Struganie wyrobów drewnianych ręcznych to wciąż bardzo popularne hobby, które dla wielu pasjonatów oraz prawdziwych artystów jest o wiele ciekawszym i lepszym jakościowo wyborem niż skorzystanie z elektronarzędzi do tego przeznaczonych.

Proces ręcznego heblowania drewna w domu nie jest jednak tak prosty, jak wielu mogłoby się wydawać. Oprócz dobrego struga, przyda nam się także wystarczająco dużo miejsca, a także będziemy musieli mieć na uwadze szereg wskazówek oraz porad technicznych, dzięki czemu nasza praca będzie bezpieczna, ale również wydajna.

Jakie narzędzia okażą się przydatne?

Manualne heblowanie desek to z pewnością o wiele cięższa praca. Dla wielu jest to zwyczajnie utrudnienie oraz brak precyzji. Z tego względu szereg elektronarzędzi zdominowało współczesne stolarstwo. Takie produkty jak frezarki, obrabiarki czy strugi elektryczne potrafią kilkukrotnie szybciej przygotować powierzchnię do dalszej obróbki.

Wybierając jednak bardziej hobbistyczne podejście, musimy wyposażyć się w szereg innych narzędzi. Są one oczywiście o wiele tańsze niż te napędzane elektrycznością, lecz wciąż kosztują swoje. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w kilka rodzajów strugów. Te najpopularniejsze to strug gładzik, zgładzik, zdzierak, równik, żłobnik i spust.

Jeśli naszym głównym materiałem do obróbki jest wcześniej wyheblowania i ostrugana deska, to w głównej mierze korzystać będziemy z gładzika, którego zadaniem jest wygładzanie bocznych powierzchni. Zgładzik to natomiast ciekawa alternatywa dla papieru ściernego, którą wykorzystamy do ostatecznego wyrównania powierzchni.

Strug zdzierak okaże się przydatny, kiedy będziemy obrabiać powierzchnie główne, a także trzonki narzędzi. Co ciekawe, jego hebel jest bardzo wąski i wynosi 3 cm. Przeciwieństwem tego rozwiązania będzie bardzo ciężki i duży strug spust. Ten natomiast wykorzystywany jest do długich i bardzo dużych powierzchni, głównie ze względu na długość często przekraczającą 60, a nawet 70 cm.

Równik wykorzystamy do wyrównania powierzchni, które zostały uprzednio przygotowane przez inne strugi. Żłobnik natomiast, jak sama nazwa wskazuje, będzie bardziej zaawansowanym narzędziem dla osób, które planują w przyszłości struganie dłuższych rowków w materiale.
Oprócz strugów, istotne będzie także wyposażenie się w akcesoria i gadżety takie jak drapak, kątnik odchylak czy wyżłabiak.

Jak heblować deski? Podstawowe informacje

Aby rozpocząć struganie należy właściwie przygotować zarówno miejsce pracy, nasze stanowisko, a także narzędzia oraz oczywiście materiał do obróbki. Jest to podstawa, od której wszyscy muszą zacząć.

Gdy tylko będziemy mieli wszystko przygotowane, przyjdzie pora na ustawienie noża. Dodatkowo musimy także właściwie ustawić odchylak, a także zapoznać się z podstawowymi technikami strugarskimi, które pozwolą nam we właściwy sposób pracować.

Heblowanie desek krok po kroku

  1. Stabilnie mocujemy obrabiany element – należy przede wszystkim upewnić się, że nie dojdzie do odchylenia w żadną ze stron. Innymi słowy, zwróćmy uwagę na stabilną powierzchnię oraz na fakt, że cały materiał do obróbki powinien znajdować się na przygotowanej wcześniej powierzchni do heblowania.
  2. Obejmijmy strug w odpowiedni sposób – właściwe struganie rozpoczyna się od odpowiedniego złapania, a następnie umiejscowienia struga. Prawa ręka powinna znajdować się na jej tylnej części. Lewa ręka posłuży nam do prowadzenia narzędzia, a więc należy objąć strug przy nasadzie uchwytu.
  3. Równomierność oraz właściwy docisk – każdy ruch strugiem powinien być równomierny. Należy także pamiętać, aby nie zmieniać docisku podczas strugania oraz starać się całą powierzchnię heblować przy użyciu takiej samej siły.
  4. Miej na uwadze pozostałe wskazówki strugania – strugać powinniśmy wyłącznie te powierzchnie, które są suche oraz wyczyszczone. To jest nie ma na nich piasku, oleju, czy starych powłok malarskich. Dodatkowo pamiętajmy o prawidłowym prowadzeniu struga – zawsze zgodnie z przebiegiem włókien. Oprócz tego, istotny jest kąt heblowania, który, w zależności od twardości obrabianego materiału, wynosi od 25 do 35 stopni.

Koszty heblowania u fachowca

Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do strugania ręcznego, bardzo dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty. Wielu z nas zastanawia się ile kosztuje heblowanie desek. Zakres cen może być bardzo duży, gdyż wszystko to zależy od rodzaju usługi, jaką wybierzemy oraz umiejętności stolarza.

Bardzo często jednak fachowcy podają swoje ceny za metr sześcienny. Zazwyczaj najtańsze będzie przecieranie drewna jednostronne, a najdroższe czterostronne struganie. Oczywiście w zależności od wyboru danego stolarza, cena może się różnić. Należy jednak przygotować się na wydatek w kwocie od 50 do nawet 300 zł za metr sześcienny materiału.

Struganie drewna – Poradnik

Powyższy poradnik przedstawia najważniejsze informacje odnośnie ręcznego heblowania drewna w domu. Oprócz tego, przedstawiliśmy zestaw najistotniejszych narzędzi oraz dostarczyliśmy cenne wskazówki, dzięki czemu będziesz wiedział jak dokładnie heblować drewno oraz o czym pamiętać, aby nie uszkodzić materiału czy nie narazić siebie.

Skoro wiesz jak poprawnie heblować drewno, szczególnie kiedy dopiero rozpoczynasz przygodę ze stolarstwem, to warto zdecydować się na mniej wymagające prace oraz wygodniejszy materiał. Wtedy będziesz miał większą szansę udanego zakończenia heblowania.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak heblować deski
Average rating:  
 0 reviews