Okapy wyspowe – ranking polecanych urządzeń w 2024 roku

Okapy wyspowe to nowoczesne rozwiązanie kuchenne, które pozwala efektywnie usuwać opary unoszące się w kuchni, a jednocześnie jest eleganckie i pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jak skutecznie pozbyć się zapachów i zapewnić świeże, czyste powietrze? Poniżej znajdziesz ranking okapów wyspowych różnych producentów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Okap wyspowy CIARKO ORW 1

okap wyspowy Ciarko

9.9

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
Okap wyspowy czarny mat tuba Nortberg CYLINDRO 40 1

okap Nortberg CYLINDRO

9.8

Tania

Allegro Logo
Okap wyspowy Nortberg SENTO ISLAND 90cm czarny mat 1

Nortberg SENTO ISLAND

9.7

Średnia

Allegro Logo
Electrolux KFIB19X okap wyspowy seria 700 H2H 1

okap Electrolux KFIB19X

9.6

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
OKAP KUCHENNY WYSPOWY TUBA TOFLESZ 40 CZARNY MAT 1

Toflesz Baltic Island

9.5

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
Okap wyspowy czarny MAT Nortberg QUADRO 40 pilot 1

okap Nortberg QUADRO

9.4

Średnia

Allegro Logo

Nowoczesne okapy wyspowe – wybór użytkowników

Poszczególne modele okapów wyspowych różnią się między sobą osiągami, mocą i technologią wykonania. Jak wybrać ten, który w Twojej kuchni sprawdzi się najlepiej? Zobacz, jakie okapy wybierają inni użytkownicy.

Czarny okap wyspowy Ciarko

okap wyspowy czarny

Nowoczesny okap wyspowy marki Ciarko w kształcie tuby świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza w kuchni. Wyposażony w cztery biegi oferuje maksymalną wydajność aż 770 m3 na godzinę, a minimalną 290 m3 na godzinę. Takie parametry gwarantują sprawne oczyszczanie zarówno niewielkich, jak i przestronnych kuchni oraz kuchniosalonów.

LED-owe podświetlenie panelu sterującego oraz dolnej części okapu pozwala na wygodne sterowanie i działa jak dodatkowe podświetlenie kuchenki. Elektroniczne dotykowe sterowanie jest intuicyjne i łatwo się go nauczysz. Natężenie hałasu waha się od 46 do 60 dB, w zależności od uruchomionego trybu. Nie jest to jednak głośność, którą można by uznać za uciążliwą. Producent zamontował tutaj także wydajny aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który oczyszcza powietrze z uciążliwych, tłustych drobinek.

Okap Ciarko został wykonany ze stali nierdzewnej. Przekłada się to na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, trwałość i elegancki, ponadczasowy wygląd.

ok
 • maksymalna wydajność nawet 770 m3 na godzinę,

 • obudowa wykonana z eleganckiej i trwałej stali nierdzewnej,

 • intensywne podświetlenie LED,

 • wydajny filtr przeciwtłuszczowy.

nook
 • trudny montaż,

 • duży pobór mocy.

Okap wyspowy tuba marki Nortberg

okapy wyspowe ranking

Okap wyspowy Nortberg wyróżnia się efektywną, ale prostą stylistyką. Minimalistyczna bryła jest wykonana z lakierowanej stali, która wygląda elegancko w każdym wnętrzu. W zestawie otrzymujesz pilot pozwalający na zdalne sterowanie. Alternatywą jest też klasyczne sterowanie za pomocą przycisków Soft Touch. Urządzenie może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg lub pochłaniacz. Jao wyciąg okap powinien być podłączony do przewodów wentylacyjnych. W trybie pochłaniacza należy dokupić do niego filtry węglowe.

Cztery prędkości pracy gwarantują wydajność między 221 a 805 m3 na godzinę.

Dodatkowo możesz ustawić licznik czasowy (od 1 do 9 minut), który programuje pracę okapu dokładnie tak, jak jej potrzebujesz. Okap został wyposażony w dolnej części w dwie diody LED SMD o mocy 2 Wat każda. Służą one jako dodatkowe doświetlenie powierzchni znajdującej się bezpośrednio pod tubą.

W okapie znajduje się wyjmowany filtr przeciwtłuszczowy. Możesz go myć ręcznie, ale dobrze znosi także czyszczenie w zmywarce. Położenie okapu można regulować na wysokość od 85 do 105 cm wysokości. Urządzenie wyróżnia się też energooszczędnością (klasa A).

ok
 • piękny wygląd i wytrzymała obudowa,

 • zdalne sterowanie pilotem,

 • filtr przeciwtłuszczowy można myć w zmywarce,

 • intensywne doświetlenie przez zamontowane w korpusie diody.

nook
 • głośna praca.

Okap wyspowy Nortberg Sento Island

okap wyspowy ranking

Sufitowy okap wyspowy Sento Island jest wykonany z wytrzymałej stali lakierowanej. Oferuje maksymalną wydajność aż 850m3 na godzinę i cztery stopnie intensywności pracy. Możesz nim sterować na dwa sposoby – manualnie korzystając z przycisków lub zdalnie. Model marki Nortberg pełni funkcje pochłaniacza lub wyciągu, w zależności od potrzeb. Posiada także funkcję timera, który pozwala wygodnie zaprogramować cykl pracy urządzenia.

Z dodatkowych funkcji warto zwrócić uwagę na LEDowe oświetlenie, które dobrze rozjaśnia przestrzeń znajdującą się pod okapem oraz wysoką klasę efektywności energetycznej (A) oraz niski poziom hałasu, nawet przy intensywnej pracy (zaledwie 42 dB).

Producent wyposażył ten model w wydajny filtr przeciwtłuszczowy, którego zadaniem jest wyłapywanie mikrocząsteczek tłuszczu unoszących się w powietrzu. Dzięki temu łatwiej Ci zachować czystość w kuchni. Filtr jest wykonany z aluminium i możesz go myć w zmywarce.

W niewielkim stopniu możliwe jest także regulowanie wysokości okapu i dopasowanie go do pomieszczenia.

ok
 • cztery tryby pracy,

 • ciche funkcjonowanie,

 • wysoka wydajność,

 • wydajny filtr przeciwtłuszczowy.

nook
 • uciążliwy montaż i duża masa własna.

 •  

Okap do zabudowy Electrolux

nowoczesne okapy wyspowe

Wysokiej klasy okap wyspowy wykonany ze stali nierdzewnej oraz szkła hartowanego. Pracuje z maksymalną wydajnością 740m3 na godzinę. Oferuje cztery tryby pracy standardowej oraz kilka trybów pracy specjalnej (funkcja Breeze, SilenceTech). Producent wyposażył go w dwa rodzaje filtrów – przeciwtłuszczowy przeznaczony do wychwytywania cząsteczek tłuszczu z powietrza oraz węglowy, które zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń i utrzymanie czystej atmosfery w kuchni.

Na tle konkurencji model Electrolux wyróżnia się dużą oszczędnością energetyczną (klasa A+) oraz cichą pracą (44 dB poziomu hałasu).

Producent zastosował w nim technologię Hob2Hood. To automatyczna konfiguracja sprzętu, który dostosowuje tryb i intensywność pracy oraz oświetlenie do warunków panujących w pomieszczeniu. Z kolei tryb Breeze odświeża powietrze w kuchni przez 60 minut po zakończeniu gotowania.

ok
 • niezwykle cicha praca,

 • wysoka klasa energooszczędności,

 • dwa filtry pozwalają na jeszcze większą wygodę i komfort gotowania,

 • kilka trybów pracy.

nook
 • wysoka cena

 •  

Okap kuchenny wolnostojący Toflesz Baltic Island

okap tuba wyspowy

Wyspowy okap marki Toflesz to wydajne urządzenie, przeznaczone do niewielkich kuchni, które pomoże utrzymać w pomieszczeniu czyste i świeże powietrze podczas gotowania. W zależności od ustawień może pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza. Producent wyposażył go w wysokiej klasy filtr aluminiowy przeciwtłuszczowy, którego zadaniem jest wyłapywanie krążących w powietrzu cząsteczek tłuszczu.

Produkt wyróżnia się intuicyjnym, mechanicznym sterowaniem oraz trzystopniową prędkością pracy. Maksymalna wydajność pracy wynosi 428 m3 na godzinę. Poziom głośności waha się między 56 a 64 dB. Producent postawił tutaj na minimalizm, więc okap jest pozbawiony zbędnych ozdób i dodatków.

Okap może także służyć jako wygodne i funkcjonalne oświetlenie LED powierzchni znajdującej się poniżej. Produkt jest w 100% polskiej produkcji. Dostępne wersje kolorystyczne okapu wyspowego: biały, czarny mat i połysk oraz inox.

ok
 • idealny do małej kuchni,

 • funkcja wyciągu lub pochłaniacza,

 • wbudowany filtr przeciwtłuszczowy,

 • minimalistyczna konstrukcja.

nook
 • uchwyty mocujące łatwo się gną.

 •  

Okap do zabudowy Nortberg Quadro

ranking okapów wyspowych

Wysokiej klasy okap wykonany ze stali lakierowanej. W tym modelu znajdziesz 4 prędkości pracy i maksymalną wydajność 850 m3 na godzinę. Urządzenie może pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza. Możesz także włączyć opcję czasomierza, który zaprogramuje pracę okapu.

Okap Nortberg ma wbudowany aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który usuwa z powietrza cząsteczki tłuszczu. Oprócz tradycyjnego sterowania przyciskowego możesz użyć także pilota załączonego do zestawu.

Okap Nortberg ma klasę energetyczną A i generuje zaledwie 42 dB hałasu podczas pracy na niskich obrotach. Obudowa została utrzymana w nurcie czystego minimalizmu, dlatego doskonale wpasowuje się w każde wnętrze.

ok
 • 4 prędkości pracy,

 • aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy,

 • funkcja wyciągu, pochłaniacza i timera,

 • wysoka wydajność, aż 850 m3 na godzinę.

nook
 • na najwyższych biegach urządzenie głośno pracuje.

 •  

Jak wybrać okap wyspowy?

Okap wyspowy to przydatne uzupełnienie wyposażenia kuchni, które pozwoli Ci cieszyć się czystym i świeżym powietrzem podczas gotowania. Nieważne, czy mieszkasz w małym mieszkaniu, czy w przestronnym domu, okap wyspowy Ci się przyda. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, kiedy wybierasz model dla siebie?

Jakie funkcje powinien mieć okap wyspowy?

Okapy wyspowe mogą pełnić kilka funkcji. Zazwyczaj będzie to wyciąg oraz pochłaniacz. Wyciąg wymaga podłączenia urządzenia do przewodów kominowych. W ten sposób zapewniasz sprawną wymianę powietrza między dworem a kuchnią. Z kolei pochłaniacz absorbuje przykre zapachy, nadmiar pary wodnej.

Obie funkcje znajdziesz m.in. w modelu Nortberg. Toflesz i Electrolux. Wszystkie spośród proponowanych przez nas urządzeń są wyposażone w filtr przeciwtłuszczowy. To sprawdzony mechanizm, który pozwala Ci usuwać uciążliwe cząsteczki tłuszczu, które unoszą się w powietrzu po każdym smażeniu. W modelu Electrolux znajdziesz też wydajny filtr węglowy, który skutecznie absorbuje najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dobierz tryby pracy do swoich potrzeb

Wybrane przez nas modele okapów wyspowych mogą pracować ze zmiennym natężeniem. W zależności od wybranego modelu znajdziesz trzy lub cztery biegi. Im wyższy bieg, tym sprawniej funkcjonuje okap, ale jednocześnie więcej hałasu wytwarza. Dopasuj sprzęt tak, aby można było z niego komfortowo korzystać. Polecamy zwłaszcza modele Ciarko, Nortberg Sento Island oraz Electrolux – ten ostatni pracuje wyjątkowo cicho. Niska emisja hałasu sprawia, że podczas gotowania możesz swobodnie prowadzić rozmowy, słuchać radia lub po prostu oddać się własnym myślom.

Intensywność pracy przekłada się także na ilość pobieranej energii elektrycznej. Dlatego warto zadbać o sprzęt, który ma możliwie wysoką klasę energooszczędności. Dzięki temu rachunki za prąd będą niższe.

Dopasuj wymiary do miejsca w kuchni

Okap wyspowy musi być dopasowany do wolnego miejsca. Jeżeli meble projektowałeś na wymiar, może być to pewien problem, ponieważ musisz szukać dokładnie dopasowanej kubatury urządzenia.

W małych kuchniach lepiej sprawdzają się okapy okrągłe, które zajmują mniej miejsca niż modele kwadratowe. Są także atrakcyjnie wizualnie. Z kolei kwadratowe modele zajmują więcej miejsca, ale w rzędzie szafek są praktycznie niewidoczne.

okapy wyspowe opinie

Jak dopasować moc okapu do wymiarów kuchni?

Moc okapu powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w jakim pracuje urządzenie. Przyjmuje się, że w małych kuchniach wystarczającą mocą będzie około 350 m3 na godzinę. Taka wydajność pozwoli efektywnie pozbyć się oparów kuchennych z powietrza, ale jednocześnie utrzyma hałas na niskim poziomie. Z kolei w przestronnych kuchniach lub kuchniosalonach lepiej sprawdzi się okap o wydajności 500m3 na godzinę lub więcej. W ten sposób usuniesz parę i dym nawet z dużego pomieszczenia.

Nawet do małej kuchni dobrym rozwiązaniem może okazać się kupno wydajnego modelu, np. okap wyspowy Ciarko i używanie do na pierwszym lub drugim biegu. W razie potrzeby zawsze masz jeszcze spory zapas mocy.

Więcej informacji o tym jak wybrać i zamontować okap wyspowy do domu znajdziesz tutaj: https://www.leroymerlin.pl/kuchnia/jak-wybrac-okap-wyspowy,e13761,l2722.html.

Poniżej prezentujemy kluczowe cechy wybranych produktów zestawione w czytelnej tabeli:


CiarkoNortberg TubaNortberg Sento IslandElectroluxTofleszNortberg Quadro
FunkcjeWyciąg, pochłaniaczWyciąg, pochłaniacz, timerWyciąg, pochłaniacz, timerWyciąg, pochłaniacz, timer, recyrkulacja, automatyczne wyłączanieWyciąg, pochłaniaczWyciąg, pochłaniacz, timer
Maksymalna wydajność767 m3 na godzinę850 m3 na godzinę850 m3 na godzinę740 m3 na godzinę428 m3 na godzinę850 m3 na godzinę
Poziom głośności66 dB42 dB42 dB44 dB64 dB42 dB

Jak dobrać okap wyspowy do kuchni. Podsumowanie rankingu 2024

Okap w kuchni to doskonałe rozwiązanie, które pozwala sprawnie radzić sobie z unoszącymi się oparami, dymem czy cząsteczkami tłuszczu. Jeżeli szukasz maksymalnie uniwersalnego modelu, wybierz okap marki Electrolux. Z kolei urządzenia marki Nortberg Sento Island i Quadro to najwyższa wydajność, która sprawdzi się nie tylko w przestronnych kuchniach domowych, ale nawet niewielkich punktach gastronomicznych. Urządzenia marki Ciarko i Toflesz to budżetowe rozwiązania, które oferują znaczne korzyści za nieduże pieniądze.

Nowoczesne okapy kuchenne to nie tylko wydajne maszyny, ale także elementy dekoracyjne, które ozdobią Twoją kuchnię i wprowadzą w niej powiew nowoczesności. Przekonaj się, że z pomocą okapu wyspowego gotowanie jest przyjemniejsze!

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie okapy wyspowe są najlepszym wyborem
Average rating:  
 0 reviews