Płyta gazowa 5 palnikowa – ranking 2024

Przygotowywanie potraw może być uciążliwym i czasochłonny zadaniem, jeżeli nie masz odpowiednio wyposażonej kuchni. Wystarczy jednak, że wyposażysz się w dobrą płytę grzewczą i duża część Twoich kulinarnych problemów sama się rozwiąże. Podpowiadamy, jak wybrać idealną płytę gazową 5 palnikową i na co powinieneś zwrócić uwagę, oceniając poszczególne modele.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Plyta gazowa Amica PGCA9101AoB 5 PALNIKOW CZARNA 1

Amica PGCA9101AoB

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
PLYTA gazowa 70 WHIRLPOOL AKWL728NB70CM 5palnikow 1

WHIRLPOOL AKWL728NB70CM

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
Plyta gazowa HOOVER 86cm HGV95SMWCGB 5 palnikow 1

HOOVER GV95SMWCGB

9.7

Droga

Allegro Logo
Plyta gazowa FREGGIA HA750VGTX INOX 5palnikow 75cm 1

FREGGIA HA750VGTX

9.6

Tania

Allegro Logo

Najlepsza płyta gazowa zdaniem użytkowników

Poszczególne modele różnią się między sobą wieloma parametrami jak moc, czas nagrzewania, łatwość obsługi czy dodatkowe funkcje. Poniżej znajdziesz listę płyt grzewczych, które są popularne wśród internautów. Wybierz płytę gazową, z której będziesz zadowolony.

Płyta gazowa Amica

płyta gazowa 5 palnikowa 90 cm

Płyta gazowa Amica to wytrzymały produkt wysokiej klasy. Ruszt został wykonany z solidnego żeliwa, a wytrzymała szklana tafla ułożona pod spodem sprawia, że całość czyści się bardzo łatwo i szybko. Szkło jest ceramiczne, zatem doskonale znosi wszelkie uderzenia i nie straszny jej przypadkowo upuszczony garnek lub miska.

Bezramkowa konstrukcja ułatwia wpasowanie konstrukcji nawet do ciasnej kuchni i w dodatku elegancko wygląda w każdym wnętrzu. Producent zastosował tutaj 5 palników o łącznej mocy 11 kW, przy czym ruszt jest osobny dla każdego palnik, co ułatwia ustawianie garnków i naczyń.

Kuchenka jest sterowana za pomocą systemu manualnych pokręteł z wbudowaną zapalarką. Dzięki temu nie musisz używać zapalniczki lub zapałek, aby odpalić płomień. Palniki zostały zaprojektowane w taki sposób, że dookoła centrum znajdują się cztery mniejsze źródła płomienia, a w centrum zlokalizowane jest poszerzone pole grzewcze. Dzięki temu możesz podgrzewać nawet pięć naczyń jednocześnie.

ok
 • duża wydajność palników,

 • tafla wykonana z wytrzymałego szkła ceramicznego,

 • zapalarka zintegrowana z każdym pokrętłem,

 • łatwo utrzymać ją w czystości

nook
 • środkowy palnik wolno odpala.

Płyta gazowa Whirlpool

dobra płyta gazowa

Pięciopalnikowa płyta gazowa Whirlpool to połączenie prostej obsługi, nowoczesnego designu i bezpieczeństwa. Bezramkowa konstrukcja przykryta jest taflą wykonaną z wysokiej jakości szkła ceramicznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Żeliwny rusz jest szeroki i stabilny. Został zaprojektowany w taki sposób, że każdy palnik ma swój metalowy krzyż, na którym możesz ustawić naczynie.

Zintegrowana w każdym pokrętle zapalarka pozwala bez wysiłku odpalić kuchenkę nawet jedną ręką, kiedy drugą masz ubrudzoną lub zajętą. Nie musisz już używać manualnej zapalarki lub niewygodnych i ryzykownych zapalniczek.

Dzięki zastosowaniu zabezpieczenia przeciwwypływowego gazu korzystanie z kuchenki jest w pełni bezpieczne. Maksymalna moc wszystkich palników łącznie wynosi 11,3 kW.

Producent wyposażył ten model w system szybkiego nagrzewania, który skraca czas na osiągnięcie pożądanej temperatury przez palniki i pozwala lepiej gospodarować energią.

ok
 • wysoka moc grzewcza,

 • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu,

 • funkcja szybkiego nagrzewania,

 • wygodne sterowanie pokrętłami.

nook
 • nie zmieści się do każdej kuchni.

Płyta gazowa Hoover

płyta gazowa 5 palnikowa

Pięciopalnikowa płyta grzewcza pokryta wytrzymałym, szklanym blatem, który jest odporny na uderzenia i łatwo utrzymać go w czystości. Żeliwny ruszt przykrywający palniki jest szeroki i zapewnia dobre oparcie dla garnków. Pokrętła są przyjemnie wyprofilowane i każde z nich zostało wyposażone w elektryczną zapalarkę. Dzięki temu nie musisz za każdym razem szukać zapałek lub zapalarki manualnej.

Przed wyciekiem gazu chroni zabezpieczenie przeciwwypływowe. Na blacie grzewczym producent przewidział cztery palniki niewielkich rozmiarów (jeden gazowy, dwa semi rapid i jeden rapid) oraz jeden duży palnik koronowy. Może on osiągnąć moc grzewczą do 4 kW i jest bardziej wydajny niż większość palników w typowych płytach grzewczych. Idealnie nadaje się do dużych garnków.

Płyta gazowa 5 palnikowa 90 cm Hoover doskonale nadaje się do zabudowy modułowej. Sprawdzi się w każdym wystroju mieszkania, choć najlepiej prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach ze szkła, stali i betonu.

ok
 • 5 palników (każdy o innej mocy),

 • duża moc grzewcza,

 • elegancki wygląd sprawdzi się w każdym wnętrzu,

 • stabilny ruszt.

nook
 • brak dyszy do gazu w butli.

 •  

Płyta gazowa Freggia inox

płyta gazowa 5 palnikowa ranking

Sprzęt Freggia został wykonany z najwyższej jakości komponentów. Trzyczęściowy, żeliwny ruszt i wytrzymała szklana płyta będą pasowały do każdego wnętrza. Aż pięć palników pozwala na szybkie przygotowanie kilku dań jednocześnie dla całej rodziny lub gości. Duża moc grzewcza sprawia, że czas oczekiwania na gotowe potrawy jest skrócony do minimum. Przyczyniają się do tego także palniki turbo, które są wyposażone w trzy rzęd płomieni.

Wszystkie komponenty płyty Freggia zostały wyprodukowane we Włoszech i pochodzą od renomowanych firm jak Defendi czy Sabaf. Kuchenka przeszła też obowiązkowe testy zgodności z normami, jakie stawia się urządzeniom gazowym.

Wbudowane zabezpieczenie przeciwwypływowe automatycznie odcina dopływ gazu w przypadku przypadkowego zgaszenia płomienia (np. w wyniku zalania). Dzięki temu korzystanie z płyty Freggia jest całkowicie bezpieczne.

Każde pokrętło zostało wyposażone w automatyczną zapalarkę gazu. Dzięki temu możesz zapalić każdy palnik osobno, korzystając z jednej ręki. Nie musisz już szukać zapałek lub zapalarki manualnej. Do płyty Freggia dołączony jest także zestaw dysz pozwalający na korzystanie z gazu propan-butan.

ok
 • 5 palników o różnej mocy (dwa średnie, mały, szybko gotujący oraz potrójny),

 • wysoka jakość komponentów,

 • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu,

 • powierzchnia kuchenki nie rysuje się.

nook
 • ruszt mógłby być bardziej stabilny.

 •  

Jak wybrać dobrą płytę gazową?

Wybór dobrej płyty gazowej powinien uwzględniać przede wszystkim odpowiednie parametry techniczne. Tylko wtedy sprzęt będzie się nadawał do oczekiwanego użytku. Powinieneś też uwzględnić swoje preferencje. Czym powinna wyróżniać się płyta gazowa, z której będziesz korzystał codziennie?

Ponadczasowy wygląd

Płyty grzewcze stopniowo wypierają nieporęczne i ciężkie kuchnie gazowe. Panele wbudowane w blat są nie tylko wygodne, ale doskonale pasują do każdego wnętrza, nieważne czy utrzymujesz je w nowoczesne, czy klasycznej stylistyce.

Płyta kuchni może być wykonana ze szkła lub specjalnie przygotowanego metoda inox metalu. Warstwy szklane są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i dobrze znoszą konserwacją nawet intensywnymi środkami czyszczącymi. Rewelacyjnie wyglądają w każdym wnętrzu. Ich zasadniczą wadą jest podatność na uszkodzenia. Wystarczy upuścić na płytę nóż albo garnek, a błyskawicznie pojawią się na nim rysy i pęknięcia. Wyjątkiem jest szkło szafirowe. Jest ono niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także drogie.

Z kolei inox czyści się nieco gorzej i wymaga ostrożniejszego doboru detergentów, ale za to płyta przetrwa bardzo długo i praktycznie nie widać na niej śladów użytkowania.

Jeżeli szukasz płyt gazowych szklanych, postaw na modele Amica lub Whirlpool. Z kolei płyta grzewcza Freggia to klasyczny inox.

Żeliwny ruszt to podstawa

Wszystkie z wybranych przez nas modeli są wyposażone w żeliwny ruszt, na którym możesz ustawiać garnki i patelnie. Żeliwo jest wprawdzie dosyć ciężkie, ale doskonale się czyści, jest bardzo wytrzymałe, a dzięki dużej wadze ruszt jest stabilny i nie przesuwa się po kuchni.

Poszczególne modele mogą mieć ruszt jedno-, dwu- lub trzyczęściowy. Im więcej elementów, tym wygodniej można myć kuchnię, ponieważ nie ma potrzeby zdejmowania całego rusztu za każdym razem.

najlepsza płyta gazowa

Palniki na płycie grzewczej

Płyta grzewcza dla ambitnego kucharza powinna mieć pięć palników. Producenci najczęściej montują dwa małe palniki, dwa średnie oraz jeden duży. Największe źródło płomienia jest przeznaczone do dużych garnków lub patelni typu WOK i znacznie skraca czas przygotowywania potraw, choć musisz uważać, aby nie przypalić spodu naczynia.

Na standardowej płycie grzewczej palniki są rozmieszczone na planie kwadratu. Dzięki temu możesz działać odruchowo i nie musisz błądzić wzrokiem w poszukiwaniu odpowiedniej wielkości ogniska płomienia. Większość modeli, jakie znajdziesz w marketach AGD, ma już elektryczne zapalarki wbudowane w każdy z kurków. To niezwykle wygodny system zapłonu, ponieważ eliminuje konieczność trzymania w domu zapalarek manualnych, zapalniczek lub zapałek (choć nadal mogą się przydać w przypadku awarii prądu!)

Mniejsze kuchenki, jak dwu- czy nawet jednopalnikowe sprawdzą się raczej w niewielkiej kawalerce lub domku letniskowym, kiedy gotujesz wyłącznie dla siebie. w przypadku kilkuosobowej rodziny zbyt mocno wydłużałyby czas przygotowywania posiłków.

Zabezpieczenia płyt gazowych

Systemy zabezpieczeń płyt gazowych to najczęściej blokada antywypływowowa gazu. W przypadku wykrycia przecieku gazu i nieszczelności przewodów lub jednego z elementów palnika, kuchenka automatycznie odcina dopływ paliwa. Dzięki temu możesz czuć się bezpiecznie nawet wtedy, gdy w domu zostają dzieci bez opieki lub osoby starsze.

Moc palników

Im większa moc palników, tym większy płomień możesz ustawić. Oczywiście nie wpływa to na jakość gazu, który jest dostarczany do poszczególnych ujść, ale pozwala na płynną regulację zapłonu i dopasowanie czasu oraz intensywności gotowania. W ten sposób zmniejsza się ryzyko przypalenia potrawy i łatwiej przygotować obiad na czas.

Większość producentów podaje moc palników jako wartość łączną, ale trzeba pamiętać, że jest ona rozdzielana na poszczególne palniki i jedne będą miały moc większą, a inne mniejszą.

Dla przykładu płyta grzewcza Amica ma łączną moc palników 11 kW, a płyta Whirlpool 11,3 kW.

Więcej na temat tego, jak wybrać płytę gazową znajdziesz tutaj: https://www.morele.net/wiadomosc/jaka-plyte-gazowa-wybrac-polecane-plyty-gazowe/8274/.

Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy wybranych przez nas płyt grzewczych zebrane w czytelnej tabeli.

 AmicaWhirlpoolHooverFreggia
Moc palników11 kW11,3 kW11,75 kW11 kW
Wymiary86 x 51 x 10,7 cm73 x 51 x 5,1 cm86 x 51 x 4,5 cm74,6 x 50,8 x 5 cm
ZabezpieczeniePrzeciwwypływowe gazuPrzeciwwypływowe gazuPrzeciwwypływowe gazuPrzeciwwypływowe gazu

Jak wybrać płytę 5 palnikową. Podsumowanie rankingu 2024

Dobrze dobrana płyta grzewcza to gwarancja zadowolenia z gotowania i udanych eksperymentów kulinarnych. Sprawnie funkcjonujące palniki pozwolą Ci na szybkie przygotowanie potraw, a sama płyta wygląda na tyle stylowo i elegancko, że doskonale sprawdza się, jako element wyposażenia kuchni pod zabudowę.

Uniwersalne wymiary łatwo wpasować w rząd szafek nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jeżeli szukasz wydajnej płyty grzewczej ze szklaną powierzchnią, wybierz modele Amica, Whirloppol lub Hoover. Z kolei Płyta Freggia to starannie wykończony inox.

Przekonaj się, że gotowanie może być proste, przyjemne i szybkie. Wystarczy dysponować odpowiednimi narzędziami.

Dobrym rozwiązaniem będzie też tania płyta indukcyjna 80 cm.

.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka płyta gazowa 5 palnikowa będzie najlepszym wyborem
Average rating:  
 0 reviews