Nie ma rzeczy wiecznych, zatem elewacje domów rodzinnych, bloków mieszkalnych i innych budynków również z czasem wymagają odnowienia, remontu. Komu zlecić wykonanie prac i jak znaleźć dobrego specjalistę?

jakiemu specjaliscie zlecic odnowienie elewacji

Elewacja – kiedy remontować?

Elewacja domu ma kilka ważnych funkcji. Pełni nie tylko zadanie estetyczne, nadając budynkowi indywidualny wygląd i charakter. Co ważne, chroni ocieplenie i konstrukcję ścian zewnętrznych przed wpływem czynników atmosferycznych. Z czasem elewacja ulega zabrudzeniu, a nawet uszkodzeniu. Wówczas warto zdecydować się na odnowienie elewacji. Położenie nowej warstwy elewacyjnej wymagane jest najczęściej przy termomodernizacji budynku. Oczywiście, decyzja związana z pracami remontowymi może się też wiązać z chęcią zmiany wyglądu domu.

Jeśli jednak chcemy odnawiać elewację z powodu uszkodzeń, warto najpierw dokładnie przeanalizować ich przyczynę. Może nią być, przykładowo, zawilgocenie ścian spowodowane niedostatecznym wietrzeniem pomieszczeń. Czasami remont nie jest też potrzebny; wystarcza uzupełnienie ubytków.

Najłatwiejszym sposobem odnowienia elewacji jest jej pomalowanie przy użyciu specjalnych farb elewacyjnych. Jednakże trzeba najpierw sprawdzić stan starego tynku, jeśli bowiem jest on zły, konieczne będzie położenie nowego. Podczas remontu można też dodać elementy ozdobne, takie jak aplikacje z płytek ceramicznych, boni, gzymsów, faset lub pilastrów.

jakiemu specjaliscie zlecic odnowienie elewacji 1

Odnowienie elewacji – czy warto zatrudniać specjalistów?

Wykonując prace remontowe samodzielnie, zaoszczędzimy pieniądze. Powinniśmy jednak dysponować niezbędną wiedzą, przykładowo na temat farb (nie zawsze warto ufać sprzedawcom w sklepach), a także umiejętnościami. Odnawianie elewacji wiąże się też z pracą na wysokości, której niekoniecznie musimy być w stanie się podjąć.

Dlatego też zatrudnienie specjalistów – malarzy i tynkarzy – wydaje się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku, kiedy wykonać trzeba szerszy zakres prac niż tylko samo malowanie. Fachowcy dysponują niezbędną wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu zaproponują korzystne rozwiązania i zastosowanie materiałów dobrej jakości. Posiadają też odpowiedni sprzęt i mają dostęp do niezbędnych materiałów. Są ubezpieczeni, więc nie musimy się martwić o finansowe konsekwencje uszkodzeń i innych szkód, jakie mogą powstać przy pracy. Dobre firmy budowlano-remontowe oferują również gwarancję jakości, toteż są zobowiązane do likwidacji ubytków, jakie wykryjemy po zakończeniu prac.

Specjaliści pracują szybko i sprawnie, kierując się normami bezpieczeństwa oraz przepisami prawa budowlanego, dzięki czemu remont wykonany zostanie zgodnie ze sztuką. Świadczą też oni kompleksowe usługi, zatem właściciel budynku nie musi się o nic troszczyć.

jakiemu specjaliscie zlecic odnowienie elewacji 2

Specjaliści od odnawiania elewacji – gdzie ich szukać?

Specjaliści od elewacji – malarze, tynkarze, itd. – wystawiają swoje oferty na portalach ogłoszeniowych w internecie. Warto zaglądać na strony uznanego portalu, który dysponuje rozbudowaną i kreowaną od dłuższego czasu bazą firm, umożliwia weryfikację ogłoszeniodawcy, sprawdzenie opinii na temat danych fachowców, zapoznanie się z ich rankingami i szybki kontakt z nimi za pośrednictwem telefonu, maila oraz czatu. Portal taki powinien też oferować klientom możliwość zamieszczania ogłoszeń, które kierowane są jednocześnie do wielu specjalistów.

Szukając firmy remontowej, warto również odwiedzać fora budowlane, można z nich bowiem pozyskać wiele cennych informacji.