Odkurzanie rzadko należy do ulubionych obowiązków domowych. Nie lubimy plączącego się kabla ani ciężkiego odkurzacza, który trzeba co chwile przesuwać, przemieszczając się pomiędzy pokojami. Na szczęście producenci próbują jak najbardziej ułatwić nam odkurzanie, co skutkuje nowymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest całkowite zrezygnowanie z kabla na rzeczy akumulatora. Bezprzewodowe odkurzacze pionowe są lekkie i poręczne, a ponadto nie zajmują dużo miejsca. Czy mają same zalety? W jakim domu się sprawdzą? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

Czym są odkurzacze pionowe?

Jeszcze niedawno znane głównie z amerykańskich filmów, dzisiaj są coraz częściej spotykane również w naszych domach. Modele pionowe to wyjątkowy rodzaj odkurzaczy. Całe urządzenie skupia się wokół rury urządzenia, która została usztywniona. To do niej jest przymocowany pojemnik na odpady. Tego typu sprzęty najczęściej są pozbawione przewodu. Nie musimy szukać pobliskiego kontaktu i przepinać urządzenia, gdy zamierzamy odkurzyć dywan w kolejnym pokoju. Odkurzacz jest zasilany akumulatorem, który pozwala na pracę od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Kiedy warto kupić odkurzacz pionowy?

Czy odkurzacz pionowy sprawdzi się w każdym domu? To, jaki rodzaj odkurzacza wybrać, zależy od metrażu Twojego domu czy mieszkania, a także od Twoich osobistych preferencji. Bezprzewodowe modele są dobrym wyborem wtedy, gdy mieszkasz w niewielkim, 2-3 pokojowym mieszkaniu. Wówczas bez problemu odkurzysz jego całą powierzchnię bez konieczności doładowywania sprzętu w trakcie sprzątania. Tańsze modele mogą nie być najlepszym rozwiązaniem do większych mieszkań i domów. W takim przypadku odkurzanie najprawdopodobniej trzeba będzie przerwać, by naładować akumulator.

Jedną z największych zalet odkurzaczy pionowych (znajdziesz je tutaj: https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-klasyczne-bezworkowe.html) jest ich niewielka waga i łatwość ich prowadzenia. Tego typu modele najczęściej ważą około 3 kilogramów, dzięki czemu bez problemu przeniesiemy je w każde miejsce. Charakteryzują się też węższą szczotką, która dotrze nawet do trudnodostępnych miejsc. Niektóre sprzęty są urządzeniami 2w1: z dużego odkurzacza możemy „wydzielić” mały odkurzacz, którym posprzątamy wnętrze samochodu, zbierzemy sierść zwierząt z kanapy czy rozsypane śmieci na podłodze.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że modele pionowe najczęściej są też bezworkowymi. Z jednej strony to oszczędność worków i życie w zgodzie z ekologią. Zabrudzenia zbierają się w pojemniku, którego zawartość raz na jakiś czas wyrzucamy do kosza, a sam zbiornik czyścimy. To niegenerujące kosztów, proste rozwiązanie. Z drugiej strony taki system nie jest polecany alergikom. W przypadku odkurzaczy workowych mają oni mniej styczności z alergenami, podobnie jak odkurzacz myjący i odkurzający.

W skrócie: wady i zalety odkurzaczy pionowych

Zalety:

  • nieograniczony zasięg
  • brak worków
  • kompaktowe rozmiary
  • wąska szczotka
  • niewielka waga

Wady:

  • nieodpowiednie dla alergików
  • konieczność ładowania

Te i inne odkurzacze znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html. Sam zdecyduj, jaki model najlepiej sprawdzi się u Ciebie.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Wygodne i szybkie odkurzanie?
Average rating:  
 0 reviews