Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką ogrodu, lub działki, na których rosną krzewy i drzewa, każdej wiosny lub jesieni podcinasz je. Zabiegiem tym nadajesz im formę, czy kształt. Po tym przyjemnym zabiegu przychodzi czas na sprzątanie. Zastanawiałaś się kiedyś, jak oszczędzić sobie czasu i miejsca? Jak pozbyć się gałęzi? Może myślałaś o kupnie rozdrabniarki do gałęzi czy łuparki do drewna? Jeśli tak, z pewnością chcesz poznać najpopularniejsze na rynku modele. Poznaj idealny dla siebie rozdrabniacz do gałęzi opinie o nim, oraz wady i zalety. Sprawdź, która maszyna sprawdzi się idealnie u Ciebie!
Spis Treści
Rozdrabniarki do gałęzi ranking
Rozdrabniacz do gałęzi MAKITA UD2500
Produkt dostępny w 2024 posiada mocny silnik, który z łatwością rozdrobni gałęzie o średnicy do 45 mm. Nie jest to maszyna przemysłowa, ale wystarczy na działkę, czy ogród. Posiada duże goła z gumowym bieżnikiem, co sprawia że jej transport jest dziecinnie łatwy.
Jej panel sterowania jest bardzo intuicyjny, a sama maszyna posiada włącznik przód i tył. Jej konstrukcja posiada uchwyty z obu stron. Dzięki nim można pewnie chwycić rozdrabniacz nie tylko w czasie transportu, ale również w trakcie pracy.
Dodatkowo przez cały czas będziesz miała kontrolę zapełnienia zbiornika, ponieważ posiada on specjalne wycięcia w górnej części obudowy. Samo rozdrabnianie wykonywane jest za pomocą freza palcowego.
Pojemny, 67 litrowy pojemnik sprawi, że nie trzeba go co chwilę opróżniać. Wszystkie te zalety mieszczące się w Mikita UD2500 ważą razem jedyne 27,6 kg. Samą rozdrabniarkę znajdziesz (tutaj)
Zalety
-
cicha praca
-
trwałość
-
jakość wykonania
-
moc
Wady
-
szybkość rozdrabniania gałęzi
-
krótki kabel zasilający
-
cena
Rozdrabniacz SPALINOWY gałęzi FAWORYT FRS130
Faworyt FRS130 posiada czterosuwowy silnik Loncin OHV. Potrafi rozłupać gałęzie o średnicy 89 mm. Wszystko to dzięki połączeniu walców tnących i noży. Dodatkowo maszyna ta samoczynnie wciąga materiał. Nie posiada kabla, jednak waży aż 105 kg.
Silniki Loncin charakteryzują się tym, że można je uruchomić je szybko i łatwo. Mają one dużą moc i niskie spalanie oraz zużywanie się. Dzięki temu użytkowanie Rozdrabniacza spalinowego będzie tanie i szybkie.
Budowa tej rozdrabniarki sprawia, że rozdrabniany materiał można wygodnie i bez wysiłku w niej umieścić. Wszystko to dzięki opatentowanemu wlotowi z bardzo dużym lejem.
Wbudowany uchwyt sprawia, że transport rozdrabniacza jest dziecinnie łatwy. Zaś szeroko rozstawione, duże koła o dobrej przyczepności, dbają o stabilność urządzenia i wygodną jego obsługę.
Zalety
-
brak kabla
-
duża moc
-
możliwość rozdrabniania gałęzi o średnicy do 89 mm
Wady
-
cena
-
waga
Rozdrabniacz FREZOWY gałęzi NAC SHE280S
Elektryczny frezowy rozdrabniacz do gałęzi NAC SHE2SOS-BOX-G jest urządzeniem pozwalającym na rozdrabnianie sztywnych pędów bylin, gałęzi drzew, krzewów i żywopłotów. Rozdrobni materiał o średnicy do 44 mm.
Posiada ona silnik o mocy 2800W i optymalnym momencie obrotowym. Materiał rozdrobniony można po zabiegu użyć zarówno jako kompostu jak i podsypkę pod krzewy.
Rozdrabniarka ta niszczy gałęzie dzięki frezowi tnącemu. Wykonany jest on z wysokogatunkowej stali, a użytkownicy mają możliwość ostrzenia go lub wymiany na nowy. Dzięki temu nie musisz kupować nowej maszyny, gdy ta część się zużyje.
Ostrze frezowe w połączeniu z silnikiem elektrycznym sprawia, że urządzenie działa bardzo cicho jak na rozdrabniacz. Producent zadbał także o bezpieczeństwo użytkowników. Rozdrabniacz posiada funkcję zmiany kierunku obrotów oraz zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Zaopatrzone jest także w blokadę ponownego rozruchu w przypadku chwilowego braku napięcia.
NAC SHE2SOS-BOX-G posiada duży, bo 45 l zbiornik. Pozwala on na długą pracę bez konieczności opróżniania go. Koła rozdrabniacza są ustawione dość szeroko po to, bu zapewnić urządzeniu stabilność.
Obudowę zaś wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Jest wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia. W dodatku całe urządzenie waży jedynie 19 kg.
Zalety
-
łopatka do popychania gałęzi w zestawie
-
mała waga
-
trwałość
Wady
-
kabel
-
możliwość rozdrabniania stosunkowo małych gałęzi
ROZDRABNIACZ DO GAŁĘZI HECHT 6208
Rozdrabniacz HECHT jest maszyną spalinową. To wydajne urządzenie jest w stanie rozdrobnić dużą ilość odpadów pozostałych po cięciu krzewów i roślin ozdobnych.
Zastosowany w urządzeniu czterosuwowy silnik ma pojemność 208 cm3 i moc 7 KM. Dzięki tym parametrom i budowie jest w stanie rozdrobnić materiał o średni dochodzącej do 70 cm.
Jest to solidna i dość duża maszyna. Waży aż 56 kg.
Zalety
-
moc silnika
-
możliwość rozdrobnienia gałęzi o dużej średnicy
-
brak kabla
-
rozmiar
Wady
-
waga
-
cena
Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?
Rozdrabniacze są przydatnymi urządzeniami podczas prac w ogrodzie. Sprzątając gałęzie po przycinaniu drzew i krzewów z pewnością przyspieszą sprzątanie. Rozdrobniony materiał świetnie sprawdzi się do ściółkowania, czy podsypywania pod krzewy. Duże ilości można także odsprzedać.
Na co zwrócić uwagę?
Nie ważne o jakim rozdrabniaczu mówimy, budowa i działanie każdego są bardzo zbliżone. Każdy rozdrabniacz, elektryczny czy spalinowy, posiada obudowę i element tnący. Reszta to dodatki, które nie wpływają tak na działanie urządzenia.
Rozdrabniarki dzielimy na trzy podstawowe typy: ręczne, spalinowe i ciągnikowe, które nazywane są czasem rębakami. Podział taki jest dość nieprecyzyjny i nie obejmuje innych kryteriów takich jak np rodzaj napędu, czy typ elementu tnącego.
Jaki rozdrabniacz do gałęzi?
Mając do wyboru rozdrabniacze spalinowe lub elektryczne, możemy mieć wątpliwości, który wybrać. Tak naprawdę to zależy od Twojego zapotrzebowania. Oba te rodzaje stworzone są do innych terenów.
Spalinowy rozdrabniacz do gałęzi posiada zazwyczaj moc od 1 do 6 koni mechanicznych. Bardzo dużo ważą, ale za to tną duże fragmenty gałęzi. Często są wyposażone w funkcję automatycznego wciągania materiału.
Duża masa sprawia, że nie są tak mobilne jak rozdrabniacze elektryczne. Każdy ranking rozdrabniaczy do gałęzi podkreśla ich wagę oraz fakt, że mogą przetworzyć duże fragmenty gałęzi.
Ten rodzaj rozdrabniaczy jest dobrym rozwiązaniem do dużych ogrodów lub sadów. Sprawdzi się także w ogrodach, które nie mają dostępu do sieci elektrycznej.
Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi są dużo lżejsze od swoich poprzedników. Ważą maksymalnie 30 kg. Z tej przyczyny łatwo się nimi manewruje. Posiadają jednak kabel, który ogranicza ich zasięg.
Ponadto są dużo mniej wydajne i zaopatrzone w kosze, które mimo zalety jaką jest porządek w czasie pracy, nie są zbyt duże. Większość elektrycznych rozdrabniaczy do gałęzi nie posiada automatycznych podajników. Aby wsunąć gałąź aż na element tnący, musisz użyć siły.
To wszystko nie powinno jednak stanowić problemu w małych ogrodach, w których ilość gałęzi jest mała, a ich średnica niewielka.
Rozdrabniacze ciągnikowe są to maszyny zasilane za pośrednictwem paska klinowego. Pozwala to obniżyć masę urządzenia. Niektóre z nich mają dzięki temu wmontowany dłuższy tunel wrzutowy, a inne są mniejsze, co ułatwia przetransportowanie rozdrabniacza.
Jaki element tnący wybrać?
Elementy tnące to kolejna ważna część rozdrabniarki. Jakie masz do wyboru i czym się różnią?
Rozdrabniacze wyposażone w noże to urządzenia o prostej konstrukcji. Typ tego narzędzia tnącego nie zabezpiecza w żaden sposób osoby pracującej przy rozdrabniarce, dlatego coraz rzadziej się ich używa. Mechanizm ich działania można sobie łatwo wyobrazić. Wkładane do rozdrabniarki gałęzie są obcinane na malutkie kawałki.
Noże ślimakowe są już bardziej zaawansowanym systemem tnącym. Cechuje je duża siła cięcia, ale bardzo mała wydajność jeśli porównamy je z bardziej zaawansowanymi typami. Rozdrabniacze wyposażone w noże ślimakowe będą Ci służyły przez wiele sezonów. Ich charakterystyczną cechą jest bowiem długi okres eksploatacji. Inną zaletą jest możliwość cięcia grubych gałęzi.
W rozdrabniaczach do gałęzi z powodzeniem wykorzystywana jest turbina. Najczęściej spotykana jest w spalinowych rębakach. Tną one gałęzie nożami, które umieszczone są na obrzeżach turbiny. Wszystko dzieje się w momencie, gdy do jej wnętrza trafią gałęzie. Turbinowe rozdrabniacze są bardzo wydajne. Potrzebują jednak sporej mocy, by dobrze działać.
W rozdrabniaczach spotkać także możemy walce zębate stosowane do rozdrabniania gałęzi. Przykładem takich rozdrabniaczy mogą być rozdrabniacze tarczowe. Posiadają one możliwością cięcia bardzo grubych gałęzi i wytrzymałością. Są także wyjątkowo wydajne. Ich budowa jednak jest bardzo skomplikowana, a w czasie pracy pobierają dużą moc.
Dodatkowe funkcje dostępne w 2024, na które warto zwrócić uwagę
Wsteczny bieg przydaje się, gdy zatnie się jakaś gałąź, lub maszyna będzie wymagała naprawy. Rozdrabniacz może wyrzucić napoczęte gałęzie i ich resztki, by nie trzeba było robić tego ręcznie. Taki sposób jest wygodny i przede wszystkim bezpieczny.
Duże rozdrabniacze często wyposażone są w automatyczne wciąganie gałęzi. Funkcja ta idealnie sprawdzi się podczas rozdrabniania materiału dużych gabarytów. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w automatyczne wciąganie, aby umieścić gałęzie w elemencie tnącym, musisz użyć siły własnych rąk. O ile przy małych gałązkach nie ma z tym problemu, tak przy tych większych może to być kłopotliwe i trudne zadanie.
Zastanawiasz się, czy rozdrabniarka powinna mieć pojemnik na zrębki? Tą opcję oferują producenci małych rozdrabniarek. Dlaczego te większe jej nie posiadają? Ponieważ pojemniki te są zazwyczaj wielkości do 50 l. Duża rozdrabniarka z łatwością by go napełniła po chwili pracy.
Pojemnik taki trzeba w czasie pracy regularnie opróżniać. Im większy, tym lepiej, ponieważ nie będziesz musiała przerywać pracy rozdrabniarki. Dzięki niemu zrębki nie są rozrzucane po całym ogrodzie, a zgromadzone w pojemniku możesz później wykorzystać.
Istnieją także inne funkcje rozdrabniarek, które na celu mają uchronienie użytkowników przed ewentualnymi wypadkami. Taką funkcją może być na przykład zabezpieczenie przed uruchomieniem. Opcję tą zazwyczaj zapewnia pojemnik. Źle włożony sprawia, że maszyna nie ruszy.
Kiedy zdecydować się na zakup rozdrabniacza?
Dobry rozdrabniacz do gałęzi w każdym ogrodzie usprawni sprzątanie. Można nim niszczyć nie tylko gałęzie, ale także byliny. Warto zastanowić się jednak, jaki wybrać w sezonie 2024. Jeśli nie posiadasz dużych drzew, mały rozdrabniacz w zupełności Ci wystarczy. Jeśli zaś Twój ogród wypełniają piękne, duże drzewa, lub posiadasz sad, musisz zainwestować w większy sprzęt. Dobierz maszynę nie tylko do swojego ogrodu, ale także do wymagań. Jeśli nie chcesz co chwilę przerywać pracy, by wyrzucić zrębki z kosza, kup urządzenie z większym zbiornikiem, lub takie, które wyrzuca zrębki do podstawionych przez Ciebie zbiorników. Jedno jest pewne, jeśli chcesz usprawnić sprzątanie w swoim ogrodzie, warto zastanowić się nad zakupem dobrego rozdrabniacza lub glebogryzarki spalinowej z napędem do spulchnienia gleby.
[kkratings]
Submit your review | |