Spis Treści
Ostrzałka do noży ranking 2024 – sprawdź która będzie najlepsza!
Lata temu w celu naostrzenia noża wykorzystywano specjalne kamienie do ostrzenia. Proces ten był niezwykle długi, niechlujny i głośny. Na dodatek wymagał od nas cierpliwości oraz odpowiedniej techniki, aby nie uszkodzić ostrza. Z tego powodu ostrzenie dobrych noży szefa kuchni było niezwykle irytujące i niepraktyczne. Na szczęście teraz dostępne są specjalne narzędzia, które ułatwiają cały proces.
Jednakże, wybór właściwej ostrzałki do noży jest dosyć trudny i wymaga od nas podstawowej wiedzy na temat tych urządzeń. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przygotować dla was ranking ostrzałek do noży najlepszych w 2024 roku. W zestawieniu sprawdziliśmy pięć bardzo często polecanych ostrzałek.
W celu przeprowadzenia odpowiedniej oceny, wzięliśmy pod uwagę to jaki rodzaj mechanizmu ostrzącego znajduje się w ostrzałce i z jakiego materiału wykonana została sama ostrzałka. Oprócz tego sprawdziliśmy również funkcjonalność oraz komfort obsługi. Warto również zanotować, że pod uwagę wzięliśmy także długość gwarancji, cenę oraz opinie ostrzałek do noży.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | |
---|---|---|---|---|
9.9 | Średnia | Sprawdź Cenę | ||
9.8 | Średnia | Sprawdź Cenę | ||
9.5 | Średnia | Sprawdź Cenę | ||
9.4 | Droga | Sprawdź Cenę | ||
9.3 | Tani | Sprawdź Cenę |
GERLACH OSTRZAŁKA OSEŁKA DO NOŻY DWUFAZOWA NK606
Założona w 1760 roku firma Gerlach to jedna z najbardziej prestiżowych i uznanych marek, która odpowiedzialna jest za tworzenie sprzętu kuchennego. Tym razem otrzymujemy od nich bardzo trwałą ostrzałkę. Skraca ona czas, jaki poświęcamy na ostrzenie oraz gwarantuje proste i komfortowe korzystanie.
Ostrzałka jest niezwykle prosta w obsłudze, a jej ergonomiczny kształt oferuje komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo warto zauważyć, że producent przygotował dla nas dwa typy ścierniwa, a więc ostrzenie noży przy pomocy modelu NK 606 podzielone zostało na dwie fazy.
Jeżeli chodzi o rodzaj mechanizmu ostrzącego, to mamy tutaj ścierniwo stalowe oraz ceramiczne. To pierwsze używane jest do wstępnego naostrzenia bardzo stępionych, a nawet wyszczerbionych noży. Następnie wykorzystujemy ceramiczne ścierniwo, które wygładza krawędzie oraz przeznaczone jest do regularnego ostrzenia.
Za bezpieczeństwo odpowiada również antypoślizgowa powłoka, dzięki czemu osełko do noży jest bardzo stabilne i nie ryzykujemy zranieniem. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się myć urządzenia w zmywarce i przeznaczone jest jedynie do noży płaskich. Z tych powodów ocena zwycięzcy rankingu to 9/10.
Zalety
– Dwufazowe ostrzenie;
– Bezpieczna i komfortowa w użyciu.
Wady
nySharp Classic Ostrzałka Osełka Ostrzarka do noży
Jest to nieco droższe urządzenie, ale oferuje nam o wiele bezpieczniejszy sposób korzystania dzięki bardzo dobrze zaprojektowanej przyssawce. Otrzymujemy tutaj ostrzałkę z jedynie jednofazową funkcją ostrzenia. Jednakże, wykorzystano tutaj bardzo skuteczne płytki ostrzące, które wykonane zostały z węgli wolframu.
To, co wyróżnia tę ostrzałkę, to oczywiście fakt, że płytki do ostrzenia możemy wymieniać, dzięki czemu nawet po wieloletnim ostrzeniu urządzenie będzie odpowiednio ostrzyć nie tylko noże japońskie kute, a także wszystkie inne. Ostrzałki nie musimy trzymać podczas ostrzenia, a więc redukujemy szansę na przypadkowe zranienie. Zamiast tego, wykorzystujemy antypoślizgową przyssawkę, która stabilizuje urządzenie poprzez przyssanie go do blatu.
Oprócz tego, pamiętajmy również o właściwym kącie ostrzenia ostrzałki, który wynosi 20 stopni. Jest to idealny kąt w przypadku ostrzenia noży kuchennych, myśliwskich oraz noży składanych. Ponadto urządzenie gwarantuje nam możliwość ostrzenia noży ząbkowanych i masarskich. Należy jednak pomijać ostrzenie noży ceramicznych oraz z drobnymi ząbkami, czyli noży przeznaczonych specjalnie do steków bądź innych konkretnych rodzajów mięsa.
Standardowo otrzymujemy tutaj gwarancję na 2 lata. Kwestią problematyczną może jednak być wysoka cena oraz fakt, że w przypadku braku gładkiej powierzchni (na przykład podczas wyjazdu), nie będziemy mogli skorzystać z ostrzałki. Dlatego ocena produktu wynosi 8,5/10.
Zalety
– Idealny kąt ostrzenia;
– Wytrzymałe płytki ostrzące z możliwością wymiany;
– Możliwość ostrzenia wielu rodzajów ostrzy.
Wady
– Wymaga gładkiej, czystej i odtłuszczonej powierzchni.
FISKARS Ostrzałka do noży i siekier XSHARP 120740
Kolejną dobrą ostrzałką do noży będzie bardzo mała, aczkolwiek niezwykle wytrzymała i poręczna ostrzałka firmy FISKARS. Model XSHARP oferuje nam ceramiczne kamienie szlifierskie, które zostały ustawione pod optymalnym kątem zarówno do ostrzenia noży, jak i siekier.
Oprócz tego, producent wykonał podstawę z antypoślizgowego materiału, dzięki czemu poprawiamy stabilność oraz bezpieczeństwo pracy. Należy oczywiście pamiętać, że urządzenie jest bardzo małe i zalecana jest ostrożność.
Na wyróżnienie zasługuje również bardzo ciekawy design oraz fakt, że ostrzałka jest niezwykle prostym narzędziem, w którym nie występują mechanizmy mogące łatwo ulec uszkodzeniu. Jest to również narzędzie bardzo łatwy do utrzymania w czystości.
Gwarancja przewidziana przez producenta jest na 2 lata. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo klasyczna ostrzałka i nie oferuje tak naprawdę żadnych funkcjonalności poprawiających komfort ostrzenia. Z tego powodu ocena wynosi 8/10.
Zalety
– Uniwersalny kąt do ostrzenia zarówno siekier, jak i noży;
– Minimalistyczny design;
– Bardzo wytrzymałe urządzenie.
Wady
– Jedna faza ostrząca.
Camry oferuje nam coś, czego nie znajdziemy w żadnym innym urządzeniu, a mianowicie elektryczne ostrzenie noży. Jest to bardzo duże udogodnienie, które sprawi, że każdy z naszych noży będzie nie tylko bardzo szybko, ale również bardzo starannie naostrzony.
Camry model CR 4469 oferuje nam, podobnie jak zwycięzca rankingu, dwustopniowy system. Jeden służy do ostrzenia, drugi natomiast do polerowania. Co ciekawe, urządzenie nadaje się również do ostrzenia nie tylko noży, ale również nożyczek.
Pod względem bezpieczeństwa, Camry zaimplementowało w swoim urządzeniu przyssawki antypoślizgowe, które utrzymują ostrzałkę w miejscu. Dodatkowo warto zauważyć, że narzędzie jest bardzo łatwe w czyszczeniu.
Model ten otrzymał dwuletnią gwarancję od producenta. Jest to świetne urządzenie z bardzo prostą obsługą. Należy jednak pamiętać, że silniczki w tej ostrzałce są głośne, co może wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia. Oprócz tego urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do płaskich ostrzy. Dlatego ostrzałka otrzymuje ocenę 8/10.
Zalety
– Bardzo bezpieczna;
– Ostrzenie noży bez wysiłku;
– Dwufazowa praca.
Wady
– Głośna praca.
LAMART OSTRZAŁKA OSEŁKA NOŻY TRZYSTOPNIOWA LT2058
Jest to najtańsze rozwiązanie, jakie znajdziecie w naszym zestawieniu ostrzałek z 2024 roku. Nie oznacza to, że produkt nie jest tak efektywny w ostrzeniu jak poprzednicy. Co więcej, znajdziemy tutaj aż trzystopniową możliwość ostrzenia ostrza.
Lamart to francuska firma, która wielokrotnie zaskakiwała nas profesjonalnym wykonaniem artykułów kuchennych. Model ten oferuje nam bardzo wytrzymałe wykonanie, które łączy odporne na uszkodzenia tworzywo ABS oraz delikatną powierzchnię. Dodatkowo w produkcie zastosowano antypoślizgową podstawkę, która poprawia stabilność urządzenia.
Najważniejszą zaletą tego produktu, to wykorzystanie aż trzech różnych ściernic. W pierwszym stopniu otrzymujemy kamień diamentowy, który jest idealnym rozwiązaniem do naprawy ostrzy, które zostały uszkodzone. Dodatkowo diamentowe płytki ostrzące wyrównują powierzchnię i przygotowują ją do właściwego ostrzenia.
Kolejną ściernicą jest ściernica wykonana z wolframu. Ta natomiast idealnie nadaje się do ostrzenia noży i do przywracania typowy kształt „V” każdemu nożowi. Po ostrzeniu warto również zastosować trzecią ściernicę ceramiczną. Płytki te odpowiadają za precyzyjne polerowanie ostrza oraz wyrównania nierówności. Ocena redakcji 8.5/10.
Zalety
– Trzyfazowe ostrzenie;
– 3 letnia gwarancja.
Wady
Jaka ostrzałka do noży okaże się najlepsza? Poradnik kupowania
Najlepsza ostrzałka do noży to oczywiście taka, która spełni każde nasze oczekiwania. Z tego względu zachęcamy wszystkich do przeglądania dostępnych ostrzałek i podejmowania decyzji samemu. Aby jednak zrobić to w sposób przemyślany i świadomy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj płytki ostrzącej.
Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, aby ostrzałka gwarantowała nam bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Nie zapominajmy również o materiałach, z jakich wykonano samo urządzenie oraz zastosowanie. Dobrze również pamiętać o długości gwarancji oraz o cenie ostrzałki.
Znajdź także najlepszy ozonator kuchenny: https://przemianydomowe.pl/ozonator-opinie-ranking/
Płytki ostrzące
Jest to najważniejszy element każdej ostrzałki i wpływa na to jak efektywnie będziemy w stanie ostrzyć nasze narzędzia. Do wyboru mamy wiele różnych płytek ostrzących. Z tych najpopularniejszych możemy wskazać oczywiście płytki z wolframu, które idealnie nadają się do tego, aby doprowadzić ostrze do prawidłowego kształtu oraz nadać mu ponowną ostrość. Aby zagwarantować odpowiednią efektywność ostrzenia, płytki powinny być ułożone w kącie 20 stopni. Jest to najbardziej uniwersalny kąt, który idealnie nada się do ostrzenia noży kuchennych, noży myśliwskich, tasaków oraz wielu innych urządzeń.
Oprócz wolframowych płytek, bardzo często wykorzystuje się również płytki ceramiczne, które są najlepszym rozwiązaniem do polerowania ostrzy oraz do finalnego ostrzenia. W ofertach znajdziemy również diamentowe płytki – te natomiast wykorzystujemy najczęściej do wyrównania ostrza gdy to zostanie uszkodzone.
Bezpieczeństwo
Za bezpieczeństwo odpowiada szereg funkcji dostępnych w ostrzałce. Najczęściej producenci decydują się na zastosowanie podkładki antypoślizgowej, dzięki czemu możemy ograniczyć ruch ostrzałki po stole. Oprócz tego implementuje się również specjalne osłonki na uchwyty oraz ergonomiczne chwytaki.
Warto również zauważyć, że te droższe modele wykorzystują przyssawki. W połączeniu z antypoślizgowymi podkładkami daje to nam bardzo dobrą stabilność i o wiele mniejsze szanse na zranienie się podczas ostrzenia.
Funkcjonalność
Jeżeli mowa o funkcjonalności, to przede wszystkim warto zwrócić naszą uwagę na zastosowanie kilku różnych płytek ostrzących. Takie rozwiązanie pozwala nam nie tylko wybrać odpowiednią płytkę, ale również dba o to, żebyśmy nie zniszczyli noży czy samego urządzenia.
Oprócz tego, za funkcjonalność odpowiada również możliwość wymiany płytek ostrzących. W ten sposób będziemy mogli przedłużyć żywotność ostrzałki oraz oczywiście zawsze mieć możliwość naostrzenia z powrotem naszego noża.
Gwarancja
Dobra ostrzałka do noży to taka, której producenci są pewni. W jaki sposób sprawdzić jak bardzo twórcy wierzą w swój produkt? Najprostszym sposobem będzie oczywiście gwarancja. Im dłuższa gwarancja, tym większe szanse mamy, że ostrzałka rzeczywiście jest bardzo dobrym urządzeniem, które pozwoli nam na długą i niezawodną pracę.
Szukajmy takich narzędzi, których gwarancja wynosi minimum 24 miesiące. Bardzo dobrze byłoby znaleźć ostrzałkę z 3 letnią gwarancją. Oprócz długości gwarancji, zwróćmy również uwagę na to czy istnieje możliwość wybrania gwarancji typu door to door.
Podsumowując ogół zalet ostrzałek do noży
Teraz już wiesz jaka ostrzałka do noży będzie najlepsza! Jeżeli znajdziesz produkt, który będzie spełniał wszystkie powyższe elementy, to możesz być pewny sprawdzonego i dobrego narzędzia do ostrzenia noży.
Jeśli jednak nie jesteś przekonany co do własnych umiejętności szukania właściwej ostrzałki, zachęcamy do wyboru zwycięzcy dzisiejszego rankingu 2024. To uniwersalna ostrzałka z dwufazowym trybem ostrzenia oraz dobrą trwałością w przystępnej cenie.
Poznaj też najostrzejsze noże kuchenne.
Submit your review | |