Narzędzie takie jak piła łańcuchowa przyda się w każdym gospodarstwie domowym z ogródkiem lub na działce wypoczynkowej. Szybko i bez większego wysiłku przytniesz nią gałęzie, wytniesz niepotrzebne krzewy i potniesz drewno do kominka. Jaka piła sprawdzi się najlepiej – łańcuchowa czy elektryczna? Poznaj zalety i wady każdej z nich.

Elektryczne modele dostępne obecnie na rynku dorównują spalinowym. Potrafią wydajnie i przez dłuższy czas pracować na jednym ładowaniu akumulatora (odnosi się do pił bezprzewodowych). Tną skutecznie, ale nie mają jeszcze takiej mocy i szybkości jak piły spalinowe.
Chcesz wybrać piłę w 100% dostosowaną do Twoich potrzeb? Poznaj zalety i wady obu modeli.

Piła łańcuchowa elektryczna – zalety

Model elektryczny doskonale sprawdza się przy drobnych pracach ogrodowych. Piła jest lekka i poręczna, a przez to też wygodna do trzymania i przenoszenia. W porównaniu z piłą spalinową, elektryczna pracuje ciszej, nie emitując szkodliwych spalin. Używając modelu elektrycznego, nie musisz martwić się o uzupełnianie oleju i mieszanie go w odpowiednich proporcjach z benzyną. Co najlepsze, wystarczy, że naciśniesz przycisk „Start”, a piła od razu się uruchomi.

Przy użyciu piły elektrycznej przytniesz i obetniesz gałęzie drzew, przytniesz żywopłot i krzewy czy też potniesz niewielkie pieńki na kawałki.
Wśród pił elektrycznych wyróżnia się modele zasilane sieciowo i akumulatorowe. Czym się różnią i jakie zalety ma każdy z tych typów?

Piły elektryczne zasilane sieciowo

Pilarki przewodowe wymagają stałego podłączenia kablem do zasilania. Choć pracuje się nimi wygodniej (i w przypadku osób początkujących też bezpieczniej) niż piłami spalinowymi, mogą okazać się problematyczne przy dużym ogrodzie. Nawet jeśli prace ogrodnicze wykonujesz w pobliżu domu, i tak będzie potrzebny Ci dodatkowy przedłużacz. Im dłuższy przewód zasilający, tym słabszą moc osiąga narzędzie. Piła elektryczna z zasilaniem sieciowym nadal jednak świetnie sprawdzi się do drobnych prac przydomowych. Jeśli nie masz doświadczenia z ciężkim sprzętem spalinowym, taka pilarka w zupełności Ci wystarczy. Piła elektryczna nie wymaga specjalnej konserwacji. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to kontrola napięcia łańcucha i poziomu oleju w układzie smarowania.

Piły elektryczne zasilane akumulatorowo

Te modele cieszą się coraz większą popularnością. A to ze względu na fakt, że okazują się bardzo wygodne w pracach ogrodowych. Piła akumulatorowa nie ma przewodu, dlatego można swobodnie przemieszczać się z nią z miejsca na miejsce. Nie ogranicza Cię żaden kabel, nie musisz myśleć o podłączaniu przedłużacza. Nowoczesne piły akumulatorowe pracują wydajnie i przez dłuższy czas na jednym ładowaniu. Są ekologiczne i nie emitują spalin.

Ranking najlepszych pił elektrycznych Kärcher >>

Piła łańcuchowa elektryczna – wady

Trudno nazwać to wadą, ale trzeba o tym wspomnieć. Piła elektryczna nie poradzi sobie ze ścięciem grubego drzewa, i z ciężkimi pracami leśnymi. Szukasz jednak piły, która pomoże Ci w drobnych zadaniach ogrodniczych i nie potrzebujesz bardzo mocnego sprzętu. Pile elektrycznej brakuje mocy i szybkości urządzenia spalinowego. Ale to właściwie jedyna jej wada.

Piła spalinowa – zalety i wady

Modele spalinowe to maszyny stworzone do ciężkich prac ogrodniczych i leśnych. Nie potrzebują zewnętrznego zasilania, dlatego nie ograniczają Cię żadne przewody, jak w przypadku piły zasilanej sieciowo. Nie tracą zasilania z powodu rozładowanego akumulatora, jak piły akumulatorowe. Tną szybko i skutecznie. Są niemal niezniszczalne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są ich wady? Piły spalinowe dużo ważą, dlatego praca z nimi wymaga częstych przerw. Są trudniejsze w obsłudze (ze względu na masę i sposób uruchamiania) dla osób początkujących. Do wad należy też głośna praca. Żeby piła zaczęła działać, potrzebuje paliwa, czyli oleju napędowego wymieszanego w odpowiednich proporcjach z benzyną. Spalinówki wymagają odpowiedniej konserwacji i wymiany niektórych elementów (np. świec, filtrów).

Piła łańcuchowa – jak dobrze wybrać?

Piła to sprzęt na lata, dlatego nie ma co na nim oszczędzać. Marka Kärcher od zawsze cieszy się doskonałą opinią, a jej produkty to solidne i sprawdzone urządzenia. To, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze piły, to jej silnik, a dokładniej typ silnika oraz jego moc.

Silniki bezszczotkowe montowane w piłach Kärcher nie tylko zapewniają stabilną pracę narzędzia, ale też gwarantują jego długą żywotność. Taki typ silnika nie wymaga specjalnej konserwacji i rzadko ulega awariom. Moc silnika informuje o tym, jak wydajna jest piła. Zatem, im większa moc, tym sprawniejsza praca.

Przy wyborze pilarki zwróć też uwagę na dodatkowe zabezpieczenia i udogodnienia. Piły łańcuchowe Kärcher wyposażone są w pokrętło, którym reguluje się napięcie łańcucha. Mają też blokadę ostrza zatrzymującą łańcuch przy dużym odrzucie. Dzięki temu, że łańcuch smaruje się automatycznie, piły nie wymagają dodatkowej konserwacji.

Czytaj także:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Przydomowa piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa?
Average rating:  
 0 reviews