Każdy sadownik zdaje sobie sprawę z potrzeby zakupu sekatora w 2024 roku. Choć niektórzy wciąż korzystają z ręcznych urządzeń, to nic nie przyspiesza i nie ułatwia pracy jak zautomatyzowany sprzęt o bardzo wydajnej pracy z ostrzem gwarantującym natychmiastowe cięcie wielu gałęzi naraz. To właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się sekatory elektryczne akumulatorowe, czyli nie wymagające podłączenia do źródła zasilania.

Choć wielu z nas uważa, że powinniśmy po prostu kupić elektryczne nożyce do żywopłotu Makity lub od firmy NAC, tak nigdy nie powinniśmy spieszyć się z decyzją. Chodzi tutaj przecież o zakup przedmiotu, który jest stosunkowo drogi i ma nam służyć przez wiele lat. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o przedmiotach i jeśli nie mamy pojęcia o zakupie tego elektronarzędzia, to trzeba wykorzystać poradniki zakupowe, a także rankingi elektrycznych nożyc do żywopłotu w celu zebrania jak najwięcej informacji.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
POWERMAT PM NE 1500C 1

POWERMAT PM-NE-1500C

9.9

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
NOZYCE ISIO 3 BOSCH 1

BOSCH ISIO 3

9.8

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
 
Nozyce akumulatorowe do zywoplotu i trawy Makita DUM604ZX 1

Makita DUM604ZX

9.7

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
Nozyce akumulatorowe do trawy i krzewow NAC TA72 Y 1

NAC TA72-Y

9.6

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
Nozyce do zywoplotu akumulatorowe Verto 52G568 1

Verto 52G568

9.5

Średnia

Allegro Logo
 

W dzisiejszym rankingu skupiliśmy się na przedstawieniu pięciu bardzo ciekawych produktów dostępnych na rynku w 2024 roku, które co prawda różnią się od siebie i to dosyć mocno. Jednakże, każda propozycja charakteryzuje się ciekawym designem lub świetnymi parametrami roboczymi. Ponadto, specjaliści skupili się na szerokości cięcia i maksymalnej grubości ciętych gałęzi, na częstotliwości skoków, a także na dostępnym zestawie i akumulatorze. I takie właśnie urządzenia wyselekcjonowano.

POWERMAT PM-NE-1500C, bo przy niskiej cenie sekatora elektrycznego otrzymujemy bardzo dobre parametry

sekator elektryczny cena

Doskonałą jakość w przystępnej cenie oferuje marka Powermat, która stworzyła najlepsze nożyce akumulatorowe do trawy z silnikiem o mocy 1500 W. Urządzenie zasilane jest sieciowo za pośrednictwem kabla z napięciem 230 V. Nożyce mają długość roboczą 450 mm i wyprofilowane zęby w odstępach 16 mm, co pozwala na precyzyjne cięcie bez szarpania i utykania. Sekator przeznaczony jest do małych i średnich żywopłotów, jako że budowa nożyc sprawdza się głównie w przypadku cienkich i średnich gałęzi. Ich długość natomiast pozwala wygodnie manewrować nawet w mocno zarośniętych krzewach.

Nożyce są cichsze i lżejsze od spalinowych odpowiedników – urządzenie waży 2,4 kg, a gwarantowany poziom mocy akustycznej to 101 dB(A). Konstrukcja jest wytrzymała i poręczna, rękojeść z wbudowanym naciskiem uruchamiającym jest antypoślizgowa i bardzo wygodna. Nad nożem znajduje się specjalna osłona z mocnego tworzywa, dzięki której żadne gałęzie ani liście nie uderzą użytkownika w twarz w trakcie pracy.

Sprytnym rozwiązaniem jest także niewielki, wygięty kolec oraz otwór na kabel. Takie rozwiązanie sprawia, że przechowywanie staje się prostsze. Model jest szary, obudowę stworzono z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego. Produkt posiada dwuletnią gwarancję jakości i zdobył dotychczas wiele pozytywnych ocen.

R

Zalety

• Długie ostrze; 
• Duża moc silnika;
• Bardzo dobre parametry tnące;
• Posiada odpowiednie zabezpieczenia.
Q

Wady

• Nie działa bezprzewodowo;
• Bardzo ubogi zestaw.

Najlepszy sekator elektryczny akumulatorowy to natomiast NOŻYCE ISIO 3 BOSCH 

sekator elektryczny bosch

Sekator elektryczny marki Bosch ma stosunkowo atrakcyjną, przystępną cenę i prezentuje wysoką jakość. Model posiada dwie wymienne końcówki montowane tzw. „multi – click”. Jest to łatwe rozwiązanie, które jednocześnie się sprawca – nożyce solidnie trzymają się części głównej i wykonują swoje zadanie. Ponadto, jest to oferta bezprzewodowa, a samo wykonanie gwarantuje bezawaryjność i trwałość na wiele lat.

Pierwsza końcówka to nóż tnący do trawy. Jej długość wynosi 80 mm i ma trzy ostre zęby, a pomiędzy nimi znajdują się specjalne wgłębienia łapiące i przytrzymujące źdźbła. Druga końcówka, czyli nóż tnący do krzewów, ma 120 mm długości i 110 mm szerokości. Wyposażono ją w dwa szeregi podwójnych zębów, mniejszych i większych.

Główna część urządzenia cechuje się oryginalnym kształtem, który wyjątkowo dobrze się sprawdza podczas pracy. Przyrząd trzymany jest bowiem jak łopatka ogrodowa. Uchwyt ma antypoślizgową powłokę oraz przycisk uruchamiający ostrza. Sekator zasilany jest przy pomocy akumulatora litowo – jonowego, do którego dołączono ładowarkę sieciową.

Pojemność akumulatora wynosi 1,5 Ah, jego napięcie zaś to 3,6 V. Nie jest to może zaskakująco pojemna propozycja – szczególnie kiedy rywale oferują akumulatory o pojemności nawet i 4 lub 5 Ah. Narzędzie pracuje na baterii przez około godzinę i jest w stanie przyciąć około 700 m. Bateria ładuje się mniej więcej 3 – 4 godziny.

R

Zalety

• Dwie wymienne końcówki;
• Dodatkowa ochrona przed rdzą;
• Bardzo niska waga;
• Stosunkowo długi czas pracy na jednym naładowaniu.
Q

Wady

• Krótkie ostrze do krzewów;
• Długi okres gwarancyjny.

A może wolimy nożyce elektryczne Makita? Nożyce akumulatorowe do żywopłotu i trawy Makita DUM604ZX

nożyce elektryczne makita

Firma Makita stworzyła półprofesjonalny sekator ogrodowy, który charakteryzuje się przede wszystkim ergonomiczną konstrukcją i dbałością o bezpieczeństwo użytkownika. Urządzenie posiada dwie funkcje, jedną z nich jest sekator do krzewów, drugą zaś przycinacz do trawy. W związku z tym w zestawie znajdują się dwie wymienne końcówki. Przyrząd pracuje dzięki naładowanemu akumulatorowi, bezprzewodowo, jednak należy zaznaczyć, że sprzedawany jest bez akumulatora i ładowarki.

Do nożyc pasują akumulatory litowo – jonowe 1,5, 2,0, 3,0, 4,0, 5,0 i 6,0 Ah. Napięcie zasilania do 18 V. Uchwyt urządzenia jest wygodny do koszenia trawy, jednak może okazać się niepraktyczny wobec krzewów, dlatego istnieje możliwość zastosowania długiego uchwytu dostosowanego do pozycji stojącej. Ostrza wymienia się beznarzędziowo, wystarczy doczepić pożądaną końcówkę na wbudowane klipsy. Sekator pozwala ustawić wysokość cięcia (15, 20 i 25 mm).

Tak, jak wyżej wspomniano, urządzenie posiada wiele zabezpieczeń przed ewentualnym wypadkiem. W zestawie są osłony na każde ostrze. Ponadto w sekatorze zastosowano blokadę włącznika, co uniemożliwia przypadkowe odpalenie narzędzia. Przyrząd waży od 1,4 do 1,8 kg w zależności od dołączonego ostrza, a więc to bardzo mało. Niestety, w zestawie, pomimo ogromnej ceny, nie ma ani akumulatora, ani ładowarki.

R

Zalety

• Dbałość o bezpieczeństwo użytkowania;
• Dwie funkcje w jednym urządzeniu;
• Możliwość zakupu bardzo pojemnego akumulatora;
• Działa bezprzewodowo.
Q

Wady

• Dostarczane bez akumulatora i ładowarki;
• Bardzo wysoka cena.

Nożyce akumulatorowe do trawy i krzewów NAC TA72-Y

sekator elektryczny nac

Kolejna propozycja to nożyce akumulatorowe marki New American Concept, które dostępne są w formie 2 w 1. Również posiadają wymienne ostrza, jedno do trawy, drugie do żywopłotu. Model jest zasilany akumulatorowo, w zestawie znajdują się bateria litowo – jonowa 1,3 Ah oraz ładowarka sieciowa. Czas całkowitego naładowania akumulatora to około 4 godziny przy napięciu 9 V i maksymalnym prądzie ładowania 0,4 A. Bateria pracuje bardzo wydajnie, lecz mała pojemność nie gwarantuje długiego czasu pracy.

Ostrze do krzewów jest długie na 150 mm i posiada dwa rzędy wyprofilowanych zębów pozwalających na precyzyjne cięcie bez szarpania gałęzi. Choć nie umywa się do parametrów roboczych zwycięzcy rankingu, i tak dzięki temu można nadać dowolny kształt żywopłotowi i poradzić sobie z prawie każdą pracą.

Ostrze do trawy ma szerokość 93 mm i składa się z dwóch powierzchni tnących, każda wyposażona w długie zęby. W zależności od trybu pracy różni się czas cięcia – z przystawką do trawy wynosi on 35 minut, natomiast z przystawką do cięcia żywopłotu 45 minut. Czas może się skracać lub wydłużać w zależności od temperatury otoczenia.

Korpus jest pokryty białym tworzywem sztucznym odpornym na uszkodzenia. Rękojeść posiada gumową powłokę antypoślizgową i spust uruchamiający ostrza. Do produktu dołączona jest dwuletnia gwarancja.

R

Zalety

• Dwa rodzaje ostrzy; 
• Akumulator w cenie sekatora;
• Niska waga; 
• Dobra cena;
Q

Wady

• Brak możliwości dołączenia innego uchwytu;
• Krótki czas pracy na baterii.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe Verto 52G568

nożyce do żywopłotu elektryczne ranking

Zdecydowanie interesującym produktem będzie sekator, który przychodzi w zestawie z dwoma akumulatorami litowo – jonowymi 18 V 1.3 Ah oraz nożycami do trawy pokrytymi teflonem. Urządzenie wyróżnia się przyjemnym wyglądem, korpus pokryto wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia tworzywem sztuczny, w dwóch odcieniach zieleni. Wszystkie elementy naciskowe natomiast są czerwone.

Marka Verto dostarcza nam bardzo atrakcyjną ofertę. Przyrząd ma dwa uchwyty, dzięki czemu jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Dodatkowo posiada solidną i stosunkowo dużą osłonę zatrzymującą odskakujące gałęzie i ścinki. Narzędzie waży około dwóch kilogramów i umożliwia przycinanie żywopłotów oraz innych krzewów o maksymalnej grubości gałęzi do 14 mm.

Maksymalna szerokość cięcia wynosi 510 mm, a więc jest to jedno z lepiej dostosowanych produktów. Warto wspomnieć o dodatkowej osłonie włącznika, która zapobiega przypadkowemu włączeniu lub wyłączeniu urządzenia. Dodatkowy hamulec bezpieczeństwa zatrzymuje ostrza w 0,5 sekundy.

Sekator jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa, co potwierdza certyfikat CE. Dodatkowe nożyce do trawy są ręczne, z funkcją 360 stopni. Pozwalają na wygodne i niesamowicie precyzyjne podcinanie źdźbeł. Oba produkty zdobyły pozytywne oceny i recenzje i posiadają gwarancję jakości ważną przez dwa lata.

R

Zalety

• Długie ostrze;
• Bardzo dobre parametry tnące;
• Dobre uchwyty;
• Nożyce ręczne w zestawie.
Q

Wady

  • Urządzenie jest dosyć ciężkie.

Czym kierować się podczas wyboru sekatora elektrycznego? Sprawdź najistotniejsze kryteria!

Każdy z nas chciałby samemu znaleźć to idealne narzędzie ogrodnicze. Przedstawione powyżej produkty zdecydowanie wyróżniają się na tle innych przedmiotów ciekawymi parametrami. Co więcej, znajdziemy tutaj budżetowe propozycje jak i te droższe. Oprócz tego, wybór różnić się może sposobem zasilania, a także parametrami tnącymi. Z uwagi na tak dużą liczbę zmiennych, istotne jest upewnienie się która opcja będzie najlepsza i dlaczego.

Podczas poszukiwań tego idealnego sekatora napędzanego energią elektryczną, musimy przede wszystkim znaleźć produkt o bardzo wysokiej mocy. Choć zwiększa to zużycie energii, pozytywnie wpływa na jakość cięcia i skuteczność. Ponadto kluczowe jest wybranie urządzenia o odpowiadających nam parametrach tnących. Nie inaczej jest z funkcjonalnością.

Bezawaryjność to kolejny kluczowy punkt zakupu sekatora elektrycznego. Co ciekawe, warto też sprawdzić komfort użytkowania, aby uniknąć zakupu ciężkiego i niewygodnego sprzętu. Nie możemy też zapomnieć o cenie sekatora elektrycznego czy jego opiniach, bo choć to dodatkowe dane, z pewnością pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji. Więcej informacji znaleźć można też w linku poniżej: https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/5111-wybor-sekatora-elektrycznego-porady-2

jaki sekator elektryczny

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na moc

Jednym z najistotniejszych parametrów, na który musi wszyscy zwrócić uwagę, jest oczywiście moc urządzenia. Jak już wyżej wspomnieliśmy, wskazuje ona na wydajność i efektywność pracy, a także pozwala ocenić szybkość, z jaką będziemy mogli ciąć kolejne krzewy bez martwienia się o przegrzewanie.

Choć w przypadku akumulatorowych sekatorów elektrycznych trudno jest określić moc z uwagi na to, że producenci nie zawsze podają te parametry, tak w przypadku urządzeń zasilanych przewodowo, możemy bardzo łatwo znaleźć interesujący nas parametr, a mianowicie moc wyrażoną w watach.

Jeśli chodzi o dokładne liczby, to każdy sekator elektryczny o mocy przekraczającej 1200 W będzie już wysoko polecanym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszej skuteczności pracy, to poszukajmy produktów o mocy przekraczającej 1500 W. Co ciekawe, akumulatorowe alternatywy, choć oferują większy komfort pracy, mają bardzo często nieco mniejszą moc, a co za tym idzie gorszą wydajność. Dlatego przy najbardziej wymagających pracach warto pomyśleć nad urządzeniem zasilanym przewodowo.

POWERMAT PM-NE-1500C

sekator elektryczny cena

NOŻYCE ISIO 3 BOSCH

sekator elektryczny bosch

Bezawaryjność sprzętu to kolejna istotna cecha

Nieważne czy zakupimy produkt budżetowy czy może pokusi nas renomowana marka i wysoka cena, zawsze musimy patrzeć na bezawaryjność sprzętu. Choć na pierwszy rzut oka ciężko jest stwierdzić czy produkt będzie niezawodny, to wystarczy wziąć go w ręce i poczuć wykonanie – zarówno korpusu jak i uchwytu i innych elementów zewnętrznych. Wysoka klasa wykonania będzie pierwszym kryterium potwierdzającym trwałość sprzętu.

Oczywiście trudno jest określić jakość komponentów wewnątrz produktu. W tym momencie pomocna okazać się może gwarancja. Okres ochronny oferowany przez producenta wskazuje jak pewny jest niezawodności sprzętu. Choć 2 lata to standard i przy okazji absolutne minimum, to warto poszukać urządzeń z gwarancją wydłużoną do trzech lat.

Co nieco o parametrach roboczych

Przycinanie żywopłotu znajdującego się na bardzo niskim poziomie będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku bardzo wysokich roślinności – to pewne. Dlatego musimy też upewnić się, że wybrane przez nas nożyce zagwarantują odpowiednie parametry tnące i pozwolą na skuteczne cięcie każdej roślinności znajdującej się w ogrodzie.

Gdy mowa o parametrach roboczych, to przede wszystkim trzeba sprawdzić jaka jest długość robocza. Jeśli zamierzamy pracować przy bardzo wysokich i dużych żywopłotach, to minimalna długość robocza nożyc, jaka powinna nas interesować, powinna wynosić 300 mm. Chociaż bez problemu znajdziemy sekatory gwarantujące długość roboczą wynoszącą nawet i 400 bądź 500 mm.

Innym kluczowym elementem odpowiadającym za wydajność sprzętu to maksymalna grubość cięcia. Jak się domyślamy, wskazuje to nam grubość gałęzi, z jakimi ostrza sobie poradzą. 10 mm to absolutne minimum, choć w przypadku bardziej budżetowych opcji akceptowalna jest grubość wynosząca 7-8 mm.

Nożyce Verto 52G56

nożyce do żywopłotu elektryczne ranking

Nożyce Makita DUM604ZX

nożyce elektryczne makita

Funkcjonalność i komfort użytkowania równie istotny

Gdy już upewnimy się, że wybrany przez nas sprzęt charakteryzuje się świetną mocą i parametrami roboczymi, a dodatkowo nie ulegnie uszkodzeniu po miesiącu pracy, to następnie przyjdzie czas na zweryfikowanie funkcji usprawniających korzystanie i poprawiających komfort użytkowania.

Przede wszystkim wybrany przez nas sprzęt musi mieć na wyposażeniu ostrze do żywopłotu, a bardzo ciekawym dodatkiem będzie ostrze do trawy czy też specjalna przystawka, która pozwoli nam zbierać ścinki. Ponadto musimy też upewnić się, że na wyposażeniu producent dołącza osłony na ostrza, co jest kluczowe podczas transportu.

Jeśli chodzi o udogodnienia pracy, to obowiązkowa jest możliwość regulacji wysokości cięcia. Chociażby w trzech pozycjach. Pozwoli to na bezproblemowe dostosowanie narzędzia do naszych preferencji. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że niektóre opcje wyposażone są w diodę LED, która określa jaki jest poziom naładowania akumulatora. Co ciekawe, niektóre produkty mają też specjalne diody informujące o przeciążeniu.

Pamiętajmy o opiniach i o cenie

Choć parametry robocze odgrywają bardzo istotną rolę podczas wyboru tego właściwego urządzenia, to nie możemy zapominać o tym, że bardzo często użytkownicy, którzy już zdążyli zakupić sprzęt mogą podzielić się bardzo ważnymi i atrakcyjnymi informacjami. Co więcej, komentarze pochodzące od kupujących mogą też zawierać ukryte wady czy też zalety sprzętu.

Choć w dużej mierze opinie bazują na subiektywnym doświadczeniu danej osoby z konkretnym egzemplarzem, to bardzo często powielane informacje (czy to pozytywne czy negatywne) pozwolą nam określić mocne i słabe strony sprzętu.

Wartość zakupu również odgrywa kluczową rolę, bo nie każdy ma budżet pozwalający na zakup bardzo drogiego sekatora elektrycznego. Nie możemy jednak patrzeć wyłącznie na cele, a na stosunek ceny do jakości. Ponadto bogate wyposażenie i wiele dodatkowych akcesoriów podnosi wartość, a niekoniecznie może się to wiązać z większą ceną.

Najlepsze grabie do trawy – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu bez wątpienia zostaje POWERMAT PM-NE-1500C, czyli sprzęt charakteryzujący się bardzo wysoką mocą oraz świetnymi parametrami roboczymi. To oczywiście gwarantuje wydajną pracę i możliwość cięcia bardzo wysokich żywopłotów. Choć nie jest to akumulatorowe urządzenie, to i tak dysponuje świetnymi parametrami, o czym nie powinniśmy zapominać.

Jeśli jednak nie interesuje nas ta propozycja, bo atrakcyjniejszą opcją wydaje się sekator elektryczny nac lub innej marki, to warto sprawdzić pozostałe produkty w zestawieniu. Musimy również pamiętać o tym, aby uwzględnić parametry te, które będą nas najbardziej interesowały. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt idealnie poradzi sobie z docelowymi aktywnościami ogrodniczymi.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki sekator elektryczny wybrać
Average rating:  
 0 reviews