Śmietnik to ten element ogrodu, który jest nam bardzo potrzebny, a który jednocześnie chcielibyśmy ukryć jak najgłębiej. Poniżej podpowiadamy, jaki kosz śmietnikowy do ogrodu wybrać, aby był jednocześnie wygodny i wystarczająco duży, a także co zrobić, aby śmietnik nie wyglądał źle.

Kosz na śmieci w ogrodzie – jaki powinien być?

Pojemniki na śmieci, które umieszczamy w ogrodzie, muszą mieć budowę nieco odmienną od tradycyjnego pojemnika na odpady, który wstawiamy pod zlewozmywakiem w mieszkaniu. Przede wszystkim, zewnętrzny kosz na śmieci musi mieć szczelną klapę, która będzie chroniła zawartość nie tylko przed szkodnikami, które skuszone zapachami mogą zakradać się do środka. Pojemnik z klapą przede wszystkim ochrania otoczenie przed nieprzyjemnymi zapachami, które wydobywają się z wnętrza. Dodatkowo, szczelna klapa pozwala uniknąć wlewania się deszczówki do środka w trakcie opadów. Im lepszy pojemnik na śmieci wybierzemy, tym mniejsza będzie potrzeba budowania dla niego specjalnej ochrony w postaci wiaty lub altanki, czy skrzyni.

Ścianki zewnętrznych pojemników na śmieci mają też nieporównywalnie większą gęstość niż w przypadku tradycyjnych domowych kubłów na śmieci. Kosz zewnętrzny na odpady musi znosić okresowe ulewy, ciągłą wilgoć w powietrzu, mróz i jednocześnie palące słońce latem. Dodatkowo, musi to być materiał odporny na działanie czynników chemicznych. Pojemniki odporne na szkodliwe działanie chemikaliów mają szczególne znaczenie, gdy w odpadach znajdują się odpady bio. Ze względu na te szczególnie wymagające odpady niektórzy decydują się na segregację. Wówczas odpady biodegradowalne wędrują do oddzielnego pojemnika niż wszystkie pozostałe. Niektóre sklepy, tak jak Castorama, mają w swojej ofercie oddzielnie pojemniki na odpady zmieszane suche i oddzielne na odpady biodegradowalne. Te ostatnie, brązowe i wzmacniane pojemniki, zwykle mają pojemność 240 l.

Segregacja odpadów o czym musisz pamiętać

Ilość i rodzaj pojemników na śmieci, które gromadzimy na działce powinien być uzależniony od sposobu,w jaki segreguje się śmieci na naszym terenie. Firmy, które są odpowiedzialne za wywoź śmieci z naszego terenu, określają, jak należy dzielić odpady oraz jakiego koloru pojemników używać. Warto stosować się do wytycznych dotyczących tego, co może znajdować się w poszczególnych pojemnikach, jeśli mamy na względzie stan naszego środowiska naturalnego. Uporczywe oddawanie odpadów posegregowanych w nieprawidłowy sposób może niekiedy skutkować mandatem. Pamiętajmy również o tym, że ilość odpadów warto w miarę możliwości zmniejszać. Papier można oddawać do makulatury, a odpady bio można przeznaczać na kompost. Kompostowniki można umieszczać nawet w niewielkim ogródku. Umieszczamy tam gałęzie, resztki roślinne, skorupki po jajkach i inne odpady żywe, poza tymi, które pochodzą od zwierząt.

Kosz na śmieci jaką pojemność wybrać?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kosza to podstawowa sprawa. Gdy kupimy kosz zbyt mały, skutki tego będziemy odczuwać w zasadzie codziennie. Nie ma nic bardziej drażniącego niż ciągle niedomykająca się klapa od kontenera, czy konieczność składowania odpadów w workach obok kosza na śmieci. Odpadki są szybko wyczuwane przez zwierzęta, w tym uciążliwe ptaki, które roznoszą zawartość worków po ogrodzie.

Jeśli wybierzemy kosz zbyt mały, wówczas odpadki będą zalegały bardzo długo na naszej posesji. Może to skutkować nie tylko niemiłymi zapachami rozkładających się śmieci w lecie. Zalegające odpadki organiczne ściągają robaki, które szybko zajmują się trawieniem tego, co wyrzuciliśmy do worka. Skutkiem trawienia jest wydzielanie gazów, które są dla człowieka toksyczne. Dodatkowo, jeśli zaniedbamy sprawę, dość łato doprowadzimy do prawdziwej inwazji insektów i pełzaków, które będą rozprzestrzeniały się w całym naszym domostwie.

Jak obliczyć wielkość pojemnika na śmieci do ogrodu dla naszej rodziny?

Jaka pojemność pojemnika będzie więc najlepsza? Szukając odpowiedniego rozmiaru dla siebie nalewy wziąć pod uwagę ilość osób, które będą zapełniać pojemnik na śmieci. Dodatkowo, powinniśmy wziąć pod uwagę częstotliwość opróżniania kosza. W niektórych rejonach śmieciarka przyjeżdża jedynie raz na miesiąc, co automatycznie przekłada się na potrzebę zaopatrzenia się mieszkańców w największe, 240 lub nawet 360 litrowe pojemniki na śmieci do ogrodu. Przeciętnie ocenia się, że jedna potrzeba generuje około 80 litrów odpadów miesięcznie. Warto jednak tutaj też zwrócić uwagę na to, jakie są nasze codzienne zwyczaje. Osoby, które gotują w domu i jednocześnie mają niemowlęta w domu, generują znacznie więcej odpadów niż na przykład bezdzietne pary żywiące się poza domem. Dobrym sposobem na zmierzenie ilości generowanych odpadów jest przyjrzenie się temu, ile razy opróżniamy domowy kosz na śmieci w trakcie tygodnia i policzenie, jak to się ma do całomiesięcznej ilości.

Więcej porad i przykładów konkretnych pojemników na śmieci znajdziecie tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/odpady-i-segregacja/pojemniki-na-odpady.html

Zapraszamy też do sprawdzenia zalet taniej glebogryzarki spalinowej do ogrodu.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak przemieniać swój dom!
Average rating:  
 0 reviews