Hałasy dobiegające z ulicy, światło słoneczne padające wprost na ekran telewizora lub ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Wszystko to może sprawiać, że odpoczynek w mieszkaniu lub domu zostaje zakłócony. W takich sytuacjach sięgamy po różne rozwiązania: kupujemy drogie, wykonane z grubego materiału zasłony, sadzimy wysokie żywopłoty lub ogradzamy działkę. Na szczęście istnieje o wiele prostsza metoda na zapewnienie sobie komfortowego odpoczynku – montaż w oknach rolet zewnętrznych.

 

 

 

Czym są rolety zewnętrzne?

 

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów osłon zewnętrznych tego typu. Wyróżnić możemy między innymi systemy rolet: nadstawne, podtynkowe oraz elewacyjne. Różnice między nimi widoczne są przede wszystkim w sposobie montażu. Rolety nadstawne najlepiej planować już na etapie powstawania projektu budynku, ze względy na to, że ich montaż wymaga odpowiednio dużego otworu okiennego, zdolnego pomieścić okno oraz skrzynkę rolety – lepiej więc od razu powiększyć otwór okienny jeszcze przed etapem wyboru stolarki. Podobnie jak w przypadku osłon nadstawnych, montażu na etapie instalacji okien wymaga zastosowanie rolet podtynkowych – najczęściej montowane są one w nowo powstających budynkach. Instalacja tego rodzaju rolet może wymagać zmian w obrębie nadproża, jednak to zaledwie niewielka niedogodność w stosunku do wysokiej estetyki tych rozwiązań oraz licznych korzyści, jakie domownikom zapewniają rolety zewnętrzne. Ostatnim omawianym rodzajem rolet zewnętrznych są rolety elewacyjne. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, że ich montaż nie wymaga ingerencji w bryłę budynku, ponieważ montowane są one bezpośrednio na ścianie lub do płaszczyzny ramy okiennej. Sprawia to, że rolety mogą zostać zainstalowane zarówno na już wykończonych jak i dopiero powstających budynkach.

 

 

rsz rolety1

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Dobrze dobrane rolety zewnętrzne świetnie wpasowują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne projekty budynków. Po opuszczeniu zapewniają pełne zaciemnienie pomieszczeń. Osłony tego typu doskonale chronią jednak mieszkanie nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale też okna przed szkodliwymi skutkami działania złych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, zwiększają także poziom bezpieczeństwa – opuszczone rolety zewnętrzne utrudniają włamanie.

– Zastosowanie osłon zewnętrznych takich jak rolety, nie tylko podnosi komfort pracy lub wypoczynku mieszkańców, ale także przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa naszego domu oraz pozwala zmniejszyć kwoty wydawane na rachunki za ogrzewanie – wyjaśnia ekspert marki DAKO producenta okien, drzwi oraz rolet zewnętrznych. – Latem osłony pomagają utrzymać wewnątrz domu niższą temperaturę, bez konieczności używania klimatyzacji, zimą natomiast chronią dom przed nadmierną utratą ciepła. Poza funkcją termoizolacyjną, rolety doskonale sprawdzają się w izolacji przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz – dając możliwości obniżenia poziomu hałasu napływającego do mieszkania nawet o 10 dB.

Kiedy zdecydować się na zakup rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie szczególnie polecane do domów oraz mieszkań parterowych. Ich zastosowanie nie tylko podnosi termoizolacyjność domu, zapewnia wyższy poziom komfortu mieszkańców i chroni nas przed kaprysami pogody, ale również stanowi dodatkową zaporę do pokonania przez potencjalnych włamywaczy. Jeśli więc chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo, zwiększyć możliwość regulacji doświetlenia pomieszczeń oraz temperatury panującej wewnątrz domu, to rolety zewnętrzne są najlepszym rozwiązaniem.

rsz 1 2 38160 97938