Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powinna nagrywać najlepsza kamera WiFi IP w stosunkowo niskim zakresie cenowym, to z pewnością nie jesteście jedynymi osobami. Wielu klientów szuka sprawdzonego produktu, który byłby w stanie nagrać podejrzane zachowania i przy okazji zabezpieczyć teren przed niepożądanymi gośćmi. Warto także dodać, że monitoring okazać się może kluczowy dla osób postronnych, które na pilnowanym terenie spotkała nieprzyjemna sytuacja. Niestety, wybór dostępnych produktów na rynku sprawia, że nie mamy do czynienia z produktami prostymi i nieskomplikowanymi. Parametrów, które są ważne dla zwykłego Kowalskiego, jest wiele. A przecież nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie monitoringu. Dlatego zachęcam do sprawdzenia już dziś, co ma do zaoferowania jedna z najciekawszych ofert na rynku, mianowicie model ORLLO Z12

IMG 20220218 104502

Jakie są cechy dobrej kamery zewnętrznej?

Decydując się na zakup produktu do obserwacji zewnętrznej części budynku musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybrać produkt wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. A te mogą być bardzo różne. W Polsce temperatury niższe niż 20 stopni Celsjusza poniżej zera są rzadkie, ale nie niemożliwe. To samo dotyczy upałów. Chociaż 40 stopni to max, czego możemy się spodziewać, to przecież nieraz zdarzały się sytuacje, kiedy temperatura była jeszcze wyższa. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym umieszczona jest kamera, która w słońcu jeszcze bardziej się nagrzeje.

Kolejną rzeczą, ważną przy wyborze idealnej kamery zewnętrznej jest zdecydowanie jej jakość. Ten parametr dotyczy tak naprawdę każdego urządzenia, które ma za zadanie uchwycić obraz i dźwięk. Zwrócenie uwagi na rozdzielczość i na strumień główny ma nad wyraz duże znaczenie. 

Znaczącą kwestią jest również format i kodek wideo. Im jest on nowocześniejszy, tym lepiej dla nas, z uwagi na szybsze i łatwiejsze zapisywanie danych. Pamiętajmy też o tym, aby uwzględnić w poszukiwaniach kamer o jak największym kącie widzenia. W przypadku wyboru kamery obrotowej warto sprawdzić jaki zakres obrotu posiada.

Jakimi zaletami charakteryzuje się ORLLO Z12, czy ma słabe strony?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że produkt przygotowany został z myślą o osobach z nieco niższym budżetem. Oznacza to, że propozycja charakteryzuje się atrakcyjną ceną i świetnym stosunkiem oferowanej jakości i wykonania do ceny. Produkt gwarantuje nam bardzo duży zakres widzenia, bo sam kąt widzenia to 100 stopni, a dodatkowo obrotowa głowica pozwala dostosować nagrywanie w poziomie o 355 stopni, a w pionie o 95 stopni.

Z pewnością pokryje cały obszar, który pragniemy chronić. Jedną z zalet tego rozwiązania jest bardzo duży bit rate wideo, który wynosi od 128 do nawet i 4096 kbps. Ponadto, rozdzielczość nagrywania jest dostępna w FHD, czyli w 1920x1080p – jeśli interesuje nas nagrywanie z 40 FPS. Jeśli zależy nam na lepszej jakości, czyli SuperHD (2K) musimy liczyć się z mniejszą płynnością wideo, w tym przypadku będzie to 15 klatek na sekundę (15FPS).

Bardzo ważną zaletą tego produktu jest maksymalna pojemność obsługiwanej karty, dzięki czemu zmieścimy bardzo dużo nagrań bez potrzeby nadpisywania poprzednio nagranych. Szkoda jednak, że producent nie pokusił się o zastosowanie najnowocześniejszego kodowania, które mogłoby zagwarantować nam jeszcze więcej minut nagrań.

Zalety:

  • Niski budżet;
  • Inteligentna analiza obrazu;
  • Wysoki bit rate;
  • Duża płynność nagrywania przy FHD.

Słabe strony:

  • 15 FPS w przypadku Super HD (2K).
IMG 20220218 104630

Co dokładnie spodobało mi się w tej produkcji?

Zmierzając do szczegółów, warto wspomnieć tutaj o tym, że ilość pikseli w przypadku rozdzielczości rzeczywistej wynosi 2 Mpx. Jest to więc bardzo dobry wynik, a z uwagi na zoom cyfrowy, możemy natychmiastowo przybliżyć i oddalić ekran bez znacznej straty na jakości. Rzecz jasna utrata istnieje, lecz nie jest ona tak duża i tak znacząca, co u konkurencji.

Ponadto, kamerę wyposażono w dostosowywanie ręczne w przypadku kontrastu, jasności i nasycenia. Chociaż wszystkie te elementy są dostosowywane automatycznie, to dla osób o innych wymaganiach możliwa jest ręczna ich konfiguracja.

Natomiast Tryb Nocny to jeden z najważniejszych atrybutów Z12. Jestem osobiście zaskoczony tym, co zaoferowali nam producenci. Opisywany przedmiot gwarantuje nam aż 8 diod działających w podczerwieni 850 nm, a dodatkowo funkcję Dual filtr IR-Cut. Ponadto, kamera automatycznie przełącza tryb z tradycyjnego nagrywania, na nagrywanie nocne w celu uzyskania jak największej skuteczności. Ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie 9 diod LED białych, dzięki czemu mamy do dyspozycji również tryb kolorowy.

Czy istnieją jakieś ciekawe alternatywy? 

Z pewnością mogę wskazać wam wiele opcji alternatywnych. To, która okaże się najlepsza, zależy przede wszystkim od naszych własnych oczekiwań, stawianych wymagań i przygotowanego budżetu. W przypadku nieco droższej, ale też nieco lepiej wyposażonej kamery obrotowej, warto wziąć pod uwagę model  ORLLO Z10, gwarantujący nam jeszcze bardziej zaawansowany zoom i zasięg pracy w trybie nocnym – nawet do 45 metrów.

Jeśli wolimy jednak opcję budżetową i dodatkowo stacjonarną, to możemy przemyśleć zakup modelu ORLLO PowerCam4, o kącie widzenia 130 stopni lub nieco droższej alternatywy o kącie widzenia 180 stopni – kamery statycznej ORLLO Z13. 

Warto mieć na uwadze to co sądzą inni użytkownicy. Opinie użytkowników kamer mogą okazać się niesamowicie pomocne podczas wyboru kamery do monitoringu. 

IMG 20220218 104709

Artykuł powiązany: Wideodomofon bezprzewodowy i https://przemianydomowe.pl/kamery-ip-wifi-opinie-ranking/