Dzisiaj na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów odkurzaczy. Najpopularniejszym z nich jest tzw. odkurzacz tradycyjny, a więc taki, który zasilany jest prądem z gniazdka. Posiada on rurę ssącą oraz teleskopową rurkę i różnego rodzaju końcówki. Na popularności zyskują również nowoczesne odkurzacze takie jak zasilany akumulatorem odkurzacz pionowy, a więc taki, który możemy chwycić w dłoń i swobodnie podróżować z nim po całym domu, bądź tzw. odkurzacze cyklonowe, czyli nowa odsłona tradycyjnego odkurzacza. W przemyśle z kolei najlepiej sprawdzają się dedykowane tej branży sprzęty nazywane popularnie odkurzaczami przemysłowymi. Poniżej prezentujemy zalety nowoczesnych odkurzaczy.

adobestock 485387603

Odkurzacz bezprzewodowy

Taki odkurzacz doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie swobodę ruchu. Jest on z reguły lżejszy od tradycyjnego, a w dodatku mobilny. Dzięki temu, że jest poręczny, będzie również łatwy do przechowywania. Taki odkurzacz najczęściej jest zasilany akumulatorem, który co jakiś czas trzeba włożyć do stacji ładującej, nazywanej również stacją dokującą. Kolejnym jego atutem jest multifunkcjonalność. Z pomocą odkurzacza bezprzewodowego odkurzymy nie tylko podłogi, ale także regały czy inne, trudno dostępne miejsca. Odkurzacz bezprzewodowy może posiadać również funkcję zmiany na odkurzacz ręczny. Jest to doskonały pomysł, gdy musimy posprzątać na przykład samochód. Jest on do tego wygodniejszy niż tradycyjny, ponieważ nie wymaga ciągłego schylania się. W tej kategorii również mieszczą się coraz popularniejsze odkurzacze, które samodzielnie czyszczą powierzchnię po uprzednim zaprogramowaniu, nazywane robotami.

Odkurzacz cyklonowy

To nowa odsłona tradycyjnego odkurzacza z rurą ssącą i teleskopową rurką. Cechuje się niesamowitą skutecznością oraz wytrzymałością. Nazwa „cyklonowy” pochodzi od zastosowanego w tych odkurzaczach silnika nowej generacji, który gwarantuje skuteczniejsze zbieranie kurzu przy mniejszym zużyciu energii. Dla przykładu marka Kerch w swoim bezworkowym odkurzaczu zastosowała tzw. technologię MultiCyclone, która oddziela kurz w wirującym strumieniu powietrza w wielu małych cyklonach, dzięki czemu można łatwo opróżnić zbiornik, a zanieczyszczenia są wprowadzane w ruch wirowy, co zapewnia niemal niezmienną, wysoką moc ssania niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika. Dzięki zastosowaniu takiego odkurzacza w domu nie będziemy musieli męczyć się z workami, wystarczy wyjąć tylko pojemnik na śmieci i go opróżnić.

Odkurzacze przemysłowe

Takie odkurzacze charakteryzują zdecydowanie większa pojemność zbiornika na zanieczyszczenia oraz parametry pozwalające na pracę w warunkach przemysłowych, jak na przykład długi przewóz zasilający. Jedną z wiodących marek produkujących obecnie odkurzacze przemysłowe jest firma Kärcher. Takie odkurzacze najczęściej przystosowane są do usuwania drobnych i dużych zanieczyszczeń, nie tylko suchych, ale i mokrych. Modele przemysłowe często posiadają również funkcję wydmuchu, która umożliwia usuwanie np. liści w jedno miejsce, gdy nie ma potrzeby zasysania ich do zbiornika. Te odkurzacze szczególnie polecane są firmom oraz do domów o dużych powierzchniach. Często nazywane są również odkurzaczami budowlanymi, ponieważ dzięki wysokiej sile ssącej potrafią usunąć takie materiały jak szkło czy gruz.