Jaki odkurzacz do kominka warto wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza kominkowego? Posiadanie kominka to wielka przyjemność, zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. Nic tak nie nastraja, jak kubek gorącej herbaty i ciepło bijące od ognia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by czyścić go regularnie, dbając nie tylko o wygląd, ale i bezpieczeństwo użytkowania. Samodzielne usuwanie popiołu może być pracochłonne, dlatego warto użyć specjalnego urządzenia.

Dlaczego warto czyścić kominek? Bezpieczeństwo użytkowania kominka

Czyszczenie kominka ważne jest nie tylko z uwagi na jego estetykę. Istotne jest również to, by dbać o bezpieczeństwo użytkowania. Czynność tę trzeba wykonywać regularnie i dokładnie. W innym przypadku zanieczyszczenia mogą spowodować zmniejszenie ciągu, a nawet uszkodzenia kominka i zapalenie się sadzy. Raz w roku warto też zlecić specjalną kontrolę komina, aby móc bezpiecznie korzystać z kominka. Pamiętaj, że oprócz przyjemności, która płynie z jego użytkowania, ważna jest również odpowiednia higiena.

Jak czyścić wnętrze kominka?

Wnętrze kominka wypełnione jest resztkami niedopalonego drewna i dużą ilość popiołu. Utrudniają one rozpalenie, zmniejszają ciąg i mogą wydostawać się na zewnątrz kominka podczas otwierania drzwiczek. W takim przypadku może dojść do pożaru, zabrudzenia salonu, a malutkie drobinki popiołu mogą negatywnie wpływać na drogi oddechowe domowników. Ważne jest, zatem by regularnie i dokładnie czyścić wnętrze kominka.
Możesz zrobić to manualnie za pomocą szufelki, ale prostszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie jednak użycie specjalnego odkurzacza do popiołu. Dzięki niemu szybko i sprawnie pozbędziesz się problemu. Warto postawić na dobry odkurzacz kominkowy, sprawdzonej marki, który pozbędzie się dużych zanieczyszczeń, ale wciągnie także delikatne i niewielkie drobinki popiołu.

Jak wybrać odkurzacz kominkowy?

Wybierając odkurzacz kominkowy, zwróć uwagę na zestaw filtrów, który się w nim znajduje. Wiodące na rynku marki, takie jak Kärcher, dysponują odkurzaczami do popiołu z filtrem falistym, metalowym i tym do większych zanieczyszczeń. Zapewni to maksymalne bezpieczeństwo i stałą, wysoką siłę ssania. Urządzenia wyższej klasy wyposażone są również w osobny filtr wylotowy. Dzięki nim drobinki popiołu i resztki drewna zostaną w komorze odkurzacza i nie wydostaną się poza urządzenie. Dodatkową zaletą będzie łatwy demontaż filtra, który przeprowadzisz bez konieczności kontaktu z brudem oraz proste opróżnianie zbiornika. Plusem takiego urządzenia będzie również system automatycznego oczyszczania filtra, który można włączyć dzięki przyciśnięciu dedykowanego przycisku. Dobry odkurzacz kominkowy powinien mieć też duży zbiornik na zanieczyszczenia, aby pomieścił wszystkie resztki niedopalonego drewna i popiołu.

Sprawdź odkurzacze do kominków marki Kärcher

Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz do gorącego popiołu wybrać, weź pod uwagę to, z jakiego tworzywa jest wykonany. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i użyteczność odkurzacza kominkowego, postaw na urządzenie z żaroodpornego materiału, wyposażone w metalowy zbiornik i wąż ssący. Dzięki temu nie będziesz musiał czekać z czyszczeniem kominka, uważając na resztki żaru i gorący popiół. Odkurzacz wciągnie je do wnętrza bez ryzyka uszkodzenia sprzętu, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.
Jest jeszcze kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Zatem jaki odkurzacz do popiołu warto wybrać? Taki, który będzie miał dużą moc i bez problemu wciągnie wszystkie zanieczyszczenia z wnętrza kominka. Przyda się też specjalna, zagięta końcówka ułatwiająca dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Odkurzacz kominkowy powinien umożliwiać wygodne przechowywanie węża ssącego, nawet wtedy, gdy odkładasz go tylko na chwilę, robiąc przerwę podczas pracy. Wielką zaletą będzie także kompaktowość i uniwersalność. Takie rozwiązanie pozwoli na proste przechowywanie sprzętu, a także jego szerokie zastosowanie. Wiele odkurzaczy do czyszczenia kominka można z powodzeniem wykorzystywać również do innych celów – sprzątania garażu, odkurzania twardych podłóg, czy czyszczenia grilla.

Przeczytaj także: Jak i czym wyczyścić grill? Konserwacja i czyszczenie grilla

Warto sięgnąć po urządzenia od sprawdzonych producentów z ugruntowaną pozycją na rynku, jak wspomniany Kärcher. Dobry odkurzacz do kominka zwiększy bezpieczeństwo użytkowania i pozwoli cieszyć się sprzętem przez długie lata. Inwestycja w nieco droższy i porządniejszy sprzęt bardzo szybko się zwróci. Będziesz mógł czyścić kominek sprawnie i skutecznie, bez konieczności przerywania czynności w celu opróżnienia niewielkiego zbiornika lub po odkryciu kawałków żaru.

Jak pracuje odkurzacz kominkowy? Materiał wideo

Zobacz również jaki odkurzacz do basenu wybrać :https://przemianydomowe.pl/odkurzacz-do-basenu-opinie-ranking/

Jaki odkurzacz do pieca i kotłowni?

Przy wyborze urządzenia do czyszczenia pieca i kotłowni, warto zwrócić uwagę na te same kwestie, co w przypadku odkurzacza kominkowego. W piecu również mogą znajdować się resztki żaru i gorący popiół, które mogą uszkodzić sprzęt, a drobinki zanieczyszczeń nie powinny wydostawać się poza zbiornik.Przy wyborze urządzenia do czyszczenia pieca i kotłowni, warto zwrócić uwagę na te same kwestie, co w przypadku odkurzacza kominkowego. W piecu również mogą znajdować się resztki żaru i gorący popiół, które mogą uszkodzić sprzęt, a drobinki zanieczyszczeń nie powinny wydostawać się poza zbiornik.Podsumowując, dobry odkurzacz do pieca powinien być:⦁ wyposażony w zestaw odpowiednich filtrów;⦁ wykonany z materiału żaroodpornego oraz mieć metalowy zbiornik i wąż ssący;⦁ mocny, kompaktowy i uniwersalny.Dzięki prostocie działania i kompaktowości, czyszczenia pieca nie będzie trudnym zadaniem. Będziesz mógł powtarzać czynność częściej i regularniej, bo nie będzie kojarzyć się wyłącznie z trudnym i przykrym obowiązkiem.

Jak wyczyścić szybę w kominku?

Płonący ogień za ciemną szybą, brudną od sadzy nie daje dużej satysfakcji. Owszem, poczujesz ciepło, ale nie zobaczysz tańczących płomieni, które tworzą magiczny nastrój. Warto zadbać o to, by szyba kominkowa była w dobrym stanie. Wyczyszczony kominek będzie estetyczną ozdobą Twojego domu. Jeśli będziesz dbać o czystość szyby regularnie, wtedy w zupełności wystarczy gąbka lub ściereczka i trochę ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Po jej umyciu wystarczy przetrzeć szybę ręcznikiem papierowym i gotowe.
Trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można pozbyć się, wykorzystując specjalne preparaty. Na rynku znajdziesz wiele płynów i pianek, które świetnie wyczyszczą szybę kominkową. Ważne jednak, by stosować je wyłącznie na szkło, a także unikać rysujących powierzchnię skrobaków. Trzeba jednak pamiętać, że są to zazwyczaj silne środki na bazie kwasów. Jeśli nie masz możliwości dokładnego wywietrzenia pomieszczenia po ich użyciu, możesz wykorzystać domowe sposoby. W tym celu użyj roztworu wody i octu spirytusowego, którym umyjesz szybę lub wykorzystaj popiół. Wystarczy zrobić papkę z niewielką ilością wody, a następnie dokładnie wytrzeć szybę ściereczką i ręcznikiem papierowym. Ważne jest jednak to, by w popiele nie znajdowały się drobinki z resztek drewna, które mogą porysować delikatną powierzchnię.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

JAKI ODKURZACZ DO KOMINKA I GORĄCEGO POPIOŁU WYBRAĆ
Average rating:  
 0 reviews