Jakie są rodzaje odkurzaczy? Czym poszczególne rodzaje odkurzaczy różnią się od siebie? Na jaki odkurzacz warto się zdecydować workowy, bezworkowy, bezprzewodowy, a może nowoczesny z funkcją mopowania? 

Czasy, gdy w sklepach dostępny był jeden rodzaj odkurzaczy dawno mamy za sobą. Obecnie wybór jest ogromny. To m.in. odkurzacze workowe, odkurzacze bezworkowe i odkurzacze pionowe. Czym się różnią? Jakie są ich największe zalety? Na jakie paramtery warto zwrócić uwagę poszukując nowego odkurzacza? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.  Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając nowy odkurzacz!  

20221214152511 pexels photo 9462148.jpeg

Odkurzacze workowe  – cechy i rodzaje

Odkurzacze workowe to wciąż jeden z najczęściej używanych sprzętów do sprzątania. W ich przypadku kurz i inne zabrudzenia gromadzone są w specjalnym worku, który zainstalowany jest w obudowie odkurzacza. Jak się łatwo domyślić, worek stosunkowo szybko się zapełnia, dlatego po kilkunastu sprzątaniach należy go wymienić lub opróżnić.  Na rynku znaleźć można różnego rodzaju worki. Najbardziej opłacalne, zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska, będzie wykorzystanie worków wielokrotnego użytku. W takim wypadku wybierać można pośród worków papierowych i syntetycznych. Pierwsze mogą szybko się niszczyć i nie zawierać odpowiednich filtrów, dlatego lepszym rozwiązaniem będą worki syntetyczne, które skuteczniej chronią dom przed rozwojem alergenów, zarodników, pleśni i roztoczy.  

Odkurzacze bezworkowe  – cechy i rodzaje

Alternatywą dla odkurzaczy workowych są odkurzacze bezworkowe. To dużo wygodniejsze rozwiązanie, w przypadku którego nie ma konieczności zakupu ani jednorazowych, ani wielorazowych worków. Co więc dzieje się z kurzem? W trakcie sprzątania odkurzaczem bezworkowym zanieczyszczenia trafiają do odpowiedniego pojemnika, który znajduje się w obudowie odkurzacza. Regularnie wystarczy go po prostu opróżnić i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. To dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie, które nie wymaga zakupu specjalnych dodatków w postaci worków. Planując zakup odkurzacza bezworkowego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pojemnika na kurz. Im będzie on większy, tym rzadziej należy go opróżniać.  

Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków stopień zapełnienia pojemnika nie ma wpływu na pracę sprzętu. Dla przykładu, w odkurzaczach bezworkowych z serii 600 marki Electrolux, mimo zapełnienia pojemnika na zanieczyszczenia, sprzęt zachowuje nawet 99 proc. swojej początkowej mocy odkurzania.  

Odkurzacze pionowe  – cechy i rodzaje 

Trzecim popularnym rodzajem odkurzaczy są odkurzacze pionowe. To wygodny sprzęt, który nie musi być chowany do szafy czy pawlacza. Wystarczy postawić go w rogu kuchni czy przedpokoju. Jednym warunkiem, jakie musi spełniać to miejsce, jest bliskie bliskość wtyczki, do której należy podłączyć stację ładującą odkurzacz. Odkurzacze pionowe przez wiele osób traktowane są jako alternatywa dla szczotki do zamiatania. Takie myślenie jest jednak dużym błędem. To solidny sprzęt, który doskonale radzi sobie z kurzem i innymi zabrudzeniami. Z powodzeniem mogą zastąpić odkurzacze tradycyjne. Inną zaletą odkurzaczy pionowych jest duży wybór szczotek, dzięki którym odkurzyć można trudno dostępne miejsca, a także sofy, łóżka czy materace. Ze względu na bezprzewodowy charakter odkurzaczy pionowych, to również świetny sposób na utrzymywanie czystości w samochodzie i innych miejsc poza domem, np. altanek na działkach. Wystarczy odpowiednio go naładować i zabrać ze sobą. 

Zobacz też jakie odkurzacze piorące do dywanów, wykładzin tapicerki wybrać.