Wielu z nas słysząc określenie smart home, ma przed oczami futurystyczną wizję pomieszczenia, w którym wszystko robią za nas roboty, zautomatyzowane systemy kierowane naszym głosem, gestem lub nawet myślami. Od razu mamy wrażenie, że jest to coś niemożliwego do zrozumienia. Być może kiedyś tak będzie wyglądać nasza przestrzeń domowa, lecz na razie inteligentny dom opiera się na dobrze opracowanych, nowych technologiach, w które wystarczy się jedynie nieco wgłębić, aby poznać ich zalety i zrozumieć, że nie są aż tak skomplikowane. Przedstawimy wam na przykładach, jak może działać inteligentny dom, zapewniając nam jednocześnie bezpieczeństwo, komfort i oszczędność pieniędzy.

Inteligentne oświetlenie

Najprostszym sposobem sterowania oświetleniem jest zakupienie żarówek WiFi. Wtedy możemy każdą z nich wyłączać i włączać używając smartfona. Nie musimy więc podchodzić do każdej lampy, ale nadal jesteśmy zmuszeni wyłączać je każdą z osobna. Ciekawszym rozwiązaniem jest zintegrowany system sterowania oświetleniem. Do podstawowego systemu inteligentnego oświetlenia potrzebujemy centralki, która będzie łączyć się ze wszystkimi urządzeniami oraz pilotem lub naszym smartfonem poprzez sieć Internet. Potrzebne będą również specjalne przełączniki, które możemy montować zarówno w gniazdkach, jak i włącznikach światła. Pozwolą nam na włączanie i wyłączanie urządzeń, ale także dokonają pomiaru zużywanej energii. Monitoring zużycia energii przedstawia aplikacja na naszym urządzeniu mobilnym. Cały system pozwala na zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami AGD i RTV w naszym domu, ale także na ustawianie harmonogramów czasowych. Możemy np. ustalić, że codziennie o godzinie 21 wszystkie światłą w naszym domu zostaną wyłączone. Inteligentne oświetlenie możemy również połączyć z czujnikami i zaprogramować, aby wykonywało odpowiednie akcje w konkretnych sytuacjach. Przypuśćmy, że nie ma nas w domu, a czujnik wykrył ruch. Dostajemy wtedy alert na maila, a w całym domu zapalają się światła. To świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa.

Inteligentne ogrzewanie

Posiadając wcześniej inne inteligentne systemy w domu, możemy wykorzystać ich centralkę, do podłączenia do niej także systemu sterowania ogrzewaniem. Mamy możliwość skorzystania z jednego urządzenia sterującego, dzięki któremu będziemy mogli zarządzać temperaturą we wszystkich pomieszczeniach. Jednak dużo bardziej przydatnymi wydają się być pojedyncze głowice termostatyczne montowane na grzejnikach. Dzięki nim sterowanie ogrzewaniem może być prowadzone oddzielnie dla każdego pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia dużą oszczędność energii, a przez to również naszych pieniędzy. Uwzględniając nasze upodobania, styl życia, przyzwyczajenia, możemy zaprogramować system, aby sam ustawiał konkretną temperaturę o określonych porach, czy nawet w określone dni tygodnia. Jeśli w weekendy rzadko przebywamy w domu, możemy na ten czas ustawić mniejszą temperaturę, a zaplanować jej wzrost na czas tuż przed naszym powrotem, aby pomieszczenia były już nagrzane. Oprócz oszczędności, inteligentne ogrzewanie zapewnia nam także komfort. Jeśli nasze plany się zmienią, zechcemy wrócić wcześniej, bez problemu zmienimy temperaturę zdalnie, przy użyciu aplikacji w naszym smartfonie. Co więcej głowice termostatyczne potrafią wykryć dodatkowe źródła ciepła, takie jak kominek, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia, ale też otwarcie okna – wtedy automatycznie wyłączają ogrzewanie, aby wietrzenie pomieszczenia było efektywne i nie generowało kosztów. Oczywiście, aby cały system mógł działać niezbędny jest również czujnik temperatury.

Inteligentne rolety

Kolejnym ciekawym systemem, w jaki warto wyposażyć dom, są inteligentne rolety. Do centralki dołączamy specjalne urządzenia pozwalające na sterowanie roletami. Przy użyciu pilota, nie wstając z kanapy, możemy opuścić rolety pojedynczo lub wszystkie na raz bądź też zatrzymać ich opuszczanie. Bez problemu możemy ustalić harmonogramy czasowe, według których rolety będą otwierać się, zamykać lub pozostawać uchylone w konkretnych porach dnia. Kiedy wyjdziemy z domu i zapomnimy je opuścić, bez problemu możemy zrobić zdalnie przez aplikację.

Inteligentne systemy w domu pozwalają sprawić, by był on bardziej bezpieczny, ale też funkcjonalny. Tzw. Internet rzeczy, dzięki któremu działają, łączy ze sobą wszystkie elementy układu i pozwala nam nimi łatwo zarządzać.

Powiązane Artykuły