Podczas odkurzania najbardziej irytuje Cię plączący się kabel i to, że aby odkurzyć mieszkanie musisz co najmniej kilka razy odpinać urządzenie od gniazdka? Być może warto zastanowić się nad odkurzaczem bezprzewodowym, którego zasilanie bateryjne pozwoli posprzątać cały dom bez konieczności dodatkowego ładowania. Kto będzie zadowolony z odkurzacza pionowego? Jak wybrać najlepszy model? Dowiedz się z krótkiego poradnika.

Odkurzacz pionowy – co to właściwie jest?

Odkurzacze pionowe nie są zbyt popularne w naszych domach. Prym wiodą klasyczne modele przewodowe oraz hit ostatnich lat – roboty sprzątające. Kiedy więc warto zastanowić się nad zakupem odkurzacza bezprzewodowego?

Odkurzacz pionowy to zasilane baterią urządzenie, którego zasięg jest ograniczany właśnie pracą baterii, a nie długością kabla. To zarówno zaleta, jak i wada tego typu sprzętu. Z jednej strony nie musimy co chwilę zmieniać gniazdka, by odkurzyć powierzchnię w kilku pokojach. Z drugiej strony jesteśmy zdani na baterię – gdy się wyczerpie, musimy czekać na jej naładowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, jaki czas odkurzania gwarantuje producent.

Wady i zalety odkurzaczy pionowych

Co poza ograniczoną baterią i brakiem kabla można zaliczyć do wad i zalet odkurzaczy pionowych?

Użytkownicy zwracają też uwagę na wygodę odkurzania. Odkurzacze pionowe są dość wysokie, przy odkurzaniu dywanów czy paneli nie trzeba więc schylać się tak jak w przypadku czyszczenia powierzchni przy użyciu klasycznego przewodowego odkurzacza. Większość odkurzaczy bezprzewodowych jest też lekka – ich waga delikatnie przekracza 2 kilogramy. Oznacza to, że odkurzymy nimi nie tylko podłogę, ale też kurz zgromadzony na szafkach czy na stole – bez obawy o zarysowanie powierzchni.

Wady? Odkurzacze bezprzewodowe to najczęściej modele bezworkowe. Wprawdzie jest to ekologiczne i tanie rozwiązanie – nie musimy pamiętać o dokupowaniu i wymianie worków na nowe. Z drugiej strony pojemnik na kurz trzeba regularnie czyścić, a to oznacza kontakt z zanieczyszczeniami. Nie jest to najlepsze rozwiązanie chociażby dla alergików, którym polecamy dobry odkurzacz myjący.

Najważniejsze cechy odkurzacza piorącego bezprzewodowego

Które parametry techniczne są najważniejsze w przypadku odkurzaczy pionowych?

Moc. Im większa, tym większa skuteczność urządzenia. Duża siła ssania odkurzacza zagwarantuje, że usuniesz zanieczyszczenia nie tylko z płaskich powierzchni, ale też trudniejszych do wyczyszczenia dywanów.

Zasilanie. Sprawdź określany przez producenta czas pracy po naładowaniu baterii, a także sam czas ładowania akumulatora.

Dodatkowe końcówki. Przydadzą się, kiedy jesteś posiadaczem zwierzęcia i zależy Ci na usuwaniu sierści z dywanów, a także wtedy, kiedy boisz się o zarysowanie parkietów czy dotarcie do wąskich przestrzeni.

System filtracji. Sprawdź, czy urządzenie jest wyposażone w filtr EPA lub HEPA, który wyprowadza na zewnątrz tylko czyste, przefiltrowane powietrze.

Zainteresowały Cię modele bezprzewodowe? Sprawdź ofertę polecanych odkurzaczy Electrolux i wybierz najlepszy dla siebie.

Powiązane Artykuły