Czy są między nami osoby, które wyobrażają sobie możliwość dbania o podłogi, dywany, czy nawet niektóre meble, na co dzień, bez odkurzacza? Ja na pewno nie jestem jedną z tych osób. Uważam, że tego typu urządzenia pozwalają zaoszczędzić sporą ilość czasu przy sprzątaniu, wchłaniają brud, kurz, nawet sierść naszych pupili czy włosy. Jest wiele modeli odkurzaczy workowych dostępnych w 2019, które chciałabym przybliżyć w poniższym rankingu. Mam nadzieje, że po przeczytaniu będą Państwo mogli swobodnie znaleźć taki, który najbardziej będzie odpowiadał Państwa gustom i wymaganiom.
… ale od początku …

Czym są odkurzacze workowe? 

To najprostszy rodzaj odkurzacza, którego możemy używać w domu. Bo nie ukrywajmy, kupowany jest on najczęściej wyłącznie do użytku domowego. W trakcie sprzątania, zebrane przez szczotkę zanieczyszczenia, trafiają do worka, który jest jednorazowy i należy co jakiś czas go wymieniać. Plusem takich odkurzaczy jest ogólnodostępność. Możemy je znaleźć w każdym sklepie,  nie tylko stacjonarnym, ale również w internetowych, w przeróżnych cenach. Mają one swoje minusy, ale o tym później. Ważne jest, że to urządzenie nie wymaga czyszczenia po każdym użyciu, są stosunkowo małe co za tym idzie łatwiej je schować gdy ma się mało miejsca, a na rynku mamy naprawdę wiele modeli wśród których możemy szukać tego jedynego. Wybór prosty nie jest – my pomożemy!
No dobrze, powiecie Państwo, ale istnieją jeszcze odkurzacze bezworkowe, czy to prawda? Prawda.

Jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy?

Bezworkowe różnią się wyłącznie tym, że najzwyczajniej w świecie nie posiadają worka na brud a zamiast tego do kompletu dodawany jest pojemnik na zanieczyszczenia, który po każdym użyciu należy opróżnić z zawartości i umyć. Co może być delikatnie irytujące dla osób, które uwielbiają codzienny porządek. W końcu to tak jak po godzinnym zmywaniu naczyń, pada się z nóg, a tu jeszcze patelnia… Jakby nie było odkurzacz bezworkowy to dobry wybór dla alergików. W tym przypadku nie trzeba też kupować i wymieniać worka co jakiś czas.

Odkurzacze workowe – ranking 2019 roku

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ZELMER JUPITER ZVC425HT

9.9

Średni


 

 

BOSCH BGB45330

9.8

Średni


 

Philips PerformerPro Eco FC9197/91

9.7

Drogi


 

 

Electrolux zcs2240vel

9.5

Tani

SAMSUNG VC15RHNDCNC

9.5

Średni

ZELMER JUPITER ZVC425HT Odkurzacz workowy – plusy i minusy

odkurzacze workowe ranking

Zelmer Jupiter to odkurzacz workowy, bardzo wydajny i dokładny. Posiada klasę energetyczną B, natomiast klasę reemisji kurzu – A. Posiada on w zestawie różne końcówki (między innymi turboszczotkę, która zbiera ciężko do uzbierania kurz, włosy czy też sierść zwierząt, co jest oczywiście atutem w przypadku potrzeby sprzątania różnych powierzchni.  Łatwo można regulować w nim siłę ssania. Zamontowany w nim został filtr HEPA, w związku z tym jest dobrym rozwiązaniem dla alergików i dzieci. Odkurzacz marki Zelmer, to urządzenie, które powinno posłużyć nam na lata. Według wielu klientów to najlepszy odkurzacz workowy na rynku. Worki, które są wykorzystywane w przypadku tego urządzenia, są dość dużej wielkości (4 litry), więc nie ma potrzeby bardzo częstej wymiany. Kabel zasilający ma długość 6 metrów i posiada system automatycznego zwijania.

R

Zalety

• klasa energetyczna B, klasa reemisji kurzu A,
• filtr HEPA,
• regulowana siła ssania,
• dużej wielkości worek na brud,
• długi kabel zasilający i system automatycznego zwijania,
• zestaw różnych końcówek do czyszczenia różnych powierzchni,
• miękkie, bezpieczne dla podłogi koła,
• cicha praca.
Q

Wady

• głośna praca w przypadku odkurzania na maksymalnej sile ssania,
• turboszczotka może nie radzić sobie z dłuższym włosem.

Dlaczego BOSCH BGB45330 jest tak ciekawym wyborem pośród odkurzaczy z workami

odkurzacz workowy opinie

Poza jego oczywistym bardzo dobrym wyglądem, posiada również wiele atutów natury technicznej. Ma w zestawie bardzo duży worek na brud (5 litrów), szczotkę do twardych powierzchni (na przykład do parkietów) i turboszczotkę do dywanów. Posiada filtr HEPA, który oczyszcza powietrze. A do tego wszystkiego jest bardzo lekki i zwrotny.

R

Zalety

• duży worek na brud (aż 5 litrów),
• szczotka do twardych powierzchni,
• turboszczotka do dywanów,
• posiada filtr HEPA,
• jest lekki i zwrotny.
Q

Wady

• brak zaworu regulującego ciąg na uchwycie węża,
• automatyczne zwijanie kabla następuje tylko w przypadku całkowicie rozwiniętego już kabla.

Następną propozycją jest Philips PerformerPro Eco FC9197/91 fajny produkt ze stajni Philips

jaki odkurzacz workowy

Urządzenie to posiada klasę efektywności energetycznej – A oraz często spotykany filtr HEPA. W zestawie zostaje dodana nakładka TriActiveMax 3w1, która idealnie przylega do podłogi by najlepiej jak to możliwe zebrać pozostały kurz, nawet w najmniej dostępnych miejscach. Kabel jest długości 8 metrów co według producenta przechodzi w 11 metrów zasięgu, pozwala to na wyczyszczenie mniejszych mieszkań bez konieczności przepinania go do innego gniazdka. Worek na brud jest natomiast wielkości 5 litrów. Moc silnika jest niska, co za tym idzie jest energooszczędny. Jednak sprawdzi się przez to wyłącznie do użytku domowego, gdzie nie ma bardzo dużych zanieczyszczeń powierzchni.

Mimo jego wad, wielu konsumentów uważa, że to bardzo dobry odkurzacz workowy z tych które są na rynku.

R

Zalety

• kabel o długości 11 metrów,
• nakładka TriActiveMax 3w1,
• wydajny silnik i duża moc ssania,
• filtr HEPA,
• duży worek na brud.
Q

Wady

• wielu klientów zwraca uwagę na to, ze moc ssania wcale nie jest tak dobra jak opisuje to producent,
• oraz na skuteczność szczotki, która okazuje się być dokładna tylko wtedy gdy używa się jej bardzo powoli,
• moc silnika, która jest zbyt słaba by poradzić sobie z bardzo ciężkimi zabrudzeniami.

ELECTROLUX CLASSIC SILENCE ZCS2240VEL Odkurzacz workowy – opinie, plusy i minusy

najlepszy odkurzacz workowy

Robiąc to zestawienie, należało również przedstawić produkt, który będzie odpowiadał również pod względem ceny większości konsumentom. Żelazko, pomimo ograniczenia niektórych funkcji, nadal jest bardzo użyteczne i nie traci na najważniejszych możliwościach. Więcej funkcji manualnych i kontrolek ostrzegawczych, sprawia, że jest to zdecydowanie mniej automatyczne urządzenie, niż poprzednio przedstawione. Sprawia to, że trzeba przykuwać większą uwagę przy obsłudze, jednak odzwierciedla się to atrakcyjniejszą ceną. Spora część użytkowników zaznaczała, że trzeba mieć na uwadze system nagrzewania, mianowicie bardzo istotne jest to, aby zaczekać około dwóch minut zanim zacznie się je używać. Ta informacja w przypadku tego modelu jest bardzo istotna, ponieważ niektórzy ludzie mieli problemy z wyciekami wody, a wystarczyło odczekać chwilkę czasu do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury przez stopkę. Warto również nadmienić, iż rekomenduje się przeczytanie instrukcji do urządzenia, przed jego pierwszym użytkowaniem.

Ludzie, którzy mieli okazje z niego korzystać, zaznaczali, iż jest ono mało intuicyjne, na szczęście sprawę załatwię świetnie zrobiona, ilustrowana instrukcja obsługi, która bardzo szybko wprowadza w obsługę manualną. Moc wyrzutu pary jest nieco mniejsza, niż w przypadku poprzednich opisanych przedmiotów, niemniej jednak nie stanowi to wielkiego problemu przy tradycyjnym użytkowaniu, przy pracy na zwykłych materiałach. Jeśli zatem zapytasz, jakie żelazko z generatorem pary polecacie dla osób, które nie chcą wydawać masy pieniędzy na tego typu artykuł, to polecimy właśnie ten produkt marki Electrolux.

R

Zalety

• bardzo cicha praca,
• przeznaczony do podłóg twardych, ale również do dywanów,
• wyposażony w filtr HEPA,
• szczotka przeznaczona do delikatnych powierzchni,
• zasięg pracy – 12 metrów.
Q

Wady

• kiepskiej jakości rura teleskopowa,
• słabej jakości wąż.

SAMSUNG VC15RHNDCNC – zalety i wady

dobre odkurzacze workowe

W urządzeniu tym została zaprojektowana specjalna technologia Twin Chamber, marki Samsung, która dzieli pojemnik na brud na dwie oddzielne komory, a specjalne filtry powietrza segregują większy brud do komory zewnętrznej, która jest większa. Dzięki temu, daje to lepszą, efektywniejszą i dłuższą moc ssania w trakcie sprzątania. Posiada rączkę ze zdalną regulacją dzięki czemu łatwiej się go obsługuje oraz szczotkę z przełącznikiem “dywan-podłoga”.

R

Zalety

• technologia Twin Chamber marki Samsung, która dzieli pojemnik na zanieczyszczenia na dwie oddzielne komory.
• filtr HEPA,
• rączka ze zdalną regulacją siły ssania a także z przyciskiem włączania i wyłączania urządzenia,
• dobrej jakości urządzenie w stosunku do ceny.
Q

Wady

• duża waga,
• niezbyt cicha praca urządzenia,
• drogie filtry, które co jakiś czas należy wymieniać,
• krótka rura teleskopowa.

Czym należy się kierować przy zakupie odkurzacza?

jaki odkurzacz workowy czy bezworkowy

Moc odkurzacza

Na to czy nasze odkurzanie będzie skuteczne, szybkie i dokładne, ma wpływ moc odkurzacza. A mianowicie: moc silnika i moc ssania. Modele workowe maja z założenia większą moc niż inne modele np. Pionowe. Jeśli w domu nie posiadamy dywanów, na pewno starczy nam urządzenie o niższej mocy. Posiadając wykładziny czy dywany, warto zastanowić się nad modelem z większą mocą. Pamiętajmy, ze mocy silnika nie możemy sami regulować. Inaczej rzecz ma się z mocą ssania. Najczęściej odkurzacze wyposażone są w możliwość regulacji ssania, co jest oczywistym plusem, gdyż dzięki temu można sprzątać różne powierzchnie za pomocą jednego urządzenia. Warto zwrócić uwagę również na klasę efektywności energetycznej, reemisji pyłu czy skuteczności czyszczenia podłóg lub dywanów (takie informacje można uzyskać z etykiety umieszczonej na danym modelu odkurzacza).

Druga kwestia to GŁOŚNOŚĆ PRACY…

Chyba najgorsze co można spotkać, to bardzo głośny odkurzacz. Dla nas jako użytkowników, ale również dla nas jako sąsiadów. Im cichsze urządzenie tym więcej możliwości sprzątania, np. w czasie gdy dziecko śpi.

DŁUGOŚĆ KABLA

Czyli bardziej profesjonalnie: zasięg roboczy. To jak długi jest kabel wyznacza nam możliwości sprzątania bez każdorazowego przepinania urządzenia do kolejnego pokoju. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla osób, które posiadają duże mieszkania.

FILTRY

Dla wielu to bardzo ważny aspekt każdego odkurzacza. W praktycznie wszystkich modelach jest filtr wlotowy, który chroni silnik oraz filtr wylotowy, który oczyszcza powietrze wydostające się z odkurzacza. Wyróżniamy różne typy filtrów, m.in.: tekstylne, papierowe, HEPA lub wodne. Najbardziej popularne to filtry tekstylne, najlepsze z kolei, bo najbardziej skuteczne, to HEPA, które oczyszczają powietrze niemalże w 99%.

AKCESORIA DODATKOWE

Najczęściej odkurzacze workowe wyposażone są w dużą ilość końcówek do sprzątania. I bardzo dobrze, dzięki nim można dotrzeć do różnych niedostępnych na co dzień miejsc czy wyczyścić różne powierzchnie. Oczywiście akcesoria te różnią się w zależności od modelu czy producenta odkurzacza. Najczęściej, poza standardową szczotką, są to m.in.: ssawka szczelinowa, turboszczotka, mała szczotka czy szczotka do parkietu. Przed zakupem warto zastanowić się jakie powierzchnie mamy do czyszczenia, tak by nie tylko sprzęt, ale również akcesoria były dobrze dobrane.

Jaki odkurzacz workowy wybrać?

Wiemy czym się kierować, ale jaki jest ten najlepszy odkurzacz workowy na rynku? Według naszych informacji, zgodnie z naszym rankingiem, najwięcej zalet w stosunku do wad posiada odkurzacz marki Zelmer a dokładniej Zelmer Jupiter ZVC42HT. Pomimo swoich wad, którą na pewno jest głośna praca przy maksymalnej sile ssania oraz turboszczotka, która niekoniecznie radzi sobie z dywanami z długim włosem, to warto go kupić ze względu na zalety.

Tak jak wspominaliśmy w rankingu, jest on bardzo wydajny i dokładny. Posiada klasę energetyczną B, a reemisji kurzu – A. W zestawie znajdziemy różne końcówki, między innymi wspomniana wyżej turboszczotka. Z łatwością można wyregulować siłę ssania, a za czystość powietrza odpowiada filtr HEPA, co jest plusem dla domów, w których mieszkają alergicy i/lub dzieci. Ma również worek na kurz wielkości 4 litrów oraz kabel zasilający długości 6 metrów. Zgodnie z informacją producenta powinien on posłużyć nam na lata więc warto zainwestować w niego trochę pieniędzy.

Podsumowanie wyboru odkurzaczy workowych oferowanych w 2019

Gdy już będziemy wiedzieli do jakich powierzchni chcemy odkurzacza używać, jaki metraż musimy niemalże codziennie sprzątać oraz czego oczekujemy od takiego urządzenia, nie pomijając oczywiście warunków ekstremalnych, w których będzie pracował (na przykład w trakcie drzemki malucha) wówczas można zerknąć na powyższy ranking i zdecydować, który jest tym najlepszym dla nas samych. Mamy nadzieje, ze ranking odkurzaczy workowych z roku 2019 przybliżył trochę wybrane przez nas modele. To który wybierzemy zależy już wyłącznie od nas samych. Należy pamiętać, ze nie wygląd odkurzacza liczy się najbardziej, a wspomniane wcześniej plusy. Jest to zakup na lata wiec może warto zastanowić się czy nie zainwestować w niego odrobinę więcej pieniędzy, ale dzięki temu choć trochę umilić sobie tę nie do końca przyjemna czynność. Zdecydowanie łatwiej będzie walczyć o higienę i czystość w miejscu zamieszkania mając obok siebie takie urządzenie jak odpowiedni, sprawny i skuteczny odkurzacz. Sprawnie, szybko, bez bólu.

Obecnie, na rynku, do wyboru mamy naprawdę sporą ilość różnych modeli odkurzaczy nie tylko workowych, ale również bezworkowych, wodnych czy pionowych. A to dlatego, że rozprawiają się one bardzo dobrze z brudem, kurzem, bakteriami. Fakt, wybór nie jest prosty, choćby własnie ze względu na ilość asortymentu, należy więc zacząć wybieranie od tych najważniejszych dla nas plusów, a potem przechodzić do stosunkowo mniej ważnych. Myślę, że ostatecznie będzie ważna również cena, a te wahają się od 150 zł nawet i do 1000 zł.

Jaki odkurzacz workowy – Nasze Opinie oraz Ranking 2019
4.8 (96.84%) 19 vote[s]