Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak istotna jest filtracja wody, która to dostarczana jest nam dzięki instalacjom wodnym. Niestety, nawet jeśli taka woda jest w pewnym stopniu filtrowana i bez większych problemów nadaje się do użytku codziennego, to jej stan i zawartość chemiczna pozostawia wiele do życzenia. To właśnie dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie płynów, szczególnie kiedy chcemy je pić bez przegotowania.

Filtry do wody pitnej to jednak temat rzeka, bo na rynku jest ogromna liczba rozwiązań oferujących ponadprzeciętne właściwości. Każda marka oferuje nam inne modele, które to wyróżniają się na tle rywali specyfikacją, wielkością, a także samą konstrukcją. Jak więc upewnić się, że przeglądamy najlepsze filtry do wody będące w stanie pomóc nam w oczyszczaniu wody? W tym celu powstało dzisiejsze zestawienie, gdzie umówiliśmy filtr do wody przepływowe sznurkowe, węglowe, a także zmiękczające.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
FILTR DO WODY WKLAD 10 SZNURKOWY 20 MIKRON PP20 1

UST-M PP20M

9.9

Tani

Allegro Logo
FILTR DO WODY WKLAD 10 WEGLOWY BL10 USTM 1

UST-M BL10

9.8

Tani

Allegro Logo
FILTR DO WODY WKLAD 10 ZMIEKCZAJACY Z ZYWICA ST10 1

USTM ST10

9.7

Drogi

Allegro Logo
FILTR WKLAD BLOK WEGLOWY DO WODY 10 1

Aqua Poland WĘGLOWY

9.6

Tani

Allegro Logo
FILTR DO WODY WKLAD 10 ZMIEKCZAJACY OSMOZA ST10 1

OSMOZA ST10 Klarwod

9.5

Średnia

Allegro Logo
10x FILTR DO WODY WKLAD 10 WEGLOWY AKTYW AQUAFIT 1

Aquafit WK-W-10

9.4

Drogi

Allegro Logo
Filtr do wody odwrocona osmoza RO5 1

Osmoza RO5 AquaFit

9.2

Bardzo drogi

Allegro Logo

W celu wyboru najlepszych filtrów do wody do dzisiejszego rankingu, specjaliści skupili się na sprawdzeniu danych technicznych danego rozwiązania. Kluczowe okazało się zweryfikowanie wydajności i żywotności, a także trwałości sprzętu. Ponadto, uwzględniona została także wielowarstwowość rozwiązania czy też wydajność filtracji podawana w mikronach. Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym okaże się więc najlepszy?

FILTR DO WODY WKŁAD 10′ SZNURKOWY 20 MIKRON PP20

ranking filtrów do wody

Na pierwszym miejscu pojawiła się oferta od firmy USTM. Jest to tak zwany filtr sznurkowy do wody, którego wydajność pozytywnie oceniona została przez tysiące użytkowników. Co więcej, świetne opinie dotyczą nie tylko samej wydajności pracy, ale także i żywotności zarówno pod względem interwałów wymiany, jak i litrów wody, jaką jest w stanie filtr oczyścić.

Zacznijmy jednak od podstawowych informacji, a mianowicie od rozmiaru. Filtr ma wysokość 25 cm, a jego średnica to 5,5 cm. Jest to więc wysoce uniwersalne rozwiązanie oferujące skuteczność filtracji w wielu systemach bez martwienia się o problemy z dopasowaniem. Jeśli chodzi o istotniejsze dane z uwagi na efektywność, to zacznijmy od wydajności. Ta wynosi 25 litrów na minutę, a więc jest to jedna z najwydajniejszych opcji.

Żywotność filtra określana jest na 14000 litrów lub, w zależności od ilości przelewanej wody, 6 miesięcy. Zaleca się jednak, aby filtry wymieniane było co 1-2 miesiące. Z uwagi na ich bardzo niską cenę, jest to z pewnością możliwe i wciąż będzie budżetowym rozwiązaniem. Niestety, stopień filtracji pozostawia sporo do życzenia, bo wynosi on 20 mikronów.

R

Zalety

• Bardzo niska cena;
• Dobra żywotność;
• Świetna wydajność.
Q

Wady

  • Stopień filtracji tylko do 20 mikronów.

FILTR DO WODY WKŁAD 10′ WĘGLOWY BL10 USTM

filtr sznurkowy do wody

To rozwiązanie przewidziane zostało dla osób, którym zależy na lepszym stopniu filtracji i przy tym potrzebują równie taniego urządzenia. To kolejna propozycja marki USTM i kolejny raz, kiedy to bardzo pochlebne opinie potwierdzają skuteczność pracy, a także świetną wydajność i pewność radzenia sobie z wieloma zanieczyszczeniami.

Technicznie rzecz biorąc, filtr ma taką samą wysokość co poprzednik. Oznacza to, że mamy do czynienia z 25-centymetrowym rozwiązaniem. Jednakże, jego średnica jest nieco większa, bo ma 6,8 cm. To oznacza, że będzie zajmował więcej miejsca. Spowodowane jest to jednak zastosowaniem stopnia filtracji na poziomie aż do 10 mikronów, co jest o wiele lepszym wynikiem niż u poprzednika.

Jeśli chodzi o inne parametry, to wydajność wynosi tutaj jedyne 5 litrów na minutę, a więc jest ona o wiele mniejsza niż u numeru jeden. Żywotność to natomiast 10000 litrów, lecz w zależności od zanieczyszczeń trwałość określana jest na 1-6 miesięcy, a zalecana wymiana od 1 miesiąca do maksymalnie 2.

R

Zalety

• Bardzo dobry stopień filtracji;
• Niezwykle niska cena;
• Świetne opinie;
• Stosunkowo dobra żywotność.
Q

Wady

  • Mała wydajność. 

FILTR DO WODY WKŁAD 10′ ZMIĘKCZAJĄCY Z ŻYWICĄ ST10

wkłady filtry do wody

Propozycja przygotowana przez UST-M gwarantuje nam jeszcze większy filtr. tym razem propozycja została wzbogacona o żywicę jonowymienną, która pozytywnie wpływa na oczyszczanie wody i jeszcze lepiej radzi sobie z zabrudzeniami. Stopień filtracji w przypadku tego rozwiązania jest na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą pozytywne opinie.

Propozycja ta jest już nieco droższa od tej, która dostępna była dla nas poprzednio. Recenzowany produkt ma wyższą cenę głównie z uwagi na wprowadzenie wyżej wspomnianego dodatku żywicy jonowymiennej. Oznacza to, że wkład jest w stanie zmiękczyć wodę, a to natomiast zapobiega osadzaniu się kamienia. Poza tym pozwala to zredukować plamy, które mogłyby pojawić się na ceramice sanitarnej czy też w urządzeniach znajdujących się w kuchni.

Jeśli chodzi o dane techniczne, to kolejny raz otrzymujemy wysokość filtra na poziomie 25 cm, lecz jego średnica znów jest większa od poprzednika – tym razem jest to 7,3 cm. Z uwagi jednak na zastosowanie dodatków, wkład ma ograniczoną żywotność – do 2000 litrów. Jego wydajność także pozostawia sporo do życzenia – jedyne 4  litry na minutę.

R

Zalety

• Właściwości zmiękczające wodę;
• Ogranicza ilość pojawiającej się sadzy z kamienia czy plam;
• Duża średnica filtra;
• Wysoki stopień filtracji.
Q

Wady

• Bardzo słaba wydajność;
• Niska żywotność.

FILTR WKŁAD BLOK WĘGLOWY DO WODY 10”

filtr do wody przepływowy

Propozycja ta, podobnie jak i numer jeden w rankingu, wyróżnia się na tle rywali niezwykle atrakcyjną ceną. Ponadto, jest to sprzęt o bardzo dobrym stopniu filtracji, a użytkownicy, którzy wyposażyli się w ten wkład, byli zachwyceni jego działaniem. Wskazuje na to dosyć duża liczba ocen pozytywnych i świetna ocena.

Produkt oferuje nam stopień filtracji na poziomie 10 mikronów, co w połączeniu z uniwersalnym rozmiarem pozwala na bezproblemowe użytkowanie sprzętu przez stosunkowo długi okres. Marka Aqua Poland gwarantuje nam produkt o szeregu atrakcyjnych właściwości. Oczywiście głównym zadaniem sprzętu jest skuteczne czyszczenie przechodzącej przez filtr wody tak, aby nadawała się ona do picia.

Warto zauważyć, że filtr wypełniony węglem aktywnym, którego zadaniem jest absorbowanie chloru. W ten sposób woda wodociągowa o wiele lepiej smakuje i ma przyjemniejszy zapach. Oprócz tego, pochodne tego pierwiastka i inne zanieczyszczenia zostają usuwane w 99%. Ma to też wpływ na barwę wody.

Miejmy natomiast na uwadze fakt, że produkt powinien być montowany jak najbliżej kranu z uwagi na to, że woda bez chloru jest podatna na rozwijanie się mikroorganizmów, a więc może to doprowadzić do zanieczyszczenia wody.

R

Zalety

• Świetna skuteczność w usuwaniu chloru z wody;
• Stopień filtracji na bardzo wysokim poziomie (do 10 mikronów);
• Filtr wypełniony węglem aktywnym.
Q

Wady

  • Wymaga umieszczenia bardzo blisko kranu.

FILTR DO WODY WKŁAD 10′ ZMIĘKCZAJĄCY OSMOZA ST10

najlepsze filtry do wody

Inną ofertę przygotował dla nas Klarwod, który wyposaża nas we wkład zmiękczający o średnicy montażu o wielkości 10 cali. Produkt cechuje się standardowymi wymiarami, dzięki czemu będziemy mogli bez najmniejszych problemów umieścić go w filtrach przygotowanych przez inne marki. Żywotność produktu i jego wydajność jest na przeciętnym poziomie, lecz jest skuteczność z pewnością zasługuje na pochwałę i wyróżnienie. Świetne opinie i bardzo wysokie opinie tylko potwierdzają jego jakość wykonania.

Głównym zadaniem wkładu jest zmiękczenie wody, dzięki czemu będzie ona bezpieczniejsza nie tylko dla armatury i sprzętu AGD, ale też dla całej instalacji wodnej. Pozbędziemy się lub mocno ograniczymy biały nalot i kamień wapienny, który za każdym razem po odkręceniu wody pojawia się na wyposażeniu.

Produkt oferuje nam żywotność na poziomie 2 tysiące litrów, co jest stosunkowo krótkim okresem. Co ciekawe, producent sugeruje też, że żywotność produktu sięga do 6 miesięcy, lecz jest to wszystko zależne od stopnia zanieczyszczenia wody. Jeśli chodzi o wydajność, to jest ona na poziomie 6 l/min, a więc co najwyżej akceptowalna.

R

Zalety

• Bardzo pozytywne opinie;
• Świetna skuteczność podczas filtrowania;
• Dosyć dobra żywotność przy mało zanieczyszczonej wodzie.
Q

Wady

  • Mocno przeciętna wydajność.

10x FILTR DO WODY WKŁAD 10′ WĘGLOWY AKTYW AQUAFIT

Ta propozycja przygotowana została dla osób, które nie chcą co miesiąc czy dwa dokupować kolejnych filtrów, lecz wyposażyć się w pełen zestaw, który pozwoli nam zamontować filtry do wody na cały dom i wciąż mieć ich wystarczająco dużo na bezproblemową wymianę w przypadku ich zużycia. Aquafit oferuje nam jeden z najskuteczniejszych filtrów węglowych na rynku z bardzo wysokim stopniem filtracji. Co ciekawe, produkt zebrał ogromną liczbę pozytywnych komentarzy, co tylko potwierdza skuteczność pracy i niezawodność.

Uzdatnianie wody za pomocą tych filtrów jest niezwykle skuteczne, a produkt sam w sobie posiada atest PZH. Jeśli chodzi o inne parametry, to stopień filtracji jest na poziomie 5-10 mikronów, a więc jeden z najlepszych w tym zakresie cenowym, jeśli nie najlepszy. Ponadto, wydajność wynosić może nawet do 15900 litrów na minutę. Jest ona jednak mocno zależna od stopnia zanieczyszczenia wody.

Urządzenie oferuje nam żywotność jedną z lepszych na rynku. Choć maksymalny czas filtrowania wynosi wciąż 6 miesięcy, tak wymiana zalecana jest nie co miesiąc lub dwa, lecz nawet co 3 miesiące. Niestety, przy słabej jakości wody, jego mocno spada..

R

Zalety

• Bardzo duża maksymalna wydajność;
• Świetna żywotność;
• Aż 10 sztuk w zestawie;
• Posiada atest PZH.
Q

Wady

  • Mocno ograniczona wydajność przy słabej jakości wodzie. 

Filtr do wody odwrócona osmoza RO5

Podobnie jak i w poprzednim rozwiązaniu, tak i tutaj otrzymujemy pełen zestaw. Warto natomiast zauważyć, że marka AquaFit przygotowała dla nas t-stopniowy zestaw filtracyjny, który ma za zadanie oczyścić wodę z wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń w stopniu do 99,8%! Urządzenie wykorzystuję odwróconą osmozę, która to naturalnie i ekonomicznie gwarantuje nam bardzo wysoki poziom uzdatniania i czystości.

Jeśli chodzi o same dane techniczne, to warto wspomnieć o tym, że produkt oferuje aż cztery różne filtry – mechaniczny, węglowy, kolejny mechaniczny i kolejny węglowe. Ma to za zadanie zagwarantować jak najlepszą jakość wody.

W zestawie możemy liczyć na komplet wszystkich akcesoriów, które to potrzebne są do montażu modułu filtracyjnego wraz z filtrami wstępnymi. Ponadto, możemy też liczyć na wkład węglowy końcowy i wylewki do oczyszczonej wody. Sam zbiornik ciśnieniowy wykonany jest z plastiku, a jego całkowita objętość wynosi 12 litrów. Efektywna to natomiast 7 litrów. Sprzęt jest co prawda o wiele droższy niż pozostałe wkłady opisane w zestawieniu, lecz tutaj mamy do dyspozycji nie sam wkład, a w pełni działającą i sprawną stację filtrującą.

R

Zalety

• Bardzo skuteczny system filtrujący;
• Wiele filtrów usprawniających proces oczyszczania;
• Komplet akcesoriów i innych gadżetów w zestawie;
• Bardzo dobry stopień filtracji.
Q

Wady

• Pełna stacja, a nie same wkłady filtry do wody;
• Wysoka cena.

Najlepsze filtry do wody – ranking i poradnik 2024!

Woda zdatna do picia i korzystania z niej w celach sanitarnych jest nam niezbędna do prawidłowego, codziennego funkcjonowania. Przez nasze wodociągi przepływa ta, która teoretycznie spełnia wszelkie normy i wymagania, jednak nierzadko techniczny stan instalacji wodociągowej ma wpływ na jej smak i zapach. Bardzo często jest to również woda twarda.

Dlatego, prawie każda instalacja wodna wymaga użycia filtrów do wody. Aby efektywnie spełniały one swoją rolę należy określić jaki problem z wodą mamy i jaką jej jakość chcemy osiągnąć. Nasz ranking filtrów do wody będzie pomoże Ci wybrać ten odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom. Zwrócimy uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Przede wszystkim omówimy to jaki filtr do domu należy kupić, a także opowiemy co nieco o filtrach węglowych. Dodatkowo omówimy problem osadu z kamienia kotłowego i przybliżymy nieco system działania odwróconej osmozy. Ponadto opowiemy o kosztach związanych z filtrami, a także o ich parametrach. Więcej informacji znajdziemy poniżej: https://www.filtrybb.pl/blog/7/rodzaje-filtrow

Filtr przydatny w każdym domu

Jeśli zastanawiamy się, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym będzie najlepszym rozwiązaniem, to warto w pierwszej kolejności zamontować tzw. wstępny. Możemy się spotkać także z określeniem mechaniczny. Są to urządzenia z wkładami sznurkowymi, siatkowymi, lub piankowymi.

Ich zadaniem jest zatrzymanie napływu do instalacji wodnej piasku,żwiru, mułu, czy rdzy. Pozbywając się zanieczyszczeń stałych, doskonale uzdatniają one wodę i przygotowują ją do dalszego procesu filtracji np. zmiękczana, czy jonizacji.

Wytrzymała konstrukcja sprawia, że w większości przypadków wkłady filtrów mechanicznych długo i skutecznie pełnią swoją funkcję. Dzięki swojej prostocie są łatwe w montażu i uniwersalne. Nie wpływają one na smak i zapach wody.

FILTR DO WODY WKŁAD 10' SZNURKOWY 20 MIKRON PP20

ranking filtrów do wody

10x FILTR DO WODY WKŁAD 10' WĘGLOWY AKTYW AQUAFIT

najlepsze filtry do wody

Filtry węglowe, sposób na poprawę smaku i zapachu wody

Za nieprzyjemny posmak i zapach kranówki najczęściej odpowiada chlor i jego pochodne. Jego obecność w wodzie spowodowana jest procesem jej uzdatniania. Skutecznie zapobiega on rozwojowi mikroorganizmów w instalacjach, ale jego silne działanie dezynfekcyjne możemy odczuć – dosłownie, na własnej skórze.

Silnie chlorowana woda poza marnymi walorami smakowymi, może również podrażniać i wysuszać naszą skórę. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami długich kąpieli warto rozważyć instalację filtrów węglowych.

Stosowanie tych filtrów do wody pitnej sprawi, że będziemy cieszyć się nią w wysokiej jakości.Sprawdzi się ona nie tylko w celach spożywczych – będzie miała lepszy smak, zapach i kolor, ale również podczas kąpieli. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób z problemami żołądkowo jelitowymi, alergików, czy tych z wrażliwą skórą oraz problemami skórnymi.

Osad z kamienia kotłowego przestanie być problemem

Jeśli borykamy się z nieustannie odkładającym się kamieniem na urządzeniach sanitarnych, czy kuchennych możliwe, że w naszych kranach występuje tzw. twarda woda. Tak określamy tę, w której występuje duże stężenie związków wapnia i magnezu.

Osad ten, jest w stanie skutecznie zmniejszyć żywotność sprzętów AGD np. pralek, czy zmywarek. Może również trwale uszkodzić naszą łazienkową armaturę. Dodatkowo, jak każdy ‘’nadmiar’’ w wodzie, może mieć negatywny wpływ na jej smak i powodować podrażnienie skóry.

W takim przypadku powinniśmy sięgnąć po filtr zmiękczający z żywicą jonowymienną. Skutecznie zmiękcza on wodę dzięki procesowi wymiany jonów.  Są to najczęściej przepływowe filtry do wody. Płyn przepływa osiowo, daje to możliwość dłuższego kontaktu ze złożem filtracyjnym. Dzięki temu pozostaje ona prawie całkowicie pozbawiona związków wapniowo – magnezowych.

FILTR DO WODY WKŁAD 10' ZMIĘKCZAJĄCY Z ŻYWICĄ ST10

wkłady filtry do wody

Krystaliczna czystość – filtr odwróconej osmozy

Domowe systemy oczyszczania wody oparte na procesie odwróconej osmozy mają swoich zagorzałych zwolenników. Jest to bowiem jeden z najbardziej zaawansowanych filtrów do wody pitnej. Pozwala na wyeliminowanie do 99% zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i biologicznych.

Dodatkowo zmiękcza on wodę. Aby uzyskać taki efekt, ciecz przechodzi przez proces kilkukrotnej filtracji. Wstępnie jest ona oczyszczana w filtrze mechanicznym, następnie węglowym, a na końcu trafia na membranę osmotyczną. Dzięki swojej półprzepuszczalnej strukturze usuwa ona zanieczyszczenia o wielkości powyżej 0,0005 μm.

Dodatkowo niektóre modele tego typu filtrów posiadają mineralizator, który pozwala nasycić czystą wodę niezbędnymi minerałami. Uzyskana w ten sposób woda odpowiada jakością wodzie sklepowej wodzie butelkowanej.

Filtr do wody odwrócona osmoza RO5

filtry do wody na cały dom

FILTR WKŁAD BLOK WĘGLOWY DO WODY 10''

filtr do wody przepływowy

Koszty związane z filtrami

Aby filtry efektywnie spełniały swoją rolę, musimy pamiętać o regularnej ich wymianie. Na ogół mechaniczne. węglowe, czy jonowe wymieniamy po 6 miesiącach. Jeśli zależy nam na oczyszczeniu wody w wariancie ekonomicznym, zdecydujmy się na filtr węglowy. Cechuje się on dobrym stosunkiem jakości, do ceny.

Jeśli koszt urządzenia i wymiany jego części nie jest dla nas istotny, zdecydujmy się na filtr osmotyczny. Jest to sprzęt, na który będziemy musieli wygospodarować większą kwotę, ale membranę w nim wymieniamy za to raz na kilka lat.

Filtry do wody na cały dom

Jeśli posiadamy w domu stację uzdatniającą wodą, lub myślimy o skonstruowaniu takowej, wiemy że wiąże się to z posiadaniem różnego rodzaju urządzeń filtrujących. Po uprzednim wykonaniu w Sanepidzie badań składu wody płynącej w naszych rurach, kompletujemy sprzęt, mający nam pomóc w rozwiązaniu naszego problemu.

Jednym z najczęściej typowanych, jest problem twardej wody. Musimy zainwestować więc w dobry zmiękczacz wody, lub filtr wielofunkcyjny.  Najlepiej zdadzą egzamin filtry zmiękczające, o uniwersalnych wymiarach. Z powodzeniem zainstalujemy je w obudowach różnych producentów.

Najlepszy filtr do wody – podsumowanie rankingu 2024

Czysta, nadająca się do picia woda powinna towarzyszyć nam codziennie. Powinna być ona dobrej jakości, ze względu na jej kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i samopoczucia. Filtr do jej uzdatniania powinien być więc w każdym domu.

Nasz dzisiejszy ranking wygrywa sznurkowy filtr do wody produkcji USTM. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że przede wszystkim dobrze oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Charakteryzuje się również przystępną ceną, dzięki czemu każdy może sobie na niego pozwolić, a prostota obsługi sprawia, że to dobry wybór, na pierwszy wkład filtrujący.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki filtr do wody wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by loloooo

Wybrałam aquafit. Jest wydajny, duży zestaw, no i certyfikat PZH.

 by KJ

Mój znajimy hydraulik też polecał nam filtr UST-m. Podobno dobrze filtruje a nie odstrasza ceną. Wypróbujemy

 by ROT

Filtry UST-M są popularne, ale i dobre. Mam ja i inne osoby z rodziny. Wszyscy polecają.

 by SAFE

W dzisiejszych czasach trzeba zwracać uwagę już nie tylko na jakość żywności, ale też wody. Stąd decyzja o zakupie filtra. Wydałam troche kasy na filtr Osmoza, ale jest mega skuteczny.