Piekarniki parowe coraz częściej zastępują popularne do niedawna klasyczne piekarniki elektryczne. Co sprawia, że tego typu sprzęt cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu piekarnika parowego do zabudowy? I jakie funkcje oraz rozwiązania powinien mieć, żeby sprawdzić się w kuchni nawet najbardziej wymagających miłośników dobrych wypieków? 

75a542f7290125fc143e18cbc6067f75

Piekarnik parowy – jak działa?  

Piekarnik parowy na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od klasycznego. Trzeba jednak wiedzieć, że sprzęt ten ma nieco inną budowę i co najważniejsze, zupełnie inne możliwości. Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku dostępne są 3 rodzaje piekarników parowych. Pierwsze z nich opierają się na obiegu grawitacyjnym i posiadają specjalny pojemnik, który należy samodzielnie napełnić wodą. Drugie to nic innego jak obieg wymuszony. Tego typu sprzęt zawiera generator pary, który wtłacza ją do wnętrza piekarnika. Trzeci typ piekarników parowych również wykorzystuje specjalne pojemniki na wodę. W tym przypadku nie trzeba ich jednak samodzielnie uzupełniać, a jedynie podłączyć bezpośrednio do ujęcia wody. Tego typu piekarniki parowe są najdroższe, jednak oferują wysoką jakość pieczenia na parze.  

Piekarnik parowy – czy pozwala tylko na pieczenie na parze?  

Nazwa może być nieco myląca, jednak piekarniki parowe posiadają wszystkie znane funkcje, które znaleźć można w tradycyjnym sprzęcie. To m.in. możliwość rozmrażania, grillowania czy termoobieg. Ich uzupełnieniem jest funkcja pieczenia i gotowania na parze. Piekarnik można więc stosować zarówno do tradycyjnego pieczenia, jak i tego na parze. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i typu przygotowywanej potrawy. Piekarnik parowy daje dużą dowolność.  

Piekarnik parowy czy piekarnik z funkcją pary?  

Kupując piekarnik, należy zachować ostrożność i dokładnie przeanalizować możliwości wybranego sprzętu. Trzeba bowiem pamiętać, że na rynku znaleźć można zarówno piekarniki parowe, jak i piekarniki z funkcją pary. Pomiędzy sprzętem nie można postawić znaku równości, ponieważ są to dwa zupełnie inne produkty. Piekarniki parowe pozwalają na pieczenie i gotowanie na parze. Piekarniki z funkcją pary dają jedynie możliwość pieczenia na parze.  

Piekarnik parowy – czy faktycznie taki dobry?  

Skoro znamy już budowę piekarnika parowego, to warto zastanowić się nad jego zaletami. Czy sprzęt tego typu faktycznie piecze dużo lepiej niż tradycyjne piekarniki? Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak można przyjąć, że tego typu piekarniki zapewniają dużo więcej możliwości obróbki termicznej niż zwykłe modele Jakiekolwiek krytyczne opinie na temat piekarników parowych dotyczą zwykle osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim sprzętem i jeszcze wystarczająco nie oswoiły się z nim. Po bliższym zapoznaniu się z możliwościami piekarników parowych, większość osób nie chce już wracać do tradycyjnego sprzętu.  

Piekarnik parowy – jakie ma zalety?  

Dzięki zastosowaniu pary, która równomiernie rozprzestrzenia się w piekarniku, można znacząco skrócić czas pieczenia, nawet o kilkanaście minut, co z pewnością pozytywnie odbije się na comiesięcznych rachunkach za prąd. Krótsze pieczenie nie obniża jakości dań. Wręcz przeciwnie, potrawy z piekarnika parowego są soczyste w środku, a na zewnątrz idealnie chrupiące. Różnicę zauważyć można zwłaszcza podczas przygotowywania mięs, ciast i domowego chleba. Potrawy z piekarnika parowego osiągają restauracyjną jakość. Jak piec w piekarniku parowym, aby wykorzystać jego możliwości? Można postawić na jeden z kilkudziesięciu programów, np. do deserów, mięs czy ryb lub samodzielnie poeksperymentować z ustawieniami manualnymi. Sprzęt nowej generacji jest intuicyjny i nie powinien powodować większych problemów.  

Pieczenie i gotowanie na parze pozwala zachować więcej smaku potraw i uzyskać perfekcyjną wilgotność warzyw, mięs czy ryb. Podobnie jest w przypadku wypieków czy chleba – skórka jest idealnie chrupiąca, a wnętrze: odpowiednio delikatne i miękkie.  

Piekarnik parowy – nie tylko do pieczenia  

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że piekarniki parowe można wykorzystać nie tylko do pieczenia, ale także i gotowania. Przygotować można w nich pyszne kasze, makarony czy ryż. Parowy sprzęt może być także doskonałą alternatywą dla kuchenki mikrofalowej. Piekarniki parowe doskonale sprawdzają się bowiem również do odgrzewania posiłków. Para sprawia, że dania dłużej zachowują swój smak i odpowiednią konsystencję. Dzięki temu zminimalizować można problem marnowania żywności.  

Co ważne, pieczenie czy odgrzewanie na parze pomaga zmniejszyć zużycie energii przez obniżenie niezbędnej do przygotowania potraw temperatury. Dlatego piekarniki parowe o tej samej klasie energetycznej co zwykłe elektryczne mogą zużywać mniej prądu.  

Jakie funkcje powinien mieć piekarnik parowy? 

Dobry piekarnik parowy powinien mieć termosondę. To bardzo przydatne urządzenie, które pozwala na skrócenie czasu pieczenia. Termosonda samodzielnie monitoruje temperaturę wewnątrz potrawy i dopasowuje do niej ustawienia piekarnika. Czy modyfikacja przepisu nie wpływa negatywnie na ostateczny smak potrawy? Nie, ponieważ większość przepisów nie uwzględnia możliwości konkretnego sprzętu i raczej uśrednia takie wartości jak temperatura czy czas pieczenia. Termosonda jest więc inteligentnym dodatkiem. 

Kolejna istotną funkcją jest możliwość samoczyszczenia piekarnika. Zaschnięty tłuszcz i inne zanieczyszczenia bardzo trudno dokładnie posprzątać ściereczką i detergentami. Z kolei programy do parowego czyszczenia piekarnika zamieniają pomagają usunąć nawet zaschnięty i przypalony tłuszcz bez większych problemów i użycia detergentów.  

Jaki piekarnik parowy kupić?  

Bardzo ciekawym produktem jest piekarnik parowy Electrolux z serii 800 SteamBoost. Sprzęt posiada bardzo przydatną funkcję Steamify®, która samodzielnie dobiera czas pieczenia oraz ilość pary. Jedyne, co trzeba ustawić samodzielnie to temperatura. Podobnie jak większość parowych piekarników Electrolux, ten model ma również funkcję szybkiego nagrzewania. Pomaga ona szybciej rozpocząć pieczenie, a dzięki zastosowaniu pary skuteczniej utrzymywać zadaną temperaturę.  

Warto też zwrócić uwagę na automatyczne programy wagowe, które możesz łatwo wybierać za pomocą dotykowego wyświetlacza i które ustawią odpowiednie parametry pracy piekarnika do wybranego programu.  

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux