Trampki są wygodne i uniwersalne, więc wiele osób nosi na co dzień, praktycznie przez cały rok. Niestety obuwie tego rodzaju, zwłaszcza te białe, ma pewną wadę – szybko się brudzi. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak czyścić i prać swoje trampki.

Sposoby na czyszczenie trampek

Jedną z najprostszych, chociaż dosyć czasochłonnych opcji wyczyszczenia swoich trampek, jest użycie szarego mydła. Taki sposób jest uznawany za bezpieczniejszy niż pranie obuwia w pralce. Trampki należy włożyć do miski, a następnie przy pomocy szczotki zacząć pocierać je szarym mydłem, które jest bardzo skuteczne i w szybki sposób pozwala pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Butów nie warto w całości moczyć jednak w wodzie, ponieważ konsekwencją może być rozklejenie się podeszwy. Innym sposobem jest użycie płynu do naczyń, który skutecznie usuwa żółte plamy z obuwia. Oczywiście taki płyn najlepiej użyć w sytuacji, gdy trampki nie są specjalnie zabrudzone, tylko pojawiają się na nich nieestetyczne plamy. Z kolei w sytuacji, gdy buty są wyjątkowo mocno zabrudzone, najlepiej użyć mieszanki sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Najpierw należy delikatnie zwilżyć trampki wodą, a następnie wyszorować je szczoteczką zanurzaną co chwilę w mieszance. Następnie trzeba pozostawić obuwie w przewiewnym miejscu, aż do całkowitego wyschnięcia. Niektórzy czyszczą swoje trampki przy pomocy pasty do zębów w białym kolorze. Ta metoda działa jednak zwykle tylko na podeszwę, a nie na cholewkę obuwia. Innym znanym sposobem na wyczyszczenie trampek jest użycie zmywacza do paznokci. Choć jest to skuteczna metoda, to może niestety wpłynąć negatywnie na trwałość obuwia, zwłaszcza jeśli w zmywaczu znajduje się aceton.

W jaki sposób prać trampki?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak prać Conversy. Jest to metoda prosta i skuteczna, jednak wiąże się z ryzykiem stopniowego rozklejania się trampek i wiotczenia niektórych ich elementów. W sytuacji, gdy rozwiązanie to jest konieczne, warto pamiętać o tym, aby najpierw wyciągnąć z trampek sznurówki. Pralkę można nastawić na 30 stopni i wybrać tryb bez wirowania. Najlepiej jest włożyć trampki do worka i dodatkowo włożyć do bębna coś miękkiego, np. ręcznik. Warto wiedzieć o tym, że producenci nie zalecają prania Conversów w pralce ani też suszenia. Zgodnie z ich rekomendacjami takie obuwie dużo lepiej wyczyścić przy użyciu wilgotnej szmatki lub mydła z wodą. Dodatkowo, aby przedłużyć trwałość obuwia, nie należy wystawiać go na działanie zbyt wysokich temperatur. W praktyce więc na pranie trampek należy zdecydować się w ostateczności, jeśli zawiodą wszystkie pozostałe metody. W sytuacji, gdy obuwie jest całkowicie zszarzałe i nie prezentuje się dobrze, najlepiej zdecydować się na zakup nowej pary, na przykład w czarnym kolorze.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak czyścić i prać trampki?
Average rating:  
 0 reviews