Rynek odkurzaczy jest rozbudowany o wiele rozmaitych modeli. Praktycznie każdy z nich różni się od siebie parametrami i funkcjami, a zatem wybór konkretnego urządzenia może okazać się niemałym wyzwaniem. W tym artykule zapoznasz się z wszystkimi rodzajami odkurzaczy i poznasz polecane przez nas modele, które ułatwią Ci wybór tego idealnego.

20230216084636 gbed418e5f94fcc439375713d742318512ff235c8d544a3e121138db581ed1ecbb6a8f9f3a337717660c82db491de069e 640.jpg

Rodzaje odkurzaczy

Odkurzacz tradycyjny workowy

To standardowy rodzaj, który już zapewne dobrze znasz. Te odkurzacze charakteryzują się niewielką bryłą z najczęściej wbudowanymi kółkami, umożliwiającymi wygodne przemieszczanie go. Wewnątrz jego pokrywy umieszczony jest worek na zasysane zabrudzenia. Decydując się na ten rodzaj, musisz przygotować się na częstą wymianę worka, a co za tym idzie, związane z wymianą koszty.

Godnym polecenia tradycyjnym odkurzaczem workowym jest model Philips FC8241/09. Charakteryzuje się on wydajnym, 900-watowym silnikiem, a przy tym niewielkim poziomem wytwarzanego hałasu – 77 dB. Jego antyalergiczny filtr docenią osoby borykające się z alergiami. Jeśli szukasz niedrogiego, ale skutecznego urządzenia, postaw właśnie na ten model.

Odkurzacz bezworkowy

Zebrane w nim zabrudzenia nie gromadzą się w worku, a w dedykowanym pojemniku. Opróżnianie go jest niezwykle proste i zajmuje kilka sekund. Brak worka na zabrudzenia czyni go tanim w utrzymaniu.

Dobrymi opiniami cieszy się również Bagio Eco VM3041 od producenta Amica. Mocny 900-watowy silnik pozbędzie się nie tylko kurzu i okruchów, ale i zaschłego błota czy innych trudniejszych do wyczyszczenia zabrudzeń. Model umożliwia regulację siły zasysania, a wszystko, co uprzątnie, znajdzie się wewnątrz pojemnego, 1,5-litrowego zbiornika.

Odkurzacz pionowy

Działanie tego odkurzacza najczęściej nie wymaga podłączenia go do kontaktu przy użyciu kabla, więc możesz komfortowo przenosić go w dowolne miejsca. Do swojego działania zamiast przewodu wykorzystuje on wbudowany akumulator, który należy regularnie ładować. Manewrowanie takim urządzeniem jest niezwykle wygodne, a co za tym idzie, usprawni to wykonywanie domowych porządków.

Dobry odkurzacz pionowy? To Samsung Jet Multi VS20T7534T4! Został wyposażony w technologię Jet Cyclone, dbającą o to, aby podczas odkurzania nie wydostawały się z niego kurz i alergeny. Efektywnie je zasysa, pozostawiając przy tym Twoją podłogę i dywany czyste, jak nigdy dotąd. Na jednym naładowaniu może działać przez aż 60 minut, a jego moc ssąca wynosi aż 600 W.

Robot sprzątający

Robot sprzątający to nic innego, jak małe jeżdżące urządzenie, które wykonuje swoją pracę praktycznie bez naszej ingerencji. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, bo w czasie, kiedy robot odkurza pomieszczenie, możesz rozsiąść się wygodnie na kanapie albo wykonywać inne czynności. Większość tych urządzeń aktywujesz nawet będąc poza domem, a w specjalnej aplikacji producenta ustawisz trasę, którą ma się kierować robot podczas odkurzania.

Robot sprzątający iRobot Roomba Combo to jeden z wielu polecanych modeli urządzeń tego rodzaju. Roomba Combo do efektywnego sprzątania wykorzystuje dużą moc ssącą, wyprofilowaną szczotkę w kształcie litery „V” i specjalne szczotki do narożników. Jego inteligentna liniowa nawigacja uniemożliwia zderzenie się z przedmiotami napotkanymi na wyznaczonej trasie. Dzięki aplikacji iRobot Home włączysz sprzęt zdalnie. Jego kolejna zaleta to jednoczesne mopowanie podłóg.

Odkurzacz ręczny

Jeśli szukasz poręcznego odkurzacza, przy którego użyciu odkurzysz trudnodostępne zakamarki, łóżko fotel czy okruchy z blatu, model ręczny będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Odkurzacze ręczne są lekkie i kompaktowe, a to po to, aby zapewnić użytkownikowi pełną wygodę użytkowania.

Odkurzacz ręczny Eta Verto 344290000 to niedrogie i efektywne w swojej pracy urządzenie. Jego niewielka waga 1,42 kg nie sprawi Ci trudności podczas sprzątania. Choć sprzęt jest niewielki, to jego mocny silnik pozbędzie się zabrudzeń w niezwykle szybkim tempie. Litowo-jonowa bateria umożliwia odkurzanie na jednym ładowaniu przez ok. 15 minut.

Odkurzacz wodny

Ten odkurzacz oprócz odkurzania został przystosowany także do tego, aby myć podłogi. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić podczas wykonywania domowych porządków wiele cennego czasu.

Philips Aqua 5000 FC6728/01 ma wbudowany zbiornik na wodę o pojemność 0,28 l, umożliwiający mycie powierzchni do 64 m². W przypadku cięższych zabrudzeń możesz wlać do zbiornika także detergent. Wytwarzany przez urządzenie przepływ powietrza skutecznie usuwa zabrudzenia nawet z najgęstszych dywanów.

Dobry odkurzacz piorący

Tak, jak wskazuje nazwa, odkurzacze piorące umożliwiają pranie tkanin. Przy ich użyciu wypierzesz swoją wykładzinę, tapicerkę mebli, a nawet wnętrze swojego samochodu.

Bissell Hydrowave Professional 2571N zachwyci Cię nie tylko efektywnym praniem za jednym pociągnięciem odkurzacza, ale w trybie intensywnego czyszczenia i jednoczesnym suszeniem. Urządzenie oprócz kurzu pozbywa się także alergenów. Jego lekka konstrukcja i separacja wody czystej od zanieczyszczonej pozwolą Ci zrobić porządki szybciej niż zwykle!