Każdy posiadacz ogrodu wie doskonale, jak ważne jest regularne podlewanie trawników, grządek z warzywami czy roślin ozdobnych. Z powodu suszy i rosnących problemów z ciśnieniem wody w sieciach wodociągowych, warto wykorzystywać w tych celach wodę zgromadzoną w naturalnych zbiornikach oraz zbierać deszczówkę. Woda taka jednak pozbawiona jest ciśnienia, przez co, aby zapewnić sobie komfort przemieszczania jej do miejsc, które zamierzamy podlewać, potrzebujemy pompy do podlewania.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych rodzajów urządzeń, przez co wiele osób zastanawia się, jaki pompa do podlewania ogrodu sprawdzi się najlepiej. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Pompa do podlewania ogrodu – dlaczego warto?

Na rynku dostępne są cztery rodzaje pomp, które możemy wykorzystać do nawadniania ogrodu. Mowa tu o pompach ogrodowych, głębinowych, hydroforów do podlewania ogrodu, a także o coraz chętniej wybieranych pompach zanurzeniowych. często decyzje zakupowe tego ostatniego modelu w gronie posiadaczy ogrodów są jak najbardziej zrozumiałe.

Pompy ciśnieniowe do nawadniania ogrodów: ile kosztują? Ceny i opinie

Pompy zanurzeniowe do podlewania mają wiele zalet, wśród nich możemy wymienić między innymi łatwość zakładania instalacji, prostotę obsługi, czy też sporą mobilność tych urządzeń. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku osób, które chcą wypompowywać wodę np. z kilku beczek na deszczówkę, które znajdują się w różnych miejscach ogrodu.

Co należy wziąć pod uwagę, poszukując pompy do podlewania ogrodu?

Podczas podejmowania decyzji, jaką pompę do podlewania ogrodu ze zbiornika wybierzemy, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.
Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, ile urządzeń będziemy pod nią podłączać – czy będzie to tylko zraszacz ogrodowy, czy też równocześnie dostępny na zewnątrz kran.
Poza tym należy dopasować również ciśnienie pompy wodnej do naszych potrzeb. Zakłada się, że w przypadku pomp do podlewania najlepszym rozwiązaniem są urządzenia, które posiadają ciśnienie wynoszące więcej niż 2,5 bara, ponieważ pozwala to wykorzystywać je do podłączania większości ujęć wodnych, zraszaczy czy myjek.

Wypompowywanie wody z różnych zbiorników wodnych

Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę szukając pomp do wypompowania wody, jest to, z jakich zbiorników będziemy wykorzystywać wodę. Pompy zanurzeniowe dzielimy bowiem na te przeznaczone do wody czystej oraz te, dzięki którym możemy wypompowywać wodę brudną.
Doskonały przykład takich pomp zauważamy w przypadku modeli oferowanych przez firmę Kärcher. W jej asortymencie znajdziemy pompy z zasysaniem płaskim SP Flat do wody czystej i lekko zanieczyszczonej, które są w znaczącej większości przypadków idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących pompy do podlewania ogrodu ze zbiornika. Za pomocą tych urządzeń bez problemu możemy wykorzystywać wodę deszczową zebraną w zbiornikach, jak również odpompowywać wodę z basenu czy beczki.
Jeśli jednak korzystać będziemy ze źródeł wody takich jak sadzawka czy rzeka, wówczas Kärcher może zaoferować nam pompy do wody brudnej SP Dirt. Urządzenia te sprawdzają się również do osuszania wody z oczek wodnych przed zimą oraz w sytuacjach kryzysowych, gdy dojdzie na przykład do zalania piwnicy.

Jaką wydajność powinna mieć pompa do podlewania?

Zastanawiając się, jaką pompę do nawadniania trawnika wybrać, koniecznie zwróćmy również uwagę na wydajność urządzenia. Jeśli będziemy podlewać niewielką powierzchnię za pomocą zraszacza, wówczas z powodzeniem wystarczy nam nieduże, lekkie i mobilne urządzenie o maksymalnej wydajności wynoszącej około 6000 litrów wody na godzinę. Jeśli jednak zależy nam na szybkim osuszaniu zbiornika wody lub też mamy do podlania naprawdę spory teren i wykorzystujemy system nawadniający – postawmy na zanurzeniowe pompy do podlewania ogrodu, które wyróżniają się wydajnością mogącą wynieść nawet do 14 000 litrów wody na godzinę.

Przydatne akcesoria i niezawodna jakość

Poszukując pompy zanurzeniowej do nawadniania, pamiętajmy o tym, żeby stawiać na urządzenia znanych i cenionych producentów, które charakteryzują się najwyższą jakością wykonania oraz solidnymi materiałami. Sprawdźmy, jakimi opiniami cieszą się dane pompy do nawadniania ogrodu oraz czy producent daje nam możliwość przedłużenia gwarancji. Dzięki temu zyskamy pewność, że sprzęt posłuży nam przez długi czas i dobrze spełni swoją rolę.
Zastanawiając się, jaka jest najlepsza pompa zanurzeniowa, zwróćmy również uwagę na to, czy producent daje nam dostęp do szerokiej oferty akcesoriów, które ułatwią nam szybkie i skuteczne przepompowywania wody. Mowa tu między innymi o możliwości podłączenia w łatwy sposób różnego rodzaju węży, takich jak węże spiralne, tradycyjne czy tekstylne. Dobrze, aby pompa wyposażona była również w dodatkowe, wymienne filtry, które chronią ją przed zabrudzeniami, a także automatycznie wyłącza się gdy poziom wody spadnie do określonego przez nas poziomu.

Ile kosztuje pompa zanurzeniowa do czystej lub brudnej wody?

Podsumowując, dobrze dobrana pompa do podlewania ogrodu to urządzenie, które może pomóc utrzymać go w idealnym stanie, a jednocześnie ograniczyć marnowanie wody. Osoby, którym zależy na tym, by dbać o ekologię, powinny pomyśleć o zakupie takiego urządzenia. Wybór pomp zanurzeniowych do podlewania ogrodu jest obecnie na tyle szeroki, że bez trudu znaleźć możemy urządzenie, które będzie dopasowane do warunków, w których zamierzamy je wykorzystywać.

Materiał wideo pokazujący jak pracuje pompa zanurzeniowa

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

JAKA POMPA ZANURZENIOWA DO PODLEWANIA OGRODU
Average rating:  
 0 reviews