Okna dachowe 2-szybowe – czym są, jakie są rodzaje i jak je wybrać

Czy nie cieszymy się wszyscy od czasu do czasu promieniem słońca przenikającym przez okno, rzucającym ciepłe światło na pokój? A gdy to okno znajduje się prosto na twoim dachu, radość podwaja się! Tutaj pojawiają się okna dachowe 2-szybowe, ale co to dokładnie są za okna? Jakie są dostępne typy tych okien i jak wybrać właściwe? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Okna dachowe 2-szybowe

Okna dachowe 2-szybowe to nic innego jak podwójnie oszklone okna dachowe. Są zaprojektowane tak, aby wpuszczać naturalne światło do wnętrza, a jednocześnie poprawiać izolację. Dzięki dwóm szybom są o krok przed jednoszybowymi odpowiednikami, zamykając warstwę powietrza między dwoma panelami szkła, redukując przepływ ciepła i poziom hałasu. Dzięki temu poprawiają bilans energetyczny budynku.

Oczywiście, na dwóch szybach się nie kończy. W budynkach, w których wymagany jest niższy współczynnik przenikania ciepła, stosuje się okna 3-, a nawet 4-szybowe. Jednak okna 2-szybowe doskonale sprawdzają się w tradycyjnym budownictwie. Skupmy się więc na ich cechach i zaletach.

Okna dachowe 2-szybowe – typy okien

2-szybowe okna dachowe dostępne są w różnych typach. Rozróżniamy okna stałe, obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe, wysokoosiowe, kolankowe, balkonowe, wyłazowe. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Stałe okna dachowe

Stałe okno to inaczej mówiąc okno nieotwierane. Montuje się je z reguły tam, gdzie chcemy zyskać doświetlenie, ale jednocześnie nie ma potrzeby jego otwierania. Najczęściej są to szczyty dachów lub wysokie hole.

Okna obrotowe

W oknach obrotowych oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. To najpopularniejszy typ okna dachowego, wygodny w użytkowaniu. Górna połowa skrzydła chowa się we wnętrzu, ale skrzydło można obracać o 180 stopni, co ułatwia, chociażby jego mycie.

Okna dachowe uchylne

W oknie uchylnym oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Takie okno po otwarciu zapewnia duży dopływ powietrza, ale niestety jest trudniejsze do czyszczenia.

Okna uchylno-obrotowe

W oknie uchylno-obrotowym znajdują się dwie osie obrotu — jedna zamontowana w górnej krawędzi, a druga w połowie ramy. Zapewniają duży dopływ powietrza i są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Okna wysokoosiowe

Modele okien wysokoosiowych to nowoczesne produkty, których oś obrotu znajduje się w 3/4 wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła chowa się we wnęce okiennej.

Okna kolankowe

Okna kolankowe to bardzo komfortowe rozwiązanie dla wysokich poddaszy. Mają dość komplikowaną konstrukcje, ale i wiele zalet. Składają się z dwóch części. Dolna część — fasadowa – montowana jest pod kątem prostym. Górna część to część montowana w połaci dachu i jest w pełni uchylna. Takie okno oferuje szerokie pole widzenia.

Okna dachowe balkonowe

Dachowe okno balkonowe ma konstrukcję bardzo podobną do okna kolankowego, z tym że dolna część po otwarciu staje się balustradą, a górna zamienia się w daszek. Tego typu okno montuje się zwykle w dachach o kącie nachylenia 40-50 stopni.

Okna dachowe wyłazowe

Ostatnim typem okna dachowego jest wyłazowe, które jak sama nazwa wskazuje, umożliwia wyjście na dach. Skrzydło takiego okna otwiera się na bok. Z reguły tego typu okna montuje się w pobliżu komina.

Zalety okien dachowych 2-szybowych

Wiesz już, czym są okna dachowe 2 szybowe i jakie typy okien dachowym rozróżniamy. Wiesz też, że 2-szybowe okna montujemy zwykle tam, gdzie nie ma potrzeby uzyskania niskiego współczynnika przenikania ciepła. Jakie zatem mają zalety?

Okna dachowe 2-szybowe:

  • zapewniają optymalny bilans energetyczny — w oknach 2-szybowych, pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny, który gwarantuje prawidłowe właściwości izolacyjne;
  • zapewniają duży dopływ naturalnego światła — dzięki dwóm szybom, do wnętrza wpada większa ilość światła z zewnątrz, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania wnętrza i samopoczucie;
  • są ekonomiczne — jeżeli w budynku nie ma dużego zapotrzebowania na energię cieplną, wybór takich okien pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu.

Jak wybrać okna dachowe 2-szybowe?

Wybór odpowiednich okien dachowych 2-szybowych może być nieco trudny, biorąc pod uwagę różne opcje dostępne na rynku. Oto kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru:

  1. Rozmiar i proporcje: Przed zakupem okien dachowych 2 szybowych, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń na dachu i zastanów się, jakie proporcje będą najlepiej pasować do Twojego wnętrza.
  2. Materiał ramy: Wybierz materiał ramy, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom i stylowi wnętrza. Drewno jest ciepłe i tradycyjne, aluminiowe ramy są nowoczesne i łatwe w pielęgnacji, a ramy PVC są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
  3. Funkcjonalność: Okna dachowe 2 szybowe mogą mieć różne funkcje, takie jak otwieranie uchylnie, obrotowe i inne, które omówiliśmy. Wybierz takie, które najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i zapewni wygodę w użytkowaniu.
  4. Efektywność energetyczna: Zwróć uwagę na wskaźnik izolacyjności termicznej okna, oznaczany jako wartość U. Im niższa wartość U tym lepsza izolacyjność termiczna i wyższa efektywność energetyczna.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pozwoli wybrać Ci odpowiednie okna do swojego dachu.