Przycinanie żywopłotu to nieodzowna część prac nad ogrodem. Nic dziwnego, że w przypadku małych powierzchni najczęściej wykorzystujemy budżetowe rozwiązania, jakimi są nożyce ręczne. Potocznie zwane sekatorami, pozwalają nam w bardzo szybki i prosty sposób przyciąć naturalny płot i poprawić jego wygląd.

Znalezienie jednak dobrego sekatora nie jest tak łatwe jak wielu się wydaje. Bardzo duża ilość produktów oraz fakt, że twórcy prześcigają się w stosowaniu coraz to nowszych designów i technologii usprawniających cięcie i poprawiające trwałość produktu sprawiło, że wybór jest nadzwyczaj duży.

Aby odpowiedzieć na pytanie jaki sekator ręczny będzie najlepszy, przygotowaliśmy dla was zestawienie czterech bardzo ciekawych produktów dostępnych na rynku w 2024 roku. Przyglądając się każdemu z nich, wzięliśmy pod uwagę ich wagę, średnicę cięcia i materiał, z jakiego wykonano ostrze. Dodatkowo, pamiętaliśmy o uchwycie oraz dodatkowych funkcjonalnościach.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
FISKARS Sekator nozycowy SingleStep P26 111260

Sekator FISKARS SingleStep

9.9

Tani

Allegro Logo
 
empik logo
 
Gardena Nozyce Teleskopowe 410 Plus 12001 20

Nożyce Gardena 410

9.8

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
 
NOZYCOWY SEKATOR DO KONAROW TELESKOPOWY GEKO 675 1025 mm

SEKATOR GEKO G72022

9.6

Tani

Allegro Logo
SEKATOR TELESKOPOWY Z PILA 2W1 DO GALEZI KRZAKOW

SEKATOR SKU NO55+NO62

9.5

Średnia

Allegro Logo

FISKARS Sekator nożycowy SingleStep P26 111260

ranking fotelików samochodowych 15-36

Bardzo ciekawym wyborem, który z pewnością przypadnie do gustu niejednej osobie, jest sekator ręczny od firmy FISKARS. To fińscy twórcy, którzy od wielu lat zajmują się produkcją narzędzi ogrodniczych różnego rodzaju. Tym razem przygotowali dla nas nieco budżetowe, ale bardzo wysokiej jakości rozwiązanie.
Sekator jest przede wszystkim bardzo lekki, gdyż waży jedynie 200 gram. Ponadto, średnica cięcia to 22 mm. Na uwagę zasługują ergonomiczne rączki. Do ich produkcji wykorzystano bardzo wytrzymały poliamid, który na dodatek wzmocniony został włóknem szklanym.
Jeśli chodzi o samo ostrze, to wykonane jest ono ze stali nierdzewnej. Na dodatek warto także wspomnieć o wykorzystaniu specjalnego zamknięcia, które chronią ostrze przed uszkodzeniami podczas transportu czy w czasie przechowywania.
Uchwyt jest bardzo wygodny, dostosowany zarówno do mańkutów jak i osób praworęcznych. Jest to zatem kolejna zaleta tego urządzenia. Sekator z pewnością jest bardzo dobrze wykończony, a fiński producent oferuje 2 lata gwarancji. Problematyczny może jednak być nieco mały zakres cięcia, przez co produkt sprawdzi się jedynie w przypadku małych żywopłotów.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• Ostre i wytrzymałe ostrza;
• Bardzo lekkie i ergonomiczne;
• Wygodny chwyt.
Q

Wady

• Mały zakres cięcia.

Gardena Nożyce Teleskopowe 410 Plus 12001-20

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Jeżeli zależy nam na cięciu w bardzo wysokich miejscach, to warto przede wszystkim zapoznać się z ofertą od firmy Gardena, która oferuje nam nożyce teleskopowe. Model 410 Plus gwarantuje nam bardzo dobry zakres regulacyjny, dzięki czemu możemy wybrać wysokość od 230 do 410 cm. Dzięki temu, maksymalny zasięg nożyc to około 6,5 metra!
Sam teleskop wykonany został z aluminium, a więc pomimo wyraźnej różnicy w wadze, cały sekator nie ciąży nam tak w rękach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, że twórcy zastosowali tutaj 12-krotne przełożenie przekładni. To natomiast przekłada się na o wiele większą siłę cięcia.
Z dodatkowych zalet powinniśmy wymienić regulowany hak, dzięki któremu będziemy mogli z łatwością usunąć gałęzie. Oczywiście twórcy GARDENA zadbali o to, żeby każdy mechanizm był odpowiednio zabezpieczony. W ten sposób nie musimy martwić się o uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniem narzędzia.
Oczywiście wszystkie te zalety niosą ze sobą pewną wadę – sekator teleskopowy z tymi wszystkimi funkcjonalnościami jest niezwykle drogi.

R

Zalety

• Wiele funkcji ułatwiających korzystanie;
• Bardzo mocne cięcie;
• Regulowany teleskop;
• Wysoka jakość wykonania;
• Możliwość ustawienia kąta cięcia.
Q

Wady

• Duża waga;
• Bardzo drogi.

NOŻYCOWY SEKATOR DO KONARÓW TELESKOPOWY GEKO G72022

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Podobnie jak poprzednie urządzenie, tak i tutaj otrzymujemy sekator z teleskopem. Warto jednak zauważyć, że jest on o wiele mniejszy, a więc dostosowany do średniej wielkości żywopłotów oraz drzew. Całkowita długość sekatora, przy teleskopie ustawionym na najdłuższej długości, wynosi 96 cm.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do poprzednich urządzeń ogrodniczych, ostrze w tym sekatorze wykonane zostało z węglowej stali narzędziowej. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji narzędzi tnących – począwszy od brzeszczotów a skończywszy właśnie na ostrzach do sekatorów czy innych tego typu narzędzi. Ponadto ostrze została wykończone teflonem, a więc nie musimy martwić się o korozję.
Z kolei rękojeść to połączenie stali i pianki poliuretanowej. To gwarantuje nam miękki, aczkolwiek bardzo solidny chwyt. Pamiętajmy jednak, że waga urządzenia jest nieco wysoka. Z tego powodu może to nie być odpowiednie narzędzie dla kobiety.
Z zalet warto z pewnością wymienić w miarę niską cenę oraz dwuletnią gwarancję. Stosunek jakości do ceny jest naprawdę zadowalający. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to sekator teleskopowy, a takie zazwyczaj są o wiele droższe.

R

Zalety

• Niska cena;
• Bardzo dobre wykonanie;
• Wytrzymałe i dobrze tnące ostrza.
Q

Wady

• Wysoka waga;
• Nieporęczne urządzenie.

SEKATOR TELESKOPOWY Z PIŁĄ 2W1 – SKU NO55+NO62

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Jednym z ciekawszych urządzeń ogrodniczych w naszym zestawieniu jest SKU NO55+NO62. Jest to połączenie sekatora gąsienicowego i piły w jednym. Zastosowanie dwóch oddzielnych ostrzy oraz bardzo zmyślna konstrukcja sprawiła, że niejednokrotnie zauważymy jak profesjonalni ogrodnicy korzystają z tego sekatora.
Ze względu na swoje funkcje, najczęściej wykorzystywany jest w przypadku cięcia gałęzi w wyższych partiach drzew lub do przycinania wysokiego żywopłotu. Znajdziemy tutaj teleskop, który oferuje nam regulację długości. Długość całkowita po maksymalnym rozłożeniu teleskopy to aż 290 cm. Minimalna długość to natomiast 180 cm, a więc możemy pozwolić sobie na regulację do 110 cm.
Jeśli chodzi o efektywność, to pamiętajmy przede wszystkim o tym, że sekator przeznaczony jest do cięcia gałęzi i pędów o maksymalnej grubości nieprzekraczającej 25 mm. Niezwykle ważną zaletą jest oczywiście jego niska waga. To sprawia, że taki lekki sprzęt z łatwością można użytkować przez długi czas.
Ze względu na to, że nie istnieje możliwość zdemontowania teleskopu, produkt przeznaczony jest tylko do wysokich żywopłotów oraz drzew.

R

Zalety

• Piła i sekator w jednym;
• Profesjonalne urządzenie do cięcia w wysokich partiach drzew;
• Regulowany teleskop o aż 100 cm.
Q

Wady

• Brak możliwości demontażu teleskopu.

Jaki sekator ręczny wybrać? Poradnik zakupowy 2024

Znalezienie tego jedynego narzędzia ogrodniczego jest bardzo trudne i zależne od wielu czynników. Przede wszystkim należy określić rodzaj pracy, jaką będziemy wykonywać. Istnieje bowiem szereg różnych sekatorów przeznaczonych do nieco odmiennych czynności. Gdy tylko odpowiemy sobie na to pytanie, przyjdzie nam porównać wiele produktów od wielu producentów, którzy oferują zróżnicowane parametry.

Aby wybrać dobry sekator, musimy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Po pierwsze ważne jest wykonanie ostrza. Oprócz tego, zwróćmy uwagę na uchwyt. Tutaj także materiał odgrywa bardzo ważną rolę. Wybranie właściwego sekatora to także pamiętanie o funkcjonalności oraz wygodzie użytkowania, na co wpływa, między innymi, waga. Na uwadze musimy mieć opinie sekatorów ręcznych, o ich cenie i gwarancji! Więcej informacji na temat jak wybrać właściwy nożyce znajdziecie na http://ladnydom.pl/Ogrody/56,162398,23131511,na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-sekatora.html.

najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg

Ostrze jest najważniejsze

Wybierając sekator należy przede wszystkim pamiętać o ostrzu. Tutaj mamy na myśli jego wykonanie i zespolenie wszystkich części oraz oczywiście samą jakość materiałów. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną bądź węglową stal narzędziową. W przypadku tej drugiej obowiązkowo nożyce powinny zostać zabezpieczone teflonem, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się rdzewiejącym ostrzem.

Najczęściej wybiera się oczywiście stal nierdzewną, która jest bardzo wytrzymała, a co za tym idzie nie ryzykujemy uszkodzenia nożyc. Mówiąc o ostrzu nie sposób zapomnieć o szerokości cięcia i długości ostrza.

Sekator GEKO G72022

sekatory ręczne ranking

FISKARS Sekator nożycowy SineStep P26

sekator ręczny

Pamiętajmy także o ergonomii

Za ergonomie odpowiada właściwie wyważone urządzenie oraz, co oczywiste, uchwyt. Tutaj do dyspozycji producentów jest szereg różnych materiałów, które znane są z tego, że poprawiają komfort korzystania z narzędzi. Najczęściej stosuje się stalowe rękojeści, które okryte zostały pianką poliuretanową.

Dodatkowo uchwyt powinien być także właściwie wyprofilowany, co także zredukuje trudności w długim korzystaniu. Oczywiście lepsze wyważenie będzie równie ważne, lecz w przypadku budżetowych sekatorów ręcznych bardzo o to ciężko.

Funkcjonalność kluczem do przyjemnego użytkowania

Im więcej opcji ułatwiających korzystanie z sekatora, tym lepiej dla nas. Z tego względu każda dodatkowa regulacja – czy to ostrza czy rękojeści czy samej długości chwytu – będzie na wagę złota w przypadku tego typu produktów.

Na funkcjonalność wpływają również inne opcje niż tylko regulacja kąta cięcia, teleskopu czy uchwytu. Nie możemy zapomnieć także o takich dodatkach jak specjalny hak do ściągania uciętych gałęzi czy zastosowanie o wiele trwalszej przekładki. Oprócz tego właściwe okrycie newralgicznych części podatnych na uszkodzenia jest także kluczowe.

Gardena Nożyce Teleskopowe 410

sekator opinie

Waga sekatora – czy ważna?

Sekatory ręczne muszą być lekkie gdyż zazwyczaj korzystanie z nich wiąże się z użyciem drabiny bądź teleskopu. Im większa waga, tym trudniej będzie nam korzystać z narzędzia w szczególności kiedy przyjdzie nam spędzić dłuższą chwilę na przycinaniu.

Najlżejsze sekatory ważą niecałe 200 gram a wciąż oferują bardzo dobre wykonanie oraz ostrze ze stali nierdzewnej. Oczywiście urządzenia zamontowane na teleskopach są o wiele cięższe, co również trzeba mieć na uwadze podczas wybierania sprzętu.

Sekator ręczny, opinie oraz cena

Na opinie sekatorów należy zwrócić szczególną uwagę, bo to właśnie informacje od innych użytkowników pozwolą nam zweryfikować jakość wykonania konkretnego modelu. Nawet jeśli producent deklaruje świetne wykonanie, te zapewnienia trzeba najpierw potwierdzić. Dlatego szukajmy kupujących, którzy zweryfikowali swój zakup i podzielili się opinią na temat swojego wyboru w Internecie.

To samo tyczy się ceny! Nie w każdej sytuacji wysoka cena równa się jakości. Czasami uda nam się znaleźć bardzo dobre urządzenie, które w swojej klasie charakteryzuje się niższą niż standardowo ceną. Oczywiście wartość określamy na podstawie ilości funkcji, długości gwarancji, wykorzystanych materiałów oraz wielu innych aspektów.

Gwarancja na sekator

To, o czym wielu z nas bardzo często zapomina, to gwarancja producenta na dany sekator. Zazwyczaj nożyce są dostępne w gwarancji rocznej lub dwuletniej. My polecamy szukać urządzeń z okresem gwarancyjnym na minimum dwa lata. Jest to niejakie poświadczenie i zapewnienie marki, że przez ten okres produkt będzie działał bez najmniejszych problemów.

Podsumowanie rankingu sekatorów ręcznych

To wszystko, co przygotowaliśmy dla was w zestawieniu sekatorów ręcznych z 2024 roku. Wierzymy, że dzięki poradnikowi wybranie tego właściwego sekatora będzie o wiele prostsze, niż wcześniej.

Jeśli jednak wolicie skorzystać z naszych rekomendacji, to zachęcamy do zakupu zwycięzcy rankingu, czyli FISKARS Sekator nożycowy SingleStep P26 111260. Opinie sekatora, jego niska cena, dobre wykonanie oraz sprawdzona marka to potwierdzenie rzetelności oraz trwałości i zadowolenia.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak przemieniać swój dom!
Average rating:  
 5 reviews
 by MZlota

Ręczne sekatorki są fajne, bo lekkie, dług można przycinać. A no i bardzo precyzyjnie tną. Miałam już kilka i polecam w zasadzie każdy ręczny.

 by różyczkaaa

Ciekawe zestawienie. Zawsze lubie wcześniej zorientować się w temacie, żeby nie kupić byle czego. Zamawiam małego fiskarsa 😉

 by Alena4

A ja mam sekator SKU i wcale nie ubolewam na tym, że nie mogę zdemontować teleskopu. Wręcz przeciwnie - mniej roboty z tym ;p A tak całkeij serio - dobrze tnie.

 by kviatowa

Dzięki fiskarsowi mam cudownie docięte rośliny. Nadaje się do formowania kształtów, bo jest mały.

 by ryska

Prace ogrodowe to mojaa pasja od dzieciństwa. Bez sekatorka ani rusz jak chce się mieć pięknie docięte krzaczki ;D Mam też duuży sekator geko. Fajny, bo sięga daleko, nie jest za ciężki, łatwo mi się nim tnie.