Jaki okap sufitowy powinniśmy wybrać? Jeśli nie wiesz, sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy i zapoznaj się z rankingiem okapów sufitowych na rok 2024!

Na rynku mamy obecnie wysyp okapów o zróżnicowanych typach konstrukcji. Każdy design różni się nie tylko wyglądem, ale też i poszczególnymi właściwościami i zastosowaniem. Z uwagi na inną konstrukcję, mają też inne zakresy efektywności czy też wydajności, a co za tym idzie nie zawsze sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Okapy sufitowe to natomiast bardzo ciekawa propozycja jeśli myślimy nad zastępstwem dla okapu wyspowego bądź po prostu chcemy uzupełnić podwieszany sufit ciekawym dodatkiem. 

Jednakże, okapy wyspowe sufitowe czy też te wystające poza obrys sufitu różnią się od siebie i to w całkiem sporym zakresie. Oznacza to, że trudno jest wskazać dwie podobne propozycje. Jeśli dodatkowo nasz budżet jest ograniczony, to będziemy zmuszeni na pewne kompromisy. Jak więc wybrać najlepszy okap wyspowy sufitowy spośród dostępnych produktów przedmiotów? Która opcja wydawać się będzie tą najwłaściwszą?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Okap kuchenny sufitowy GRAND SUPER SLIM 96cm BIALY 1

GRAND SUPER SLIM

9.9

Średnia

Allegro Logo
Okap Toflesz Elit Sufitowy bialy 96cm. 850m3h 1

Toflesz Elit

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
Okap zloty sufitowy tuba CYLINDRO ISOLA 39.5 GOLD 1

Tuba CYLINDRO ISOLA

9.7

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
OKAP SUFITOWY CIARKO DESIGN SU LIGHT CZARNY 1

CIARKO DESIGN SU

9.6

Tani

Allegro Logo

Aby pomóc wam w tej zagwozdce, postanowiliśmy przygotować dzisiejszą listę i wskazówki. W rankingu okapów sufitowych 2024 pojawiły się cztery propozycje. Każda następna różni się diametralnie od poprzedniej z uwagi nie tylko na wygląd czy wymiary, ale też i wydajność. Pewne jest jednak to, że z uwagi na swoje właściwości i efektywność energetyczną, wpadną w oko niejednej osobie. 

Okap kuchenny sufitowy GRAND SUPER SLIM 96cm BIAŁY

Okap kuchenny sufitowy GRAND SUPER SLIM 96cm BIALY

Najlepszy okap to nowoczesny model Grand Super Slim White marki Northberg przeznaczony do kuchni, w których jest ograniczona wysokość między sufitem podwieszanym a stropem. Wyciąg może pracować jako wyciąg lub jako pochłaniacz zapachów. Sterowanie odbywa się przy pomocy prostego pilota z czterema przyciskami opisanymi ikonami – plus, minus, czas i oświetlenie.

Model jest biały, jednak istnieje możliwość kupienia tego produktu w czarnym kolorze. Posiada on cztery biegi, najniższy generuje hałas na poziomie 55 decybeli, a najwyższy – 69 decybeli. Wydajność okapu to 900 metrów sześciennych na godzinę. Produkt wyposażono w wysokiej jakości paski LED SMD; dwie sztuki, każdy pas czterowatowy, zatem model gwarantuje dobre i trwałe oświetlenie.

Okap powstał z białego hartowanego szkła, jest więc wyjątkowo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, nie rysuje się i wygląda dobrze przez długi czas, nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Model ma 96 centymetrów szerokości, a minimalna wysokość między sufitem a stropem to jedynie 18 centymetrów. Okap jest ładny, wydajny i trwały, z pewnością sprawdzi się w nowoczesnej kuchni.

ok
 • Dobre oświetlenie ledowe;

 • Intuicyjne sterowanie pilotem plus wyświetlacz na okapie;

 • Cztery biegi turbiny.

nook
 • Skomplikowany montaż.

Okap Toflesz Elit Sufitowy biały 96cm., 850m3/h

Okap Toflesz Elit Sufitowy bialy 96cm. 850m3h

Kolejną ciekawą propozycją jest okap Elit marki Toflesz. Ten biały model ma ładny design, a na białym suficie staje się praktycznie niewidoczny. Do okapu dołączono elektroniczny pilot sterujący z czterema przyciskami dotykowymi. Pracę turbiny można regulować w czterostopniowej skali. Najniższe obroty generują hałas na poziomie 44 decybeli, a najwyższe 69 decybeli.

Okap jest szeroki na 96 centymetrów i wyposażono go w nowoczesne oświetlenie ledowe. Model posiada cztery pasy wykonane w tej technologii, dwa czterowatowe i dwa ośmiowatowe. Dzięki temu okap tworzy dobrej jakości oświetlenie i ułatwia przyrządzanie posiłków, będąc jednocześnie energooszczędnym. Wydajność turbiny to 850 metrów sześciennych na godzinę. W modelu można ustawić timer do 9 minut – po tym czasie automatycznie wyłączy on turbinę.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kilkuwarstwowego filtra aluminiowego, który wyjątkowo skutecznie wyłapuje cząsteczki tłuszczu. Ponadto filtr można myć, co sprawia, że będzie on zdatny przez wiele lat. Na okapie znajduje się panel sterowania, taki sam jak na pilocie, wzbogacony jednak o niewielki wyświetlacz cyfrowy wskazujący tryb pracy turbiny.

ok
 • Czterostopniowa regulacja pracy turbiny;

 • Sterowanie za pomocą dotykowego pilota;

 • Łatwy montaż.

nook
 • Krótki timer.

Okap złoty sufitowy tuba CYLINDRO ISOLA 39.5 GOLD

okap sufitowy tuba

Okap kuchenny Isola ma bardzo elegancką i atrakcyjną postać tuby w złotym, połyskującym kolorze. Niewątpliwie może on stanowić praktyczną ozdobę w kuchni, potrzebuje jednak dużej odległości między sufitem a kuchenką, ponieważ jego wysokość to nieco ponad metr. Średnica modelu równa jest 39 centymetrów, a całość waży 18 kilogramów. Ten okap zalicza się do tzw. okapów wyspowych, czyli przeznaczonych do umieszczania nad kuchennymi wyspami, można jednak zawiesić go także przy ścianie, jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają.

Urządzenie pracuje jako pochłaniacz i wyciąg. Okap wyposażono w filtr aluminiowy; istnieje możliwość dokupienia filtru węglowego, ten jednak nie znajduje się w zestawie. Pierwszy rodzaj filtra zatrzymuje tłuste cząsteczki i zapobiega osadzaniu się tłuszczu na meblach kuchennych, drugi natomiast pochłania zapachy. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu z klawiszami dotykowymi; model posiada ledowy wyświetlacz, nie ma jednak pilota sterującego.

Okap powstał ze stali szlachetnej i jest odporny na rdzę lub zarysowanie. Można go czyścić delikatnymi detergentami, ponieważ złota farba jest na nie odporna. Urządzenie posiada wyłącznik czasowy (timer), który można ustawić na dowolny czas mieszczący się w przedziale od 10 do 90 minut. Maksymalna wydajność turbiny to 742 metry sześcienne na godzinę, a najcichszy tryb pracy generuje hałas na poziomie 46 decybeli.

ok
 • Oryginalny wygląd;

 • Idealny nad wyspę kuchenną;

 • Łatwy w utrzymaniu.

nook
 • Zajmuje dużo miejsca.

 •  

OKAP SUFITOWY CIARKO DESIGN SU LIGHT CZARNY

OKAP SUFITOWY CIARKO DESIGN SU LIGHT CZARNY

Model marki Ciarko to minimalistyczny i nowoczesny okap sufitowy w kolorze czarnym. Produkt zachwyca designem oraz funkcjonalnością. Urządzenie po zainstalowaniu w suficie wygląda jak designerska lampa, którą również poniekąd jest, ponieważ okap wyposażono w wysokiej jakości panel świetlny o mocy 22 woltów oraz ciepłej barwie. W zestawie znajduje się także intuicyjny pilot sterujący.

Maksymalna wydajność modelu to 710 metrów sześciennych na godzinę; okap posiada trzy tryby prędkości, przy czym najcichszy z nich emituje hałas na poziomie 44 decybeli, a najgłośniejszy 70 decybeli. Wysokość urządzenia to 19 centymetrów, szerokość 90, a głębokość 60 centymetrów. W urządzeniu wykorzystano najlepszy filtr aluminiowy, który skutecznie zatrzymuje wszelkie tłuste cząsteczki, chroniąc kuchnię przed zabrudzeniem.

Okap jest łatwy w montażu, nie wymaga poważnych prac remontowych – wystarczy wyciąć otwór i przymocować go za pomocą czterech śrub. Istnieje możliwość zamontowania silnika poza okapem w zasięgu aż do ośmiu metrów. Klasa efektywności energetycznej to A; roczne zużycie energii tego modelu wynosi 53 kilowatogodziny.

ok
 • Elegancki design;

 • Możliwość zamontowania silnika poza okapem;

 • Energooszczędny.

nook
 • Wysoka cena
 •  

Jaki pochłaniacz sufitowy powinien nas zainteresować? Jeśli dalej nie wiesz co wybrać, przygotuj się na własne poszukiwania!

Sugerowanie się rekomendacjami przygotowanymi przez specjalistów w dziedzinie to z pewnością dobry pomysł. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie w szczególności u osób, które chcą dobry, sprawdzony produkt, a nie mają wystarczająco czasu, aby samemu taki znaleźć. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby właśnie według swoich preferencji i oczekiwań znaleźć ten idealny wyciąg sufitowy, to poniższe wskazówki mogą okazać się bardzo pomocne.

Przede wszystkim aby zakupić właściwy produkt tego typu nadzwyczaj ważne jest zweryfikowanie szeregu parametrów odpowiedzialnych za skuteczne oczyszczanie pomieszczenia z osadu, zanieczyszczeń różnego rodzaju, a także wybierając opcję wyciągu i pochłaniacza w jednym, z nieprzyjemnych zapachów. Dlatego oprócz mocy, wydajność będzie tutaj bardzo ważna.

Dodatkowo warto zweryfikować rozmiar okapu, gdyż do wyboru mamy zarówno propozycje kompaktowe jak i bardzo duże, które są też wydajnymi rozwiązaniami. Nie możemy też zapomnieć o efektywności energetycznej i o tym czy dany produkt gwarantuje nam wysoką kulturę pracy, a więc i niski poziom hałasu, czy też nie. Więcej ciekawych informacji odnośnie pochłaniaczy sufitowych znajdziemy w linku poniżej:

https://deccoria.pl/artykuly/porady-domowe/okapy-sufitowe-4-rzeczy-o-ktorych-musisz-wiedziec-25-2423

Okapy sufitowe ranking

Moc a wydajność

Kiedy przeglądamy urządzenia elektryczne, to bardzo często pierwszym parametrem rzucającym się w oczy jest moc. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Duży pobór prądu, choć wiąże się ze zwiększonym kosztem za zużytą energię elektryczną, bardzo często charakteryzuje się też wysoką sprawnością urządzenia. W przypadku okapów, wysoka moc ma pośredni wpływ na wydajność.

Przeglądając okapy to właśnie odpowiednio dobrana wydajność do wielkości pomieszczenia jest kluczowa. Musimy przecież zadbać o to, aby wyciąg sufitowy był w stanie skutecznie pochłaniać zanieczyszczone powietrze w taki sposób, aby nie unosiło się ono za długo i nie roznosiło po reszcie pomieszczenia. 

Co więcej, kuchennego okapy sufitowe montowane są zazwyczaj w przypadku aneksów kuchennych. Pomieszczenia te są zazwyczaj bardzo duże i standardowe okapy mogłyby nie poradzić sobie z otwartym pomieszczeniem. Dlatego należy odpowiednio obliczyć objętość pomieszczenia, gdzie znajdzie się okap kuchenny, a następnie pomnożyć otrzymaną wartość przez 6 i 12 w celu otrzymania kolejno standardowej i maksymalnej wydajności, z jaką okap powinien pracować.

Okap GRAND SUPER SLIM 96cm

Okap kuchenny sufitowy GRAND SUPER SLIM 96cm BIALY

Okap złoty sufitowy tuba CYLINDRO ISOLA 39.5

okap sufitowy tuba

Kolejną kwestią powiązaną z wydajnością jest rozmiar okapu

Oprócz mocy bardzo ważnym elementem znacząco wpływającym na ostateczną wydajność okapu jest jego rozmiar. Jak wiemy, im większy okap, tym konstrukcja oferuje większą powierzchnię zaciągającą zanieczyszczenia. Innymi słowy, większe okapy zaciągają więcej. 

Jednakże, musimy też pamiętać o tym, aby wybrany przez nas produkt odpowiednio komponował się w pomieszczeniu. Dlatego bardzo często wymagane jest znalezienie kompromisu tak aby zapewnić właściwą wentylację przy zachowaniu odpowiedniego stosunku wielkości okapu do wielkości pomieszczenia.

Nie możemy też zapomnieć o efektywności energetycznej

Następną kluczową kwestią w przypadku każdego typu okapu jest efektywność energetyczna. Z uwagi na zakres cenowy propozycji sufitowych, produkty te są zazwyczaj lepiej sklasyfikowane niż standardowe wyciągi. Nie powinno to jednak sprawić, że całkowicie zapomnimy o tej cesze. 

Klasy efektywności zaczynają się od A i kończą na G, gdzie A oznacza najlepszą skuteczność pracy, a G najgorszą. Sufitowym okapom bardzo ciężko zejść poniżej C/D, lecz i takie propozycje są dostępne – jeśli naprawdę zależy nam na ograniczeniu wydatku. Musimy natomiast pamiętać, że istnieje kilka podkategorii klasyfikacji.

OKAP SUFITOWY CIARKO DESIGN SU LIGHT CZARNY

OKAP SUFITOWY CIARKO DESIGN SU LIGHT CZARNY

Pierwszą, kluczową klasą jest efektywność energetyczna. Wskazuje nam to na średnie roczne zużycie energii. Im mniejsze, tym rzecz jasna lepiej dla nas z uwagi na to, że będziemy mogli sporo zaoszczędzić na rachunku za prąd. Następną klasą wartą uwagi jest wydajność przepływu dynamicznego, która w skrócie wskazuje nam na sprawność działania systemu wentylacyjnego. Oprócz tego, efektywność pochłaniania zanieczyszczeń (a więc skuteczność pracy wyciągu i filtrów) czy też klasa sprawności oświetlenia też będą kluczem.

Okap Toflesz Elit Sufitowy biały

Okap Toflesz Elit Sufitowy bialy 96cm. 850m3h

Cicha praca, to wysoki komfort użytkowania

Niewiele osób o tym pamięta, ale bardzo niski poziom głośności pracy danego urządzenia sprawia, że mamy do czynienia z produktem nadzwyczaj przyjemnym w użytkowaniu. Pozwala to odprężyć się przy pracy okapu i nie martwić o to, że trzeba się z innymi domownikami przekrzykiwać.

Hałaś może być znaczący, bo te najgorsze okapy pracują na poziomie 60-70 dB, co jest równoznaczne z pracą odkurzacza. Te najlepiej skonstruowane, które charakteryzują się odpowiednim wyciszeniem i wykorzystaniem materiałów najwyższej klasy do produkcji mogą uzyskać kulturę pracy na poziomie 45-50 dB, co jest niewiele więcej niż typowy szum w biurowcu.

Podsumowanie rankingu – najlepszy okap sufitowy 2024

Okap kuchenny musi przede wszystkim pracować skutecznie i wyeliminować przykre zapachy, osad i inne zanieczyszczenia, jakie pojawiają się podczas korzystania z kuchenki czy płyty. Dlatego wydajność wybranego przez nas sprzętu wraz z klasyfikacją efektywności energetycznej odegra tutaj znaczącą rolę.

Jeśli jednak własne poszukiwania i bazowanie na zebranej wiedzy nie są dla nas i po prostu potrzebujemy rekomendacji od kogoś, kto zna się na rzeczy, to warto przemyśleć zakup jednego z zalecanych produktów. Szczególnie ciekawą rekomendacją jest Okap kuchenny sufitowy GRAND SUPER SLIM 96cm BIAŁY. Numer jeden zestawienia charakteryzuje się bardzo wysoką mocą przy zachowaniu stosunkowo małych rozmiarów. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki okap sufitowy wybrać
Average rating:  
 0 reviews