Masz już dość kuchennych artykułów niskiej jakości? Jeśli tak, to ten poradnik jest stworzony właśnie dla Ciebie. Dobry kociołek żeliwny czy garnek może wybawić Cię z wielu opresji. Wiele osób używających ten rodzaj naczyń zgodnie podkreśla, że dzięki nim udaje uzyskać się wyjątkowy smak i zapach potraw.

Warto zauważyć, że najlepsze garnki żeliwne na ognisko charakteryzują się przede wszystkim ponadprzeciętną trwałością i równomiernym rozprowadzaniem ciepła. Oprócz tego, warto także pamiętać, że tego typu naczynia gwarantują łatwiejsze przygotowanie niektórych potraw (brak konieczności użycia tłuszczu), a także mogą być używane na różnego rodzaju kuchenkach (gazowych, elektrycznych, indukcyjnej, a nawet w piekarniku). Co więcej, przez długi czas pozostają ciepłe (dzięki czemu nie trzeba podgrzewać dania, jeśli istnieje taka potrzeba).

Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej eksploatacji, nie należy także przetrzymywać w nich potraw w lodówce, ponieważ mogą przesiąknąć metalicznym posmakiem. Poniższy ranking garnków powinien pomóc każdemu potencjonalnemu nabywcy, w dokonaniu najoptymalniejszego wyboru dla siebie.

Koniecznie zajrzyj do rankingu najlepszych garnków na indukcję: https://przemianydomowe.pl/jakie-garnki-na-indukcje-opinie-ranking/

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Garnek Żeliwny Vintage Cuisine 1

Garnek Vintage Cuisine

9.9

Średnia

Allegro Logo
GARNEK ŻELIWNY EMALIOWANY INDUKCJA 4 L Rossner Austria 1

Garnek Rossner Austria

9.8

Średnia

Allegro Logo
GARNEK Żeliwny 5 L BRYTFANNA 26cm 1

Garnek BIOL

9.7

Średnia

Allegro Logo
BergHOFF GARNEK ŻELIWNY Z POKRYWĄ 28 CM 1

Garnek BergHOFF

9.6

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
Garnek żeliwny szefa kuchni 8l 1

Garnek szefa kuchni

9.5

Tani

Allegro Logo
 
empik logo

Garnek Żeliwny Vintage Cuisine

Garnek Żeliwny Vintage Cuisine

Zwany naczyniem wielofunkcyjnym, w którym można gotować, dusić, zapiekać i smażyć. Proponowany w kolorze miętowym, świetnie odnajdzie się w nowoczesnej kuchni, gdzie gotuje się z pasją. Opisywany model, posiada pojemność 2200 ml, co sprawia, że przeznaczony jest do przyrządzania mniejszych potraw.

Jego pokrywka została wykonana w specjalnej technologii – wykorzystującej wypustki od wewnętrznej strony pokrywki, dzięki którym cyrkulacja pary wodnej została znacznie usprawniona. Wymiary garnka to 22 cm średnicy, 16 cm wysokości z pokrywką i uchwytem oraz 9,5 cm wysokości bez pokrywki.

Warto także nadmienić, że uchwyt jest zrobiony ze stali nierdzewnej, dzięki czemu garnek jest wytrzymalszy. Jego powłokę stanowi ekologiczna i antyalergiczna warstwa emaliowana. Wpływa to na „retro” wygląd garnka, który z pewnością spodoba się osobom, lubiącym oryginalny wystrój.

Garnki żeliwne emaliowane – opinie na ich temat wskazują jasno na pozytywne aspekty użytkowania wykonanych w ten sposób kuchennych artykułów. Powłoka emaliowana, utrudnia wsiąkaniu zapachów potraw w garnki, ale przede wszystkim jeszcze bardziej podnosi ich wytrzymałość na rdzę.

R

Zalety

• Wzmocniona odporność garnka
• Cena w przystępnym zakresie
• Ciekawy, oryginalny wygląd
Q

Wady

• Mała pojemność garnka
• Niektórym może nie odpowiadać kolor, w jakim proponowany jest garnek

GARNEK ŻELIWNY EMALIOWANY INDUKCJA 4 L Rossner Austria

GARNEK ŻELIWNY EMALIOWANY INDUKCJA 4 L Rossner Austria

Na kolejnym miejscu w rankingu 2024 uplasował się emaliowany obustronnie garnek, o pojemności czterech litrów. Taka pojemność garnka, z całą pewnością pozwoli przyrządzić większe porcje potraw oraz zwiększy możliwości kuchenne użytkownika. Jak każdy inny żeliwny garnek, również ten może być wykorzystywany w różnych „środowiskach” kuchennych.

Opinie garnków żeliwnych emaliowanych mówią same za siebie w tym temacie. Oczywiście każdy użytkownik zapewne będzie potrafił wskazać pozytywne i negatywne aspekty użytkowania tego rodzaju narzędzi, niemniej jednak większość opinii w artykułach i wpisów na forach jest bardzo optymistyczna. Niezwykle ważna jest ich konserwacja (w przypadku emaliowanych jest znacznie prostsza), o której kilka zdań zostało ujętych w poradniku poniżej.

Średnica opisywanego modelu, to 24×11,5 cm, a waga to 5kg (dość wysoka, ale charakterystyczna dla garnków żeliwnych dobrej jakości). Ciekawostką jest to, że garnki tego typu można wykorzystywać także na ogniskach. Nie naraża się go wtedy na mechaniczne uszkodzenia, a tylko na ewentualne ślady opału, które można doczyścić. Może to być nie lada gratka dla fanów staropolskiej kuchni – wykonywanej wg starych i klasycznych przepisów.

W tym modelu gałka pokrywki została wykonana z żeliwa, co nie sprawia problemów, jeśli chce się garnek wstawić wraz z pokrywką do piekarnika.

R

Zalety

• Obustronnie emaliowany
• Pojemność w średnim zakresie (można w nim zrobić nieco więcej, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów)
• Bardzo wysoka uniwersalność produktu
Q

Wady

• Czerwony kolor może nie odpowiadać zainteresowanym

GARNEK Żeliwny 5 L BRYTFANNA 26cm

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Klasycznie wyglądający garnek ukraińskiej firmy BIOL o ciemnym, matowym kolorze wpasuje się do każdej nowoczesnej kuchni. Garnek ma pojemność 5 litrów, co czyni go jednym z większych zestawów garnków na gaz 2024. Średnica górna wynosi 26 cm, natomiast wysokość 11,5 cm (z pokrywką 17,5 cm).

Garnek posiada wszelkie właściwości, charakterystyczne dla tych garnków, opisane na początku tekstu. Może być stosowany na wszystkich kuchenkach i w piekarnikach. Bardzo ważnym elementem, który sprawia, że garnek stanowi jedną mniej optymalnych propozycji, jest brak możliwości korzystania z niego w piekarniku z pokrywką. Ten fakt wynika prawdopodobnie z wykorzystania nieodpowiednich komponentów w pokrywce.

W segmencie cenowym, w którym znajduje się ten model, można znaleźć nieco mniejsze, ale bardziej uniwersalne produkty. Jednakże opinie garnka żeliwnego są niezwykle pozytywne. Stąd miejsce w rankingu tego garnka.

BIOL przedstawia swoje produkty jako przyjazne środowisku, posiadające odpowiednie przepisy i normy. Warto również nadmienić, iż firma w swojej ofercie posiada także inne garnki, zróżnicowanej charakterystyce.

R

Zalety

• Klasyczna kolorystyka
• Koszt garnka nie należy do wysokiego
• Funkcjonalny design
Q

Wady

• Brak możliwości użytkowania garnka z pokrywką w piekarniku

BergHOFF GARNEK ŻELIWNY Z POKRYWĄ 28 CM

BergHOFF GARNEK ŻELIWNY Z POKRYWĄ 28 CM

Propozycja belgijskiej firmy BergHOFF to garnek o pojemności 6800 ml. Zewnętrzne wykończenie garnka stanowi emaliowana powłoka z połyskiem (szarym), natomiast wnętrze – emalia w kolorze kremowym. Dzięki temu garnek wygląda dość klasycznie, znajdzie miejsce w każdej kuchni.

Średnica garnka wynosi 28 cm, wysokość 19 cm, a jego waga to około 7,5 kg, zatem podczas jego użytkowania, zalecana jest szczególna uwaga. Spadając na podłogę garnek może stłuc delikatniejszą podłogę albo nabawić użytkownika kontuzję. Jego pokrywa została wykonana z żeliwa ze stalową gałką.

Wygląd garnka charakteryzuje się klasycznymi rozwiązaniami, które będą pasowały do każdej kuchni. Osobom, które są zainteresowane zakupem tego przyboru kuchennego, na pewno można polecić inne artykuły tej firmy, jednak na uwadze trzeba mieć wysokie ceny, którymi charakteryzują się produkty wyżej opisywanej marki.

R

Zalety

• Neutralna stylistyka
• Firmie BergHOFF, zaufało już wielu użytkowników, co świadczy o jej wysokim profesjonalizmie
• Komponenty, z których są wykonane przybory kuchenne marki BergHoff, należą do najlepszych
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena, w stosunku do innych propozycji w tym rankingu

Garnek żeliwny szefa kuchni 8

Garnek żeliwny szefa kuchni 8l

W dzisiejszej ofercie przedstawiamy duży garnek o największej pojemności, bo aż 8 litrów! Wysoki na 19 cm, często wybierany przez najbardziej wymagających szefów kuchni.

W tym wypadku, trzeba sobie zadać pytanie, czy garnek o tak dużej pojemności jest potrzebny? Szefowie kuchni decydują się na wybór tego modelu, często z powodu jego wielkości, ponieważ w dużych gastronomiach ma to niebagatelne znaczenie.

Czarny, matowy kolor proponowanego w tym miejscu garnka, kojarzyć się może ze starodawnymi garnkami, co w pewnym sensie stanowi o jego atrakcyjności.

Jego waga wynosi aż 8,2 kg, co na pewno zmusi użytkownika do wzmożonej uwagi i ostrożności podczas użytkowania.
Cena garnka znajduje się w średnim zakresie, tym bardziej biorąc pod uwagę jego wymiary. Jest to zatem bardzo ciekawa opcja, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę duży ciężar garnka, który jest znaczną wadą produktu.

R

Zalety

• Wytrzymały
• Rodzimy producent
• Wolno stygnące potrawy dzięki masie garnka
Q

Wady

• Duży ciężar garnka

Garnki żeliwne – jak wybrać odpowiedni garnek dla siebie

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o pewnych prawidłach użytkowania tego typu przyborów kuchennych. Najpierw, należy zwrócić uwagę na właściwe użytkowanie garnków żeliwnych, ponieważ nie są to zwykłe garnki, których „obsługa” może polegać na wstawieniu ich po prostu do zmywarki.

Ich eksploatacja zależy od podstawowego czynnika, jakim jest to czy są one wykonane z samego żeliwa czy z dodatkiem emalii. Decydując się na wybór garnka żeliwnego musimy przede wszystkim pamiętać o pojemności i o wadze.

Istotne jest oczywiście samo wykonanie, a także szereg dodatków, jakie producent zaoferuje nam w swojej ofercie. Więcej dodatkowych informacji na ten temat znajdziecie także tutaj: http://godin.com.pl/blog/2016/09/20/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-garnka-zeliwnego.

najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg

Żeliwne i emaliowane – najważniejsza różnica

Otóż, wybierając garnki żeliwne, które wykończone są warstwą emaliowaną, stawiamy na łatwiejszą obsługę. Dzięki powłoce emaliowanej, mycie garnków staje się jeszcze łatwiejsze. Dodatkowo, stanowi ona ochronną barierę, przeciwko zapachom np. detergentów użytych do czyszczenia takiego garnka.

Równie ważne jest także to, że powłoka ta, ma duży wpływ na ochronę garnków przed rdzewieniem – te wyposażone w emalię cechują się dłuższą żywotnością, oraz rzadziej rdzewieją. W tym miejscu, należy zaznaczyć, że bardzo ważne jest dokładne i prawidłowe osuszenie garnka po umyciu! Suchą ścierką lub ręcznikami papierowymi.

Garnek Żeliwny Vintage Cuisine

dobre garnki żeliwne

GARNEK ŻELIWNY Rossner Austria

garnki żeliwne emaliowane opinie

Sposób mycia garnków żeliwnych

W tym temacie istnieją zróżnicowane opinie. Jak zostało to ujęte wcześniej, na pewno warto takowe garnki myć ręcznie, gdyż detergenty wykorzystywane w zmywarkach mechanicznych mogą wpływać na trwałość garnka. Co więcej, zdarza się, że w niektórych przypadkach garnki chłoną zapachy detergentów używanych w zmywarkach. Zwykły płyn do mycia naczyń oraz letnia woda z pewnością poradzą sobie z zabrudzonymi garnkami.

Być może pojawi się pytanie, co w przypadku potraw, które przywarły do powierzchni? Otóż dzięki garnkom żeliwnym, problem przypaleń i przywarcia potrawy po prostu nie istnieje. Dzięki grubej żeliwnej warstwie, ciepło w garnku jest rozprowadzane równomiernie, dołożywszy do tego pokrywę emaliowaną, zyskujemy niemal 100% pewność, że proces gotowania od momentu nabycia takiego garnka, stanie się o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy.

Przygotowanie garnka do użytkowania

Zaraz po zakupie, warto poświęcić garnkowi kilka minut. Oczywistym jest, że tego typu produkt najpierw musi zostać umyty. Następnie warto go delikatnie natłuścić olejem. Proces natłuszczania warto powtarzać raz w miesiącu, w celu ochrony wewnętrznej części garnka. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości.

Właściwy produkt to zatem taki, który wymaga od nas bardzo niewielkiej pielęgnacji przy utrzymaniu swoich właściwości. Wtedy będziemy mieć pewność, że garnek sprawdzi się na dłuższą metę i nawet przy bardziej wymagających daniach nas nie zawiedzie.

BergHOFF GARNEK ŻELIWNY

garnki żeliwne opinie

Wielkość garnka

W tym rankingu przedstawiono pięć garnków o różnych właściwościach. Różnią się one poza oczywistymi aspektami (jak cena czy posiadanie emaliowanej powłoki) również wielkością. Jest to bardzo ważny element, bowiem razem z ich pojemnością idzie w parze ciężar, oraz wielkość garnka.

Warto zastanowić się nad tym, czy w naszej kuchni znajdzie się miejsce na dany garnek. W przypadku garnków żeliwnych, do ich przetrzymywania polecane są szafki umieszczone na dole (bliżej podłogi) z oczywistych „wagowych” względów. Na pewno warto przemyśleć, czy nie lepiej będzie, jeśli swoją przygodę z żeliwnymi garnkami rozpocznie się od mniejszych rozmiarów, co także lepiej pozwoli nam zrozumieć materiał wykonania, właściwości termoizolacyjne, a także aspekt pielęgnacji.

Garnek żeliwny szefa kuchni 8l

najlepsze garnki zeliwne

Podsumowanie rankingu garnków żeliwnych 2024

Powyższy poradnik zakupowy zawiera w sobie nie tylko informacje gwarantujące nam niezbędną wiedze do właściwego wyboru, ale także kilka przydatnych informacji odnośnie samego użytkowania. W ten sposób poznamy najważniejsze aspekty związane z użytkowaniem tych naczyń.

Zwycięzcą rankingu został Garnek Żeliwny Vintage Cuisine z uwagi na jego przystępną cenę, optymalną wielkość, oraz oryginalny i ciekawy wygląd. Co równie ważne, garnek posiada emaliowane wykończenie, które staje się właściwością bezkonkurencyjną w tym zestawieniu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki garnek żeliwny wybrać
Average rating:  
 0 reviews