Jak uczynić gotowanie jeszcze przyjemniejszym?

Kuchnia to najprzyjemniejsze miejsce w całym domu. Zwłaszcza jeśli uwielbiasz gotować. Jednak przygotowywanie niektórych potraw nieco zmniejsza przyjemność przebywania w kuchni. Nieprzyjemny zapach to nie jest jedyny problem.

Para, wilgoć i tłuszcz – to wszystko znajduje się w powietrzu podczas intensywnego gotowania. Jedynym wyjściem, które zabezpieczy nie tylko nasze nosy, ale także kuchenne ściany, są okapy.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
OKAP KUCHENNY kominowy 60 BOSCH DWK 065G60 1

BOSCH DWK 065G60

9.9

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
Okap kuchenny kominowy czarny pochlaniacz 60cm 1

ARSET Monsun

9.7

Tania

Allegro Logo
OKAP KUCHENNY KOMINOWY CZARNY SZKLO LED 60 FILTR 1

Maan Vertical

9.6

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
OKAP KUCHENNY kominowy 60 AMICA OKP6221Z Srebrny 1

AMICA OKP6221Z

9.5

Średnia

Allegro Logo

Okapy kuchenne kominowe – ranking 2024

Jeśli właśnie stoisz przed decyzją o zakupie jednego z nich, trafiłeś idealnie.

Postanowiliśmy przygotować ranking kuchennych okapów kominowych o szerokości 60 cm. W pierwszej części opiszemy i zrecenzujemy wszystkie cztery wybrane modele. Skupimy się przede wszystkim na parametrach technicznych, bo one decydują o skutecznej pracy urządzenia. Następnie zgłębimy temat okapów kominowych i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. Na końcu, po dokładnym porównaniu, wybierzemy najlepszy okap kominowy 60 cm.

Okap kuchenny kominowy 60 cm Arset

okapy kuchenne kominowe

Pierwszy i najtańszy okap kuchenny w naszym rankingu pochodzi od firmy Arset. Model Monsun Black, jak sama nazwa wskazuje, ma czarny kolor i przyjemną matową fakturę. Design produktu również przyciąga uwagę. Okap służy jako wyciąg oraz pochłaniacz. Parametry techniczne produktu są raczej średnie.

Arset może pracować podłączony do wentylacji, lub tylko jako pochłaniacz zapachów i wilgoci. Jest zaopatrzony w filtry węglowe. Obecny filtr aluminiowy można myć w zmywarce, co jest bardzo wygodne. W okapie zamontowano oświetlenie LED oraz zawór zwrotny.

W swojej klasie cenowej okap Arset wypada całkiem dobrze. Jest najbardziej popularny ze wszystkich produktów w naszym rankingu, na co może mieć wpływ jego cena. Niestety wśród wielu dobrych opinii można znaleźć także krytyczne uwagi. Dotyczą przede wszystkim jakości wykonania i dość głośnej pracy.

ok
 • Funkcje: wyciąg, pochłaniacz

 • Maksymalna wydajność: 350m3/h

 • Klasa energetyczna: C

 • Moc: 120 W

 • Poziom hałasu: 61 dB

 • Cena: niska

 • Popularność: dość duża

 • Opinie: umiarkowane

Okap kuchenny kominowy 60 cm Maan

nowoczesne okapy kuchenne kominowe

Kolejny okap to produkt polskiej firmy Maan specjalizującej się właśnie w tego typu sprzęcie. Jest niewiele droższy od poprzedniego, ale za tą cenę otrzymujemy dużo gorsze parametry. Okap Maan ma o połowę mniejszą moc i nieco mniejszą wydajność.

Ten okap 60 cm ma świetny wygląd. Jest minimalistyczny i nowoczesny. Utrzymany w kolorze czerni z połyskiem. Zastosowano w nim zarówno aluminiowy jak i węglowy filtr. Okap Maan ma zamontowane oświetlenie LED.

Biorąc pod uwagę moc i wydajność model Maan Vertical trzeba ocenić gorzej niż poprzedni. Nadal jednak staje się częstym wyborem, a opinie na jego temat są poprawne. Zarzuty kupujących dotykają głównie głośności pracy, ale pojawiają się też krytyczne opinie na temat skuteczności działania.

ok
 • Funkcje: wyciąg, pochłaniacz

 • Maksymalna wydajność: 325 m3/h

 • Klasa energetyczna: C

 • Moc: 65 W

 • Poziom hałasu: 61 dB

 • Cena: niska

 • Popularność: dość duża

 • Opinie: umiarkowane

Okap kuchenny kominowy 60 cm Amica

okapy kuchenne kominowe 60 cm ranking

Tym razem recenzujemy okap nieco inny niż dwa poprzednie. Podobnie jak prawie wszystkie okapy kuchenne Amica, model OKP6221Z ma bardzo tradycyjną formę i srebrny kolor. Nie jest dużo droższy od produktów opisywanych wcześniej, ma jednak o wiele lepsze parametry.

Wystarczy porównać jego wydajność i moc. Za odrobinę więcej pieniędzy otrzymujemy dużo wydajniejsze urządzenie. Mimo to okap Amica nie cieszy się dużą popularnością. Może mieć na to wpływ jego wygląd, który niewiele ma wspólnego z tym, jak wyglądają nowoczesne okapy kuchenne kominowe. Do wielu kuchennych aranżacji nie będzie on kompletnie pasował. Sprzęt AGD w kolorze srebrnym również odchodzi już do lamusa.

Okap Amica z pewnością całkiem dobrze spełnia swoją funkcję. Jednak opinie na jego temat są skrajnie różne. U jednych użytkowników sprawdza się idealnie, inni mają do niego wiele zastrzeżeń. Najpoważniejsze dotyczą oczywiście skuteczności w usuwaniu zapachów i pary.

ok
 • Funkcje: wyciąg, pochłaniacz

 • Maksymalna wydajność: 388 m3/h

 • Klasa energetyczna: C

 • Moc: 128 W

 • Poziom hałasu: 65 dB

 • Cena: umiarkowana

 • Popularność: dość niska

 • Opinie: podzielone

 •  

Okap kuchenny kominowy 60 cm Bosch

okap kuchenny kominowy 60 cena

Czwarty i ostatni okap, którego zrecenzujemy, to model DWK065G60 od firmy Bosch. W porównaniu do wcześniej opisywanych produktów jest dużo droższy. Ale musimy pamiętać o tym, że na rynku nie jest to najwyższa cena za okap tej klasy.

To, co pierwsze rzuca się w oczy, to super nowoczesny design tego okapu. Może nie przypaść do gustu osobom ceniącym tradycyjne kształty okapów, ale idealnie wpisuje się w najnowsze trendy. Łączy w sobie kolor czarny oraz inox. Bosch również ma zamontowane oświetlenie ledowe.

W tym okapie to jednak nie wygląd robi największe wrażenie, ale specyfikacja. Bosch ma prawie dwa razy wyższą wydajność niż wszystkie poprzednio recenzowane okapy. Ma też bardzo wysoką moc, utrzymując nadal klasę energetyczną C. Poziom hałasu oczywiście jest w konsekwencji nieco wyższy. Ale niewielu kupujących zdaje się to zauważać, ponieważ urządzenie cieszy się dużą popularnością i bardzo dobrymi opiniami.

ok
 • Funkcje: wyciąg, pochłaniacz

 • Maksymalna wydajność: 593 m3/h

 • Klasa energetyczna: C

 • Moc: 210 W

 • Poziom hałasu: 67 dB

 • Cena: wysoka

 • Popularność: duża

 • Opinie: bardzo dobre

 •  

Okap kuchenny kominowy – najważniejsze cechy

Tego typu okap kuchenny jest zdecydowanie najpopularniejszy w naszych kuchniach. Nazywa się go także przyściennym, ponieważ montowanie odbywa się bezpośrednio na ścianie, tuż nad kuchenką. Okapy kominowe, aby móc należycie spełniać swoją funkcję, muszą być podłączone do wyciągu wentylacyjnego. W przeciwnym razie będą jedynie filtrować powietrze, bez odprowadzania nadmiaru pary, wilgoci, a także zapachu. Swoją nazwę urządzenia wzięły stąd, że posiadają swego rodzaju komin, który przylega do ściany i łączy się z wentylacją.

Właśnie kominowe okapy dają najlepszą skuteczność w walce z zapachami i parą. Są dużo skuteczniejsze niż okapy podszafkowe. Przedział cenowy, w którym się mieszczą, jest także przystępny. Wysoka popularność tego typu rozwiązań sprawia, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepiej wyglądających i działających modeli.

Wady? Okapy kominowe zajmują dość dużo miejsca, przez co nie nadają się to malutkich kuchni. Będą też tam zbyt głośne. Po za tym ich budowa i zasada działania mają znaczny wpływ na to, jakie mamy możliwości aranżacji. Okap musi nie tylko być nad kuchenką, ale także w bliskim sąsiedztwie kratki wentylacyjnej. O ile na rozmieszczenie kuchenki mamy wpływ, o tyle rozkład ciągów wentylacyjnych jest z góry określony w każdym budynku.

Na co warto zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejsze są parametry techniczne. Pierwszeństwo powinna mieć klasa energetyczna, jednak w zdecydowanej większości urządzeń będzie to C lub ewentualnie B. Cecha, która decyduje o tym, czy okap działa sprawnie, to przede wszystkim wydajność. Najlepsze urządzenia osiągają nawet wartości rzędu 600-700 m3/h, są jednak dość drogie. Kolejny ważny aspekt to oczywiście moc okapu. Zbyt niska nie zapewni dostatecznej ochrony. Moc powyżej 100 W będzie już satysfakcjonująca.

Nieco mniej istotny z punktu widzenia skuteczności jest poziom hałasu. Ale jest to cecha, która mocno wpływa na komfort przebywania w kuchni, kiedy okap pracuje. Powiedzmy sobie szczerze – w tym zakresie nie mamy wielkiego wyboru. Jeżeli oczekujemy mocnego i wydajnego urządzenia, trzeba się liczyć z tym, że będzie ono dość głośno pracować. Na rynku poziom decybeli wśród okapów kominowych nieco się waha, zawsze jednak jest to powyżej 60 dB.

okapy kuchenne amica

Jak dobrać okap

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – okapy kominowe są dość duże. Zajmują też najbardziej centralne miejsce w kuchni. Dlatego przy ich wyborze bardzo ważny jest także wygląd. Przy projektowaniu kuchni w zasadzie od razu trzeba uwzględnić to, w którym miejscu okap ma się znajdować. To daje konkretne wytyczne co do jego wymiarów. Następnie, kiedy już wiemy w jakim stylu i kolorystyce będzie utrzymana kuchnia, trzeba znaleźć idealnie dopasowany okap.

Podejścia do tego tematu są bardzo różne. Wiele nowoczesnych kuchennych stylizacji traktuje okap jako mocny akcent kolorystyczny. Wówczas stosuje się kontrastowe kolory. Na przykład, w bardzo jasnej kuchni – czarny okap. Nadal jednak wiele osób wiernie stosuje zasadę, że wszystkie sprzęty AGD w kuchni mają mieć ten sam kolor. Które podejście jest lepsze? To zależy od aranżacji. A także od designu wybranego okapu. Dzisiaj wiele popularnych modeli okapów przyjmuje bardzo nowoczesne formy, mocno odbiegając od tradycyjnego stożkowatego kształtu.

Bardzo pomysłowym rozwiązaniem są okapy z wbudowanym oświetleniem. Światło ogólne w kuchni bardzo często nie wystarcza. W dodatku, gdy stoimy przy kuchni, najczęściej nasz cień ogranicza widoczność. Małe, dyskretne, energooszczędne światła led zamontowane u dołu okapu to świetna opcja. Są energooszczędne, a dają sporo jasnego światła. 

Nie warto przesadnie oszczędzać

Jeśli chodzi o cenę – widełki są rozstawione bardzo szeroko. Kto kiedykolwiek kupował jakiś sprzęt AGD ten wie, że różnice potrafią być absurdalne. Natomiast zarówno w wyborze okapu kuchennego, jak i lodówki czy kuchenki, sama cena nie gra aż tak wielkiej roli. Nigdy nie warto przepłacać, ale przy dobrym stosunku jakości do ceny, warto dołożyć kilka stówek, aby mieć niezawodny sprzęt, ze świetną specyfikacją i działający przez lata.

Okapy kuchenne kominowe 60 cm – ranking 2024

Aby jak najlepiej porównać ze sobą zrecenzowane wcześniej okapy, zestawiliśmy je w poniższej tabeli. W każdej z kategorii urządzenie mogło otrzymać od 1 do 5 pkt, gdzie 5 oznacza najlepszy wynik. Najważniejsze dla nas parametry to: moc, wydajność, cena, popularność, opinie i wygląd. Na końcu tabeli znajduje się suma ocen, która jest kluczowa do wyłonienia zwycięzcy.


mocwydajnośćcenapopularnośćopiniewyglądsuma
Arset33443320
Maan23443319
Amica34322115
Bosch55245425

Najlepszy okap kuchenny w rankingu 2024 to…

okap Bosch model DWK065G60! To urządzenie nie ma sobie równych jeśli chodzi o jego parametry. Bardzo wysoka wydajność i bardzo duża moc – to właśnie one decydują o tym na ile skuteczny jest okap kuchenny. Oprócz tego świetna jakość jest potwierdzona dużą ilością w pełni zadowolonych klientów. Trudno znaleźć negatywne oceny tego okapu. Zdecydowanym minusem natomiast jest jego cena. W porównaniu do pozostałych produktów, wydaje się wysoka. Ale za taką jakość warto zapłacić nieco więcej i cieszyć się skutecznym działaniem przez wiele lat.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki okap kuchenny kominowy 60 cm wybrać
Average rating:  
 0 reviews