Wydawać by się mogło, że jedyną funkcją klimatyzatora powinno być chłodzenie domu. Nic bardziej mylnego. Najnowocześniejsze modele posiadają znacznie więcej możliwości, a niektóre z nich mocno zaskakują. Sprawdź, w jak niespodziewanych sytuacjach domowych może przydać Ci się nowy klimatyzator.

Chłodzenie wciąż najważniejszą funkcją

Klimatyzator to przede wszystkim odpowiedni tryb chłodzenia. Nowoczesne modele często wyposażone są w sterowniki bezprzewodowe, dzięki którym łatwo zarządzać pracą urządzenia. Dla innych wygodniejsze są piloty ścienne. Niezależnie od wyboru pomagają one odpowiednio zaprogramować klimatyzator. Mogą one inteligentnie pracować w cyklach 24 godzinnych, a miejscami nawet całotygodniowych. W dziecinnie prosty sposób można wybrać odpowiedną temperaturę pożądaną czy ustawić prędkość wentylatora.

Możemy zadecydować, w jaki sposób klimatyzator ma pracować w dzień, a jak w nocy. Program nocny pomaga zaoszczędzić energię – niezależnie od chłodzenia czy opisanego później trybu grzania. To wygodne z tego względu, że w czasie snu potrzebujemy znacznie niższych temperatur niż w trakcie dnia. Wystarczy ustawić na pół godziny przed budzikiem odpowiedni wzrost ciepła, abyśmy po obudzeniu czuli się komfortowo niczym w pełni dnia. Ułatwieniem jest też tryb wyjazdów, gdzie za pomocą pilota możemy stale wyłączyć klimatyzację na dłuższy okres czasu.

Niespodziewane funkcje najnowszych modeli

Nie każdy wie, że klimatyzator ścienny z funkcją grzania może robić to na poziomie jakościowego kominka. Nie dotyczy to jednak każdego modelu. Przykładowo klimatyzator Split jest swego rodzaju rewersyjną pompą ciepła, której działanie można łatwo odwrócić. Latem jednostka wewnętrzna chłodzi, podczas gdy zewnętrzna grzeje. W czasie trybu ogrzewania role się odwracają. Klimatyzacja może ogrzać nas nawet w przypadku -15 stopni Celsjusza. Nie należy jednak rezygnować z innych form ogrzewania domu, a klimatyzator z funkcją grzania potraktować jako dodatkowe wsparcie innych systemów.

Dodatkowo obecna w klimatyzatorach funkcja nawiewu chaotycznego pomoże szybciej wymieszać ciepłe i zimne powietrze w pokoju. Klimatyzacja chłodzi i ogrzewa w sposób jednorodny, przez co nie mamy uczucia zimna przy ścianach czy rogach pokoi. Wszystkie ustawienia będą zapamiętanie po restarcie, a więc gdy komuś odpowiadają dane warunki to pozostaną one takie już na zawsze.

Pomoc w najbardziej nietypowych sytuacjach

Najnowsze klimatyzacje pomogą pozbyć się kurzu w naszych domach. Funkcja filtrowania pomaga w dokładny sposób oczyścić powietrze, pozbyć się niebezpiecznych dla rodziny bakterii i wirusów. W takich warunkach trudniej rozwinąć się pleśni czy grzybom. Świeżość jest odczuwalna zaledwie po paru minutach użytkowania, i to bez zbędnego uczucia suchości lub wilgotności o danej porze roku.

Co prawda suszenie ubrań w dzień nie jest niczym wyjątkowym, ale problem może pojawić się w zimie. Klimatyzator przenośny ranking wskazuje, że największą pomocą domową dla gospodyń jest suszenie ubrań w zimie. Odpowiedny nawiew pomaga w ekspresowym tempie pozbyć się sterty mokrych ubrań, wystarczy ustawić odpowiedni nawiew i podnieść żaluzje urządzenia.

Tak nieoczywiste rozwiązania to istna rewolucja w produkcji najnowszych modeli klimatyzatorów. Klimatyzacja coraz dokładniej rozpoznaje nasze potrzeby, a łatwość w dostępie do nowych opcji sprawia, że liczba niezbędnych urządzeń w naszym domu nieustannie maleje. Lepiej kupić raz, a dobrze.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie funkcje powinny mieć klimatyzatory domowe?
Average rating:  
 0 reviews