tak zwane podgrzewacze. Czasami są one elektryczne, lecz w większości przypadków są one zasilane gazem. Takie piecyki pozwalają nam w kilka chwil po odkręceniu wody cieszyć się ciepłą cieczą. Są stosunkowo tanie, a ich efektywność w głównej mierze zależy od jakości produktu. Dlatego warto wyposażyć się w gazowy podgrzewacz wody, jeśli mamy taką możliwość.

Niestety trudno wybrać ten idealny, szczególnie kiedy na rynku są dostępne propozycje stosunkowo budżetowe jak na tego typu zakup, a także bardzo drogie i ogromne. nie wszyscy wiedzą ile powinien wynosić przepływ wody na minutę, jaka powinna być pojemność i skuteczność energetyczna. To właśnie dlatego powstał dzisiejszy ranking gazowych podgrzewaczy wody.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Bojler gazowy SoniX 18 l 1

Bojler SoniX 18l

9.9

Tania

Allegro Logo
ARISTON SGA 80

ARISTON SGA 80

9.7

Średnia

Allegro Logo
Podgrzewacz gazowy TERMICA Richmond Americanos 150 1

TERMICA Richmond Americanos

9.6

Droga

Allegro Logo
Bojler gazowy Kospel 120 l 1

Kospel 120l

9.4

Średnia

Allegro Logo

Na liście pojawiły się cztery produkty, które mają bardzo zróżnicowaną charakterystykę. Warto natomiast odmienić, że mamy do dyspozycji produkty przeznaczone do nieco innej pracy i różnego obciążenia – a to pozwala nam dostosować opcję do danego mieszkania i zużycia wody. Oprócz takich kluczowych parametrów jak pojemność czy też moc, mieliśmy też na uwadze ciśnienie gazu i wody czy też ciśnienie początkowe. Ponadto pamiętaliśmy o zweryfikowania źródła zasilania, a także o kwestiach bezpieczeństwa i innych funkcjonalnościach.

Bojler gazowy SoniX 18 l

podgrzewacz wody gazowy

Bojler gazowy marki Heckermann to solidny produkt, który cechuje się doskonałą wydajnością i żywotnością. Ten ekonomiczny model przeznaczony jest do podgrzewania wody użytkowej i działa na zasadzie przepływu. Nie wymaga dużej powierzchni, ani osobnego pomieszczenia technicznego. Wykonany ze stali nierdzewnej i wyposażony w miedzianą wężownicę oraz czytelny wyświetlacz LCD. Ponadto jego rozmiar jest stosunkowo niewielki. Wymiary urządzenia to 35 x 15 x 63 cm, waga natomiast to 10 kg.

Bojler charakteryzuje się wysoką efektywnością, ponieważ w minutę przepływa przez niego 18 litrów wody. Elektroniczny moduł sterowania jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, na dodatek produkt ma funkcję autodiagnostyki, co pozwala na kontrolowanie zużycia i ogrzewania cieczy. Kolektor wyposażono w automatyczną ochronę, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Oprócz tego bojler ma inteligentny system zabezpieczeń przed przegrzaniem oraz nadmiernym ciśnieniem wody.

Bojler działa z mocą 36 kW i napięciem 1,5 V. Źródłem zasilania jest propan-butan (LPG). Zdecydowaną zaletą urządzenia jest jego elegancki i jednocześnie neutralny wygląd. Srebrnoszary kolor dobrze komponuje się w każdym pomieszczeniu. W skład zestawu, oprócz bojlera, wchodzą elementy instalacyjne oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Produkt posiada dwuletnią gwarancję.

R

Zalety

 • Elegancki design;
 • Kompaktowość;
 • Montowany na ścianie;
 • Wysoka moc sprzętu.
Q

Wady

 • Mała pojemność.

Kolejna ciekawa propozycja to ARISTON SGA 80

bojler elektryczny energooszczędny

Inną dobrą ofertę stanowi wiszący bojler gazowy firmy Ariston przystosowany do spalania gazu ziemnego GZ50. W komplecie znajdują się także dysze na gaz płynny GZ41,5. Urządzenie ma charakteryzuje moc użytkowa o wartości 4,3 kW i otwarta komora spalania. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi osiem barów, natomiast czas podgrzewania – 54 minuty. Klasa efektywności energetycznej, przypisana temu modelowi to klasa B, profil poboru wody to natomiast M.

Wysokość bojlera równa się 795 mm, szerokość zaś 459 mm. Urządzenie wisi pionowo i jest białe, o prostym, ale eleganckim designie zewnętrznym. Producent daje czteroletnią gwarancję na zbiornik i rok na pozostałe elementy, jednak istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji o dodatkowy czas w porozumieniu z autoryzowanym serwisem. Bojler jest bezpieczny, posiada zawór gazowy z potrójnym zabezpieczeniem i dodatkową ochronę antykorozyjną – anodę magnezową.

Poziom emisji Nox jest niski i zgodny z ErP 26.09.2018. Urządzenie ma zapłon piezoelektryczny i zbiornik emaliowany. Zaletą jest to, że działa nieprzerwanie nawet podczas małych przepływów wody i pracuje bez połączeń elektrycznych. Produkt cieszy się pozytywną opinią wśród swoich użytkowników, którzy chwalą przede wszystkim jego niezawodność.

R

Zalety

 • Możliwość użycia gazu ziemnego oraz płynnego;
 • Solidne zabezpieczenia;
 • Możliwość przedłużenia gwarancji;
 • Stała i płynna praca.
Q

Wady

 • Klasa energetyczna B.

Podgrzewacz gazowy TERMICA Richmond Americanos 150 to alternatywa, którą warto rozważyć

jaki gazowy podgrzewacz wody

Podgrzewacz marki Termica jest najdroższy w tym zestawieniu, ale niesie ze sobą równie wysoką jakość, co cenę, dlatego warto rozważyć jego kupno, jako że będzie to inwestycja na długie lata. Model posiada aż osiem lat gwarancji, a jego pojemność to 150 litrów. Ten bojler stanowi zamiennik bardzo dobrego i lubianego podgrzewacza Richmond, który został wycofany z rynku polskiego.

Izolowaną, solidną i trwałą obudowę wykonano ze stali nierdzewnej. Należy zwrócić uwagę na bezpieczną eksploatację, jaką gwarantuje automatyka sterująco – regulująca z urządzeniem odcinającym dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia na palniku. Ponadto czujnik zaniku ciągu kominowego posiada limiter temperatury, który wyklucza zagotowanie się wody.

Bojler jest niewrażliwy na spadki ciśnienia wody, a zasila się go gazem ziemnym. Wysokość zbiornika to 1625 mm, jego średnica jest równa 470 mm, a masa bez wody wynosi 50 kg. W przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę podgrzewacze mogą być łączone szeregowo w taki sposób, aby utworzyć baterię.

R

Zalety

 • Bardzo duża pojemność;
 • Możliwość utworzenia baterii;
 • Bardzo długi okres ochronny;
 • Wysokiej jakości obudowa.
Q

Wady

 • Wysoka cena.

Bojler gazowy Kospel 120 l oferuje równie atrakcyjną propozycję zastępczą

gazowy podgrzewacz wody

Oryginalny podgrzewacz gazowy marki Kospel przyciąga wzrok, ponieważ posiada otwór uwidaczniający wężownicę. Wbrew pozorom nie obniża to bezpieczeństwa, bo izolacja cieplna w tym modelu ma grubość 65 mm i została wykonana z pianki PUR zapewniającej wysoką efektywność energetyczną. Klasa energetyczna urządzenia to A, czyli model cechuje się najwyższą energooszczędnością na poziomie około 320 kWh rocznie w porównaniu z bojlerem o podobnych parametrach w klasie C.

Bojler jest odporny na zniszczenia oraz inne ubytki mechaniczne, co potwierdziła kontrola jakości powłoki emalierskiej. Kluczem do tak wysokiej odporności jest odpowiedni proces spawania i emaliowania z wykorzystaniem automatyzacji. Równomierna powłoka stworzona z wyselekcjonowanego metalu od sprawdzonego dostawcy tworzy doskonałą ochronę przed korozją.

Urządzenie jest białe, natomiast wycięcie na wężownicę ma złote obramowanie. Pod nim znajduje się przycisk uruchamiający podgrzewacz. Sprzedawca daje sześcioletnią gwarancję na produkt. W zestawie znajduje się instrukcja obsługi w języku polskim, dzięki której instalacja oraz użytkowanie stają się przystępne i intuicyjne.

R

Zalety

 • Oryginalny wygląd;
 • Energooszczędność na wysokim poziomie;
 • Wytrzymała powłoka emalierska.
Q

Wady

 • Przycisk uruchamiający nie ma zabezpieczenia.

Jaki gazowy podgrzewacz wody będzie najlepszy? Sprawdź poradnik zakupowy 2024

Lista przygotowanych powyżej podgrzewaczy oferuje nam wgląd w cztery bardzo ciekawe, aczkolwiek niezwykle zróżnicowane produkty. Przygotowane zostały one zarówno do małych gospodarstw, jak i do ogromnych miejsc z bardzo dużą złączy wodnych. Dlatego podjęcie ostatecznej decyzji nie jest tak proste, jak mogłoby się wielu wydawać. Musimy przecież pamiętać o kilku istotnych sprawach oraz o naszym zapotrzebowaniu.

Z uwagi na szereg problematycznych kwestii czy też różniących się parametrów, warto dowiedzieć się co nieco o wyborze tych urządzeń i sprawdzić je pod kątem poszczególnych atrybutów. Pierwszą rzeczą, która nas interesuje, to bezpieczeństwo i zastosowanie systemy gwarantujące ochronę naszą czy po prostu sprzętu. Oprócz tego, warto zweryfikować najistotniejsze pod względem wydajności energetycznej i pracy parametry – w tym pojemność i przepływ wody.

Kluczowe okażą się też pozostałe funkcjonalności, a więc i opcje regulacyjne, zastosowany wyświetlacz bądź podobne technologie pozwalające na zakup nieco bardziej zaawansowanego, ale także i bardziej komfortowego w użytkowaniu podgrzewacza gazowego wody. Nie zapominajmy też o gwarancji, a więc i wytrzymałości. Więcej przydatnych informacji znajdziemy również tutaj: https://building-companion.pl/blog/artykuly/instalacje/podgrzewacz-wody-jakie-sa-rodzaje-na-co-zwrocic-uwage/

Przepływowy czy pojemnościowy?

Zanim przejdziemy do porównania konkretnych parametrów podgrzewaczy wody gazowych, musimy przede wszystkim znać różnicę między urządzeniami przepływowymi, a pojemnościowymi. To pierwsze rozwiązanie polecane jest przede wszystkim w przypadku kiedy ilość przyłączy wodnych jest mała, a dodatkowo nie przeszkadza nam czekanie na ciepłą wodę pewien czas. Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewacze te podnoszą temperaturę wody w momencie, kiedy odkręcimy kran. Oznacza to, że zanim poleci ciepła woda – minie chwila czasu.

Pojemnościowe ogrzewacze charakteryzują się zazwyczaj o wiele większą uniwersalnością i natychmiast gwarantują nam ciepłą ciecz z uwagi na to, że zastosowano tutaj specjalne zbiorniki na wodę. To w nich dochodzi do podgrzania wody i zaraz po odkręceniu możemy cieszyć się podgrzaną wodą.

Rodzaj bojlera zależny jest przede wszystkim od tego jak dużo osób będzie mieszkać w gospodarstwie domowym bądź jak duże jest to gospodarstwo. Przepływowe ogrzewacze są stosunkowo mniejsze i łatwiej jest je zamontować, lecz w bardzo wielkich mieszkaniach lepiej sprawdzą się pojemnościowe.

ARISTON SGA 80

bojler elektryczny energooszczędny

Bojler gazowy SoniX 18 l

podgrzewacz wody gazowy

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy już podejmiemy decyzję odnośnie zakupu pojemnościowego bądź przepływowego podgrzewacza wody gazowego, należy upewnić się, że w wybranym przez nas modelu zastosowano szereg systemów zabezpieczających, które to uchronią nas w przypadku awarii bądź nieprawidłowego użytkowania. Choć awaryjność tego sprzętu jest bardzo mała, to może być ona opłakana w skutkach.

Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy sprawdzić czy producent wyposażył ofertę w system zabezpieczeń. Czasami jest to inteligentna funkcja gwarantująca ochronę nie tylko przed przegrzaniem, ale też przed nadmiernym ciśnieniem wody. Oprócz tego, niektóre propozycje oferują automatyczną ochronę kolektora.

Ponadto zautomatyzowanie całego systemu sterującego pozwala na odcinanie dopływu gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Oprócz tego, te bardziej zaawansowane i droższe opcje charakteryzują się też specjalnym czujnikiem zaniku ciągu kominowego czy też specjalny zawór bezpieczeństwa.

Pojemność i przepływ wody – pierwsze kluczowe parametry

W zależności od tego czy mamy do czynienia z gazowym podgrzewaczem wody przepływowym czy pojemnościowym, musimy zweryfikować pojemność lub przepływ wody. To pozwoli oszacować czy wybrany przez nas produkt nadaje się do malutkiego mieszkania i do użytku przez jedną bądź dwie osoby, czy może bez problemu sprzęt poradzi sobie w bardzo dużym gospodarstwie domowym składającym się z nawet dwóch rodzin.

Jeśli chodzi o przepływ wody, to zaleca się wybór wynoszący minimum 15 L na minutę. Pojemnościowe ogrzewacze bardzo się różnią i mogą mieć nawet i 50 litrów. Największe jednak mają zbiornik o pojemności wynoszącej 150 litrów, a nawet i więcej.

Innym parametrem zasadniczo wpływającym na wydajność i skuteczność ogrzewania wody będzie oczywiście moc. Im większa, tym szybciej urządzenie poradzi sobie z ogrzaniem wody do określonej temperatury. Najmniejsze i najsłabsze urządzenie mają po 3-4 kW, a najmocniejsze po 40-50 kW.

Podgrzewacz gazowy TERMICA Richmond Americanos 150

jaki gazowy podgrzewacz wody

Bojler gazowy Kospel 120 l

gazowy podgrzewacz wody

Ponadto, pamiętajmy o funkcjonalności i opcjach regulacyjnych

Dodatkowym parametrem poprawiającym atrakcyjność danego sprzętu jest funkcjonalność, a dokładniej rzecz biorąc komfortowe funkcje ułatwiające ustawienie docelowej temperatury bądź instalacja dużego i czytelnego wyświetlacza informującego nas o wszystkich kluczowych informacjach.

Pamiętajmy też, że niektóre propozycje pozwalają nam na montaż bocznego wyrzutu spalin, co pozwala na bezpośrednie połączenie z kanałem kominowym. Dodatkowo udogodnienia w postaci czasomierza czy też automatycznej regulacji wody pozwolą na jeszcze przyjemniejsze korzystanie z tego sprzętu.

Wytrzymałość bojlera, a gwarancja

Bardzo często zakup podgrzewacza wiąże się ze sporym kosztem, a takich chcielibyśmy unikać jak tylko się da. Dlatego warto upewnić się, że zakupiony przez nas produkt posłuży nie kilka, a kilkanaście lat. Jednym z prostszych sposobów na zapewnienie czegoś takiego jest po prostu zakup urządzenia z bardzo długim okresem ochronnym.

Choć w większości przypadku gwarancja trwa przez okres dwóch lat, to producenci bojlerów bardzo często decydują się wydłużyć ochronę na konkretne komponenty bojlerów na okres nawet i 6 bądź 8 lat. Pamiętajmy natomiast, że ochrona ta dotyczy poszczególnych elementów, a więc nie kompletnych urządzeń.

Dodatkowo można sprawdzić z czego dany gazowy podgrzewacz wody został wykonany i czy jest to materiał odporny na uszkodzenia. Stal najwyższej klasy gatunkowej będzie najciekawszym rozwiązaniem, aczkolwiek zaleca się również stal nierdzewną.

Podsumowanie – gazowe podgrzewacze wody ranking 2024

Teraz już wiesz jaki gazowy podgrzewacz wody kupić w przypadku mieszkania małego, a jaki do sporego domu jednorodzinnego. Każdy z nas pragnie wyposażyć się w opcję trwałą i bezawaryjną, a także bezobsługową. To wszystko możemy oczywiście otrzymać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zakupiona oferta będzie spełniał wyżej wspomniane parametry i atrybuty.

Co w przypadku, kiedy nie jesteś pewien swoich własnych poszukiwań? W takiej sytuacji zachęcamy do sprawdzenia oferty w rankingu, w szczególności do sprawdzenia co Bojler gazowy SoniX 18 l ma do zaoferowania. Numer jeden jest z pewnością tani, lecz jego wysoka moc oraz ponadprzeciętny przepływ wody gwarantuje wysoką wydajność i szybkie ogrzanie cieczy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gazowe podgrzewacze wody wybrać
Average rating:  
 0 reviews